Problémy, choroby, škůdci

kytky, kytky a kytky
Uživatelský avatar
janli
Příspěvky: 3739
Registrován: čtv 11. lis 2010 21:36:58
Bydliště: Jindřichův Hradec

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod janli » sob 14. úno 2015 18:07:08

Tak to nakonec dobře dopadlo. :9893:

Uživatelský avatar
Babetta
Řád vděčné kočky
Řád vděčné kočky
Příspěvky: 8030
Registrován: stř 17. bře 2010 22:15:38
Bydliště: Břidličná
Kontaktovat uživatele:

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod Babetta » ned 15. úno 2015 8:45:22

Skoro jsem tomu nevěřila, že něco přežije.

Trpaslenka
Příspěvky: 1
Registrován: pon 13. říj 2014 17:58:10

Přípravek Ortiva

Příspěvekod Trpaslenka » pon 02. bře 2015 17:53:51

Dobrý den,
ráda bych vás požádala o radu, co se přípravdu Ortina týče.
Moji sbírku napadlo pravděpodobně padlí (z toho, co jsem kde vyčetla). Nejhůře napadená je Carnival, která má probělalé celé srdíčko a je houbou i cítit, další rostlinky, většina miniaturky, chytají tu či tam bělavý lístek, u jedné byly výrazně napadeny květní stvoly. Pokoušela jsem se toto zbrzdit potřením napadeným míst olejem (někde jsem se o této babské radě dočetla, když postřik nebyl žádný k dispozici).
Nicméně se nákaza šíří a já se konečně dostala do města. V květinářství mi ale pověděli, že pokud ruku do ohně nedám za to, že mám padlí (a to jako nezkušená spíše nedám), mám si koupit Ortivu.
Nikde jsem se ale nedočetla, jak moc pro fialky ředit, bojím se, abych je nepopálila, v návodu je jen doporučení, že pro okrasné rostliny by to mělo být zhruba 5-6 ml na 10 l postřiku, a douška o tom, že saintpaulie reagují hlavně květem velice citlivě.
Většina fialek mi zrovna teď vyhání květní stvoly, proto přemýšlím, zda by nebylo lepší nanést na fialky roztok pouze na lístky štětečkem, aby se na stvoly nedostal - nebo to je mizerný nápad? A máte prosím někdo s Ortivou zkušenosti?
Předem mnohé díky a krásný den.

Uživatelský avatar
HankaP
administrátor
Příspěvky: 4592
Registrován: čtv 03. pro 2009 3:55:29
Bydliště: Praha

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod HankaP » pon 02. bře 2015 18:45:10

Bohužel neznám, zkušenost nemám - ale třeba tady u výrobce - http://www3.syngenta.com/country/cz/cz/ ... rtiva.aspx - píšou, že je to přípravek především preventivní (taky je systémový), "a proto musí být použit ještě před nebo na počátku vzniku infekce."
To mi tedy k tvému popisu, jak moc to máš rozlezlé, vůbec nesedí...?

U padlí (asi by se hodila pořádná fotka...?) v začátcích je nejlepší napadené části (listy, květy) nenechávat na rostlině, ale opatrně, aby se to nevyklepalo na celou kytku, je odstranit. Pokud je to už rozlezlé, asi by z kytky moc nezbylo, tak nezbývá než spolehnout se na nějaký ten postřik - zkus si prohledat tohle vlákno (Hledat v tomto tématu - vlevo nahoře) - už se tu o tom mockrát psalo, i holky psaly, co na to kdo používá.
No a samozřejmě je potřeba napadené rostliny izolovat od ostatních (to v případě každého problému), aby se to z nich nešířilo na ostatní...
Diskuse (z lat. discussio od dis-quatere, pře-třásat, zkoumat, diskutovat) je věcný rozhovor nad tématem, jehož cílem není rozhodovat, ale věc pečlivě rozebrat z různých stran, shromáždit argumenty a připravit půdu pro rozhodnutí.
korektor.cz

Uživatelský avatar
Olginka
Příspěvky: 623
Registrován: úte 20. zář 2011 8:53:21
Bydliště: Děčínsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod Olginka » pon 02. bře 2015 22:13:44

Používám Bioblatt proti padlí od firmy NEUDORFF a jsem spokojená. Je to na přírodní bázi. Květy po postřiku zvadnou, ale pokud jsou to teprve pupeny, tak je dost velká šance, že zůstanou nepoškozené.
Ale Hanka má pravdu, fotka by se hodila.

Uživatelský avatar
Babetta
Řád vděčné kočky
Řád vděčné kočky
Příspěvky: 8030
Registrován: stř 17. bře 2010 22:15:38
Bydliště: Břidličná
Kontaktovat uživatele:

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod Babetta » úte 03. bře 2015 9:04:51

Mám jen zkušenosti s nepravým padlím a to jde docela spolehlivě zlikvidovat Discusem. Tohle, co popisuješ, Trpaslenko, to může být i něco jiného než nepravé padlí. Nějak se mi nezdá míra zasažení. U nepravého padlí jsem nikdy neměla napadená srdíčka rostlin.

Uživatelský avatar
zdenkap
Příspěvky: 91
Registrován: pon 18. úno 2013 14:25:31

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod zdenkap » pon 09. bře 2015 15:06:17

Padlí jsem stříkala taky Discusem. Ortivu jsem chtěla na něco použít (teď už nevím, co to bylo), ale v návodu je tam napsáno, že přímo na africké fialky se to dávat nemá. Dělá to snad fleky na rostlinách nebo tak něco.
Nepřipadá mi to jako padlí. Spíš bych řekla taková ta bílá plíseň (houba) s dlouhými, rovnými, jednotlivými vlákny, která se někdy udělá na uhynulé fialce.

Uživatelský avatar
Nikola
Příspěvky: 35
Registrován: pon 26. kvě 2014 15:32:58

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod Nikola » pát 01. kvě 2015 18:19:41

Zdravím. :1171:
Potřebovala bych radu. Mám problém s fialkami Frozen in Time a Pink Mint. Vyženou plno poupat, ale poupata místo toho, aby vykvetla, začnou hnědnout.
Mám asi 30 fialek, všechny kvetou v pohodě a jen těmto dvěma se nedaří. Čím to může být?

Pink Mint.jpg
Pink Mint

Uživatelský avatar
Babetta
Řád vděčné kočky
Řád vděčné kočky
Příspěvky: 8030
Registrován: stř 17. bře 2010 22:15:38
Bydliště: Břidličná
Kontaktovat uživatele:

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod Babetta » sob 02. kvě 2015 8:18:09

Může to být třásněnka anebo padlí. Jsou-li zdravé a květ se nechce otevřít, zkusila bych rosit.

Uživatelský avatar
modrakocka1
Příspěvky: 10024
Registrován: úte 02. bře 2010 7:44:01
Bydliště: Děčín
Kontaktovat uživatele:

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod modrakocka1 » sob 02. kvě 2015 13:28:44

Takhle jsem teď objevila rostlinu Sonata-Kol'chuga. Byla obsypaná květy, ale některé byly takové oschlé a ošklivé a na stoncích nízký bílý poprašek. Tak jsem je obrala a našla takto rostlinu ožloutlou a divnou. Co s ní může být? Ještě před měsícem byla v pohodě. Jen sem tam na stopce ten poprašek. Nemůže to být roztočík a ten poprašek nějaká choroba jím přenášená? Případně čím tu kytku ošetřit, nebo vyhodit?

nemoc.JPG

Uživatelský avatar
Babetta
Řád vděčné kočky
Řád vděčné kočky
Příspěvky: 8030
Registrován: stř 17. bře 2010 22:15:38
Bydliště: Břidličná
Kontaktovat uživatele:

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod Babetta » ned 03. kvě 2015 10:20:08

Ivko, nerada sýčkuju, ale vypadá to na roztoče. Doufám, že se mýlím. Co je ale ten poprašek netuším, mohlo by se jednat o plíseň??

Nicky
Příspěvky: 76
Registrován: ned 26. dub 2015 17:46:45
Bydliště: Jindřichův Hradec

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod Nicky » pon 04. kvě 2015 11:11:53

Zdravím, chtěla bych poprosit o radu... Na jednom okně s fialkami jsem objevila před pár dny padlí, včera ráno jsem po přečtení zdejších rad aplikovala na všechny rostlinky na tom jednom okně postřikem Discus. Jelikož rozprašovač byl moc hrubý, ještě jsem potírala všechny lístky štětečkem namočeným v roztoku a srdíčka okamžitě vysoušela tamponem. Bohužel, už odpoledne začalo srdíčko jedné rostlinky šednout, sice je pevné, ale nevypadá vůbec zdravě. Odebrala jsem si jeden na pohled zdravý list k namnožení, ale zajímalo by mě... dá se rostlince nějak pomoci? Nemáte někdo zkušenost, jak by se to mohlo vyvíjet? Ostatní jsou po aplikaci zatím v pořádku.

Uživatelský avatar
febra
Příspěvky: 653
Registrován: pon 30. srp 2010 7:44:20
Bydliště: Albrechtice, okr. Karviná
Kontaktovat uživatele:

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod febra » pon 04. kvě 2015 11:26:50

Tak já používala jen na strepsíky, ty jsou na vodu odolnější oproti fialkám.

Uživatelský avatar
Evuška
Příspěvky: 10030
Registrován: úte 02. bře 2010 16:08:00
Bydliště: Poděbrady

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod Evuška » pon 04. kvě 2015 13:11:21

Já ho používám na všechno padlí, i venku. Na fialky se musí dát na srdíčko pozor, jinak to zvládají dobře.

Uživatelský avatar
HankaP
administrátor
Příspěvky: 4592
Registrován: čtv 03. pro 2009 3:55:29
Bydliště: Praha

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod HankaP » pon 04. kvě 2015 13:47:32

Já myslím, že pokud se srdíčko spálilo a jinak bude rostlina zdravá, mělo by pak stačit to poškozené odstranit a je šance, že si fialka sama srdíčko nahradí a bude normálně pokračovat v růstu - někde to někdo psal, že takhle vylámal něčím napadené srdíčko, už ale nevím, kde...
Diskuse (z lat. discussio od dis-quatere, pře-třásat, zkoumat, diskutovat) je věcný rozhovor nad tématem, jehož cílem není rozhodovat, ale věc pečlivě rozebrat z různých stran, shromáždit argumenty a připravit půdu pro rozhodnutí.
korektor.cz

Nicky
Příspěvky: 76
Registrován: ned 26. dub 2015 17:46:45
Bydliště: Jindřichův Hradec

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod Nicky » pon 04. kvě 2015 14:45:50

Hanko, děkuji, zkusím to. Lepší než koukat, jak rostlinka odchází, a nedělat nic. Když tak dám pak vědět, jak to dopadlo.

Uživatelský avatar
Evuška
Příspěvky: 10030
Registrován: úte 02. bře 2010 16:08:00
Bydliště: Poděbrady

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod Evuška » pon 04. kvě 2015 21:36:00

Já takhle loni vyštípla srdíčko myslím u Sunkissed Rose, ale nové za rok ani náznak. Takže už jsem šoupla na množení (spíš záchranu) list.

Uživatelský avatar
Babetta
Řád vděčné kočky
Řád vděčné kočky
Příspěvky: 8030
Registrován: stř 17. bře 2010 22:15:38
Bydliště: Břidličná
Kontaktovat uživatele:

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod Babetta » úte 05. kvě 2015 8:17:08

U pár fialek jsem srdíčko vyštípla a normálně dorostlo. Chce to ale odstranit jen srdíčko, jinak vrchol začne tvořit rostlinek víc.

Uživatelský avatar
Evuška
Příspěvky: 10030
Registrován: úte 02. bře 2010 16:08:00
Bydliště: Poděbrady

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod Evuška » úte 05. kvě 2015 8:33:55

Nechtěla jsem říct, ze to nejde, ale že jsem střevo.

Nicky
Příspěvky: 76
Registrován: ned 26. dub 2015 17:46:45
Bydliště: Jindřichův Hradec

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod Nicky » úte 05. kvě 2015 8:42:31

Babetto, jak konkrétně odstranit jen srdíčko? Já vyštípla ty střední poškozené lístky tak nízko, jak jen to šlo. Nakonec u dvou rostlinek (tuším, že od tebe). Rob's Loose Noodle už měl předtím nasazené po stranách srdíčka malé lupínky asi na 3 místech, Mac's Southern Springtime má uprostřed teď pahýlek, z boku od spoda vyrůstá celá nová rozetka, zatím ji tam chci nechat pro pozdější použití, pokud by se hlavní rostlinka nesrovnala.