Saintpaulia

kytky, kytky a kytky
Uživatelský avatar
HankaP
administrátor
Příspěvky: 4592
Registrován: čtv 03. pro 2009 3:55:29
Bydliště: Praha

Re: Saintpaulia

Příspěvekod HankaP » pát 14. čer 2013 22:31:31

Ale EK-Nautilus přece není "modrý" - je bílo-modro-modrý... :-)

Tady je popis od Koršunové (ale podle fotek je to hrozný chameleon, takže to uspořádání barev se asi musí brát trochu s rezervou...):
Крупные полумахровые гофрированно-фестончатые тональные бело-сине-голубые анютки. По центру лепестка сине-голубая полоса, широкая светлая кайма и тонкий белый кант. Зелёная листва с тёмными пятнами.
Velké poloplné zvlněně vroubkované tónované bílo-modro-modré macešky. Středem plátku modro-modrý pruh, široký světlý okraj a tenké bílé lemování. Listy zelené s temnými skvrnami.

Obrázek
Naposledy upravil(a) HankaP dne sob 15. čer 2013 20:29:02, celkem upraveno 1 x.
Důvod: ... předělala jsem barvy na bílý podklad (to zelené pozadí je trochu zkreslovalo)
Diskuse (z lat. discussio od dis-quatere, pře-třásat, zkoumat, diskutovat) je věcný rozhovor nad tématem, jehož cílem není rozhodovat, ale věc pečlivě rozebrat z různých stran, shromáždit argumenty a připravit půdu pro rozhodnutí.
korektor.cz

Uživatelský avatar
Babetta
Řád vděčné kočky
Řád vděčné kočky
Příspěvky: 8030
Registrován: stř 17. bře 2010 22:15:38
Bydliště: Břidličná
Kontaktovat uživatele:

Re: Saintpaulia

Příspěvekod Babetta » pát 14. čer 2013 23:05:42

Hani, ten můj má slabounký bílý krajíček a jinak je blankytně modrý a ze středu květu je taková o tón tmavší modrá hvězdička.

Uživatelský avatar
Olginka
Příspěvky: 623
Registrován: úte 20. zář 2011 8:53:21
Bydliště: Děčínsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Saintpaulia

Příspěvekod Olginka » sob 15. čer 2013 8:24:20

Hani, přesněji je to "bílo-tmavomodro-modré".

Uživatelský avatar
HankaP
administrátor
Příspěvky: 4592
Registrován: čtv 03. pro 2009 3:55:29
Bydliště: Praha

Re: Saintpaulia

Příspěvekod HankaP » sob 15. čer 2013 9:54:09

No, nejsem na ruštinu odborník, ale přesto - nebo právě proto (protože jsem si to fakt hledala, abych nekázala bludy) - si dovolím nesouhlasit: odstíny pro oba výrazy jsem vzala z (ruské) Wikipedie, kde jsou přiřazené k anglickým termínům "blue" a "deep sky blue", tedy "modrá" a "hlubokonebesky modrá" (?) - s přesnou definicí poměru RGB #0000FF (tj. 0 % červené, 0 % zelené, 100 % modré; 0,0,255) a #00BFFF (tj. 0 % červené, 75 % zelené, 100 % modré; 0,191,255).
http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0% ... 0%BE%D0%B2
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_colors

Ale i když to vezmeme z druhé strany - stačí se podívat na fotky - tmavě modrá tam fakt není... :9850:
Diskuse (z lat. discussio od dis-quatere, pře-třásat, zkoumat, diskutovat) je věcný rozhovor nad tématem, jehož cílem není rozhodovat, ale věc pečlivě rozebrat z různých stran, shromáždit argumenty a připravit půdu pro rozhodnutí.
korektor.cz

Uživatelský avatar
Martinica
Příspěvky: 2854
Registrován: sob 06. bře 2010 18:31:13
Bydliště: Brno

Re: Saintpaulia

Příspěvekod Martinica » sob 15. čer 2013 11:53:23

Babetta píše:Marti, máš je krásné. Pořád nerozumím tomu, proč říkáš - konečně mám svého EK-Nautilus, a ne jeho modrý sport.
Jakou modrou máš na mysli? EK-Nautilus je modrý, ty jsi na něm měla nějakou jinou modrou?
Mám toho samého Nautiluska jako ty. Zatím mu chybí výraznější zelenavý lem.

Zkoušela jsem několik lístků a vyšly mi čistě modré, tím myslím tmavomodré, bez odstínů, jako máš ty. Vím, že některým holčinám taky, tak jsme byly zklamané. Tohle jsem jen chtěla ukázat jako první květ, on se ještě dobarví. A mám ještě jeden list s kořínky, tak uvidíme.
Naposledy upravil(a) Martinica dne sob 15. čer 2013 14:46:06, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Babetta
Řád vděčné kočky
Řád vděčné kočky
Příspěvky: 8030
Registrován: stř 17. bře 2010 22:15:38
Bydliště: Břidličná
Kontaktovat uživatele:

Re: Saintpaulia

Příspěvekod Babetta » sob 15. čer 2013 13:50:49

Poprvé mi EK-Nautilus kvetl s opravdu sotva znatelným bílým lemem. Nevím, kde jsem vzala, že má být lem nazelenalý. Od středu má květ o malinko tmavší modrou. Zajímalo by mě, jak má teda správně vypadat? Dejte sem někdo foto.

EK-Nautilus.jpg

Uživatelský avatar
Olginka
Příspěvky: 623
Registrován: úte 20. zář 2011 8:53:21
Bydliště: Děčínsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Saintpaulia

Příspěvekod Olginka » sob 15. čer 2013 18:53:54

Tady je odkaz přímo na stránku Koršunové, druhý od konce. Tmavomodrá barva tam sice je, ale foto celkově vypadá nepřirozeně, jakoby upravené ve fotoshopu.
http://ek-fialki.com/content/view/6/12/

Uživatelský avatar
Olginka
Příspěvky: 623
Registrován: úte 20. zář 2011 8:53:21
Bydliště: Děčínsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Saintpaulia

Příspěvekod Olginka » sob 15. čer 2013 19:24:33

Hani, máš pravdu:
голубой - modrý,
синий - zřejmě středně modrý,
тёмно синий - tmavomodrý.
To je v podstatě základ, ale samozřejmě existuje nepřeberné množství odstínů. Těžko říct jak je to správně, když v češtině neexistuje pro slovo синий přesný jednoslovný překlad.
Jinak jsou s touto odrůdou pěkné zmatky. Dle popisu Koršunové " Listy zelené s temnými skvrnami ", není to neklamná známka toho, že odrůda je nestalá a je to spíš sport? Tady o tom píše E. Enikeevá (Elen)
http://dimetris.com.ua/forum/viewtopic. ... c&start=15

Uživatelský avatar
HankaP
administrátor
Příspěvky: 4592
Registrován: čtv 03. pro 2009 3:55:29
Bydliště: Praha

Re: Saintpaulia

Příspěvekod HankaP » sob 15. čer 2013 20:03:50

Oli, asi máme rozdílnou představu o tom, co je tmavomodrá - já tam tmavomodrou nevidím. A jinak máš pravdu, že Koršunová má fotky na stránce jak reklamní omalovánky. Nebylo to tak vždycky - ale je fakt, že zrovna EK-Nautilus tu barvu původně moc netrefil, takže co se odstínu týče, je ta upravená pořád pravdě blíž, i když je to děs...

EK-Nautilus.jpg
EK-Nautilus.jpg


A siniaia je i v češtině prostě modrá (jako v angličtině blue) - ani světlá, ani tmavá - proto jsem taky psala "normálně středně" modrá... zkrátka základní čistá barva - 0,0,255 - žádná příměs červené ani zelené a modrá naplno. :-)
Diskuse (z lat. discussio od dis-quatere, pře-třásat, zkoumat, diskutovat) je věcný rozhovor nad tématem, jehož cílem není rozhodovat, ale věc pečlivě rozebrat z různých stran, shromáždit argumenty a připravit půdu pro rozhodnutí.
korektor.cz

Uživatelský avatar
Olginka
Příspěvky: 623
Registrován: úte 20. zář 2011 8:53:21
Bydliště: Děčínsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Saintpaulia

Příspěvekod Olginka » sob 15. čer 2013 20:08:18

Mlčím, mlčím... :9407:

Uživatelský avatar
HankaP
administrátor
Příspěvky: 4592
Registrován: čtv 03. pro 2009 3:55:29
Bydliště: Praha

Re: Saintpaulia

Příspěvekod HankaP » sob 15. čer 2013 20:22:15

Nemlč... :-D
Ještě jsem koukla do papírového slovníku (mám ale jenom česko-ruský), a ten říká doslova: modrý sinii; (světle) goluboi... - tak jsme se k tomu snad dobraly vcelku správně.
Diskuse (z lat. discussio od dis-quatere, pře-třásat, zkoumat, diskutovat) je věcný rozhovor nad tématem, jehož cílem není rozhodovat, ale věc pečlivě rozebrat z různých stran, shromáždit argumenty a připravit půdu pro rozhodnutí.
korektor.cz

Uživatelský avatar
Martinica
Příspěvky: 2854
Registrován: sob 06. bře 2010 18:31:13
Bydliště: Brno

Re: Saintpaulia

Příspěvekod Martinica » ned 16. čer 2013 11:51:18

Sinij je světlemodrý, goluboj je tmavěji modrý, od slova holubi. A je fakt, že pěstitelka tak slavná by mohla mít daleko krásnější obrázky... takže zase vzdávám chválu našim holčinám, které je někdy mají špičkové.

Uživatelský avatar
HankaP
administrátor
Příspěvky: 4592
Registrován: čtv 03. pro 2009 3:55:29
Bydliště: Praha

Re: Saintpaulia

Příspěvekod HankaP » ned 16. čer 2013 12:24:21

To právě ne, Martino - obráceně to je!

Znova: sinii je MODRÝ - prostě modrý - ani světle, ani tmavě, modrý bez přívlastků, definovaná čistá modř.
Goluboi je taky modrý, ale podle slovníku "(světle) modrý", podle definic barevných odstínů má oproti čisté modři přídavek zelené. Každopádně z těch dvou je to ta světlejší.
Diskuse (z lat. discussio od dis-quatere, pře-třásat, zkoumat, diskutovat) je věcný rozhovor nad tématem, jehož cílem není rozhodovat, ale věc pečlivě rozebrat z různých stran, shromáždit argumenty a připravit půdu pro rozhodnutí.
korektor.cz

Uživatelský avatar
HankaP
administrátor
Příspěvky: 4592
Registrován: čtv 03. pro 2009 3:55:29
Bydliště: Praha

Re: Saintpaulia

Příspěvekod HankaP » ned 16. čer 2013 13:15:10

Tak a teď mě ještě napadla písnička, kterou jsem vždycky milovala - Pesnia o kozachke - která začíná:
Rasshumelsia kovyl', golubaia trava, golubaia trava - biriuza. (Oi, geroiskaia byl' ne zabyta, zhiva, khot' davno otgremela groza... = Oj, hrdinský příběh není zapomenutý, je živý, i když dávno odehřměla bouře... https://www.youtube.com/watch?v=zdpNiy7aj9Q ;-)
Rozuměla jsem, že kavyl je modrá stepní tráva - ale nevěděla jsem, co je "biriuza". Tak jsem to teď našla:

biriuza = tyrkys, jako šutr, a biriuzovyi = tyrkysový, jako z toho kamene i jako tyrkysová barva
A popis tyrkysu na Wikipedii (opět ruské, samozřejmě):
Tsvet (= barva) - Goluboi, svetlo-sinii, sine-zelenyi, zelenyi...
http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%91%D0% ... 0%B7%D0%B0

Takže to znovu přesně potvrzuje, k čemu jsme tu včera došly... :-)

A ještě mi to nedá (je to sice v ruštině, jak jinak, ale už jen obrázky jsou víc než výmluvné):
Goluboi tsvet - http://shuwany.ru/2013/01/%d0%b3%d0%be% ... %b5%d1%82/ - tady se píše - mimo jiné - že podle jedné z verzí o původu slova je slovo "goluboi" odvozeno od slova "hlubina"...
Sinii tsvet - http://shuwany.ru/2013/01/%D1%81%D0%B8% ... %B5%D1%82/
Naposledy upravil(a) HankaP dne ned 16. čer 2013 23:34:22, celkem upraveno 1 x.
Důvod: ... opraveno :-)
Diskuse (z lat. discussio od dis-quatere, pře-třásat, zkoumat, diskutovat) je věcný rozhovor nad tématem, jehož cílem není rozhodovat, ale věc pečlivě rozebrat z různých stran, shromáždit argumenty a připravit půdu pro rozhodnutí.
korektor.cz

Uživatelský avatar
Martinica
Příspěvky: 2854
Registrován: sob 06. bře 2010 18:31:13
Bydliště: Brno

Re: Saintpaulia

Příspěvekod Martinica » ned 16. čer 2013 13:56:36

Dobrý, Hanči... nám to ve škole vysvětlili takto, asi kecali... a ta píseň je krásná, taky ji dodnes znám.
:4225:

Uživatelský avatar
HankaP
administrátor
Příspěvky: 4592
Registrován: čtv 03. pro 2009 3:55:29
Bydliště: Praha

Re: Saintpaulia

Příspěvekod HankaP » ned 16. čer 2013 14:00:42

Neměli naše dnešní detektivní možnosti - pořád říkám, že absolutně nechápu, jak jsme mohli žít bez internetu... :-D
Diskuse (z lat. discussio od dis-quatere, pře-třásat, zkoumat, diskutovat) je věcný rozhovor nad tématem, jehož cílem není rozhodovat, ale věc pečlivě rozebrat z různých stran, shromáždit argumenty a připravit půdu pro rozhodnutí.
korektor.cz

Uživatelský avatar
Babetta
Řád vděčné kočky
Řád vděčné kočky
Příspěvky: 8030
Registrován: stř 17. bře 2010 22:15:38
Bydliště: Břidličná
Kontaktovat uživatele:

Re: Saintpaulia

Příspěvekod Babetta » ned 16. čer 2013 14:51:31

Hani, doma to marně vysvětluju.

Uživatelský avatar
AnnaZ
Příspěvky: 516
Registrován: pát 12. bře 2010 19:52:08
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Saintpaulia

Příspěvekod AnnaZ » ned 16. čer 2013 17:10:55

Přidám pár nově rozkvetlých fialek. :148:

Looking Glass.jpg
Looking Glass

Green Lace.jpg
Green Lace

Phobos.jpg
Phobos - 1. kvetení

Rachel.jpg
Rachel

Uživatelský avatar
Packa
Příspěvky: 11379
Registrován: úte 02. bře 2010 11:21:27

Re: Saintpaulia

Příspěvekod Packa » ned 16. čer 2013 17:31:58

AničkoZ, všechny jsou moc pěkné. Pro mne je nejhezčí Green Lace a něžná Rachel.

Uživatelský avatar
Babetta
Řád vděčné kočky
Řád vděčné kočky
Příspěvky: 8030
Registrován: stř 17. bře 2010 22:15:38
Bydliště: Břidličná
Kontaktovat uživatele:

Re: Saintpaulia

Příspěvekod Babetta » ned 16. čer 2013 17:46:19

Green Lace je suprová. Kdyby nebyla tak velká, tak ji chci.