Sinningia

kytky, kytky a kytky
tommy
Příspěvky: 19
Registrován: sob 04. čer 2016 22:17:00

Re: Sinningia

Příspěvekod tommy » pon 03. říj 2016 18:23:54

Tak už i já mám kvetoucí S. guttata, i když jen z hlízy koupené od Heřtusů (tedy od Speckse), nikoli mnou vypěstované ze semínka, ale snad se dočkám i vlastních kytek - za příslušného bzučení jsem dnes opyloval. Semena od Peixota mi dvakrát nevzešla, jako snad jediná. Jak už to tak bývá, když člověk po něčem touží a dobře to nezná, může pak být skutečností trochu zklamán. To se stalo i mně - mám pocit, že na fotkách na netu je tenhle druh nějak hezčí než ve skutečnosti. Možná budou semenáče lepší, Alan LaVergne píše, že nejlepší "formu" mají mladé rostliny a že by tedy člověk měl tenhle druh často přesévat.

Sinningia guttata.jpg
S. guttata

Pak ze stejného zdroje S. speciosa Regina - Serra da Vista, trochu blbá fotka - omlouvám se.

Sinningia speciosa Regina - Serra da Vista.jpg
S. speciosa Regina - Serra da Vista

Nedávno sem kolega Maroušek dával foto S. leopoldii, taky jsem se dočkal jediného kvítku na sběrovce MP 0583; u mne je to mrcha náladová nerostoucí. Ze dvou hlíz, co mám, jedna vyslepla a neraší už tři roky a druhá, která konečně zakvetla, je taková slabounká. Letos shodila už tři poupata, tohle je první květ, který se otevřel. Barva je ještě sytější než na fotce, zatím jsem podobnou u sinningií neviděl. Květ jsem roztrhl a pokusil se opylit, ale blizna není ještě zralá - budu to zkoušet v následujících dnech znova.

Sinningia leopoldii MP 0583.jpg
S. leopoldii MP 0583

No a konečně moje velká chlouba, S. richii Robson Lopes - už mi kvete šest semenáčů a dalších několik se chystá, květy se liší intenzitou žluté barvy a červeného stříkání na vnější straně trubky. Jsou to překvapivě velké kytky, čepel listu hravě dosáhne délky 20 cm, tudíž začínají být trochu neskladné.

Sinningia richii Robson Lopes.jpg
Sinningia richii Robson Lopes.jpg
Sinningia richii Robson Lopes.jpg
S. richii Robson Lopes

Uživatelský avatar
HankaP
administrátor
Příspěvky: 4592
Registrován: čtv 03. pro 2009 3:55:29
Bydliště: Praha

Re: Sinningia

Příspěvekod HankaP » pon 03. říj 2016 19:00:30

Nádhera, žluťáskové jsou přímo k zulíbání (já ho koupila v Kakteenu i s květem a teď mám zase poupátka, tak se taky těším).

Mám dotaz k té S. leopoldii - odkud máš a jestli sis jistý, že je to ona? Mně se totiž zdá, že není - ono to teda není z téhle fotky moc vidět, ale jakou má stavbu? Podle mě by měla mít jen opadavý stonek s vrtulí jako třeba S. leucotricha...?

Já jsem koupila (před čtyřmi lety, od Zdeňka Raaba) pod názvem "S. leopoldii MP 0583" něco, co jsem pak identifikovala jako S. reitzii Corupá - viewtopic.php?f=13&t=111&p=84501#p84501, viewtopic.php?f=13&t=111&p=85506#p85506.
Diskuse (z lat. discussio od dis-quatere, pře-třásat, zkoumat, diskutovat) je věcný rozhovor nad tématem, jehož cílem není rozhodovat, ale věc pečlivě rozebrat z různých stran, shromáždit argumenty a připravit půdu pro rozhodnutí.
korektor.cz

Uživatelský avatar
HankaP
administrátor
Příspěvky: 4592
Registrován: čtv 03. pro 2009 3:55:29
Bydliště: Praha

Re: Sinningia

Příspěvekod HankaP » pon 03. říj 2016 19:21:51

Diskuse (z lat. discussio od dis-quatere, pře-třásat, zkoumat, diskutovat) je věcný rozhovor nad tématem, jehož cílem není rozhodovat, ale věc pečlivě rozebrat z různých stran, shromáždit argumenty a připravit půdu pro rozhodnutí.
korektor.cz

tommy
Příspěvky: 19
Registrován: sob 04. čer 2016 22:17:00

Re: Sinningia

Příspěvekod tommy » pon 03. říj 2016 20:24:10

No, tak musím smeknout před pozorovatelskými schopnostmi HankyP - asi to bude tak, jak píše... Ta kvetoucí kytka je skutečně od Z. Raaba a ze stejné doby (listopad 2011)! Mohlo mě to napadnout - tenkrát jsem od něj koupil S. guttata, S. leopoldii MP 0583, S. eumorpha Saltao a typ a S. iarae. Ta údajná S. guttata byla všechno možné, jen ne tenhle druh, a bylo to vidět i podle habitu. Dodnes nekvetla, tak nevím, co to je. Obě "eumorfy" i ta "iarae" jsou správně určené. MP 0583 rostla (a roste) strašně bídně, listy odpsodu osychají, kytka nebyla nikdy vyšší než 15 cm, hlíza je malinkatá. Poupata a květ vyrůstají po jednom v paždí listů; to mne sice trochu zarazilo, protože S. leopoldii má determinovaný růst, tedy tu "vrtuli" na konci stonku, ale už jsem viděl slabou S. leucotricha, která má stejný (=determinovaný) typ růstu, kvést velmi podobně. S. reitzii mne vůbec nenapadla, ale vypadá to velmi pravděpodobně - ten můj schour má svrchu sametově šedé, zespoda intenzivně červené listy, indeterminovaný růst, květy v paždí listů (zatím po jednom)... Ta druhá kytka se stejným polním číslem je od Petra Pavelky a pokud se pamatuju, tak byla odlišná, což jsem přikládal různému stáří; teď už nezjistím, jestli je to skutečně S. leopoldii, protože hlíza, ač živá, má asi zničenou "korunu" a už tři roky nevyrašila - skladuju ji jen proto, že donedávna to pro mne byl jeden z pouhých dvou kusů, které mám (aspoň jsem si to myslel). Momentálně ale pečuju o pěkné výsevy dvou stanovištních forem S. leopoldii od Peixota, tak snad se urodí :-).
Jmenovku u té proklaté kytky zatím nechám, ale správná tedy asi není. Opět jsem zažil něco, co kolega v práci popisuje jako "protření očí kopřivou" :-).
T.

Uživatelský avatar
cirrhus
Příspěvky: 2260
Registrován: stř 13. úno 2013 17:53:20
Bydliště: Straškov Vodochody

Re: Sinningia

Příspěvekod cirrhus » pon 03. říj 2016 20:48:29

No každopádně rostliny máš, Tommy, nádherné. Malinko a jen v dobrém ti závidím ty S. richii Robson Lopes. Jsou nádherné. S. guttata jsem měl ze semínek právě od Maura a měl jsem z nich úplně stejný pocit, jak píšeš ty.

tommy
Příspěvky: 19
Registrován: sob 04. čer 2016 22:17:00

Re: Sinningia

Příspěvekod tommy » pon 03. říj 2016 21:08:46

Já se pokusím S. richii Robson Lopes taky opylit a semena budou k dispozici (pokud nějaká budou :-). Vzhledem k množství místa, které zabírají, se budu muset v budoucnu zbavit i několika dospělých rostlin - zatím čekám, až vykvetou všechny, abych viděl variační šíři a vybral si ty pro mne nejpřitažlivější. Růstová forma mne zatím moc nenadchla - stonky jsou tenounké a neunesou váhu olistění. Ve stojanu to prorostlo krásně do sebe a "drželo to tvar", ale pro focení jsem to rozplétal skoro čtvrt hodiny a už se mi potom nepovedlo vrátit kytky zpátky, musel jsem je rozmístit do mezer mezi jiné rostliny a vypadají "hrozně". Fotky z přírody ukazují přízemní růžici s listy pěkně opřenými o podklad, ale v květináči to takhle nefunguje - listy přerůstají přes okraj a stáčejí se dolů, pokud mohou a nezabrání jim v tom okolní květináče. Všechny výhrady ale mizí v okamžiku, kdy začnou kvést :-).

Ještě poznámka k té S. speciosa Serra da Vista - admin (HankaP?) tam doplnil ještě Regina, ale mám za to, že to není úplně správně. Jméno "Regina" pochází myslím z doby, kdy kytky druhu S. speciosa s intenzivně zbarvenými listy byly považovány za samostatný druh S. regina. Dnes to myslím opodstatnění nemá a kytka je dostatečně určená druhovým jménem "speciosa" a lokalitou sběru (Serra da Vista). Vím, že Peixoto to na své stránce má jako Regina - Serra da Vista :-).
T.

Uživatelský avatar
Evuška
Příspěvky: 10029
Registrován: úte 02. bře 2010 16:08:00
Bydliště: Poděbrady

Re: Sinningia

Příspěvekod Evuška » pon 03. říj 2016 21:35:19

Do minulé soboty jsem toto vlákno jen projížděla, s. nemaje. Už mám 4, takže jsem se zasekla. Jsou krááááásné :1709: a doufám, že se jim u mě bude líbit.
Ale další nechci. ;-) Ale žlutou?!!!

Uživatelský avatar
HankaP
administrátor
Příspěvky: 4592
Registrován: čtv 03. pro 2009 3:55:29
Bydliště: Praha

Re: Sinningia

Příspěvekod HankaP » úte 04. říj 2016 0:44:45

Tommy, s tou "Reginou" můžeš i mít pravdu, ale těžko říct... Mauro má v nabídce semen S. speciosa Regina ze 4 různých lokalit - kdyby to bylo tak, že "bývalá Regina" odpovídá jediné lokalitě, pak by to "Regina" asi bylo nadbytečné, jak říkáš ty. (Navíc pokud by v té lokalitě nerostla jiná S. speciosa - ale např. Haager má fotku S. speciosa Regina a fotku S. speciosa Serra da Vista a jsou to dvě naprosto odlišné formy... tak nevím...)
Takže pokud "Regina" definuje formu s výraznou stříbrnou kresbou - která se pak ještě rozlišuje podle lokality - tak já bych řekla, že v tom názvu má svoje opodstatnění...

Ale jak říkám, těžko říct - jsou to jenom moje domněnky na základě těch málo informací dohledatelných na internetu... Mimochodem všechny výskyty "bezReginy" - celkem asi 17, co Google našel - jsou stále přebírané tytéž dvě fotky + jeden výskyt z třetího zdroje; jedinou výjimkou je v tom teplická botanka s tou jinou kytkou.
No, nebylo mi sice šedesát a nebyla jsem v Rusku, ale kdyby někdo řek babo raď, tak bych radila tu "Reginu" tam (zatím?) nechat. :138:
Diskuse (z lat. discussio od dis-quatere, pře-třásat, zkoumat, diskutovat) je věcný rozhovor nad tématem, jehož cílem není rozhodovat, ale věc pečlivě rozebrat z různých stran, shromáždit argumenty a připravit půdu pro rozhodnutí.
korektor.cz

Uživatelský avatar
jirimarousek
Příspěvky: 65
Registrován: stř 29. črc 2015 21:03:33
Bydliště: Seč - Blovice Plzeň jih
Kontaktovat uživatele:

Re: Sinningia

Příspěvekod jirimarousek » úte 04. říj 2016 17:17:39

Ahoj.
Připojím se do diskuse.
Oba druhy mám od Maura. Netvrdím, že je to určitě S. leopoldii, ale mám 20 ks S. reitzii. Mám je tři roky a jsou 30 cm vysoké. Ještě ani jedna nekvetla. S. leopoldii mám dva roky, rostlinky jsou podstatně menší a již po 10 měsících nasazovaly na květ.
Kvetly všechny semenáče. Při porovnání jsou tyto rostliny značně odlišné. A to jak tvarem listu, tak i stonkem.

Sinningia reitzii.jpg
S. reitzii

Sinningia leopoldii.jpg
S. leopoldii
Naposledy upravil(a) jirimarousek dne úte 04. říj 2016 19:25:22, celkem upraveno 5 x.

Uživatelský avatar
janli
Příspěvky: 3739
Registrován: čtv 11. lis 2010 21:36:58
Bydliště: Jindřichův Hradec

Re: Sinningia

Příspěvekod janli » úte 04. říj 2016 18:01:11

Není to obráceně? :) Ta spodní je S. reitzii, ne? Alespoň vypadají listy a habitus jako to moje hovádko, letos 40 cm vysoké. Kvetla celé léto z paždí listů po 3-4 květech. Mám S. reitzii Iporanga. Fotla bych, ale už je krapet zkrácená a čeká na hajany.

Uživatelský avatar
Evuška
Příspěvky: 10029
Registrován: úte 02. bře 2010 16:08:00
Bydliště: Poděbrady

Re: Sinningia

Příspěvekod Evuška » úte 04. říj 2016 18:34:40

Jo, je to i na cedulkách v květináči. :9893:

Uživatelský avatar
jirimarousek
Příspěvky: 65
Registrován: stř 29. črc 2015 21:03:33
Bydliště: Seč - Blovice Plzeň jih
Kontaktovat uživatele:

Re: Sinningia

Příspěvekod jirimarousek » úte 04. říj 2016 19:17:31

Omlouvám se, jsem moták. Samozřejmě jsou obrázky přehozeny.
Už jsem to opravil.

tommy
Příspěvky: 19
Registrován: sob 04. čer 2016 22:17:00

Re: Sinningia

Příspěvekod tommy » stř 05. říj 2016 9:31:47

HankaP: díval jsem se na tu Reginu a je to zhruba takhle: poprvé byla vystavena v Ghentu v roce 1903 pod jménem Gesneria Regina. Nákupčí z Kew ji koupil pro RHS a tam se jí ujal Thomas Sprague, který ji popsal jako Sinningia regina; v latinském popise je zmínka o stříbřité žilnatině, v anglické verzi nikoli, zato je tam zdůrazňována intenzivně purpurová barva spodní strany listu. Sám Sprague ale vyslovil pochybnosti, jestli to není náhodou hybrid, protože o jejím původu není nic známo kromě nepotvrzené informace, že byla importována z Brazílie. Květy jsou popisovány jako "pale violet". Tohle jsem vyčetl v Gardeners' Chronicle z roku 1904 - popis kytky je na stranách 87-88, vyobrazení a krátká souhrnná informace na str. 201, je to dostupné na webu. Moje spekulace je tedy následující: jméno Regina se dá vztahovat jen na kytku z Ghentu, která kdoví jestli ještě v kultuře existuje, případně na kulturní rostliny s podobným zbarvením listu. Protože se ukázalo, že sinningie se stříbřitou žilnatinou, ale s jinou barvou květů se vyskytují i na jiných lokalitách a dost dobře zapadají do variační šíře druhu S. speciosa, je zbytečné označovat materiál z přírody s přesně danou lokalitou označením Regina - nevíme, jestli ta Spraguoeova rostlina byla ze Serra da Vista, nebo odjinud, nebo to byl hybrid či kulturní forma vyselektovaná v tehdy již dlouhé historii pěstování S. speciosa. Možná jako technické označení rostlin s pruhovanými listy, ale taxonomicky je to nadbytečné. Díval jsem se u Heřtuse na sérii kytek se jmenovkou "Regina - Serra da Vista" a dost se v intenzitě "stříbrnosti" lišily, což podle mne svědčí opět o tom, že ten znak je i v rámci jedné lokality nestálý a nestojí za to ho u materiálu z přírody nějak zdůrazňovat speciálním jménem. Své by o tom mohli vyprávět kaktusáři - taky se jakákoli barevná odchylka popisovala a dodnes popisuje jako minimálně jasně daná varieta, ale na nalezišti pak ty "variety" rostou hezky vedle sebe a přecházejí jedna do druhé. Nebo přímo ukázkový příklad jsou korálovky druhu Lampropeltis alterna a L. blairii, ale to ať si případný zájemce najde sám, to už je moc bokem od sinningií :-). Nicméně na tom v hobby příliš nezáleží a samozřejmě každý si může cokoli označit podle svého gusta jakkoli. Já tady prezentuju jen svůj osobní názor, který samozřejmě může být úplně mylný.
T.

Uživatelský avatar
janli
Příspěvky: 3739
Registrován: čtv 11. lis 2010 21:36:58
Bydliště: Jindřichův Hradec

Re: Sinningia

Příspěvekod janli » stř 05. říj 2016 9:35:06

jirimarousek píše:Omlouvám se, jsem moták. Samozřejmě jsou obrázky přehozeny.
Už jsem to opravil.
V pohodě! Můj ručník je tvůj ručník. :9854: :266: :266: :266:

Uživatelský avatar
jirimarousek
Příspěvky: 65
Registrován: stř 29. črc 2015 21:03:33
Bydliště: Seč - Blovice Plzeň jih
Kontaktovat uživatele:

Re: Sinningia

Příspěvekod jirimarousek » stř 19. říj 2016 16:42:14

Sinningia eumorpha Telemaco Borba.jpg
Sinningia eumorpha Telemaco Borba

Uživatelský avatar
cirrhus
Příspěvky: 2260
Registrován: stř 13. úno 2013 17:53:20
Bydliště: Straškov Vodochody

Re: Sinningia

Příspěvekod cirrhus » stř 19. říj 2016 20:05:15

Nádherná.

Uživatelský avatar
jirimarousek
Příspěvky: 65
Registrován: stř 29. črc 2015 21:03:33
Bydliště: Seč - Blovice Plzeň jih
Kontaktovat uživatele:

Re: Sinningia

Příspěvekod jirimarousek » čtv 20. říj 2016 20:05:24

Květy Sinningia macropoda z jednoho výsevu semen od Maura.

Obr.červená 017.jpg
Obr.fialová 024.jpg

tommy
Příspěvky: 19
Registrován: sob 04. čer 2016 22:17:00

Re: Sinningia

Příspěvekod tommy » čtv 20. říj 2016 23:30:21

A listí? Takhle to vypadá na křížence, a ne primárního. Mám výsevy jiných druhů ze stejného zdroje a sem tam se objeví dost odlišná kytka, je to vidět už dávno před kvetením na úplně jiném habitu rostliny. "Kontaminaci" způsobenou mnou bych skoro vyloučil, seju jednotlivé druhy do samostatných květináčů, nikoli do kontejnerových sadbovačů, takže by to nemělo být způsobeno stařeckým třesem při setí...
T.

Pepo
Příspěvky: 172
Registrován: stř 25. úno 2015 20:01:10
Bydliště: Považská Bystrica, Slovenská republika

Re: Sinningia

Příspěvekod Pepo » sob 22. říj 2016 8:44:46

Zdravím pri víkende a posielam svoje tri Grácie, ktoré nereagujú na ročné obdobie. S An's Nyx budem mať asi problém pri presádzaní, lebo hľuza úplne zaplnila celý kvetináč, asi budem potrebovať kladivo. :D A je inak zaujímavé, že An's Nyx, rovnako aj Sinningia conspicua, veľmi často tvoria na kalichu taký "chvostík", či ako to nazvať. :D

An's Nyx.jpg
An's Nyx

Party Dress.jpg
Party Dress

Sinningia conspicua.jpg
Sinningia conspicua.jpg
Sinningia conspicua
Naposledy upravil(a) Pepo dne ned 23. říj 2016 19:16:26, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Evuška
Příspěvky: 10029
Registrován: úte 02. bře 2010 16:08:00
Bydliště: Poděbrady

Re: Sinningia

Příspěvekod Evuška » sob 22. říj 2016 8:51:37

Ty teda jsou přenádherné. Moc se mi líbí.
Ten ocásek mi dělá dost často kohlerie Beltane.
Naposledy upravil(a) Evuška dne sob 22. říj 2016 8:52:54, celkem upraveno 1 x.