Problémy, choroby, škůdci

kytky, kytky a kytky
Uživatelský avatar
JoGinger
Příspěvky: 360
Registrován: úte 07. úno 2012 14:06:47
Bydliště: Kladno
Kontaktovat uživatele:

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod JoGinger » úte 13. bře 2012 15:08:47

Hani, a je lepší teda ty srdíčkové umrněné lístečky rovnou vyštípat? Že bych rovnou s tím odstranila aspoň část těch škůdců a ke zbytku by se lépě dostal ten postřik. Paní v zahrádkáři říkala, že to jde do pletiva a když prý si kousne tak to má spočtený... :) Ale moc do smíchu mi není, brebery jedny...

Uživatelský avatar
Olginka
Příspěvky: 623
Registrován: úte 20. zář 2011 8:53:21
Bydliště: Děčínsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod Olginka » úte 13. bře 2012 17:22:14

Zkuste je dat tam kde je míň světla, měla jsem podobný problém a pomohlo to. Lístečky zakroucené dolu, to je podle mě vlastnost odrůdy. Také tu pár mám, jsou to sesterské rostliny a kroutí se jim listy i přes to, že stoji každá na jiném okně (jih a západ). Ale karanténa neuškodí. :350:

Uživatelský avatar
JoGinger
Příspěvky: 360
Registrován: úte 07. úno 2012 14:06:47
Bydliště: Kladno
Kontaktovat uživatele:

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod JoGinger » úte 13. bře 2012 19:31:30

Olginko děkuji, teď po tom postřiku bych je ani na okno nedala, navíc jsou v karanténě, ale myslím, že by to mohlo pomoct. Některé byly zvyklé být hodně daleko od přímého světla, ale měly na výběr, buď se přizpůsobí nebo jsem je mohla nechat v tátově péči, ale to by byl v podstatě rozsudek... Stáhnu jim aspoň žaluzky a uvidím. Díky.J.

Uživatelský avatar
HankaP
administrátor
Příspěvky: 4592
Registrován: čtv 03. pro 2009 3:55:29
Bydliště: Praha

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod HankaP » úte 13. bře 2012 22:33:53

Já myslím, Jani, že jestli je to srdíčko bakelitové, tak ti nic jiného nezbyde, než vyštípat - jinak můžeš třeba chvíli počkat, jestli se to nezačne uvolňovat a neodroste to, uvidíš...
Diskuse (z lat. discussio od dis-quatere, pře-třásat, zkoumat, diskutovat) je věcný rozhovor nad tématem, jehož cílem není rozhodovat, ale věc pečlivě rozebrat z různých stran, shromáždit argumenty a připravit půdu pro rozhodnutí.
korektor.cz

Uživatelský avatar
Martinica
Příspěvky: 2854
Registrován: sob 06. bře 2010 18:31:13
Bydliště: Brno

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod Martinica » stř 14. bře 2012 12:13:35

Ahojky, pokud bych měla podezření nebo jistotu, že se jedná o roztoče, na jakékoliv rostlině i na zahradě, zlikvidovala bych to. Fialky bych si namnožila ze zralého lístku. Moje zkušenost je s roztoči taková, že jsou děsně malí a houževnatý bestie, postřiky a zálivky... nevím, nedala bych ruku do ohně, že tam někde nezůstal jeden zalezlý, a to znamená boj s nejistými výsledky, případně obrovskými následky... to mi nestojí za to. Pokud si to namnožím z lístku, a vykoupu ho, mám jistotu dost velkou, srdíčkům moc nevěřím. Pokud bych nechtěla, izolovala bych kytku úplně a dlouhodobě sledovala, ale já už ne. Z těch listů to jde docela rychle, tak nač se trápit. To jsou mé docela dlouhé zkušenosti.

Uživatelský avatar
JoGinger
Příspěvky: 360
Registrován: úte 07. úno 2012 14:06:47
Bydliště: Kladno
Kontaktovat uživatele:

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod JoGinger » pát 16. bře 2012 9:52:22

Martinico, a je jistota, že v těch lístkách, co použiju na množení, není? Někde jsem našla článek, byl to překlad nějaké ruské fialkářky právě o roztočíkovi, že to pán zkoušel právě z těch zdravých lístků, ale to, co rostlo, bylo zase zarolované. On právě nevěděl, že se jedná o roztočíka. Mě právě napadlo odříznout nějaký vyzrálý lístek, vykoupat ho v tom chemickém sajrajtíku a nechat zakořenit.

Uživatelský avatar
JoGinger
Příspěvky: 360
Registrován: úte 07. úno 2012 14:06:47
Bydliště: Kladno
Kontaktovat uživatele:

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod JoGinger » pát 16. bře 2012 9:54:30

Jinak jsem je dneska ráno kontrolovala, je to 4. den po postřiku a jsou přemístěny do výrazně tmavšího prostředí a mám pocit, že se to srdíčko viditelně rozvolňuje, zítra to stříknu znova a uvidím. Ale vypadá to lépe. :)

Uživatelský avatar
pewi
Příspěvky: 620
Registrován: sob 10. dub 2010 14:34:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod pewi » pát 16. bře 2012 21:23:39

Nevíte, co to je?

Obraz1471.jpg
Obraz1472.jpg
Obraz1473.jpg
Obraz1474.jpg
Obraz1477.jpg

Uživatelský avatar
pewi
Příspěvky: 620
Registrován: sob 10. dub 2010 14:34:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod pewi » ned 18. bře 2012 22:18:19

Prosím poraďte... děkuju moc...

Uživatelský avatar
Babetta
Řád vděčné kočky
Řád vděčné kočky
Příspěvky: 8030
Registrován: stř 17. bře 2010 22:15:38
Bydliště: Břidličná
Kontaktovat uživatele:

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod Babetta » ned 18. bře 2012 22:38:27

Petro, ráda bych poradila, ale nevím, co to je.

Uživatelský avatar
modrakocka1
Příspěvky: 10024
Registrován: úte 02. bře 2010 7:44:01
Bydliště: Děčín
Kontaktovat uživatele:

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod modrakocka1 » úte 20. bře 2012 12:03:41

Ty, nemáš to od vody? Myslím jako když teprve ty rostlinky rašily u lístku, jestli to nebylo moc mokré nebo v chladu, protože ty nové listy už vypadají, že rostou dobře.

Uživatelský avatar
Martinica
Příspěvky: 2854
Registrován: sob 06. bře 2010 18:31:13
Bydliště: Brno

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod Martinica » úte 20. bře 2012 13:29:55

To je pro znalce... já tipuju nějaký šok z kořenů a zeminy, možná plísně, hniloby... já bych urychleně zkusila nové množení z listů, pro jistotu, to je pořád šance. Případně nové listy z našich zdrojů a určitě jinou zeminu. Dnes už nikdo s jistotou neví, co si zatáhl s kupovanými zeminami, případně svoje chyby. Nikdy jsem neměla takové problémy, jak mám teď, prakticky skoro žádné za tu řadu let. Nové lístky vypadají dobře, ale jsou ještě maličké a je to klamné...

Uživatelský avatar
pewi
Příspěvky: 620
Registrován: sob 10. dub 2010 14:34:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod pewi » čtv 22. bře 2012 14:53:24

Díky, díky, no, možná je to chladem, mám je u balkon. dveří a občas se na ně dost větralo... Nevím, no. Poslední dobou všechny lístky, co jsem chtěla namnožit, tak se mi neujaly, tak nevím. :( A to ani ze zdravých rostlinek. Tu zeminu, co jsem použila, jsem používala (ten samý pytlík) i před tím a nic. Uvidíme... Každopádně díky...

Uživatelský avatar
JoGinger
Příspěvky: 360
Registrován: úte 07. úno 2012 14:06:47
Bydliště: Kladno
Kontaktovat uživatele:

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod JoGinger » čtv 22. bře 2012 15:08:27

Jestli dobře koukám, tak mně to přijde jak nějaké puchýřky. Já je měla u dveří celou zimu, pouštíme psa ven docela často, ale nic podobného na nich není. Ale co by to mohlo být, nevím...

Uživatelský avatar
pewi
Příspěvky: 620
Registrován: sob 10. dub 2010 14:34:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod pewi » pát 23. bře 2012 9:05:09

Na fotce to tak vypadá, jak se to leskne, ale je to naopak jakoby lesklá prohlubenina.

Uživatelský avatar
vlasta sr
Příspěvky: 485
Registrován: pon 19. bře 2012 17:54:43
Bydliště: Kolárovice, Slovensko
Kontaktovat uživatele:

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod vlasta sr » pon 23. dub 2012 10:59:54

Ahojte dievčatá, chcem sa spýtať, či máte niektorá skúsenosti s padlím alebo po slovensky múčnatkou.
Objavila som na listoch fialky taký poprašok ako múka. Kúpila som v sáčku taký prášok určený na múčnatku, ktorý som podľa návodu zriedila s vodou a postriekala fialky, ale listy mi zostali špinavé z toho roztoku, také bledé fľaky, lebo ten roztok bol taký skoro až mliečny. Nepoznáte niektorá taký prípravok na to, ktorý už je zriedený a bol by číry, čistý, aby mi listy od toho nezostali také špinavé.
Ďakujem za radu. :O)
Vlasta

Uživatelský avatar
Babetta
Řád vděčné kočky
Řád vděčné kočky
Příspěvky: 8030
Registrován: stř 17. bře 2010 22:15:38
Bydliště: Břidličná
Kontaktovat uživatele:

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod Babetta » pon 23. dub 2012 11:48:01

Jak začnu větrat, začne se mi také objevovat padlí na listech i květech. Nevím proč?
Zrovna včera jsem jednu fialku otrhala od květů a dvě to měly na listech. Nic katastrofálního.
Fialky jsem vzala mimo ostatní, očistila je štětečkem od padlí a nastříkala Discusem. Květy na takové fialce nenechávám, stejně je voda poškodí.

Uživatelský avatar
modrakocka1
Příspěvky: 10024
Registrován: úte 02. bře 2010 7:44:01
Bydliště: Děčín
Kontaktovat uživatele:

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod modrakocka1 » pon 23. dub 2012 12:12:50

No já nejraději používala Rubigan, ale myslím, že byl taky mléčný, a ani ho už snad neprodávají, ale ten vždycky 100% zabral. Pak jsem měla Previcur, ale ten nic moc.

Uživatelský avatar
Evuška
Příspěvky: 10030
Registrován: úte 02. bře 2010 16:08:00
Bydliště: Poděbrady

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod Evuška » úte 24. dub 2012 20:24:09

Já používám ten Discus a je to v pohodě. Mám ho asi 3 roky a i přesto funguje.

Uživatelský avatar
vlasta sr
Příspěvky: 485
Registrován: pon 19. bře 2012 17:54:43
Bydliště: Kolárovice, Slovensko
Kontaktovat uživatele:

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod vlasta sr » stř 25. dub 2012 19:15:39

Ďakujem za radu, už som zohnala aj ja ten Discus aj postriekala a vyzerá, že je OK. Nezanechal mi na fialkách žiadne fľaky. Ale vôbec som ho nemohla zohnať, oni totiž tie postreky akosi menia, ani Rubigan už nie je dostať, vraj ho nevyrábajú, a vyzerá to tak, že už sa nebude dať zohnať ani ten Discus, to boli asi ešte staré zásoby. Ten prvý postrek, čo bol taký mliečny, sa volal Baycor - síce zabral, ale listy ostali špinavé.
Proste jedným slovom Discus je lepší.

Ešte raz ďakujem za radu.