Jak pěstujete? Na čem, v čem a pod...

kytky, kytky a kytky
Uživatelský avatar
HankaP
administrátor
Příspěvky: 4592
Registrován: čtv 03. pro 2009 3:55:29
Bydliště: Praha

Re: Jak pěstujete? Na čem, v čem a pod...

Příspěvekod HankaP » úte 05. kvě 2015 17:17:42

Nicky, zrovna před chvilkou jsem dodělala předburzovní objednávkové formuláře - viewforum.php?f=18 - objednáváme vždycky před burzou hromadně, na burze si to rozebereme, případně i pošleme, pokud někdo má zájem a na burzu se nedostane...
Diskuse (z lat. discussio od dis-quatere, pře-třásat, zkoumat, diskutovat) je věcný rozhovor nad tématem, jehož cílem není rozhodovat, ale věc pečlivě rozebrat z různých stran, shromáždit argumenty a připravit půdu pro rozhodnutí.
korektor.cz

Nicky
Příspěvky: 76
Registrován: ned 26. dub 2015 17:46:45
Bydliště: Jindřichův Hradec

Re: Jak pěstujete? Na čem, v čem a pod...

Příspěvekod Nicky » úte 05. kvě 2015 18:25:57

Děkuji, já před půl hodinou odeslala objednávku, jelikož je to akutní a příspěvek od tebe čtu bohužel pozdě :( už jen najít nějaké ty podmisky s malým průměrem, zatím mám víčka od sklenic - nic moc...

Nicky
Příspěvky: 76
Registrován: ned 26. dub 2015 17:46:45
Bydliště: Jindřichův Hradec

Re: Jak pěstujete? Na čem, v čem a pod...

Příspěvekod Nicky » úte 05. kvě 2015 19:43:40

Jak jsem to tu procházela, zaujalo mě to pěstování na perlitu nebo ještě lépe na té rohoži, která nasákne vodu. To funguje jen u rostlinek s knotem, nebo se to dá aplikovat i na květníčky bez knotu? Ten knot mi jako začátečníkovi přijde nějaký složitý.

Uživatelský avatar
modrakocka1
Příspěvky: 10024
Registrován: úte 02. bře 2010 7:44:01
Bydliště: Děčín
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak pěstujete? Na čem, v čem a pod...

Příspěvekod modrakocka1 » úte 05. kvě 2015 20:32:37

No, já ti teda moc nedoporučuju pěstovat víc rostlin v jedné misce s perlitem nebo rohoží najednou. Jak pak onemocní jedna z kytek, tak jde celé to plato nebo miska do prd... Já měla takhle na perlitu rostliny a jedna chytla hnilobu krčku a do pár dnů bylo po celé várce.

Nicky
Příspěvky: 76
Registrován: ned 26. dub 2015 17:46:45
Bydliště: Jindřichův Hradec

Re: Jak pěstujete? Na čem, v čem a pod...

Příspěvekod Nicky » úte 05. kvě 2015 21:24:03

Díky. Moje představa byla spíš více menších misek s pár květináči, než 2 velké pekáče, protože už nějak s předstihem tuším, že obcházení cca 80 rostlinek, kontrolování zapíchnutých párátek a dolévání podmističek nebude únosné. On ten perlit také není úplně ideální - jednou mi v tom špunt smočí ručku a mám kuličky všude. Vypadá to, že se knotům nejspíše nevyhnu. Zatím mám mimo skleníčky 18 rostlinek, to se ještě dá, ale ráda už bych to začala nějak vymýšlet a zkoušet, pak toho bude moc.

Nicky
Příspěvky: 76
Registrován: ned 26. dub 2015 17:46:45
Bydliště: Jindřichův Hradec

Re: Jak pěstujete? Na čem, v čem a pod...

Příspěvekod Nicky » úte 12. kvě 2015 17:06:50

Mohu se ještě zeptat ohledně knotů... jaký máte průměr provázku? Vyčetla jsem tady i na webech, že stačí 1 mm, objednala jsem tedy toto: http://www.prima-obchod.cz/snura-pes--- ... ku-z108837 , dnes to dorazilo a přijde mi to neuvěřitelně tenké... zatím to mám od oběda v jednom květináčku o průměru 7 cm a nevidím výraznou změnu ve vlhkosti půdy... I rostlinky, které jsem měla od Babetty, měly nějaký silnější špagát.

Uživatelský avatar
Babetta
Řád vděčné kočky
Řád vděčné kočky
Příspěvky: 8030
Registrován: stř 17. bře 2010 22:15:38
Bydliště: Břidličná
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak pěstujete? Na čem, v čem a pod...

Příspěvekod Babetta » úte 12. kvě 2015 19:01:09

Nicky, možná jsi měla zvolit o něco silnější PES šňůrku. Někdo tu psal, že používá 3mm. Já použila připlétačku do ponožek.

Uživatelský avatar
Evuška
Příspěvky: 10030
Registrován: úte 02. bře 2010 16:08:00
Bydliště: Poděbrady

Re: Jak pěstujete? Na čem, v čem a pod...

Příspěvekod Evuška » úte 12. kvě 2015 19:07:16

Tak jestlis to ještě nedala všude, můžeš ji smotat třeba trojmo.

Nicky
Příspěvky: 76
Registrován: ned 26. dub 2015 17:46:45
Bydliště: Jindřichův Hradec

Re: Jak pěstujete? Na čem, v čem a pod...

Příspěvekod Nicky » úte 12. kvě 2015 20:18:49

Nedala, mám to v jednom květináčku. Třeba tady je zrovna ten 1mm: http://fialka.zaweb.cz/pestovani/zalivk ... vlazovani/, ve videu, které tu někdo sdílel, byla zase šňůrka už od pohledu silnější. Zkusím to dát trojmo... stačí normálně uplést copánek?

Uživatelský avatar
HankaP
administrátor
Příspěvky: 4592
Registrován: čtv 03. pro 2009 3:55:29
Bydliště: Praha

Re: Jak pěstujete? Na čem, v čem a pod...

Příspěvekod HankaP » úte 12. kvě 2015 20:54:05

Nicky, ono taky hodně záleží na tom, jaký máš substrát, jak je snadno nebo hůř nasákavý - musí se vždycky zkoušet a najít si takovou kombinaci, která bude vyhovovat, aby to bylo tak akorát... univerzální návod prostě neexistuje.
Diskuse (z lat. discussio od dis-quatere, pře-třásat, zkoumat, diskutovat) je věcný rozhovor nad tématem, jehož cílem není rozhodovat, ale věc pečlivě rozebrat z různých stran, shromáždit argumenty a připravit půdu pro rozhodnutí.
korektor.cz

Nicky
Příspěvky: 76
Registrován: ned 26. dub 2015 17:46:45
Bydliště: Jindřichův Hradec

Re: Jak pěstujete? Na čem, v čem a pod...

Příspěvekod Nicky » pát 15. kvě 2015 7:09:42

Ahoj, tak hlásím, že jsem se asi ukvapila... celý den až do večera se nic nedělo, ráno už byla zemina pěkně vlhká a je vlhká doteď, možná mi to zas přijde, že trochu moc, ale rostlinka se tak nějak zpevnila a má lepší barvu, snad to bude dobré (zkouším na chcípáčkovi z obchodu, kterého jsem oškubala až na srdíčko, jelikož byl celý pokroucený). Dnes bych možná zkusila další květináčky, jelikož mi včera konečně po týdnu došla zásilka z Kakteenu. :4135:

Uživatelský avatar
Miška
Příspěvky: 615
Registrován: pon 11. úno 2013 21:06:45
Bydliště: Severní Morava
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak pěstujete? Na čem, v čem a pod...

Příspěvekod Miška » pát 12. čer 2015 12:53:36

Nicky, ten návod s 1 mm je ode mě. Nesmíš se opravdu ukvapit. Ze začátku se zdá, že substrát nesaje, jenže jakmile pohltí jen trošku vlhkost, tak pak se vzlínání rozjede na plné pecky. Mokrá zemina vůbec nevadí, jen musí být opravdu dobře vylehčená, aby v ní byly jakoby malé vzduchové kapsičky.

Nicky
Příspěvky: 76
Registrován: ned 26. dub 2015 17:46:45
Bydliště: Jindřichův Hradec

Re: Jak pěstujete? Na čem, v čem a pod...

Příspěvekod Nicky » úte 23. čer 2015 8:55:46

Zdravím vespolek. Jak asi víte, pěstuji fialky jen hodně krátce, ale už jsem si všimla, že každý pěstitel má rostlinky trochu jiné... Moje kytičky jsou aktuálně na dvou oknech (1 parapet na severní straně, 1 polička pod střešním oknem na západ) a mám rostlinky takové hodně tuhé, s tmavými listy i barvou květů, s velmi krátkými stonky listů i květů a s poměrně hustým srdíčkem. Své rostlinky mám zatím ze dvou různých zdrojů, přicestovaly ke mně jako mladé s pár listy. Pěstuji cca měsíc na knotech, zeminu míchám, jak mi přijde pod ruku, a když si vzpomenu, přidávám trochu hnojiva Kapka pro fialky. Teď jsem obdržela další již trochu narostlé rostlinky a vidím, že vypadají úplně jinak - měkké listy, delší řapíky i květní stvoly, barva listů je mnohem světlejší (a takové vídám i na většině vašich fotografií)... Nevíte prosím o nějakém pěkně zpracovaném článku s obrázky, který by vysvětloval, jak se určité rozdíly pěstebních podmínek promítnou do vzhledu rostliny a čím je způsobeno to, že u mě jsou takové a jinde makové? Během týdne budu mít na rostlinky regál se zářivkami a chtěla bych trochu vědět, jak rostlinka reaguje na jinou intenzitu světla, hnojení a tak - jak vypadá, když je něčeho moc nebo málo. Moc děkuji. :)

Uživatelský avatar
Miška
Příspěvky: 615
Registrován: pon 11. úno 2013 21:06:45
Bydliště: Severní Morava
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak pěstujete? Na čem, v čem a pod...

Příspěvekod Miška » stř 24. čer 2015 20:23:10

Nicky, nevím o tom, že by někde byly takto zpracované fotky pro porovnání.

Obecně se dá říct, že zhuštěný střed může být způsoben chladem a přehnojením (pokud vyloučíme škůdce). Tmavé listy mohou být způsobeny třeba nadbytkem dusíku. Nadbytek světla se může projevovat listy zbarvenými do hnědočervena, střed je taktéž zhuštěný, řapíky krátké. Nedostatek světla má za následek listy s dlouhými řapíky.

A samozřejmě vše závisí na stáří rostliny. Mladé rostliny zhruba do 1/2 roku mívají listy světlejší a měkčí, jsou i jinak tvarované. Později dochází k dotvarování, listy jsou pevnější, mohou ztmavnout a tvarují se do růžice.

Možná bys mohla vložit i fotky "postižených rostlin", třeba jsou v pořádku.

Nicky
Příspěvky: 76
Registrován: ned 26. dub 2015 17:46:45
Bydliště: Jindřichův Hradec

Re: Jak pěstujete? Na čem, v čem a pod...

Příspěvekod Nicky » sob 27. čer 2015 19:29:10

Ahoj,
moc děkuji. Já si právě úplně nemyslím, že jsou moje rostlinky v nepořádku. Jen bych ráda věděla, jak podle vzhledu rostlinky poznat, čeho má moc a čeho naopak málo...
Ty kytičky, které mi přicestovaly, jsou najednou taky mnohem pevnější, hnojivo neviděly, jsou na 3 různých oknech na 3 světové strany. Vcelku se mi to tak i líbí, jak jsou hustější a pevné, jen mi docela dost odnožují (to už jsem se taky naučila "využívat", ne jen bědovat). Všechny fialenky mám mladé - nejstarší mi přicestovaly někdy v březnu s cca 6 listy každá.
Kvítky se hustším srdíčkem protahují bez problémů, jediné, co opravdu nejde, je rostlinku nějak zformovat, abych ji mohla zabalit a poslat poštou - jsou hrozně tuhé. Ty, co mi přicestovaly teď od Olginky, takové nebyly.

Na focení mám teď blbé světlo, tak přidávám něco z toho, co už tu mám...

LE-Madzhenta s odnoží.jpg
LE-Madzhenta v dubnu (vyznačené odnože si nevšímejte)

LE-Madzhenta se zasazenou odnoží.jpg
LE-Madzhenta před týdnem + odnož zasazená samostatně

celá rostlinka.jpg
LE-Karusel'

Mac's Southern Springtime.jpg
Mac's Southern Springtime (ten měl seříznuté srdíčko, proto odnožuje hojně)

rozetky Rob's Loose Noodle.jpg
Rob's Loose Noodle - také po seřezu srdíčka (začátkem května, foto teď)

LE-Stefaniia Liuks.jpg
LE-Stefaniia Liuks

DSC02851.jpg
Srovnání... (před převedením na knoty)

DSC03445.jpg
Srovnání...

Uživatelský avatar
HankaP
administrátor
Příspěvky: 4592
Registrován: čtv 03. pro 2009 3:55:29
Bydliště: Praha

Re: Jak pěstujete? Na čem, v čem a pod...

Příspěvekod HankaP » ned 28. čer 2015 13:49:02

Jen k tomu posílání - právě na to, aby šly zabalit a nepolámaly se, je lepší je nechat před přepravou trošku zavadnout - aby nebyly křehké. Taky tolik nehrozí uhnití cestou, jako když se zabalí mokré, nacucané...
Diskuse (z lat. discussio od dis-quatere, pře-třásat, zkoumat, diskutovat) je věcný rozhovor nad tématem, jehož cílem není rozhodovat, ale věc pečlivě rozebrat z různých stran, shromáždit argumenty a připravit půdu pro rozhodnutí.
korektor.cz