Kohleria

kytky, kytky a kytky
Uživatelský avatar
rentier
Příspěvky: 1039
Registrován: úte 06. srp 2013 17:40:32
Bydliště: Praha

Re: Kohleria

Příspěvekod rentier » pon 19. srp 2013 18:29:48

Je to ale parádnice!

Uživatelský avatar
HankaP
administrátor
Příspěvky: 4592
Registrován: čtv 03. pro 2009 3:55:29
Bydliště: Praha

Re: Kohleria

Příspěvekod HankaP » pon 19. srp 2013 20:02:15

No, hlavně ten, kdo ji takhle pojmenoval (ať -folia, nebo -flora, to je jedno), by měl dostat pořádně po paprčích - použít jako název hybridu latinské slovo, které se běžně používá jako jméno druhové (mnoholistá/mnohokvětá), je fakt na pár facek.
:128:
Je to nepřípustné, prostě se to nesmí (tedy nešlo by to tak zaregistrovat) - ale co s tím, když už se to s takhle nesmyslně zavádějícím názvem šíří po světě...? :-(
Diskuse (z lat. discussio od dis-quatere, pře-třásat, zkoumat, diskutovat) je věcný rozhovor nad tématem, jehož cílem není rozhodovat, ale věc pečlivě rozebrat z různých stran, shromáždit argumenty a připravit půdu pro rozhodnutí.
korektor.cz

Uživatelský avatar
rentier
Příspěvky: 1039
Registrován: úte 06. srp 2013 17:40:32
Bydliště: Praha

Re: Kohleria

Příspěvekod rentier » pon 19. srp 2013 20:38:49

Jedna mně doma krásně kvete.

DSCN2825.JPG
DSCN2847.JPG

Uživatelský avatar
modrakocka1
Příspěvky: 10024
Registrován: úte 02. bře 2010 7:44:01
Bydliště: Děčín
Kontaktovat uživatele:

Re: Kohleria

Příspěvekod modrakocka1 » pon 19. srp 2013 21:09:52

No s tou Multi... taky mám guláš. Jestli mi nezdechla, tak bych tu měla mít, ale zaboha si nemůžu vzpomenou, zda -floru nebo -foliu.

kozlik
Příspěvky: 769
Registrován: ned 07. črc 2013 8:11:59

Re: Kohleria

Příspěvekod kozlik » pon 19. srp 2013 21:38:33

Já měl kohlerii s názvem Kohleria Sciadotydea hybrid, taky jsem v tom hledal nějakou logiku. Měla největší květy, co jsem u kohlerií viděl.
Kohlerii multifloru jsem našel dokonce jako Kohleria 'Multiflora', v jednoduchých uvozovkách jako registrovaný kultivar.
http://www.ebay.com/itm/Kohleria-Multiflora-RHIZOME-African-Violet-kin-/200952202448?pt=LH_DefaultDomain_2&hash=item2ec9af44d0&nma=true&si=fG2obTpCHsJ6EHCDAdrYZJoKefI%253D&orig_cvip=true&rt=nc&_trksid=p2047675.l2557
A na odborných stránkách jsem našel kultivar s názvem Kohleria 'Lucianii'
http://www.biolib.cz/cz/taxon/id905014/
A pak se v tom vyznej! Já teda ne.

Uživatelský avatar
rentier
Příspěvky: 1039
Registrován: úte 06. srp 2013 17:40:32
Bydliště: Praha

Re: Kohleria

Příspěvekod rentier » pon 19. srp 2013 21:48:09

Jestli jsem tomu dobře porozuměl, tak ta rostlina se vydražila na 338 Kč na tom eBayi??! :11900:

Uživatelský avatar
HankaP
administrátor
Příspěvky: 4592
Registrován: čtv 03. pro 2009 3:55:29
Bydliště: Praha

Re: Kohleria

Příspěvekod HankaP » úte 20. srp 2013 0:44:02

1. Kohleria multiflora jako botanický druh dost jistě neexistuje - to je to, o čem mluvíme - že někdo pojmenoval takhle idiotsky kultivar, takže Multiflora (začalo se to šířit přes eBay myslím nejvýš předloni, možná dokonce až loni, to si takhle nevybavím...

2. Kohleria sciadotydaea hybrid - já to píšu takhle, zdálo se mi to logičtější, ale asi to budu muset přehodnotit - ten název se mi už dlouho nedaří rozlousknout, jenže teď během toho šmejdění kolem nich jsem narazila na jedno ze zastaralých neakceptovaných rodových jmen pro kohlerii, a to Tydaea, a další, konkrétně u K. warszewiczii - Sciadocalyx (Sciadocalyx digitaliflora nebo Sciadocalyx warszewiczii) - takže asi i Sciadotydaea - připadá mi to teď na to konto víc jako jméno rodové, než druhové - ale bude to chtít ještě hodně pátrat... co se týče původu, je to asi jedna velká neznámá, informací k nalezení minimum...
Ale úžasná, přesně jak říkáš, obrovské květy a vůbec dost odlišné od ostatních kohlerií (Longwood a možná Cybele se mi zdá, že by s ní mohly mít něco společného?)...

3. Kohleria lucianii - tohle je spíš chyba v BioLibu - měla by to být botanická, ale taky mi není tak docela jasná - běžně hledám v databázi http://www.itis.gov/ - jsou tam právě i ta synonyma, jak se pojmenování různě měnilo, ale tahle tam prostě není, nevím proč. Zato je třeba tady - http://www.theplantlist.org/browse/A/Ge ... /Kohleria/ - ale spolu s několika dalšími (ty ostatní taky nejsou v ITISu) má mezi rodovým a druhovým jménem "křížítko" ( :-), čemuž taky nerozumím, nevím, co to znamená, nikde jsem to tam zatím nenašla...
V botance v Praze ji mají... a je moc pěkná, má krásnou barvu.

Jednoduché uvozovky jsou anglická pravopisná konvence - angličtina si na názvy v uvozovkách a na uvozovky vůbec potrpí, na rozdíl od češtiny. Normálně stačí psát velká písmena na začátku (viz odkaz v mém "podpisu"). A protože od začátku píšeme odrůdy bez uvozovek, tak ty uvozovky všude odmazávám, aby to bylo jednotně (a nemusel třeba někdo přemýšlet, jestli to má nějaký význam, že někde jsou a někde ne; ostatně jsou i tací, co se do dneška ty jednoduché uvozovky / apostrof nenaučili napsat, že :-).
Jo ale, mimochodem, na fóru evropského klubu se taky od začátku píšou kultivary bez uvozovek - přestože se tam píše anglicky...

A název kultivaru/odrůdy/hybridu, ať v uvozovkách nebo bez, vůbec nesouvisí s tím, jestli je nebo není někde registrovaný...
Diskuse (z lat. discussio od dis-quatere, pře-třásat, zkoumat, diskutovat) je věcný rozhovor nad tématem, jehož cílem není rozhodovat, ale věc pečlivě rozebrat z různých stran, shromáždit argumenty a připravit půdu pro rozhodnutí.
korektor.cz

Uživatelský avatar
HankaP
administrátor
Příspěvky: 4592
Registrován: čtv 03. pro 2009 3:55:29
Bydliště: Praha

Re: Kohleria

Příspěvekod HankaP » úte 20. srp 2013 0:51:26

Františku, porozuměl jsi zcela správně - jen to nebyla rostlina, ale rhizom, což je detail. :8203:
A chceš lepší? http://www.ebay.com/itm/Kohleria-Bristo ... true&rt=nc
Diskuse (z lat. discussio od dis-quatere, pře-třásat, zkoumat, diskutovat) je věcný rozhovor nad tématem, jehož cílem není rozhodovat, ale věc pečlivě rozebrat z různých stran, shromáždit argumenty a připravit půdu pro rozhodnutí.
korektor.cz

kozlik
Příspěvky: 769
Registrován: ned 07. črc 2013 8:11:59

Re: Kohleria

Příspěvekod kozlik » úte 20. srp 2013 7:46:31

Tak to máme doma hotové poklady!
Ani nevím, proč všude cpu uvozovky, někde jsem se dočetl, že jen u registrovaných kultivarů je povoleno používat apostrofy před a za.
Stránky botanické z. v Teplicích byly mým vzorem - http://www.botanickateplice.cz/o-zahrade-vyzkum.php.
Asi se cítím jako botanik, když to tak píšu. Obrázek
Ale máš pravdu, že v rámci fóra má být to názvosloví jednotné, aby v tom nebyl bordel. Dám si na to pozor.
Obrázek

Uživatelský avatar
rentier
Příspěvky: 1039
Registrován: úte 06. srp 2013 17:40:32
Bydliště: Praha

Re: Kohleria

Příspěvekod rentier » úte 20. srp 2013 9:10:16

HankaP píše:Františku, porozuměl jsi zcela správně - jen to nebyla rostlina, ale rhizom, což je detail. ::
A chceš lepší? http://www.ebay.com/itm/Kohleria-Bristo ... true&rt=nc

A dopr... ještě že na eBayi neumím vůbec nic, ani nakupovat. :350:

Uživatelský avatar
modrakocka1
Příspěvky: 10024
Registrován: úte 02. bře 2010 7:44:01
Bydliště: Děčín
Kontaktovat uživatele:

Re: Kohleria

Příspěvekod modrakocka1 » úte 20. srp 2013 12:20:02

No a u nás chtít za rhizom 700 Kč, tak tě lidi sežerou. :538:

Uživatelský avatar
rentier
Příspěvky: 1039
Registrován: úte 06. srp 2013 17:40:32
Bydliště: Praha

Re: Kohleria

Příspěvekod rentier » úte 20. srp 2013 12:28:21

To jsem jednou viděl, a nejen já, na Aukru roub ibišku Drop Zone, tuším, 12 cm, síla 8 mm, vydražit za 880 Kč, a vedla se k tomu na webu potom dlouhatánská diskuse.

Uživatelský avatar
HankaP
administrátor
Příspěvky: 4592
Registrován: čtv 03. pro 2009 3:55:29
Bydliště: Praha

Re: Kohleria

Příspěvekod HankaP » úte 20. srp 2013 12:48:58

Miloši, když se na tu stránku teplické botanky podíváš znovu a budeš si všímat právě těch uvozovek, zjistíš, že je používají bez ladu a skladu, docela náhodně. Taky těžko při psaní vědět, co je a co není registrované - to by byl nereálný požadavek. Navíc světovou registrační autoritou pro gesnerky (s výjimkou fialek) je Gesneriad Society - a v registru žádný z teplických kultivarů nenajdeš... Ono taky se za tu registraci platí, tak možná i proto se na to většina lidí vybodne - ale kultivar prostě existuje, má jméno...

Snad jedině by asi bylo rozumné nějak odlišovat semenáče, u kterých ještě není prověřená stabilita (nevím, jak u ostatních gesnerek, AVSA před registrací fialek vyžaduje 3 "generace" (vegetativně, pochopitelně) - a např. Makuni prověřoval odrůdy ještě důkladněji, než je pustil do oběhu - myslím 6 generací)... Ale bohužel, jména se často dávají rovnou, a pak je holt spousta nestabilních odrůd, ze kterých dostat "správného" potomka je loterie... :-)
Diskuse (z lat. discussio od dis-quatere, pře-třásat, zkoumat, diskutovat) je věcný rozhovor nad tématem, jehož cílem není rozhodovat, ale věc pečlivě rozebrat z různých stran, shromáždit argumenty a připravit půdu pro rozhodnutí.
korektor.cz

Uživatelský avatar
HankaP
administrátor
Příspěvky: 4592
Registrován: čtv 03. pro 2009 3:55:29
Bydliště: Praha

Re: Kohleria

Příspěvekod HankaP » úte 20. srp 2013 12:57:09

Chtít za rhizom 700, tak si člověk poklepe na hlavu. Ale když se to na tu cenu vyšplhá v dražbě, proč ne? Pak je to jenom věc toho, kdo přihazuje, kam až je ochoten jít (nebo jak moc se nechá strhnout v zápalu boje :-).
Diskuse (z lat. discussio od dis-quatere, pře-třásat, zkoumat, diskutovat) je věcný rozhovor nad tématem, jehož cílem není rozhodovat, ale věc pečlivě rozebrat z různých stran, shromáždit argumenty a připravit půdu pro rozhodnutí.
korektor.cz

Uživatelský avatar
Babetta
Řád vděčné kočky
Řád vděčné kočky
Příspěvky: 8030
Registrován: stř 17. bře 2010 22:15:38
Bydliště: Břidličná
Kontaktovat uživatele:

Re: Kohleria

Příspěvekod Babetta » úte 20. srp 2013 14:02:34

Hani, taky to tak beru - aukce je aukce.

Uživatelský avatar
sapho
Příspěvky: 892
Registrován: pon 01. bře 2010 21:41:31

Re: Kohleria

Příspěvekod sapho » stř 21. srp 2013 13:25:49

Radost mi dělá Marquis de Sade...

Marquis de Sade.jpg
Marquis de Sade.jpg

... a i HCY's Jardin de Monet.

HCY's Jardin de Monet.jpg
HCY's Jardin de Monet.jpg

Uživatelský avatar
mikina
Příspěvky: 8722
Registrován: pon 01. bře 2010 21:22:44
Bydliště: Dolní Lutyně

Re: Kohleria

Příspěvekod mikina » stř 21. srp 2013 13:28:44

Zdeni, hezky ti kvetou... :8653:

Uživatelský avatar
Babetta
Řád vděčné kočky
Řád vděčné kočky
Příspěvky: 8030
Registrován: stř 17. bře 2010 22:15:38
Bydliště: Břidličná
Kontaktovat uživatele:

Re: Kohleria

Příspěvekod Babetta » stř 21. srp 2013 13:44:55

Zdeni, jsou na jedničku.

Uživatelský avatar
rentier
Příspěvky: 1039
Registrován: úte 06. srp 2013 17:40:32
Bydliště: Praha

Re: Kohleria

Příspěvekod rentier » stř 21. srp 2013 14:10:57

Zdeni, parádní kvetení, super.

Uživatelský avatar
Evuška
Příspěvky: 10030
Registrován: úte 02. bře 2010 16:08:00
Bydliště: Poděbrady

Re: Kohleria

Příspěvekod Evuška » stř 21. srp 2013 18:28:25

Moje malé radosti...

Beltane.jpg
Beltane

Kohleria eriantha.jpg
Kohleria eriantha