Problémy, choroby, škůdci

kytky, kytky a kytky
Uživatelský avatar
pele
Příspěvky: 1860
Registrován: úte 02. bře 2010 6:42:29
Kontaktovat uživatele:

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod pele » pon 10. čer 2013 6:55:56

Děvčata, já nemám moc zkušenosti se škůdci, akorát jsem měla červce plstnatého na orchidkách, a tak nevím, co by mohlo být toto. Včera večer jsem na 2 fialkách na obnaženém krčku našla nějaká bílá vajíčka či co, rozhodně to ještě nebylo živé. Jinak jsem tam nic neobjevila. Takže zatím netuším, co by to mohlo být.

Uživatelský avatar
vlasta sr
Příspěvky: 485
Registrován: pon 19. bře 2012 17:54:43
Bydliště: Kolárovice, Slovensko
Kontaktovat uživatele:

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod vlasta sr » úte 11. čer 2013 21:14:20

Tak asi takto mi vyzerajú tie moje nemocné fialky,buď sú takto moc chlpaté alebo iné majú zase tak zvláštne sfarbené srdiečko a tam sú tie malinké rýchlo chodiace živočíchy.

chlpatá fialka.jpg
choroba 1.jpg
choroba 2.jpg

Uživatelský avatar
Babetta
Řád vděčné kočky
Řád vděčné kočky
Příspěvky: 8030
Registrován: stř 17. bře 2010 22:15:38
Bydliště: Břidličná
Kontaktovat uživatele:

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod Babetta » úte 11. čer 2013 21:36:31

Vlasti, to vypadá špatně. Fakt bych hádala roztočíka. Prý když je fialka jím napadená, má fialka taky tak chlupaté listy a zakrnělé srdíčko. Já bych se těch fialek raději zbavila, podezřelé dala stranou a ostatní něčím stříkla. Taky tady mám jednu takovou divnou. Už jsem ji oddělila od ostatních a asi půjde do popelnice.

Uživatelský avatar
vlasta sr
Příspěvky: 485
Registrován: pon 19. bře 2012 17:54:43
Bydliště: Kolárovice, Slovensko
Kontaktovat uživatele:

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod vlasta sr » úte 11. čer 2013 21:46:59

Já si už tiež myslím, že majú dačo, lebo sa mi to pomerne rýchlo šíri, už som ich nejakú časť vyhodila, iné dala zasa do karantény, ale priznám sa, že ostatné už ani nemám kde dať, tak len čakám, čo sa bude diať. Skoro všetky som už dvakrát postriekala Vertimec prípravkom, tak uvidím. Je ich už pomerne veľa takých, tak ich už nemám ani kde oddeliť od ostatných. Potom tu dám ešte info, abyste aj vy vedeli, ako to dopadlo. :o((

Uživatelský avatar
modrakocka1
Příspěvky: 10024
Registrován: úte 02. bře 2010 7:44:01
Bydliště: Děčín
Kontaktovat uživatele:

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod modrakocka1 » úte 11. čer 2013 22:18:08

Vlasti, zkus ještě Sanmite 20 WP, já dneska stříkala poprvé v kuchyni, co je v karanténě. Tak uvidím. :8653: Držím ti pěsti, aby to dobře dopadlo.

Anička
Příspěvky: 644
Registrován: pát 26. říj 2012 16:35:19
Kontaktovat uživatele:

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod Anička » úte 11. čer 2013 22:57:50

Vážení, dovolím si napsat něco o mých zkušenostech. Vlasti, podle tvých fotografií by to mohla, podotýkám MOHLA, být třásněnka. Celkem dvakrát mi zničila celou sbírku. V obou případech jsem se pokoušela asi půl roku rostliny léčit. Byly to hodiny a hodiny, které jsem věnovala rostlinám, abych je této potvory zbavila. Hodně peněz jsem dala za přípravky. Vyzkoušela jsem všechny možné rady, které jsem vyšťárala na internetu. Rostliny jsem opakovaně máčela do teplé vody, jindy do postřiku, stříkala, omývala. Koupila jsem si hodinářskou čočku, která zvětšuje 10x. Všechno bylo marné!!! Jediné spolehlivé je vyhodit a začít znovu! Třásněnka má několik stadií, v těchto stadiích se jinak chová, jinak vypadá a, co je nejhorší, NENÍ vždy vidět, pokud ji vidíš, je tak přemnožená, že se jí opravdu nezbavíš. Zakrnělá srdíčka, chlupaté listy, zahnědlá srdíčka to všechno znám. Nemusí to být ale projevem jen třásněnky. Vlasti, všechno vyházej, pomůžu ti se založením nové sbírky.

Uživatelský avatar
HankaP
administrátor
Příspěvky: 4592
Registrován: čtv 03. pro 2009 3:55:29
Bydliště: Praha

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod HankaP » stř 12. čer 2013 8:16:56

Aničko, se vším, co se týká ne/řešení, souhlasím - ale myslím si pořád, že to není třásněnka, ale roztočík - projev třásněnky jsou vycucané stříbřité bezbarvé průhledné fleky na listech (s černými tečkami výkalů), zasychání poupat, deformace a nerozvíjení květů...

Zakrnělé chlupaté hnědé srdíčko je práce roztočíka, a to už ve stadiu silného napadení - v podstatě závěrečná...
Podle mého názoru by teoreticky mohla být cesta k záchraně takhle napadené rostliny přes odstranění srdíčka (prostě pařízek, jako se třeba množí chiméry - protože právě v srdíčku je roztočík zalezlý a postřik se k němu pořádně nedostane). Teprve pak postřik zbytku a doufat... (Nebo možná i bez chemie, jen ta horká voda - nevím z hlavy potřebnou teplotu a dobu ponoření, ale je nutné po celou dobu tu teplotu držet, takže to taky není jen tak.)
Pokud by to tedy byla taková vzácnost, že by to za to stálo - protože slušná kvetoucí rostlina tím stejně padá na dlouho, navíc ještě s nejistým výsledkem.


Ovšem taky nikde není psáno, že by tam nemohli být potvoři oba... Je fakt, že to, co Vlastička viděla, mohly být larvy třásněnek, velikostí by to mohlo odpovídat (roztočík je velký jen něco víc než desetinu milimetru)...
Diskuse (z lat. discussio od dis-quatere, pře-třásat, zkoumat, diskutovat) je věcný rozhovor nad tématem, jehož cílem není rozhodovat, ale věc pečlivě rozebrat z různých stran, shromáždit argumenty a připravit půdu pro rozhodnutí.
korektor.cz

Uživatelský avatar
vlasta sr
Příspěvky: 485
Registrován: pon 19. bře 2012 17:54:43
Bydliště: Kolárovice, Slovensko
Kontaktovat uživatele:

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod vlasta sr » stř 12. čer 2013 9:55:02

Holky, ďakujem za info, moc ma to nepotešilo, ale veľmi pekne ďakujem za rady, tie sú teraz nad zlato, skúsim sa niektorých zbaviť, už som stihla z nich aj zobrať lístky na zakorenenie, tak mi hádam dačo zostane. Potom neskôr dám info, ako to dopadlo.
Anička, ďakujem ti moc pekne za ponuku, uvidím, čo mi zostane, a mám aj teraz na jar zohnaté nové lístky, tak dúfam, že budem niečo mať. Ak nie, potom by som ťa poprosila o nejaké lístočky.
Zatiaľ vám ďakujem. :o((

Uživatelský avatar
HankaP
administrátor
Příspěvky: 4592
Registrován: čtv 03. pro 2009 3:55:29
Bydliště: Praha

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod HankaP » stř 12. čer 2013 10:15:10

Vlasti, hlavně ať si to nepřeneseš na to, co chceš zachovat - na rukách, na šatech, na nástrojích, na květináčcích... Respektive v tomhle stadiu asi není moc reálné, že bys to už neměla na něčem dalším, kde to třeba ještě na první pohled nevidíš. Abys za čas nezjistila, že si to tam "pěstuješ" dokola...
Přinejmenším bude potřeba, až to protřídíš, všechno zbylé ošetřit, i kdyby to vypadalo sebelíp.
Diskuse (z lat. discussio od dis-quatere, pře-třásat, zkoumat, diskutovat) je věcný rozhovor nad tématem, jehož cílem není rozhodovat, ale věc pečlivě rozebrat z různých stran, shromáždit argumenty a připravit půdu pro rozhodnutí.
korektor.cz

Uživatelský avatar
perla
Příspěvky: 87
Registrován: sob 01. kvě 2010 10:42:07

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod perla » stř 12. čer 2013 12:58:25

Vlastička, tiež ti rada pošlem nejaké lístočky. Ak bude treba, tak sa ozvi.

Uživatelský avatar
perla
Příspěvky: 87
Registrován: sob 01. kvě 2010 10:42:07

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod perla » stř 12. čer 2013 12:59:16

PS: Dnes som zháňala Sanmite (pre istotu), ale v RS som to nenašla.

Uživatelský avatar
Martinica
Příspěvky: 2854
Registrován: sob 06. bře 2010 18:31:13
Bydliště: Brno

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod Martinica » stř 12. čer 2013 13:08:02

Vlasti, plný souhlas s Hankou a děvčaty. U těchhle droboučkých škůdců nevěřím ničemu, oni přežijí jakkoliv a namnoží se znovu, někdy za určitou dobu. Kdybych to měla já, určitě bych množila lístky znovu, raději celou sbírku, do roka ji máš zpátky. Pokud bych moc lpěla na lístkách, odlomené bych chemicky dobře ošetřila a ve vodě kořenila znovu, odděleně. Raději ovšem nové od děvčat. Jinak chce celý prostor a věci velice důkladně renovovat. Jak píše Hanka - stačí dotyk, drobek, lístek... jde to, ale je potřeba poctivost práce a je to pracné. Nevěř, že ty zdravé jsou OK... jistá si být opravdu nemůžeš. A jinak rády přispějeme všechny, jako vždy. Lístků je dostatek, neboj. Prosím tebe, ty lístky, co kořeníš znovu, by měly být chemicky ošetřené, jinak je to na nic... nevěřím tomu a už jsem měla kdeco.
:4225:

Uživatelský avatar
modrakocka1
Příspěvky: 10024
Registrován: úte 02. bře 2010 7:44:01
Bydliště: Děčín
Kontaktovat uživatele:

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod modrakocka1 » stř 12. čer 2013 13:45:40

Marti, a jak si můžeš být jistá, že s novými listy či rostlinkami ho nevyfasuješ znovu? Popravdě, ono člověka unaví pořád dokola obnovovat sbírku. :8653:

Uživatelský avatar
Babetta
Řád vděčné kočky
Řád vděčné kočky
Příspěvky: 8030
Registrován: stř 17. bře 2010 22:15:38
Bydliště: Břidličná
Kontaktovat uživatele:

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod Babetta » stř 12. čer 2013 14:33:37

Kočeno, toho se bojím. Asi by mě to odradilo, alespoň na nějaký čas.

Uživatelský avatar
Martinica
Příspěvky: 2854
Registrován: sob 06. bře 2010 18:31:13
Bydliště: Brno

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod Martinica » stř 12. čer 2013 15:12:45

Ivi, nemůžu... ale naštěstí to zas tak časté není a při troše opatrnosti se dost uhlídá.

Uživatelský avatar
modrakocka1
Příspěvky: 10024
Registrován: úte 02. bře 2010 7:44:01
Bydliště: Děčín
Kontaktovat uživatele:

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod modrakocka1 » stř 12. čer 2013 21:36:14

No, Marti, já jsem opravdu, ale opravdu opatrná, a mám i tak podezření, že tam je.

Uživatelský avatar
vlasta sr
Příspěvky: 485
Registrován: pon 19. bře 2012 17:54:43
Bydliště: Kolárovice, Slovensko
Kontaktovat uživatele:

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod vlasta sr » stř 12. čer 2013 22:20:04

Aj já som už premýšľala, ako do budúcna tomu predísť, či sa to vôbec dá, lebo teraz mám obavy, že keď obnovím zbierku, že to dostanem znova a znova a už ma to asi odradí úplne. Proste si myslím, že tie choroby raz prísť musia, síce já ich mám prvýkrát, ako pestujem fialky 19 rokov, takže som z toho paf. Dnes som už prebrala väčšiu polovicu zbierky a dosť hodne som ich už vyhodila, k dnešnému dňu je to smutných cca 50 kvetináčov, lístky som z každej zobrala, boli krásne, zdravé, každý som dôkladne postriekala VERTIMEC prípravkom, tak hádam bude dobre, ostatné som tiež vystriekala, a zasa budem čakať, čo na nich objavím. Zajtra sa chystám prebrať druhú polovicu a tam viem, že bude tiež veľká strata. Ani si neviete predstaviť, keď som ich vyhadzovala, ako mi bolo, až do plaču, roky ich zbieram, pestujem, a teraz sa ich musím vzdať, no poviem vám, keď som tu doteraz čítala, ako bolo dievčatám, ktoré to mali, ani zďaleka som si nevedela predstaviť ten pocit, aký to je, až teraz, keď to prežívam já. Je to hnusný, zvláštny pocit, ktorý nejde ani opísať. Je to len rastlinka, ale pre mňa znamená mnoho. :o((

Myslíte, že môžem ešte použiť kvetináče druhýkrát po tých nemocných, čo som vyhodila? Keď ich dôkladne umyjem?

Uživatelský avatar
vlasta sr
Příspěvky: 485
Registrován: pon 19. bře 2012 17:54:43
Bydliště: Kolárovice, Slovensko
Kontaktovat uživatele:

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod vlasta sr » stř 12. čer 2013 22:25:23

perla píše:Vlastička, tiež ti rada pošlem nejaké lístočky. Ak bude treba, tak sa ozvi.


Perlička, ďakujem ti moc, potom bych sa ozvala. :4225:

Uživatelský avatar
mikina
Příspěvky: 8722
Registrován: pon 01. bře 2010 21:22:44
Bydliště: Dolní Lutyně

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod mikina » stř 12. čer 2013 22:42:14

Vlasti, já myslím, že určitě, ale musíš všechno pořádně vydrhnout a vydezinfikovat...

Uživatelský avatar
vlasta sr
Příspěvky: 485
Registrován: pon 19. bře 2012 17:54:43
Bydliště: Kolárovice, Slovensko
Kontaktovat uživatele:

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod vlasta sr » stř 12. čer 2013 22:45:45

Premýšľam, že ich namáčam do roztoku so Savom, to by mohlo stačiť, nie?