Jak pěstujete? Na čem, v čem a pod...

kytky, kytky a kytky
zuzka83
Příspěvky: 75
Registrován: ned 13. říj 2013 13:45:05

Re: Jak pěstujete? Na čem, v čem a pod...

Příspěvekod zuzka83 » čtv 14. lis 2013 8:21:31

Ja trošku odbočím od aktuálnej témy... Pestujete niekto fialky v zmesi vermiculit s kokosovým vláknom? A na knôte? Kúpila som pár minifialiek a sú zasadené práve v tomto, vyzerá to dobre, aj popis vlastností vermiculitu vyzerá sľubne, len by som sa chcela utvrdiť v tom, že je to vhodný substrát aj z dlhodobejšieho hľadiska. Ďakujem.

Uživatelský avatar
picris
Příspěvky: 556
Registrován: úte 14. úno 2012 10:04:30
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak pěstujete? Na čem, v čem a pod...

Příspěvekod picris » čtv 14. lis 2013 8:51:10

Máš na mysli vlákno - takové ty šlahouny, a nebo rozdrcený lignocel v té kostce - jakoby substrát?

zuzka83
Příspěvky: 75
Registrován: ned 13. říj 2013 13:45:05

Re: Jak pěstujete? Na čem, v čem a pod...

Příspěvekod zuzka83 » čtv 14. lis 2013 9:54:15

No to práve neviem, čo je v tom primiešané... čo je lepšie? Len čisté vlákno, tie akoby vlasy, čo sa predávajú pre andulky, alebo tá kocka rozdrceného vlákna aj s niečím ďalším pre jašterice?

Uživatelský avatar
midibaba
Příspěvky: 253
Registrován: stř 12. říj 2011 20:24:19
Bydliště: Frýdek-Místek
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak pěstujete? Na čem, v čem a pod...

Příspěvekod midibaba » čtv 14. lis 2013 10:25:05

Potřebuji poradit, jestli je na osvětlení lepší zářivka s denním světlem, a nebo cool white?

Uživatelský avatar
picris
Příspěvky: 556
Registrován: úte 14. úno 2012 10:04:30
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak pěstujete? Na čem, v čem a pod...

Příspěvekod picris » čtv 14. lis 2013 12:51:19

Tak o vláknu nevím, já mám zkušenost s tou kostkou a není dobrá. Dočetla jsem se o tom u nějaké Srbky na jejím webu. Měla tam vyobrazené nádherné fialky, později jsem však na facebooku zjistila, že to byly fotky ostatních pěstitelů. Její fialky, jež tam měla prezentované, byly hrozné. Já bych je dala do namíchaného substrátu na bázi rašeliny, přihnojený, vylehčený, to je podle mne to nej.

Uživatelský avatar
Evuška
Příspěvky: 10030
Registrován: úte 02. bře 2010 16:08:00
Bydliště: Poděbrady

Re: Jak pěstujete? Na čem, v čem a pod...

Příspěvekod Evuška » čtv 14. lis 2013 13:16:58

V té kostce, ale bez příměsi, mám aloe. Nasákává to hodně vodu, rychle to vysychá a nejde to moc kontrolovat. Aloe se v tom daří, ale o fialkách pochybuju. Myslím taky, že to nemá moc živin.

zuzka83
Příspěvky: 75
Registrován: ned 13. říj 2013 13:45:05

Re: Jak pěstujete? Na čem, v čem a pod...

Příspěvekod zuzka83 » čtv 14. lis 2013 13:42:17

Ďakujem, ja som najprv používala rašelinový substrát zmiešaný s perlitom, ale dosť veľa rastlín mi poodchádzalo, odhnilo. A pritom som nechávala preschnúť trochu medzi zálievkami. Tak neviem... uvidím, ako sa bude dariť tým, čo sú vo vermiculite s kokosovým vláknom (myslím, že sú tam len tie vlasy), zatiaľ ich nepresadím.

Uživatelský avatar
Miška
Příspěvky: 615
Registrován: pon 11. úno 2013 21:06:45
Bydliště: Severní Morava
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak pěstujete? Na čem, v čem a pod...

Příspěvekod Miška » čtv 14. lis 2013 18:15:49

midibaba píše:Potřebuji poradit, jestli je na osvětlení lepší zářivka s denním světlem, a nebo cool white?


Midibabko, obecně se doporučuje spíše chladná bílá, případně denní bílé světlo, viz např. http://planta.aquariana.cz/zarivky.htm, kde se píše: Cesta k nejlepším růstovým výsledkům však prokazatelně vede přes trubice s vyšší teplotou chromatičnosti (chladná bílá, denní bílá - zhruba 5000-6500 K), nikoli přes barevné (růžověfialové) "speciály" (18 000 K apod.).

Hodně užitečných (ale pro mě občas i nesrozumitelných) informací jsem našla na odkazu http://planta.aquariana.cz/osv_rostl_nobg.htm.
Pro mě je to sice španělská vesnice (fyzika není můj kůň), ale sem tam jsem z toho článku něco pochytila. Zkus vydržet a dočíst aspoň do poloviny. Jsou tam i informace o speciálních trubicích pro rostliny - zda skutečně fungují nebo je to jen marketingový tah. :-) Upozorňuji, že je to zaměřeno na akvarijní rostliny, ale myslím, že to můžeme vztahovat i na fialky.

(Kdyby náhodou přestal časem odkaz fungovat, kopíruji podle mě důležité odstavce):
Pro růst a utváření rostlinného těla mají jednotlivé složky různý význam, jejich vliv se ale mění jak v průběhu jediného dne, tak i během celého života rostliny. Stejně tak je proměnlivé složení a intenzita dopadajícího světla v přírodě. Závisí na denní době a úhlu dopadu slunečního záření, typu oblačnosti, zastínění ostatní vegetací, hloubce a znečištění vodního sloupce apod. Je zřejmé, že s ohledem na značnou přizpůsobivost většiny druhů rostlin v různých zeměpisných oblastech a ekosystémech není otázka spektrálního složení umělého zdroje světla tím zásadním problémem, se kterým by si měli akvaristé lámat hlavu. Ostatně kopírování proměnlivých přírodních podmínek je v praxi technicky neproveditelné. Bylo ověřeno, že rostliny úspěšně rostou i při nedostatku některých spektrálních složek. Umělé světlo však musí obsahovat ty složky, které mají význam pro všeobecný vzrůst rostlin nebo jen pro určité růstové a vývojové fáze.

Širokospektrální zdroje světla (např. bílé odstíny zářivek) dávají vyšší výtěžek fotosyntézy, než zdroje s "jednobarevným" světlem (např. sodíkové výbojky se "žlutým" světlem, nebo "speciální" barevné zářivky). Pro pěstitele a akvaristy tedy z těchto známých poznatků vyplývá závěr, že pokud si pořídí širokospektrální zdroj světla (bílé světlo), nemusí se otázkou spektra dále zabývat. Zkušení akvaristé pěstující rostliny v akváriích jistě rádi potvrdí zkušenost, že rostliny jim rostou (při dodržení ostatních podmínek růstu) bez ohledu na to, zda použijí bílé, teple bílé či denní bílé odstíny zářivek. Důležité je především množství světla a čas, po který je akvárium osvětlováno.

Různí obchodníci nabízejí také celou řadu "speciálních" odstínů obvykle málo známých výrobců, které jsou údajně vyráběny za účelem podpory růstu rostlin v akváriích (ale třeba i kaktusů a masožravých rostlin). Většinou jsou zabaleny v líbivých obalech zdůrazňujících jejich zvláštní použití. Jediná vlastnost, kterou lze u těchto druhů prokázat jako "výjimečnou", je cena, dosahující několikanásobku ceny standardních zářivek, navzdory často velmi nízkému vyzařovanému množství světla. Inu, kdo věří na nejrůznější "zázračné" metody, musí si připlatit i v tomto případě. V pěstírnách, kde pěstují rostliny v akváriích (nebo alespoň v nádržích s vodou), žádné "speciální" druhy zářivek nenajdete. Z estetického hlediska jsou poněkud problematické namodralé ("denní") odstíny, rostlinám ale vůbec nevadí (naopak). Sám svítím teple bílými zářivkami, znovu zdůrazňuji, jen kvůli vlastnímu "oku".
Naposledy upravil(a) Miška dne čtv 14. lis 2013 18:32:21, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Packa
Příspěvky: 11379
Registrován: úte 02. bře 2010 11:21:27

Re: Jak pěstujete? Na čem, v čem a pod...

Příspěvekod Packa » čtv 14. lis 2013 18:25:03

Není to stejné, akvarijní rostliny potřebují podpořit zeleň, fialky květ.

Uživatelský avatar
Miška
Příspěvky: 615
Registrován: pon 11. úno 2013 21:06:45
Bydliště: Severní Morava
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak pěstujete? Na čem, v čem a pod...

Příspěvekod Miška » čtv 14. lis 2013 18:36:00

Helenko, samozřejmě, ale pak je také otázka, zda potřebujeme osvětlení pro řízky a pěstování mladých rostlin, nebo osvětlit dospělé rostliny a přivést je ke květu. Pro mě osobně je třeba důležitá 1. varianta, kdy potřebuji vypěstovat silnou rostlinu, kvetení pak hodlám docílit tím, že jednou za čas prostřídám fialky na parapetu. Jinak mám ovšem zkušenost, že mi fialky vykvétají i na tmavých policích cca 3 metry od okna.

Uživatelský avatar
Packa
Příspěvky: 11379
Registrován: úte 02. bře 2010 11:21:27

Re: Jak pěstujete? Na čem, v čem a pod...

Příspěvekod Packa » čtv 14. lis 2013 19:19:14

Mně to na tmavých policích kvete podstatně méně než na okně. Pravda je, že pěstování fialek postupně končím a přeorientovávám se na streptokarpy. Fialky mi obecně moc nejdou, protože větrám za každého počasí. Byt má okna na tři strany, takže je často průvan. Streptokarpům chlad svědčí. V ložnici mám přes zimu 13-15 °C a je to super. Taky jsem ze zvědavosti vyzkoušela LED osvětlení, jsou to vyhozené peníze. Svítivost mizerná. Zářivky zase vrátím, byly lepší.

Uživatelský avatar
Miška
Příspěvky: 615
Registrován: pon 11. úno 2013 21:06:45
Bydliště: Severní Morava
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak pěstujete? Na čem, v čem a pod...

Příspěvekod Miška » čtv 14. lis 2013 19:28:54

Joo, tak na tmavých policích mi to také nekvete nijak bohatě, ale nějaké to poupě se objevuje, takže je vidět, že rostliny dokážou v nouzi využít jakékoliv světlo. Já zase naopak bojuju s přílišným vedrem, máme tady neustále 25 °C, a to jsem za celých 5 let skoro netopila. Když otevřu balkon, ochladí se tu na 10 minut a pak je tu zase vedro. Pořád ale větrat nemůžu, kvůli dětem (a taky fialkám). Já se chystám na nákup světýlek o víkendu, chci jít do denního bílého nebo do studeného světla, ale pořád váhám, zda vybrat ty LEDky nebo zářivky. Slyšela jsem už více negativních zkušeností s LEDkami, ale mám obavu instalovat zářivky, protože rozmístění polic je dané napevno a vrchol rostliny by byl od zářivky vzdálen maximálně 15 cm. Spálení se nebojím, spíše jen přesvícení. Takže já neřeším ani tak spektrum, ale spíše zdroj. :-(

Uživatelský avatar
midibaba
Příspěvky: 253
Registrován: stř 12. říj 2011 20:24:19
Bydliště: Frýdek-Místek
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak pěstujete? Na čem, v čem a pod...

Příspěvekod midibaba » pát 15. lis 2013 7:35:04

Miško, děkuji za rady, zkusím to prozkoumat. Já mám poličky hodně nad sebou. Odhaduju tak 25 cm cca. Myslíš, že by to bylo moc, kdybych tam dala ještě zářivky, že by se fialky přesvítily?

Uživatelský avatar
Miška
Příspěvky: 615
Registrován: pon 11. úno 2013 21:06:45
Bydliště: Severní Morava
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak pěstujete? Na čem, v čem a pod...

Příspěvekod Miška » pát 15. lis 2013 8:07:47

Ivčo, já mám právě police 30 cm od sebe. Když jsem namátkou změřila výšku dospělé rostliny v květináči, vyšlo mi, že by byly od zářivky cca 15 cm. Co jsem tak různě četla na netu, nechává se prý kolem 30 cm rozestup (myšleno vrchol rostliny od zářivky). Na druhou stranu já mám mělké police, zářivka bude vždy jenom jedna, tak věřím, že to bude OK. Instaluji to teď hlavně kvůli řízkům a rozetkám, ty jsou maličké, takže vzdálenost od zářivek bude optimální, no a až vyrostou, tak doufám, že si vystačí jen s denním světlem bez zářivek. V létě určitě, a v zimě holt budou odpočívat.

Uživatelský avatar
midibaba
Příspěvky: 253
Registrován: stř 12. říj 2011 20:24:19
Bydliště: Frýdek-Místek
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak pěstujete? Na čem, v čem a pod...

Příspěvekod midibaba » pát 15. lis 2013 8:39:15

No právě, na fialky mi příjde zbytečné dělat police dál od sebe... To by mi místo tří polic vyšly jen dvě. :X Asi to budu mít podobně jako ty velikostně, dneska to radši změřím. Musím to vymyslet, podle toho článku, co jsi poslala odkaz, tak by se fialkám mohlo líbit osvětlení 6400 K. Lepší než 4100 K, pokud jsem to dobře pochopila.

Uživatelský avatar
Miška
Příspěvky: 615
Registrován: pon 11. úno 2013 21:06:45
Bydliště: Severní Morava
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak pěstujete? Na čem, v čem a pod...

Příspěvekod Miška » pát 15. lis 2013 8:54:28

Ano, na podporu růstu bych to také viděla na těch +- 6400 K, což odpovídá denní bílé. Ale nebála bych se ani té studené bílé se 4100 K. Jak bylo psáno v článku, důležitým faktorem je mimo jiné i doba svícení, živiny, voda... Prostě je třeba najít vhodnou kombinaci. Však si dáme za půl roku vědět, jak jsme dopadly. :-)
Naposledy upravil(a) Miška dne pát 15. lis 2013 14:29:19, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
midibaba
Příspěvky: 253
Registrován: stř 12. říj 2011 20:24:19
Bydliště: Frýdek-Místek
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak pěstujete? Na čem, v čem a pod...

Příspěvekod midibaba » pát 15. lis 2013 8:58:56

OK, tak v barvě světla mám jasno, ještě změřit poličky. Další problém bude, že police jsou přichyceny ke zdi zespodu elkama... a tím pádem ty mi tu poličku k fialkám ještě více přiblíží, protože ji budu muset na ně nějak zachytit. :(

Uživatelský avatar
Miška
Příspěvky: 615
Registrován: pon 11. úno 2013 21:06:45
Bydliště: Severní Morava
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak pěstujete? Na čem, v čem a pod...

Příspěvekod Miška » sob 16. lis 2013 20:49:46

Ivčo, tak jsem nakonec koupila chladné bílé 4000 K a myslím, že je to optimální. Není to ta ledově bílá, co je nepříjemná na oči, ale má takový nádech do žlutava. A z přesvícení také nemám strach, je to jedna z levnějších zářivek a ta svítivost není kdovíjak zázračná. Takže myslím, že by mohlo být vše v pořádku.

este
Příspěvky: 116
Registrován: čtv 10. led 2013 5:44:00

Re: Jak pěstujete? Na čem, v čem a pod...

Příspěvekod este » ned 17. lis 2013 7:26:17

Nemohli by ste dať príležitostne foto? Nejako si to neviem predstaviť. Dik.

Uživatelský avatar
Miška
Příspěvky: 615
Registrován: pon 11. úno 2013 21:06:45
Bydliště: Severní Morava
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak pěstujete? Na čem, v čem a pod...

Příspěvekod Miška » ned 17. lis 2013 8:16:43

zářivky.jpg