Saintpaulia

kytky, kytky a kytky
Uživatelský avatar
HankaP
administrátor
Příspěvky: 4592
Registrován: čtv 03. pro 2009 3:55:29
Bydliště: Praha

Re: Saintpaulia

Příspěvekod HankaP » pát 18. říj 2013 13:17:53

Diskuse (z lat. discussio od dis-quatere, pře-třásat, zkoumat, diskutovat) je věcný rozhovor nad tématem, jehož cílem není rozhodovat, ale věc pečlivě rozebrat z různých stran, shromáždit argumenty a připravit půdu pro rozhodnutí.
korektor.cz

Uživatelský avatar
jadka
Příspěvky: 10456
Registrován: úte 02. bře 2010 7:00:15
Bydliště: okr. Frýdek-Místek

Re: Saintpaulia

Příspěvekod jadka » pát 18. říj 2013 13:19:29

Special Treat je opravdu tak krásně dvoubarevný, nebo počitač zkresluje?

Uživatelský avatar
Miška
Příspěvky: 615
Registrován: pon 11. úno 2013 21:06:45
Bydliště: Severní Morava
Kontaktovat uživatele:

Re: Saintpaulia

Příspěvekod Miška » pát 18. říj 2013 13:34:47

Je opravdu krásně dvoubarevný, hlavně čerstvé květy. Ale nedávno jsem tu dávala jeho sestru a ta je mnohem bledší s méně výraznými přechody. Oproti téhle je to těžká nuda. :-) Prostě se podařil.

Vlasti, jak psala Hanka, je to prostě pěstování ve vodě, do které se přidává hnojivo a aby rostlina držela v nádobě, vsazuje se třeba do keramzitu. Dnes je na trhu spousta těchto materiálů, ale pěkně drahých. Mně se podařilo sehnat 50litrový pytel keramzitu za 170 Kč + poštovné, což je úplně zadarmo, vezmeme-li, že 1 litr keramzitu stojí v marketech kolem 25 Kč. Potřebuješ k tomu speciální květináče na hydroponii za nekřesťanské peníze. Já to ale provedla zjednodušeně, vzala jsem 1 obyčejný květináč plastový s otvory, dala do něj propláchnutý keramzit, vložila upravenou rostlinu, to celé dala do glazovaného obalu a dolila vodou. Cca po 14 dnech, až se rostlina vzchopí a začne pouštět nové kořeny, začnu přidávat hnojivo.

Výhodou je méně častá zálivka, neustálá vlhkost a přitom větší vzdušnost kolem kořenů než v substrátu. Důležité je hlídat hladinu vody, měla by být vždy ve spodní třetině květináče, aby vrch mohl dýchat a nezahníval. Existují k tomu speciální vodoměry, ale já na to kašlu, je to spousta peněz, takže pokud mám vhodný obal, lze hladinu vody hlídat i okem. Další výhoda spočívá v tom, že nemusíš pořád kupovat nový substrát, keramzit lze používat opakovaně každý rok, stačí jenom propláchnout od solí nebo povařit a je hned čistý. Takže úspora peněz. O nepořádku z hlíny ani nemluvím, mám police přímo nad postelí a spaní v hlíně už mě přestalo bavit. :-)

Trochu náročnější je akorát ten přechod ze substrátu, protože do vody samozřejmě nemůžeš vrazit rostlinu jen tak, je potřeba dokonale očistit kořeny od substrátu a propláchnout je vodou. To nemusí každá kytka přežít. Pak je třeba hlídat kořeny ve vodě, začne docházet k jejich výměně, staré odumřou a začnou růst nové zvyklé na vodní prostředí. Takže buď je ideální použít mladičké rostlinky, které teprve rozesazuješ, nebo klidně i starší rostliny, u nichž postupuješ jako při zmlazování - odstraníš kořeny a seřízneš krček, dáš zakořenit do vody a šup do keramzitu.
Naposledy upravil(a) Miška dne pát 18. říj 2013 13:45:43, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
HankaP
administrátor
Příspěvky: 4592
Registrován: čtv 03. pro 2009 3:55:29
Bydliště: Praha

Re: Saintpaulia

Příspěvekod HankaP » pát 18. říj 2013 13:45:19

Asi by do toho šly dávat rovnou i listy, zakořeněné ve vodě - nemusely by se mezi tím přizpůsobovat zemnímu substrátu (a pak zase zpátky vodě)...?
Diskuse (z lat. discussio od dis-quatere, pře-třásat, zkoumat, diskutovat) je věcný rozhovor nad tématem, jehož cílem není rozhodovat, ale věc pečlivě rozebrat z různých stran, shromáždit argumenty a připravit půdu pro rozhodnutí.
korektor.cz

Uživatelský avatar
Miška
Příspěvky: 615
Registrován: pon 11. úno 2013 21:06:45
Bydliště: Severní Morava
Kontaktovat uživatele:

Re: Saintpaulia

Příspěvekod Miška » pát 18. říj 2013 13:48:07

Ano, Hani, jde to tak. Listy lze ale kořenit i přímo v keramzitu, nemusí být už dopředu zakořeněné. Co jsem akorát zapomněla zmínit, tak že v prvních dnech je nutné hodně sledovat množství vody, protože velká část se vsákne do keramzitu. Trvá to tak 2-3 dny, pak se hladina ustálí a klesá již pomalu, jen to, co se odpaří nebo co spotřebuje rostlina.

A celkem logicky, hydroponie není moc vhodná pro chladné místnosti (aspoň co se týče fialek), naopak by měla být velmi prospěšná v panelákových bytech. Ale i tam pozor na větrání v zimním období, nachladit se mohou rychleji než v substrátu.

Uživatelský avatar
vlasta sr
Příspěvky: 485
Registrován: pon 19. bře 2012 17:54:43
Bydliště: Kolárovice, Slovensko
Kontaktovat uživatele:

Re: Saintpaulia

Příspěvekod vlasta sr » pát 18. říj 2013 15:50:36

Holky, ďakujem za informáciu, vskutku čítam o tom prvýkrát, ani som nevedela, že sa môžu pestovať aj takýmto spôsobom.
Miška, potom daj aj fotku, ako to vyzerá.

Uživatelský avatar
Martinica
Příspěvky: 2854
Registrován: sob 06. bře 2010 18:31:13
Bydliště: Brno

Re: Saintpaulia

Příspěvekod Martinica » pát 18. říj 2013 19:14:47

Miška píše:Jistěže. Pokud je nezahubím. :-) Přecházím na hydroponii.

Miško, to je hodně zajímavý nápad, možná by se tím předešlo úhynům, chtělo by to zkusit.

Uživatelský avatar
Babetta
Řád vděčné kočky
Řád vděčné kočky
Příspěvky: 8030
Registrován: stř 17. bře 2010 22:15:38
Bydliště: Břidličná
Kontaktovat uživatele:

Re: Saintpaulia

Příspěvekod Babetta » sob 19. říj 2013 14:15:51

Na FB jsem narazila na dotaz na fialku Barhatnyz Bljus. Nevíte o ní někdo něco?

Uživatelský avatar
HankaP
administrátor
Příspěvky: 4592
Registrován: čtv 03. pro 2009 3:55:29
Bydliště: Praha

Re: Saintpaulia

Příspěvekod HankaP » sob 19. říj 2013 14:47:34

EK-Barkhatnyi Bliuz / ЕК-Бархатный Блюз
Diskuse (z lat. discussio od dis-quatere, pře-třásat, zkoumat, diskutovat) je věcný rozhovor nad tématem, jehož cílem není rozhodovat, ale věc pečlivě rozebrat z různých stran, shromáždit argumenty a připravit půdu pro rozhodnutí.
korektor.cz

Uživatelský avatar
Babetta
Řád vděčné kočky
Řád vděčné kočky
Příspěvky: 8030
Registrován: stř 17. bře 2010 22:15:38
Bydliště: Břidličná
Kontaktovat uživatele:

Re: Saintpaulia

Příspěvekod Babetta » sob 19. říj 2013 20:34:27

Hani, jsi zlato, dík.

Marti
Příspěvky: 27
Registrován: čtv 15. dub 2010 15:40:02

Re: Saintpaulia

Příspěvekod Marti » ned 20. říj 2013 23:30:50

Ahoj, Miško, taky se chystám na hydroponii, ale zatím můj plán ztroskotal na květináčích.
Můžeš prosím napsat, jaké květináče používáš? Já mám představu, že dám do sebe květináče se stejným průměrem. Vnitřní bude o něco nižší a bude zavěšený na okraji toho vnějšího. Zatím jsem ale nenašla květináče, které by do sebe takhle zapadly. Hydroponické se při našem množství rostlin kupovat nedají. Jako vnitřní jsem chtěla použít plastový, který používám teď. Problém mám s tím vnějším. V IKEE jsem se v létě dívala taky, ale nic použitelného jsem nenašla. Jaké z IKEY máš ty? Nevidím je na jejich stránkách. A máš vnitřní květináč zavěšený na vnějším a dole mezi nimi je nějaký prostor, nebo máš vnitřní postavený na dně vnějšího?
Díky a ať se daří hydroponii. :-)

Uživatelský avatar
Miška
Příspěvky: 615
Registrován: pon 11. úno 2013 21:06:45
Bydliště: Severní Morava
Kontaktovat uživatele:

Re: Saintpaulia

Příspěvekod Miška » pon 21. říj 2013 13:10:57

Ahoj Marti, teprve začínám, takže také nechci investovat do ničeho speciálního. Já mám zatím klasické plastové květníčky o průměru 9 cm - jako vnitřní vložku s otvory zespod a zřejmě ještě vyvrtám po stranách několik děr. Jako vnější obal mám bílé keramické obaly z IKEA - série Kardemumma. Teď na podzim tam mají jako novinku malé obaly průměru 10,5 cm (snad se nepletu) za cenu 19 Kč. Vypadají úžasně. Tu vložku mám normálně postavenou v tom obalu, ne zavěšenou. Ale protože ty plastové květníčky jsou o dost nižší než obaly, dala jsem na spodek obalu malou vrstvu keramzitu pro zvýšení dna. Akorát ten keramzit musí být několik dní namočený, aby klesl ke dnu a po nalití vody neplaval. Je to takové provizorium, ale mně vyhovuje. Nemám ani vodoměry, protože hladinu lze s trochou snahy vidět i okem (popisovačem jsem si udělala značky). Není to sice úplně ideální, ale jednou za 10-14 dní se to dá oběhat, pořád lepší, než co 3 dny běhat s konvičkou. :-)

Marti
Příspěvky: 27
Registrován: čtv 15. dub 2010 15:40:02

Re: Saintpaulia

Příspěvekod Marti » pon 21. říj 2013 18:01:56

Ahoj, Miško, tak zítra vyrážím do IKEA. Vezmu si plasťák s sebou a vyzkouším, jak to do sebe zapadne. Jako vnitřní květináč jsem chtěla použít průměr 8 cm, ale na ten se přiměřeně velký vnější obal nesežene vůbec. V obchodech jsem se dívala jen po plastových obalech, ale stejně bez úspěchu. Keramické začínaly tak na 40,- Kč, tak jsem to vzdala. Vodoznaky považuju taky za zbytečnost. Dobré jsou do velkých květináčů, ale do malých, které jdou lehce zvednout, to není nutné. A jaký keramzit používáš do plasťáku a na podložení vnitřního květináče? Já bych tam dala 4-8 mm. Případně do květináče 4-8 mm a na podložení by šlo 8-16 mm. Pak by možná stačilo květináč podložit jen několika přibližně stejně velkými kuličkami keramzitu, aby nestál nakřivo, ani by tam nemusela být vrstva. A ten droboučký bych chtěla vyzkoušet na množení. Mrňouse mám teď v perlitu.
Doufám, že nám to půjde. Pěstování v substrátu mi vůbec nevyhovuje. Objevují se plísně a ty se mi nedaří likvidovat, tak pořád přesazuju a přesazuju.

zuzka83
Příspěvky: 75
Registrován: ned 13. říj 2013 13:45:05

Re: Saintpaulia

Příspěvekod zuzka83 » pon 21. říj 2013 18:08:31

Ahojte, neviem, či tam máte Hornbach, ale ja som tam kúpila veľmi pekné keramické obaly s priemerom 7,5 a 8 cm.

Marti
Příspěvky: 27
Registrován: čtv 15. dub 2010 15:40:02

Re: Saintpaulia

Příspěvekod Marti » pon 21. říj 2013 18:19:35

V létě jsem byla v Hornbachu v Praze. Menší keramické tam měli, ale myslím, že stály mezi 40,- a 50,- Kč. Plastové měli až od průměru 13 a byly moc vysoké, asi na orchideje. Těch 20,- Kč by se ještě dalo, ale pořizovat víc než 100 obalů za 50,- Kč se mi zatím moc nechce.

Uživatelský avatar
Miška
Příspěvky: 615
Registrován: pon 11. úno 2013 21:06:45
Bydliště: Severní Morava
Kontaktovat uživatele:

Re: Saintpaulia

Příspěvekod Miška » pon 21. říj 2013 18:23:44

Zuzko, máme tady Hornbach. Ale nám jde trošku i o cenu, protože např. 40-50 Kč za obal na jednu kytku je hodně, já osobně jich potřebuji kolem 120. Takže ty ikeácké za 19 Kč je úplně parádní cena, a kdybych se vracela někdy ke klasickému pěstování v zemině, tak se mi budou hodit také. V Hornbachu jsem nic moc levného nenašla, snad jen na jaře měli malé a levné květináče na primulky, ale v současné době jsem je tam neviděla. V létě jsem ještě kupovala malé obaly v Baumaxu za nějakých 23 Kč, ale před 14 dny už je tam neměli. Asi zase na jaře, až se budou prodávat primulky.

Ty ikeácké jsou tady - http://www.ikea.com/cz/cs/catalog/products/00165802/.
Akorát v pravém menu je třeba vybrat průměr 9 cm za 19 Kč.

Marti
Příspěvky: 27
Registrován: čtv 15. dub 2010 15:40:02

Re: Saintpaulia

Příspěvekod Marti » pon 21. říj 2013 18:48:54

Už je konečně vidím. Ty za 19,- mají dokonce průměr jen 9 cm, tak bych pak mohla použít jako vnitřní 8 cm. Případně 9 cm a ten by se možná dal zavěsit na okraj toho keramického a nemusel by se podkládat, což mi přijde ještě lepší.

Miško, napiš ještě, jak velký používáš keramzit. Já mám doma ten 4-8 mm.

Uživatelský avatar
Miška
Příspěvky: 615
Registrován: pon 11. úno 2013 21:06:45
Bydliště: Severní Morava
Kontaktovat uživatele:

Re: Saintpaulia

Příspěvekod Miška » pon 21. říj 2013 19:10:15

Marti, ten rozměr 9 cm je ve skutečnosti vnitřní horní průměr 10,5 cm. Oni těch 9 cm mají myšleno asi tak, že je to pro květníčky do průměru 9 cm. Já mám vevnitř i těch 8 cm, ale opět podloženo vrstvou keramzitu.

Jinak ale plastové květníčky se dají koupit i zvýšené, takže by se nemuselo nic podkládat. Ale já už měla doma dost těch TEKU plastových o výšce 7 cm, tak to zatím nechám tak.

Keramzit mám 4-8 mm, větší na fialky určitě ne. Je dobré ho nejprve propláchnout v sítku a pak aspoň chvíli povařit, aby se vyplavily nečistoty z výroby a nekalil vodu. Ten, co mám na podkládání, pak nechávám asi 3 dny nasáknout vodou, zbytek po vaření nechávám mírně proschnout.

Hani, promiň, asi nás přesuň do pěstování. :-)

zuzka83
Příspěvky: 75
Registrován: ned 13. říj 2013 13:45:05

Re: Saintpaulia

Příspěvekod zuzka83 » pon 21. říj 2013 21:00:56

Bola kúpená ako Alan's White Feather, vykvitla takto. Pýtala som sa pestovateľky, a vraj môže takto zašportovať, aj je to urobila. Čo myslíte? Môže biela fialka zakvitnúť na ružovo?

Alan's White Feather Sport.jpg

Uživatelský avatar
HankaP
administrátor
Příspěvky: 4592
Registrován: čtv 03. pro 2009 3:55:29
Bydliště: Praha

Re: Saintpaulia

Příspěvekod HankaP » pon 21. říj 2013 21:07:27

Diskuse (z lat. discussio od dis-quatere, pře-třásat, zkoumat, diskutovat) je věcný rozhovor nad tématem, jehož cílem není rozhodovat, ale věc pečlivě rozebrat z různých stran, shromáždit argumenty a připravit půdu pro rozhodnutí.
korektor.cz