Jak pěstujete? Na čem, v čem a pod...

kytky, kytky a kytky
Uživatelský avatar
Olginka
Příspěvky: 623
Registrován: úte 20. zář 2011 8:53:21
Bydliště: Děčínsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak pěstujete? Na čem, v čem a pod...

Příspěvekod Olginka » ned 09. lis 2014 16:10:09

Pepo, já ale mám záclony, tak to nejde.
Babett, okno je 1,5 m široké.

Uživatelský avatar
HankaP
administrátor
Příspěvky: 4592
Registrován: čtv 03. pro 2009 3:55:29
Bydliště: Praha

Re: Jak pěstujete? Na čem, v čem a pod...

Příspěvekod HankaP » ned 09. lis 2014 17:59:46

Oli, já to mám taky tak, už dlouho - okenní výklenek 135 cm a rozpínací tyč. Měla jsem na tom i několik bohatě narostlých aeschynanthů (než jsem je zahubila) - ale to už jsem musela trochu opatrně při zalévání, abych tam nenalila moc vody... už to bylo tak na hraně...

DSC02950.JPG
DSC02949.JPG
DSC05337_2.JPG
tyhle závěsy jsem měla před pěti lety...
Diskuse (z lat. discussio od dis-quatere, pře-třásat, zkoumat, diskutovat) je věcný rozhovor nad tématem, jehož cílem není rozhodovat, ale věc pečlivě rozebrat z různých stran, shromáždit argumenty a připravit půdu pro rozhodnutí.
korektor.cz

Uživatelský avatar
Olginka
Příspěvky: 623
Registrován: úte 20. zář 2011 8:53:21
Bydliště: Děčínsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak pěstujete? Na čem, v čem a pod...

Příspěvekod Olginka » ned 09. lis 2014 20:52:10

Jůůůů, Hani, mělas tam hotový prales! A ten aeschynanthus Twister je absolutně úžasný. :8653:
No vidíš to, a já jsem si myslela, že mě napadlo bůhvíco nového. :9851:

Uživatelský avatar
modrakocka1
Příspěvky: 10024
Registrován: úte 02. bře 2010 7:44:01
Bydliště: Děčín
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak pěstujete? Na čem, v čem a pod...

Příspěvekod modrakocka1 » ned 09. lis 2014 21:11:09

Já mám takhle pověšené na chodbě vánoční kaktusy, a i když je tam záclona.

Uživatelský avatar
HankaP
administrátor
Příspěvky: 4592
Registrován: čtv 03. pro 2009 3:55:29
Bydliště: Praha

Re: Jak pěstujete? Na čem, v čem a pod...

Příspěvekod HankaP » ned 09. lis 2014 23:49:31

Náhodou dobře, Oli, že jsi s tím přišla, to se vždycky může hodit - já jsem tenkrát tyhle fotky taky ukazovala, jenže je to už dávno a bylo to bůhví kde - asi na Dámě?, tahle diskuse ještě nebyla... :-)
Diskuse (z lat. discussio od dis-quatere, pře-třásat, zkoumat, diskutovat) je věcný rozhovor nad tématem, jehož cílem není rozhodovat, ale věc pečlivě rozebrat z různých stran, shromáždit argumenty a připravit půdu pro rozhodnutí.
korektor.cz

Uživatelský avatar
cirrhus
Příspěvky: 2260
Registrován: stř 13. úno 2013 17:53:20
Bydliště: Straškov Vodochody

Re: Jak pěstujete? Na čem, v čem a pod...

Příspěvekod cirrhus » pon 10. lis 2014 6:38:53

Oli, Hanko, máte to vymyšlené pěkně. A hlavně fungující nápad za pár kaček. Ještě by mne zajímalo, kde ji sehnat v barvě ořech, že bych si mohl dát jednu ještě pod záclonové tyče. Na Googlu jsem našel jen bílou nebo lesklé...

Uživatelský avatar
jadka
Příspěvky: 10456
Registrován: úte 02. bře 2010 7:00:15
Bydliště: okr. Frýdek-Místek

Re: Jak pěstujete? Na čem, v čem a pod...

Příspěvekod jadka » pon 10. lis 2014 7:31:33

A udrží to tu zátěž ? Když si představím to množství zelené hmoty a váhu vody při zálivce, měla bych strach, že to spadne.

Uživatelský avatar
Babetta
Řád vděčné kočky
Řád vděčné kočky
Příspěvky: 8030
Registrován: stř 17. bře 2010 22:15:38
Bydliště: Břidličná
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak pěstujete? Na čem, v čem a pod...

Příspěvekod Babetta » pon 10. lis 2014 8:14:36

Hani, okno máš jak na zámku. Máte vysoké stropy? Teda před pěti lety jsi tam měla opravdu zelené závěsy a odvahu.

Uživatelský avatar
HankaP
administrátor
Příspěvky: 4592
Registrován: čtv 03. pro 2009 3:55:29
Bydliště: Praha

Re: Jak pěstujete? Na čem, v čem a pod...

Příspěvekod HankaP » pon 10. lis 2014 10:15:58

Vladi, jak říkám - opatrně - jednou jsem byla dost štědrá a tyč se začala prohýbat, tak jsem musela zas trochu vody z kyblíků odlít, pak už jsem si dávala pozor. Ono to má v sobě dost silnou pružinu, když to chceš sundat, musíš docela fest zabrat, a na konci jsou gumové špunty, takže to po zdi nesklouzne.

Jo, stropy mám vysoké, asi 3,30 (a v dřívějším bytě byly dokonce 3,80 - tam jsme měli vestavěné patro, kam jsem se já na výšku vešla - to tady jen v předklonu :-). Ale tahle okna s obloukem jsou jen v tomhle jednom pokoji, jinde jsou klasicky hranatá.
Diskuse (z lat. discussio od dis-quatere, pře-třásat, zkoumat, diskutovat) je věcný rozhovor nad tématem, jehož cílem není rozhodovat, ale věc pečlivě rozebrat z různých stran, shromáždit argumenty a připravit půdu pro rozhodnutí.
korektor.cz

Uživatelský avatar
Kytka
Příspěvky: 16
Registrován: stř 30. kvě 2012 20:34:48
Bydliště: Praha

Re: Jak pěstujete? Na čem, v čem a pod...

Příspěvekod Kytka » čtv 27. lis 2014 18:27:51

Ahoj, pročetla jsem poctivě celý tohle téma, posbírala informace z netu a knížek z knihovny a mám k vám asi tak tisíc a jeden dotaz co a jak. Nerada bych něco zvrzala a učila se metodou vlastní pokus-omyl.
Takže prosím o trpělivost, bude toho opravdu hafo.

Aktuálně akutní problém:
1. Sázení zakořeněných lístků
Zakořenila jsem teď lístky odrůdových fialek, ale nechala jsem jim řapíky v délce tak jak byly a až teď mi došlo, že nevím, jak je s takovou délkou sázet. Dřív jsem běžné fialky sázela, až když byly vytvořené i maličké rostlinky, tam bylo dané, jak hluboko s nimi, ale tady nevím. Mám strach, aby se z květináčků nevyvracely, ale nechci je dát ani přespříliš hluboko. Jak takové lístky sázíte? Jak hluboko? Používáte nějakou oporu pro list?
Napadlo mne, že bych je zasadila do kalíšků, které bych naplnila substrátem jen z části, a tudíž by se list mohl opřít o kalíšek. Ale zase se bojím, aby tam nebyl nedostatek světla. Po vytvoření rozetek bych je přesadila do malinko většího květináčku a původní list odřízla.

2. Drenáž
2a. Použít do takového malého kalíšku drenáž? Dřív jsem u běžných pokojovek i truhlíků používala klasický písek (takový ten z pískoviště na bábovky). Jednak byl při ruce a jednak se pak při likvidaci dal celý květináč vysypat do záhonu na zahradě, aniž bych z toho musela vybírat nějaké nežádoucí složky.
Mám ještě k dispozici akvarijní písek – klasický křemičitý, ale jsou to jakoby drobné oblé kamínky vel. 2-4 mm, i když mám vytříděný i drobnější, ale tam se trochu bojím, aby to nebylo moc hutné. Nebo keramzit, i když ten mi připadá k těm nejmenším rostlinkám příliš veliký. Případně bych koupila perlit.
2b. Jakou drenáž pak použít do květináče pro dospělou rostlinu? Potřebuji přesázet fialky koupené v květinářství, jelikož ten původní substrát asi není nejvhodnější. Nehledě na to, že jsou v příliš velkých květináčích.

3. Knoty
Chtěla bych převést dospělé rostliny i ty nově sázené na knotové zavlažování. Přeci jen je to pro rostlinku asi příjemnější než ty moje občasné výkyvy v zalévání, zvláště teď, když se topí a topení máme regulované centrálně, takže s tím nemůžu nic moc dělat.
3a. Při sázení lístku už dáváte knot? Není to pro ten minikvětináček příliš vlhkosti? Jakou sílu knotu a materiál tady použít?
3b. Při sázení dospělé rostliny se dává knot stočený na dno květináče nebo se táhne substrátem až nahoru?

4. Květináče
Ráda bych kvůli vzhledu použila květináče z pálené hlíny místo plastových. Je nějaký závažný důvod, proč většina používá plastové? Cena, omyvatelnost, vzhled, propustnost vody, výběr velikostí? Rostliny mám v obýváku a v ložnici, ale vzhledem k množství k nim nemůžu pořídit obaly.

5. Substrát
5a. Jaký substrát použít pro sázení lístků?
5b. Jaký substrát použít pro přesazování dospělých rostlin? Předpokládám, že ten původní nevhodný z kořínků vymyju.

Děkuju za přečtení a odpovědi. :350:

Uživatelský avatar
modrakocka1
Příspěvky: 10024
Registrován: úte 02. bře 2010 7:44:01
Bydliště: Děčín
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak pěstujete? Na čem, v čem a pod...

Příspěvekod modrakocka1 » čtv 27. lis 2014 20:03:19

Bod 3. používám 100% PES šíře 2 mm šňůrky. Zatím se mi osvědčily nejvíc. Kupuji na http://www.stoklasa.cz.
Tuhle šířku používám jak na mladé rostlinky v malých kelímkách, tak na dospělé rostliny ve velkých květináčích. A dávám, když mám chuť, na knot i zasazené listy. Zeminu míchám pokojovku s perlitem a vermikulitem.

Uživatelský avatar
zdenkap
Příspěvky: 91
Registrován: pon 18. úno 2013 14:25:31

Re: Jak pěstujete? Na čem, v čem a pod...

Příspěvekod zdenkap » ned 30. lis 2014 16:41:08

Dobrý den.
Malý dotaz. Jak nejlépe rozdrtit dřevěné uhlí?
Děkuji.

fialka
Příspěvky: 5
Registrován: sob 24. dub 2010 18:32:20

Re: Jak pěstujete? Na čem, v čem a pod...

Příspěvekod fialka » sob 14. úno 2015 11:36:55

Prosím pěkně, nemáte někdo zkušenost s tekutým hnojivem WUXAL?

Uživatelský avatar
janli
Příspěvky: 3739
Registrován: čtv 11. lis 2010 21:36:58
Bydliště: Jindřichův Hradec

Re: Jak pěstujete? Na čem, v čem a pod...

Příspěvekod janli » sob 14. úno 2015 16:32:04

Helenko, osobně ne, ale co jsem občas slyšela nějaké reference, tak jen ty nejlepší.

fialka
Příspěvky: 5
Registrován: sob 24. dub 2010 18:32:20

Re: Jak pěstujete? Na čem, v čem a pod...

Příspěvekod fialka » sob 14. úno 2015 20:33:12

Jani, dík za rychlou odpověď. Wuxal zkouším, takže uvidíme, jak se osvědčí.

Uživatelský avatar
Olginka
Příspěvky: 623
Registrován: úte 20. zář 2011 8:53:21
Bydliště: Děčínsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak pěstujete? Na čem, v čem a pod...

Příspěvekod Olginka » ned 15. úno 2015 15:31:25

Nemáte, prosím, někdo zkušenost s touto plstí? Nezkoušel už to někdo na pěstování fialek? Případně neměl by někdo na prodej kousek na zkoušku?
http://eshop.pasic.cz/nezivy-plst-katskup211.php

Uživatelský avatar
Babetta
Řád vděčné kočky
Řád vděčné kočky
Příspěvky: 8030
Registrován: stř 17. bře 2010 22:15:38
Bydliště: Břidličná
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak pěstujete? Na čem, v čem a pod...

Příspěvekod Babetta » ned 15. úno 2015 18:11:58

Koupila jsem roličku kapilární rohože také na zkoušku, mám je na dvou tácech. Od květníčků mám knot a rohož si sama natahuje vodu z misek umístěných za tácy. Při pozorném zkoumání fotografie jsou ty misky vidět. Docela to funguje, ale někdy přece jen musím přilít z přední strany trochu vody přímo na rohož. Fialkám se vlhkost kolem nich moc líbí, ale na dvou jsem našla padlí.

http://www.fastrade.cz/zahrada-zahradni ... 010000.php - ZAHRADNÍ TEXTILIE FIBERTEX - AQUASORB, TEXTILIE ZAVLAŽUJÍCÍ HRNKOVÉ ROSTLINY

samozavlažování.jpg

Uživatelský avatar
HankaP
administrátor
Příspěvky: 4592
Registrován: čtv 03. pro 2009 3:55:29
Bydliště: Praha

Re: Jak pěstujete? Na čem, v čem a pod...

Příspěvekod HankaP » ned 15. úno 2015 20:41:36

To se mi líbí... já je mám v perlitu, ale tohle bude mnohem rovnoměrnější, když si to natahuje samo vodu ze zásobníku. Navíc mi u toho perlitu vadí, že do něj prorůstají kořeny, takže když potřebuju kytku vyndat, tak jednak si pravděpodobně nasypu perlit všude, ale hlavně je problém ji pak znovu (na tu bakuli kořenů) postavit...
Jinak jedna z těch rohoží od Pasiče - GETEX - se asi dá koupit i na metry - http://www.hansanet.cz/produkt/3229/Net ... 300-g.aspx.
Diskuse (z lat. discussio od dis-quatere, pře-třásat, zkoumat, diskutovat) je věcný rozhovor nad tématem, jehož cílem není rozhodovat, ale věc pečlivě rozebrat z různých stran, shromáždit argumenty a připravit půdu pro rozhodnutí.
korektor.cz

Uživatelský avatar
modrakocka1
Příspěvky: 10024
Registrován: úte 02. bře 2010 7:44:01
Bydliště: Děčín
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak pěstujete? Na čem, v čem a pod...

Příspěvekod modrakocka1 » ned 15. úno 2015 20:58:19

Hani, já měla dřív taky kytky na perlitu a ten samý problém. Hlavně ale problém, jak jedna kytka onemocněla, tak během chvíle to měly ostatní.

anajka
Příspěvky: 24
Registrován: úte 20. kvě 2014 21:34:51

Re: Jak pěstujete? Na čem, v čem a pod...

Příspěvekod anajka » pon 16. úno 2015 10:08:20

:1171: Ahoj všichni, pořád řeším osvětlení. Máte někdo zkušenost s led pásky? Ptala jsem se Perličky, ta si to chválí... Je jich spousta druhů, tak jsem z toho trochu jelen... Některé by měly svítit podobně intenzivně jako zářivka. Asi ta pořizovací cena je větší než u zářivky, ale ta úspora energie je značná. Díky za zkušenosti. :-)