Problémy, choroby, škůdci

kytky, kytky a kytky
Uživatelský avatar
modrakocka1
Příspěvky: 10024
Registrován: úte 02. bře 2010 7:44:01
Bydliště: Děčín
Kontaktovat uživatele:

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod modrakocka1 » ned 12. led 2014 8:10:38

Tak mi na fb napsal jeden pán toto... this seriously looks like blossom botrytis blight (BBB). Regular botrytis is often called as gray fuzzy mold. BBB is different. When the air is very moist, it attacks through the flowers causing them to shrink and lose color. As the disease begins to advance inside the plant the center crown becomes stunted. Experts recommend using a cycle of different fungicides that act on the disease in different ways. At the same time, it's important to reduce the humidity to less than 50% and to maintain temperatures so that it stays within a range of about 21-23° C day and night. It's deadly so you either have to fight hard or throw away sick plants to protect others.
Takže příští týden stříknu ještě ten Vertimec a pak proti plísním ještě.

Uživatelský avatar
vlasta sr
Příspěvky: 485
Registrován: pon 19. bře 2012 17:54:43
Bydliště: Kolárovice, Slovensko
Kontaktovat uživatele:

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod vlasta sr » ned 12. led 2014 18:49:52

Ivanka, já som tiež ošetrovala prípravkom Vertimec + Cíper na lezuci hmyz a zabralo to (hoci som prišla o nejakú časť zbierky), a na 100 % môžem potvrdiť, že prípravky ich viditeľne oživili, fialkám sa páčilo to, že dostali troška vlhka a vlahy a hneď asi po týždni začali krásne rásť, takže sa vôbec nemusíš trápiť, že si ich postriekala, pri tomto som zistila, ako fialky zbožňujú vlahu, hoci to je chémia, odvtedy budem na jar a v lete fialky rosiť, sprchovať. A čo sa týka toho, že si ich ošklbala, tak aj to som čiastočne vyskúšala, po ošklbaní fialky potom nahodia ako keby väčší a bohatší počet stoniek, sú hrubšie a krásne zakvitli, myslím, že sa nemusíš až tak obávať, niekedy sa bojíme viac, ako to vyzerá. o:))

Uživatelský avatar
modrakocka1
Příspěvky: 10024
Registrován: úte 02. bře 2010 7:44:01
Bydliště: Děčín
Kontaktovat uživatele:

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod modrakocka1 » ned 12. led 2014 19:41:55

No, Vlasti, já už jsem paranoidní. :3563:

Uživatelský avatar
Babetta
Řád vděčné kočky
Řád vděčné kočky
Příspěvky: 8030
Registrován: stř 17. bře 2010 22:15:38
Bydliště: Břidličná
Kontaktovat uživatele:

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod Babetta » úte 14. led 2014 16:04:04

Hotovo! Všechno jsem vystříkala Careem včetně mimin i lístků. Co přežije, přežije, co ne, má smůlu. Už takhle jsem přišla o spoustu lístečků. V ložnici, kde je mám, je jak v prádelně. To zas budou kecy. Vlhkóóó, plííseň...

Uživatelský avatar
modrakocka1
Příspěvky: 10024
Registrován: úte 02. bře 2010 7:44:01
Bydliště: Děčín
Kontaktovat uživatele:

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod modrakocka1 » ned 02. úno 2014 11:06:50

Tak já byla včera kontrolovat kytky. Jsou 2x stříknuté přípravkem Vertimec, a teda některé začly růst lépe a jiné se spíš zhoršily. Tak nevím, co si o tom myslet. Které měly ty středy opravdu hnusně chlupaté a skrčené, tak jsem to vyštípala a uvidím, co z toho bude. Ale už přemýšlím, že fialky zlikviduju a nechám jen kohlerie a strepsy. Přijde mi, že jsou víc náchylné na kdejakou žoužel a plíseň. Nejvíc mě štve, že celý rok i přes zimu krásně rostou, kvetou jak divoké, a najednou z týdne na týden jsou hnusné. Bez příčiny. :11945:

Uživatelský avatar
Miška
Příspěvky: 615
Registrován: pon 11. úno 2013 21:06:45
Bydliště: Severní Morava
Kontaktovat uživatele:

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod Miška » ned 02. úno 2014 12:43:31

Kočko, to mě mrzí. Včera jsem si psala s jednou kamarádkou z Německa, měla nádhernou kolekci asi 300 odrůd a taky z týdne na týden breberky (asi roztočík), bojuje, ale ty mrchy jsou už na všechno rezistentní. Říkala, že počká měsíc, a jestli se to nezlepší, všechno vyhodí a končí. :-(

Uživatelský avatar
janli
Příspěvky: 3739
Registrován: čtv 11. lis 2010 21:36:58
Bydliště: Jindřichův Hradec

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod janli » ned 02. úno 2014 14:06:50

Ivčo, strepsíci mají taky svoje mouchy, ale tolik ne, jako fiále. Na breberáky a hnusníky jsou nejlepší opravdu ti honzové. Jediný potvor, co mi je v létě občas ožere, jsou malé zelené housenky, ale ty vychytám. Jinak nic, ani mšice nebo molice.

ivča
Příspěvky: 624
Registrován: pon 28. led 2013 18:04:19
Bydliště: Ostrava

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod ivča » ned 02. úno 2014 14:23:30

Taky jsem před 25 lety začínala s fialkama od p. Jamriškové a Braunové a tenkrát se mně zdály být více odolnější vůči breberkám, ale i tak jsem časem přišla o celou svou sbírku, a ty nynější odrůdy jsou sice moc krásné, ale o dost choulostivější, a jak píše Janli, honzové nejsou na draka, jsou fajn...
Naposledy upravil(a) ivča dne ned 02. úno 2014 18:04:29, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
modrakocka1
Příspěvky: 10024
Registrován: úte 02. bře 2010 7:44:01
Bydliště: Děčín
Kontaktovat uživatele:

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod modrakocka1 » ned 02. úno 2014 14:39:32

No jo, ale já nechápu, kde bych k roztočíkovi přišla? Nikde nic, rostliny zdravé, ty, co se mi nezdály, byly vždy v jiné místnosti a nikdy jsem nesahala na jedny nebo druhé dohromady. Zeminu propékám (někdy až dost dlouho, že by nepřežilo nic), tak fakt nevím.

Uživatelský avatar
Dana
Příspěvky: 102
Registrován: úte 23. dub 2013 19:33:16
Bydliště: Krupka

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod Dana » ned 02. úno 2014 14:51:48

Tak to vypadá, že nám letošní zimní období dává zabrat - moje fialky zase zarazily a ne a ne trošku poporůst. A omladina, kterou mám z lístečků, také začala stávkovat, některé (ač celkem vzrostlé) najednou svůj krátký život vzdaly (samozřejmě ty, které pro mě měly největší cenu, protože jsem je těžko získala). Brečela bych.

ivča
Příspěvky: 624
Registrován: pon 28. led 2013 18:04:19
Bydliště: Ostrava

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod ivča » ned 02. úno 2014 15:29:12

Holky, nebuďte smutné, zase bude líp. :350:

Uživatelský avatar
Evuška
Příspěvky: 10030
Registrován: úte 02. bře 2010 16:08:00
Bydliště: Poděbrady

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod Evuška » ned 02. úno 2014 16:11:04

Doufám, že se to zlepší se změnou tepla a světla venku. Jinak mě z toho chytne depka. Nic neroste tak, jak bych chtěla.

Uživatelský avatar
modrakocka1
Příspěvky: 10024
Registrován: úte 02. bře 2010 7:44:01
Bydliště: Děčín
Kontaktovat uživatele:

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod modrakocka1 » ned 02. úno 2014 16:24:07

Evi, mně právě, když to začne takhle dělat blbiny, tak pak mám taky depku a ani se mi nechce tam chodit a zalévat, jen abych neviděla, jak to jde do kopru.

Uživatelský avatar
janli
Příspěvky: 3739
Registrován: čtv 11. lis 2010 21:36:58
Bydliště: Jindřichův Hradec

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod janli » ned 02. úno 2014 17:33:31

Holky, sakra, nepropadejte depkám!!! Však až zasvítí knoflík, zase bude líp a kytky se taky zvetí! Něco odejde, tak se to zas nahradí, ne? To je jako s mojí Silvií. Čím víc se snažím o to, abych ji udržela, tím rychleji jde do pryč. Už ji zas nemám, no. Jsem kůň. A to jsem na jaře měla od Marbutky tak pěknou. Ale třeba se někdo smiluje a lupen mi nechá. Už je mi hanba žebrat, když jsem takový pako. A to není jen ta. Ale skoro všechny loňský bastlíky, ty pěkný, jsem zatím uchovala.
Tak hlavy vzhůru, ještě pár týdnů a pojede to jako po másle! :1171: :9893: :8653: :538:

Uživatelský avatar
modrakocka1
Příspěvky: 10024
Registrován: úte 02. bře 2010 7:44:01
Bydliště: Děčín
Kontaktovat uživatele:

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod modrakocka1 » ned 02. úno 2014 21:21:36

Janičko, Silvii ti přivezu lupen na jaře (pokud do té doby nenatáhne brčka). Mně zas odešla velká rostlina DS...klepetáž.

Uživatelský avatar
vlasta sr
Příspěvky: 485
Registrován: pon 19. bře 2012 17:54:43
Bydliště: Kolárovice, Slovensko
Kontaktovat uživatele:

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod vlasta sr » pon 03. úno 2014 9:14:07

Holky, já už premýšľam, či to vôbec robí roztočník, či tie fialky, ktoré navonok vyzerajú napadnuté roztočníkom, nie je len fialka nejak inak proste chorá, a chce čas na zotavenie, veď tie kvety sú vcelku živé a tiež niekedy ochoria, ako my, keď dostaneme napr. chrípku, mne to už tak príde, a druhá vec je, na ktorú som prišla, že keď som nemala takú veľkú zbierku, fialky boli stále zdravé, proste sú napchaté na parapetách a už asi nemôžu ani dýchať, potrebujú asi viac prevzdušniť.
Já to nechcem zariecť, ako sa hovorí, ale tie moje sa akosi rýchle dostali z toho, až mi je to divné, dúfam, že sa to nezopakuje v takom množstve, ale s tým musíme rátať.

Uživatelský avatar
janli
Příspěvky: 3739
Registrován: čtv 11. lis 2010 21:36:58
Bydliště: Jindřichův Hradec

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod janli » pon 03. úno 2014 12:01:59

modrakocka1 píše:Janičko, Silvii ti přivezu lupen na jaře (pokud do té doby nenatáhne brčka). Mně zas odešla velká rostlina DS...klepetáž.

Ivčo, mně zrovna ...Klepetáž kvete. Má dobré listy, tak ti hned šmiknu a dám zakořenit! Jen ty se nic neboj, my to vyválčíme! :8203:

Uživatelský avatar
modrakocka1
Příspěvky: 10024
Registrován: úte 02. bře 2010 7:44:01
Bydliště: Děčín
Kontaktovat uživatele:

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod modrakocka1 » pon 03. úno 2014 16:03:50

Vlasti, už jsem přemýšlela, že jim zapnu větrníka, aby je krapet provětral. Větrám pouze přes chodbu a máš pravdu, přijde mi, že jak se něco objeví, tak to hned postříkám, ale ono to vůbec nepomáhá, že to není roztočík, na kterého to vypadá. Protože kdyby byl, tak přeci postřik zabere, nebo aspoň trochu pomůže. A ono to je spíš horší, než lepší. Taky mi odešly skoro všechny episcie a odcházejí mi i columney a cobananthus. Myslím, že to bude nějaký druh plísně, listy odspodu hnědnou a opadávají a na stonkách je lehounký plísňový povlak (možná se mi to jen zdá), ale tyhle mám nahoře v kuchyni, tak si myslím, že to nalétlo něco loni na podzim, jak bylo otevřené okno. Ještě v říjnu vypadaly episcie krásně a za měsíc byly holé a je po nich. No, obnovovat už to nebudu, nechám, co zbylo, a jestli se to zvetí, a jinak už nic nového nechci.

Uživatelský avatar
modrakocka1
Příspěvky: 10024
Registrován: úte 02. bře 2010 7:44:01
Bydliště: Děčín
Kontaktovat uživatele:

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod modrakocka1 » úte 04. úno 2014 15:57:24

Takhle vypadají moje episcie a cobananthus... schválně, jestli někdo neví, co by to mohlo být.

IMG_0003.JPG
IMG_0004.JPG
IMG_0005.JPG
IMG_0007.JPG

Uživatelský avatar
modrakocka1
Příspěvky: 10024
Registrován: úte 02. bře 2010 7:44:01
Bydliště: Děčín
Kontaktovat uživatele:

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod modrakocka1 » úte 04. úno 2014 15:58:31

Na té první fotce je vidět ten lehký poprašek. A tak, jak odhnědává cobananthus, tak postupně odhnědly i episcie.