Názvy...

kytky, kytky a kytky
Uživatelský avatar
pewi
Příspěvky: 620
Registrován: sob 10. dub 2010 14:34:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Názvy...

Příspěvekod pewi » pát 30. zář 2011 10:49:29

Na notebooku je to jinak, tam si musíte přepnout klávesnici Alt+Shift na anglickou, pak tou samou klávesou bez Shiftu. Ale já jsem na to líná, tak to taky dělám přes tu čárku...

Uživatelský avatar
HankaP
administrátor
Příspěvky: 4592
Registrován: čtv 03. pro 2009 3:55:29
Bydliště: Praha

Re: Názvy...

Příspěvekod HankaP » pát 30. zář 2011 11:48:43

Pewi, asi to bude kus od kusu (značka, model, typ, klávesnice, ovladač klávesnice... psala jsem, že to může být různé) - ale jak jsi viděla, Růžence to tak na notebooku funguje (předpokládám slovenská klávesnice a Shift)... a ten, na kterém jsem to hledala, to měl právě taky tak (česká klávesnice a Shift)... ;-)
Diskuse (z lat. discussio od dis-quatere, pře-třásat, zkoumat, diskutovat) je věcný rozhovor nad tématem, jehož cílem není rozhodovat, ale věc pečlivě rozebrat z různých stran, shromáždit argumenty a připravit půdu pro rozhodnutí.
korektor.cz

Uživatelský avatar
HankaP
administrátor
Příspěvky: 4592
Registrován: čtv 03. pro 2009 3:55:29
Bydliště: Praha

Re: Názvy...

Příspěvekod HankaP » pát 30. zář 2011 12:07:12

A s tou "náhradní" čárkou - když to vidíš, samozřejmě si domyslíš, že to má být apostrof, a webové vyhledávače taky hledají všechno, co je aspoň trochu podobné - ale přesto to počítač striktně rozlišuje jako dva různé znaky - takže v databázích, které vyhledávají přesně podle zadání (např. First Class), to neprojde.
Určitě je dobře naučit se psát to, co tam skutečně patří...
Diskuse (z lat. discussio od dis-quatere, pře-třásat, zkoumat, diskutovat) je věcný rozhovor nad tématem, jehož cílem není rozhodovat, ale věc pečlivě rozebrat z různých stran, shromáždit argumenty a připravit půdu pro rozhodnutí.
korektor.cz

Uživatelský avatar
pewi
Příspěvky: 620
Registrován: sob 10. dub 2010 14:34:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Názvy...

Příspěvekod pewi » pát 30. zář 2011 13:05:11

HankaP píše:Pewi, asi to bude kus od kusu (značka, model, typ, klávesnice... a ten, na kterém jsem to hledala, to měl právě taky tak (česká klávesnice a Shift)... ;-)

Pravda pravda...

Uživatelský avatar
HankaP
administrátor
Příspěvky: 4592
Registrován: čtv 03. pro 2009 3:55:29
Bydliště: Praha

Re: Názvy.... Cherry Bomb Sport

Příspěvekod HankaP » ned 24. čer 2012 13:56:37

Prosím všeshny, co máte Cherry Bomb z listu, opravte si název na Cherry Bomb Sport.

Cherry Bomb (S. Sorano) Semidouble-double chimera light pink fluted star/fuchsia stripe, red fantasy. Variegated dark green and cream. Standard
Poloplná-plná chiméra, světle růžová rýhovaná hvězda s fuchsiovým proužkem a červeným fantasy. Pestrolistá tmavě zelená s krémovou.

Viz viewtopic.php?f=13&t=72&start=3540#p40312
Diskuse (z lat. discussio od dis-quatere, pře-třásat, zkoumat, diskutovat) je věcný rozhovor nad tématem, jehož cílem není rozhodovat, ale věc pečlivě rozebrat z různých stran, shromáždit argumenty a připravit půdu pro rozhodnutí.
korektor.cz

Uživatelský avatar
HankaP
administrátor
Příspěvky: 4592
Registrován: čtv 03. pro 2009 3:55:29
Bydliště: Praha

Re: Názvy...

Příspěvekod HankaP » pon 11. bře 2013 23:38:21

Pište si: :1203:

Názvy rostlin se v češtině/slovenštině píšou s malým písmenem na začátku - koho by taky napadlo psát s velkým třeba pampelišku nebo břízu?
A to i když:
- zní jako osobní jméno vlastní (honzík, paulínka/pavlínka, vanda nebo jiřina),
- rostlina nemá domácí název nebo se obecně užívá (skloňované, příp. i víc podomácněné) rodové jméno z latiny - pěstujeme gladioly, saintpaulie, streptocarpy, cymbidia, phalaenopsy, pleionky... (ale pěstujeme rostliny z rodu Gladiolus, Saintpaulia, ... Pleione).

S malým se píšou i české nebo slovenské botanické názvy druhů, tj. jméno rodové a druhové - pampeliška (nebo smetanka) lékařská / púpava lekárska, mečík bahenní / mečík močiarny...
Logickou výjimkou jsou jen druhová jména odvozená od osobních jmen (ve tvaru přivlastňovacím) - např. růže Helenina (Rosa helenae)...

S velkým počátečním písmenem se naopak píše latinský botanický název druhu, tj. jméno rodové (s velkým) + druhové (s malým) - Taraxacum officinale, Gladiolus palustris, Saintpaulia ionantha, Streptocarpus saxorum, Primulina tamiana...

A také s velkým se píšou názvy odrůd (kultivarů, variet, sort, hybridů, kříženců...). U českých názvů historicky jen první slovo - jabloň Parména zlatá, réva Veltlínské zelené, Ryzlink rýnský, mečík Sněhová princezna... V dnešní době je ale asi spíš rozumné dávat jména mezinárodně srozumitelná, bez záludností ve výslovnosti (a nejlépe bez diakritiky)... - a psát nejspíš jednotně "po anglicku", tj. všechna slova názvu s počátečním velkým (kromě tzv. neplnohodnotných slov, jako jsou předložky, spojky, členy apod.) - fialka Frozen in Time, Mac's Strawberries and Cream, Kostina Fantaziia, LE-Koroli i Kapusta, achimenes Yellow English Rose, Bird of Paradise, Lady in Black, Queen of Sheba...

-------------------------------------------
P. S.:
Takže Honzík s velkým H není kytka, ale osobní jméno vlastní - vlastní zpravidla Janům (vždycky tak asi devět měsíců bylo vlastní i mým dvěma dcerám - jako "pracovní název").

P. P. S.:
Ano, je tady jistá možnost, že si svůj oblíbený achimenes pojmenujete Honzík - ale určitě ne všechny...? Jak by pak poznali, kterého mazlíka zrovna chválíte? Ještě se vám poperou...
A už vůbec důvěrně nepojmenovávejte cizí mazlíky - to by ti vlastní asi taky těžce nesli... ;-)
Diskuse (z lat. discussio od dis-quatere, pře-třásat, zkoumat, diskutovat) je věcný rozhovor nad tématem, jehož cílem není rozhodovat, ale věc pečlivě rozebrat z různých stran, shromáždit argumenty a připravit půdu pro rozhodnutí.
korektor.cz

Uživatelský avatar
cirrhus
Příspěvky: 2260
Registrován: stř 13. úno 2013 17:53:20
Bydliště: Straškov Vodochody

Re: Názvy...

Příspěvekod cirrhus » pon 11. bře 2013 23:45:13

Tak už jsem udělal z Honzíků honzíky. ;)

Uživatelský avatar
Babetta
Řád vděčné kočky
Řád vděčné kočky
Příspěvky: 8030
Registrován: stř 17. bře 2010 22:15:38
Bydliště: Břidličná
Kontaktovat uživatele:

Re: Názvy...

Příspěvekod Babetta » úte 12. bře 2013 20:21:06

:266:

Uživatelský avatar
tsasenka
Příspěvky: 225
Registrován: stř 13. úno 2013 11:29:22
Kontaktovat uživatele:

Re: Názvy...

Příspěvekod tsasenka » stř 17. dub 2013 19:01:24

Názvy, to je objevování stále něčeho nového. Dneska jsem se po několika letech pěstování dozvěděla, že Ian Menuet je Ian-Menuet s pomlčkou. Jinak těch zkomolenin je docela dost, když tak navštěvuji stránky pěstitelů, jedna odrůda a třeba tři různé názvy, a pak který je ten pravý? :11953:

Uživatelský avatar
Miška
Příspěvky: 615
Registrován: pon 11. úno 2013 21:06:45
Bydliště: Severní Morava
Kontaktovat uživatele:

Re: Názvy...

Příspěvekod Miška » stř 17. dub 2013 19:20:05

Tsasenko, pokud máš původní název v ruštině, tak ideálně zadat do ConvertCyrillic.com a získáš správný zápis.
Pár základních informací jsem s pomocí Hanky a zdejšího diskusního fóra sepsala na svém webu - http://africkafialka.webnode.cz/identifikace-fialek/ (v dolní polovině stránky). Není to žádný elaborát, ale snad ti to aspoň trošku pomůže.

Uživatelský avatar
tsasenka
Příspěvky: 225
Registrován: stř 13. úno 2013 11:29:22
Kontaktovat uživatele:

Re: Názvy...

Příspěvekod tsasenka » stř 17. dub 2013 19:36:57

Míšo, máš pěkně udělané stránky. Už jsem tam čerpala rady na smolici.

Uživatelský avatar
Babetta
Řád vděčné kočky
Řád vděčné kočky
Příspěvky: 8030
Registrován: stř 17. bře 2010 22:15:38
Bydliště: Břidličná
Kontaktovat uživatele:

Re: Názvy...

Příspěvekod Babetta » stř 17. dub 2013 19:38:25

Tsasenko, :266:.

Uživatelský avatar
Miška
Příspěvky: 615
Registrován: pon 11. úno 2013 21:06:45
Bydliště: Severní Morava
Kontaktovat uživatele:

Re: Názvy...

Příspěvekod Miška » čtv 18. dub 2013 7:36:27

Tak dnes mám i já skromný dotaz, zřejmě opět na Hanku. :538:

Mám fialku od Repkiny, která se jmenuje v originále buď РС-Ясный Денек, nebo РС-Ясный Денёк. Na internetu a ruských webech jsou obě varianty, ale bohužel sama Repkina nemá tuto sortu na svých stránkách. Protože nejsem ruštinář, netuším, která z variant ruského názvu může být správná?

Transliterovaný název bude zřejmě v obou případech stejný - RS-Iasnyi Denek

Uživatelský avatar
HankaP
administrátor
Příspěvky: 4592
Registrován: čtv 03. pro 2009 3:55:29
Bydliště: Praha

Re: Názvy...

Příspěvekod HankaP » čtv 18. dub 2013 9:49:45

V ruštině se přízvučné е mění na ё.
Pamatuju si ze školy, že se ta přehláska běžně neoznačuje nebo nemusí označovat - vím, že byl rozdíl mezi tiskací a psací formou, tak snad že ručně se píše - ale to už si fakt nepamatuju. Spíš si domýšlím z toho, že právě v té tiskací formě to často bývá nahoře bez...
Oni ti prevíti vědí přesně, kde mají přízvuk, takže to mít označené nepotřebují... ale co my...? :-(

Řeším to takhle: pokud je to někdy psané s přehláskou, určitě tam patří - pokud přehlásku nikde nepotkám, asi tam nepatří.

Transliterace v (naší) ALA-LC without diacritics je stejná, přehláska se ignoruje.
Diskuse (z lat. discussio od dis-quatere, pře-třásat, zkoumat, diskutovat) je věcný rozhovor nad tématem, jehož cílem není rozhodovat, ale věc pečlivě rozebrat z různých stran, shromáždit argumenty a připravit půdu pro rozhodnutí.
korektor.cz

Uživatelský avatar
Olginka
Příspěvky: 623
Registrován: úte 20. zář 2011 8:53:21
Bydliště: Děčínsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Názvy...

Příspěvekod Olginka » čtv 18. dub 2013 20:04:19

Míšo, Hanka má pravdu, v tiskací formě písmeno ё (jo) najdeš pouze v knihách pro děti. :9851: V tvém případě obě varianty jsou správné. :4225:

Uživatelský avatar
Miška
Příspěvky: 615
Registrován: pon 11. úno 2013 21:06:45
Bydliště: Severní Morava
Kontaktovat uživatele:

Re: Názvy...

Příspěvekod Miška » čtv 18. dub 2013 20:25:06

Děkuji. :4225:

Uživatelský avatar
modrakocka1
Příspěvky: 10024
Registrován: úte 02. bře 2010 7:44:01
Bydliště: Děčín
Kontaktovat uživatele:

Re: Názvy....

Příspěvekod modrakocka1 » stř 08. led 2014 10:59:14

Strelets Elit nebo Sagittarius Elit? Co je správně?

Uživatelský avatar
Miška
Příspěvky: 615
Registrován: pon 11. úno 2013 21:06:45
Bydliště: Severní Morava
Kontaktovat uživatele:

Re: Názvy....

Příspěvekod Miška » stř 08. led 2014 11:31:30

Kočko, Strelets Elit, přesněji (dle Archipova) AE-Strelets Elit, koukni - http://arhipov-fialki.ucoz.ru/publ/stre ... t/1-1-0-53

Je tak i registrována v AVSA
10070 (Russ/Ukr), 06/03/2009
Strelets Elit
Стрелец Элит
Strelec Elit
(Strelets Elite - chyba)
Double violet-purple large/coral-pink fantasy. Medium green, plain.

Uživatelský avatar
modrakocka1
Příspěvky: 10024
Registrován: úte 02. bře 2010 7:44:01
Bydliště: Děčín
Kontaktovat uživatele:

Re: Názvy....

Příspěvekod modrakocka1 » stř 08. led 2014 12:20:48

No právě hodně často vídám na fb Sagittarius Elit. To je vlastně jako znamení zvěrokruhu - střelec, ale proč to tak cpou k té kytce.

Uživatelský avatar
HankaP
administrátor
Příspěvky: 4592
Registrován: čtv 03. pro 2009 3:55:29
Bydliště: Praha

Re: Názvy....

Příspěvekod HankaP » stř 08. led 2014 13:46:44

No protože ten Střelec je právě myšlen ten ze zvěrokruhu (ale samozřejmě původní=správné názvy jsou ty v ruštině) - mám dojem, že už má Archipov ten zvěrokruh kompletní, počkej, já to rovnou najdu, dávala jsem to už kdysi na evropské fórum... ať to nemusím vypisovat znovu... :-)
http://forum.african-violet.eu/viewtopi ... 4093#p4093
Diskuse (z lat. discussio od dis-quatere, pře-třásat, zkoumat, diskutovat) je věcný rozhovor nad tématem, jehož cílem není rozhodovat, ale věc pečlivě rozebrat z různých stran, shromáždit argumenty a připravit půdu pro rozhodnutí.
korektor.cz