Problémy, choroby, škůdci

kytky, kytky a kytky
Uživatelský avatar
HankaP
administrátor
Příspěvky: 4592
Registrován: čtv 03. pro 2009 3:55:29
Bydliště: Praha

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod HankaP » čtv 21. úno 2013 14:28:00

Míšo, co je to za knížku?

Mně se to zdá s tou vlhkostí - právě u fialek - tak trochu postavené na hlavu, když si představím, že pocházejí z vlhkých tropických deštných lesů a vysokou vlhkost přímo vyžadují. Vemte si, jak se pěstují ve Fatě - většina z nás tam byla - tropická část skleníku, vlhko k nedýchání, závlaha plošná, mlžením, svrchu - běžně jsou tam na nich kapky vody...
Normálně se můžou fialky i sprchovat - problém je hlavně voda na listech v kombinaci s chladem nebo průvanem (kromě nechané vody zateklé v srdíčku, což asi v přírodě nebo i ve skleníku nehrozí, protože ty drobné kapky nejspíš zvládnou zadržet chlupy na listech, takže to hrozí spíš právě u sprchy nebo při zalévání, že se tam ta voda buď tlakem sprchy nebo vahou velké kapky prodere). A nebo voda v kombinaci se sluníčkem...
Náprava tedy určitě není, jak píšou v té knížce, přenést na sušší místo, ale chránit před chladem, průvanem, sluníčkem - hlavně když jsou mokré.
Asi u jiných kytek, ale to spojení s fotkou fialky mi nepřijde moc šťastné... :-(
Diskuse (z lat. discussio od dis-quatere, pře-třásat, zkoumat, diskutovat) je věcný rozhovor nad tématem, jehož cílem není rozhodovat, ale věc pečlivě rozebrat z různých stran, shromáždit argumenty a připravit půdu pro rozhodnutí.
korektor.cz

Uživatelský avatar
Miška
Příspěvky: 615
Registrován: pon 11. úno 2013 21:06:45
Bydliště: Severní Morava
Kontaktovat uživatele:

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod Miška » čtv 21. úno 2013 15:56:18

Je to kniha Pokojové rostliny jak je neznáte. Je tedy pravda, že já moc těmto obecným knihám o pokojovkách taky nevěřím, často v nich nacházím chyby nebo nepřesnosti. A informace v různých knihách se někdy zásadně rozcházejí (např. v jedné knize psali, že nějaký škůdce miluje sucho a v jiné zase, že prospívá ve vlhku. A pak si vyber). Ale zaujal mě právě ten obrázek fialky, že by to mohlo být to, co popisovala Zdenka.

Takže jsme opět na začátku, copak je to za nemoc? :-)

Jinak já už jsem fialky také mnohokrát rosila a vždy to ve zdraví přežily. A přitom v knihách se to skoro zakazuje. Na druhou stranu to lze pochopit - pokud by napsali, že rosení je možné, najdou se lidi, kteří vrazí kytku do sprchy a pak se diví. :-)

Uživatelský avatar
HankaP
administrátor
Příspěvky: 4592
Registrován: čtv 03. pro 2009 3:55:29
Bydliště: Praha

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod HankaP » čtv 21. úno 2013 16:06:47

No, vrazit ji do sprchy právě není problém - jen potom se s ní musí trochu opatrně, než uschne - jak jsem psala (a vysušit taky to srdíčko)...

Bez fotky je to fakt hádání z křišťálové koule, musíme počkat... :-(
Diskuse (z lat. discussio od dis-quatere, pře-třásat, zkoumat, diskutovat) je věcný rozhovor nad tématem, jehož cílem není rozhodovat, ale věc pečlivě rozebrat z různých stran, shromáždit argumenty a připravit půdu pro rozhodnutí.
korektor.cz

Uživatelský avatar
Miška
Příspěvky: 615
Registrován: pon 11. úno 2013 21:06:45
Bydliště: Severní Morava
Kontaktovat uživatele:

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod Miška » čtv 21. úno 2013 16:15:20

Ze zkušenosti právě vím, že spousta známých sprchuje kytky při velkém úklidu, takže přitom ještě otevřou balkon, aby řádně vyvětrali, pak kytky postaví k oknu, aby listy "rychleji uschly" a tak. :-)

Uživatelský avatar
picris
Příspěvky: 556
Registrován: úte 14. úno 2012 10:04:30
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod picris » čtv 21. úno 2013 17:56:23

To s tím zákazem rosení je blbost, pakliže se to nedělá nějakým extrémním způsobem. Vždyť i například postřik proti padlí, který jsem několikrát dělala, se aplikuje na list, naopak to fialky krásně umylo :) a vypadaly dobře.

Uživatelský avatar
zdenkap
Příspěvky: 91
Registrován: pon 18. úno 2013 14:25:31

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod zdenkap » čtv 21. úno 2013 20:29:51

Tak podle těch fotek vrtalka rozhodně ne a ta vlhkost připomíná jen vzdáleně. Vyfotím to, ale teď bohužel ne, jsem na cestě do Slovinska :-(. Stejně je to divný. Kytky jsou doma, v pohodě a flekatý. Vloni v létě jsem našla vyhozenou odkvetlou fialku ve Vídni v zahradnickým obchodě. Měla jsem ji měsíc v autě, takže zima, teplo, průvan, sucho, nic moc světla a nakonec mi ji orval listy velkej černej pták, asi havran. Doma jsem jí přisypala asi dvě lžíce hlíny (ještě nepoučena důležitostí přesazení) a za tři týdny kvetla. Na Nový rok jsem ji rozdělila na tři díly a roste dál pěkně. Podle fotek by to mohla být Live Wire, ale že by ji měli normálně v prodeji?

Uživatelský avatar
Martinica
Příspěvky: 2854
Registrován: sob 06. bře 2010 18:31:13
Bydliště: Brno

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod Martinica » pát 22. úno 2013 12:54:08

picris píše:To s tím zákazem rosení je blbost, pakliže se to nedělá nějakým extrémním způsobem. Vždyť i například postřik proti padlí, který jsem několikrát dělala, se aplikuje na list, naopak to fialky krásně umylo :) a vypadaly dobře.

Já nerosím, raději, ale kdysi jsem to dělala a problém nebyl. Při postřiku chemií - pokud ho dělám - samozřejmě rosím.

Uživatelský avatar
Olginka
Příspěvky: 623
Registrován: úte 20. zář 2011 8:53:21
Bydliště: Děčínsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod Olginka » sob 23. úno 2013 15:02:35

Zdeni, není to tohle? Já jsem tuto chuděrku měla na parapetu, kde jsem zapomněla zavřít větračku.

DSC01904.JPG

Uživatelský avatar
zdenkap
Příspěvky: 91
Registrován: pon 18. úno 2013 14:25:31

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod zdenkap » sob 23. úno 2013 18:49:56

No, to vypadá dost podobně. Ale mají to jen tři rostliny. To by se dalo vysvětlit různou odolností. Taky mi připadá, že ten vnitřek je dobrý, ale jak listy postupně odrůstají, tak flekatí.

Uživatelský avatar
vlasta sr
Příspěvky: 485
Registrován: pon 19. bře 2012 17:54:43
Bydliště: Kolárovice, Slovensko
Kontaktovat uživatele:

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod vlasta sr » ned 24. úno 2013 13:10:46

Tak mne to od vetrania a zimy vyzerá takto:

DSCF0581.JPG
DSCF0582.JPG

Uživatelský avatar
Miška
Příspěvky: 615
Registrován: pon 11. úno 2013 21:06:45
Bydliště: Severní Morava
Kontaktovat uživatele:

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod Miška » ned 24. úno 2013 20:55:01

Zdenko, tak jsem prošla další dvě knihy zaměřené na škůdce a choroby, jednu českou a jednu německou, a obě uvádí, že se jedná o příliš studenou vodu, resp. o velký teplotní rozdíl mezi rostlinou a zálivkou.

Uživatelský avatar
zdenkap
Příspěvky: 91
Registrován: pon 18. úno 2013 14:25:31

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod zdenkap » ned 24. úno 2013 21:28:01

Tak to je úplně možný, že to bude z té studené vody k zálivce. Ty skvrny už tam byly na podzim, když bylo ještě teplo, tak to byla malá pravděpodobnost studeného průvanu. A určitě tam bude hrát roli různá odolnost odrůd. Budu muset mámu zase poučit, aby tam nelila tak studenou vodu. :-) Ještě mě napadlo, že by fialky mohly chytit zimu na kořeny zespodu. Nemají totiž plastová okna a dřevěná prdlajs těsní. Děkuji všem za rady!

Uživatelský avatar
ZuzanaH
Příspěvky: 1170
Registrován: čtv 26. črc 2012 20:41:35

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod ZuzanaH » pon 25. úno 2013 7:25:21

Co máš za knížky o škůdcích?
Obrázek

Uživatelský avatar
Miška
Příspěvky: 615
Registrován: pon 11. úno 2013 21:06:45
Bydliště: Severní Morava
Kontaktovat uživatele:

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod Miška » pon 25. úno 2013 7:34:51

Jedna je "Co schází vašim rostlinám" od Kurta Henselera a druhá "Ochrana okrasných rostlin před chorobami a škůdci" od Evy Hrudové.

Uživatelský avatar
ZuzanaH
Příspěvky: 1170
Registrován: čtv 26. črc 2012 20:41:35

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod ZuzanaH » pon 25. úno 2013 9:02:54

Moc díky. Zkusím se po ní pokouknout.
Obrázek

Uživatelský avatar
zdenkap
Příspěvky: 91
Registrován: pon 18. úno 2013 14:25:31

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod zdenkap » pon 25. úno 2013 10:57:51

To máte ty knížky taky v němčině? Já sem se koukala v Německu, o fialkách nic a balkonovky měli jen tu, co vyšla v českém překladu, dost těžko bych v tom něco hledala. Dám dohromady stěží návody na pytlíkách se semínkama.

Uživatelský avatar
janli
Příspěvky: 3739
Registrován: čtv 11. lis 2010 21:36:58
Bydliště: Jindřichův Hradec

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod janli » pon 25. úno 2013 11:07:54

No, chtělo by to napsat a vydat obsáhlejší publikaci Gesneriaceae, všechno o gesnerkách vč. fotek fial, strepsů, kohlerek atd. a různých tipů na pěstování. Tenhle gesnerkový boom už trvá docela dlouho a žádná literatura kloudná tu není. Kromě pár článků. To aby se pak jeden ugůůůglil a upřekládal. Snad se jednou dočkáme. :2221:

miroslav
Příspěvky: 926
Registrován: ned 24. úno 2013 16:55:03
Bydliště: Sedlec, okr. Beroun
Kontaktovat uživatele:

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod miroslav » pon 25. úno 2013 11:08:41

Možná bych fotku hodil na Facebook čsp. Zahrádkář, mohli by pomoci...

Uživatelský avatar
HankaP
administrátor
Příspěvky: 4592
Registrován: čtv 03. pro 2009 3:55:29
Bydliště: Praha

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod HankaP » pon 25. úno 2013 11:24:56

No, ona hlavně ta fotka zatím ještě není - pořád ještě vaříme z vody.
Diskuse (z lat. discussio od dis-quatere, pře-třásat, zkoumat, diskutovat) je věcný rozhovor nad tématem, jehož cílem není rozhodovat, ale věc pečlivě rozebrat z různých stran, shromáždit argumenty a připravit půdu pro rozhodnutí.
korektor.cz

Uživatelský avatar
modrakocka1
Příspěvky: 10024
Registrován: úte 02. bře 2010 7:44:01
Bydliště: Děčín
Kontaktovat uživatele:

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod modrakocka1 » pon 25. úno 2013 15:39:22

Tak jsem dneska zas vyklepala něco strepsů na chodbě a teda vyfotila jsem ty mrchy... celkem dobře napadené kořenovkou.
Aneb jak vypadá kořenovka a příznaky:

IMG_2132.JPG
IMG_2133.JPG
IMG_2134.JPG
IMG_2135.JPG
IMG_2136.JPG
IMG_2137.JPG
jeden z největších brouků

IMG_2138.JPG
už očištěná rostlinka


Příznaky: rostlina odspodu "bezdůvodně" ovadá a žloutne, až nakonec to zabalí. Brouci jsou většinou jen na kořenech mezi zeminou a květináčkem, málokdy jsem je našla uvnitř balu. Zdůvodňuju si to tím, že uvnitř balu je větší vlhko a déle trvá, než zemina vyschne. Taky občas bývají v kořenech hned pod povrchem pod rostlinou a někdy na krčku rostliny. Dokonce jsem je našla nad zeminou v záhybech rostliny. Nemají rádi světlo, jak je vyklepu, snaží se schovat.