Saintpaulia

kytky, kytky a kytky
Uživatelský avatar
Babetta
Řád vděčné kočky
Řád vděčné kočky
Příspěvky: 8030
Registrován: stř 17. bře 2010 22:15:38
Bydliště: Břidličná
Kontaktovat uživatele:

Re: Saintpaulia

Příspěvekod Babetta » sob 15. srp 2015 23:10:25

Ano, je to ona, zřejmě sport. Jen na jednom květu je bílá tečka. Letos mi vůbec nějak moc fialek sportuje. Že by to dělalo to horko???

Uživatelský avatar
HankaP
administrátor
Příspěvky: 4592
Registrován: čtv 03. pro 2009 3:55:29
Bydliště: Praha

Re: Saintpaulia

Příspěvekod HankaP » ned 16. srp 2015 5:25:55

To zdvojení listů je fasciace, svazčitost - srůstová malformace. Je to u rostlin vcelku běžný jev, příčiny mohou být různé, prakticky jakýkoliv šok (brebery, viry, radiace, nedostatek vody, chemické přípravky...) anebo genetická porucha - uvádí se, že na další generace se zpravidla nepřenáší a je možné ji udržet vegetativně.
Za geneticky ustálenou fasciaci se považuje květák a brokolice, některá květenství okrasných rostlin (nevadlec hřebenitý / Celosia cristata - https://www.google.cz/search?q=celosia+ ... Ggodf8EHVw), kristátní formy kaktusů a sukulentů... Prodává se taky třeba vrba sachalinská / Salix udensis, kultivar Sekka, s fasciací na koncových větvičkách - https://www.google.cz/search?q=Salix+ud ... GgodNlEBww.
Diskuse (z lat. discussio od dis-quatere, pře-třásat, zkoumat, diskutovat) je věcný rozhovor nad tématem, jehož cílem není rozhodovat, ale věc pečlivě rozebrat z různých stran, shromáždit argumenty a připravit půdu pro rozhodnutí.
korektor.cz

Uživatelský avatar
Evuška
Příspěvky: 10030
Registrován: úte 02. bře 2010 16:08:00
Bydliště: Poděbrady

Re: Saintpaulia

Příspěvekod Evuška » ned 16. srp 2015 8:44:30

Trochu mimo... nám rostou srostlé listy opakovaně každý rok na funkii.

Nicky
Příspěvky: 76
Registrován: ned 26. dub 2015 17:46:45
Bydliště: Jindřichův Hradec

Re: Saintpaulia

Příspěvekod Nicky » ned 16. srp 2015 14:52:08

Hanko, díky. Ta pěstitelka právě říkala, že se ty srostlé listy objevují na rostlinkách, které mají hodně srdíček (10 a více). To u mě sedí, je to z kytky, která po seřezu srdíčka utvořila nová a já ji teď rozebrala na 11 rostlinek + stejný počet malých vyházela. A dnes jsem objevila, že na ní raší další takový list. Druhá rostlinka se zdvojeným listem je listová chiméra od modrekocky, tam pochybuju, že měla více srdíček, možná se pletu. Taky ta pěstitelka psala, že při množení z toho listu naroste část dětí s normálními lístky, část se zdvojenými, ale ty nekvetou, protože vrazí všechnu energii do těchto listů. Ale na bližší pozorování prý neměla čas.
Každopádně nechám lístky poporůst a pak je zasadím a uvidím.

Jinak - ten květ v květu vzniká na stejném principu, jako zdvojený list?

Ještě jsem se chtěla zeptat... je odnož VŽDY na 100 % shodná s matkou, nebo není? V zahraničí i v českých článcích se píše, že ano, ale už jsem se u jiných pěstitelů setkala i se zkušeností, že odnož vykvetla sportem, tak jak to je? Jedná se mi hlavně o odnož rostoucí v paždí listů... je mi jasné, že přisedlá odnož může být ještě pozůstatek z původního množení listem, další rozetka, kterou někdo přehlédl, a může mít jiné vlastnosti.

Uživatelský avatar
Miška
Příspěvky: 615
Registrován: pon 11. úno 2013 21:06:45
Bydliště: Severní Morava
Kontaktovat uživatele:

Re: Saintpaulia

Příspěvekod Miška » ned 16. srp 2015 21:59:12

Nicky, nikdy netvrdím, že je něco na 100 % :-). Ani odnož nemusí mít 100% shodné vlastnosti jako matka. Aspoň můj názor.

Uživatelský avatar
HankaP
administrátor
Příspěvky: 4592
Registrován: čtv 03. pro 2009 3:55:29
Bydliště: Praha

Re: Saintpaulia

Příspěvekod HankaP » ned 16. srp 2015 23:02:31

Řekla bych, že i to seříznutí je pro rostlinu šok - tak asi i na něj může takhle zareagovat...?

Květ v květu je jiná porucha - proliferace (hojné množení, bujení, novotvoření) - ale její příčiny taky nejsou úplně jasné - a v podstatě se asi moc neliší, takže by se možná mohly vyskytnout i takhle vedle sebe...?

Našla jsem podobné případy květů.
Časté je to u růží...

http://www.romanticgardening.com/2011/0 ... ation.html
růže.jpg
růže_2.jpg

http://www.examiner.com/article/proliferation
růže_3.jpg

... některé druhy monardy kvetou takhle poschoďovitě normálně...

Monarda punctata.jpg
Monarda citriodora.jpg

... ale vyskytne se to i u jiných.

rmen.jpg
rmen...? (psali, že je to daisy - ale to by byla sedmikráska nebo kopretina a to mi ani na jedno nepřipadá)

pampeliška.jpg
tady je nejspíš fasciace a proliferace pohromadě - i když fasciace by měla dělat spíš ploché útvary...?

slunečnice.jpg
slunečnice

kopretina.jpg
kopretina
Diskuse (z lat. discussio od dis-quatere, pře-třásat, zkoumat, diskutovat) je věcný rozhovor nad tématem, jehož cílem není rozhodovat, ale věc pečlivě rozebrat z různých stran, shromáždit argumenty a připravit půdu pro rozhodnutí.
korektor.cz

Uživatelský avatar
HankaP
administrátor
Příspěvky: 4592
Registrován: čtv 03. pro 2009 3:55:29
Bydliště: Praha

Re: Saintpaulia

Příspěvekod HankaP » ned 16. srp 2015 23:39:38

A abych se vrátila k fialkám - napadá mě, jestli náhodou i květ Pink Mint teda není výsledkem proliferace? Protože jednou jsem ten květ rozebrala (ale bohužel nenafotila :-/) a byla to jedna společná vrchní košilka, ve které bylo naskládaných myslím pět dalších (plných) kvítků - proto je ten květ tak strašně naducaný...

Půjčím si jednu Evuščinu fotku - na té je dobře vidět, že to není jen jeden klasický plný květ.

Obrázek
Diskuse (z lat. discussio od dis-quatere, pře-třásat, zkoumat, diskutovat) je věcný rozhovor nad tématem, jehož cílem není rozhodovat, ale věc pečlivě rozebrat z různých stran, shromáždit argumenty a připravit půdu pro rozhodnutí.
korektor.cz

Uživatelský avatar
HankaP
administrátor
Příspěvky: 4592
Registrován: čtv 03. pro 2009 3:55:29
Bydliště: Praha

Re: Saintpaulia

Příspěvekod HankaP » ned 16. srp 2015 23:50:44

Jo a 100% souhlasím s Miškou - příroda nemá nikdy nic na pevno dáno předem - vždycky se může něco zvrtnout, zmutovat...
Diskuse (z lat. discussio od dis-quatere, pře-třásat, zkoumat, diskutovat) je věcný rozhovor nad tématem, jehož cílem není rozhodovat, ale věc pečlivě rozebrat z různých stran, shromáždit argumenty a připravit půdu pro rozhodnutí.
korektor.cz

Nicky
Příspěvky: 76
Registrován: ned 26. dub 2015 17:46:45
Bydliště: Jindřichův Hradec

Re: Saintpaulia

Příspěvekod Nicky » pon 17. srp 2015 2:10:13

Děkuji :), ten seřez srdíčka proběhl už na přelomu dubna a května.

Teda, to jsou fotky... myslela jsem, že sportování je vrcholem podivného chování fialek, ale ony neustále překvapují. :)

Uživatelský avatar
Evuška
Příspěvky: 10030
Registrován: úte 02. bře 2010 16:08:00
Bydliště: Poděbrady

Re: Saintpaulia

Příspěvekod Evuška » pon 17. srp 2015 7:43:27

Ta Pink Mint mi takhle kvetla pořád.
Ovšem teď se jí nechce ani moc žít.
A vypůjčila jsem si obrázek slunečnice pro dceru.

Nicky
Příspěvky: 76
Registrován: ned 26. dub 2015 17:46:45
Bydliště: Jindřichův Hradec

Re: Saintpaulia

Příspěvekod Nicky » pon 17. srp 2015 20:58:49

Asi to opravdu bude tím vedrem... :)

květ v květu.jpg

Nicky
Příspěvky: 76
Registrován: ned 26. dub 2015 17:46:45
Bydliště: Jindřichův Hradec

Re: Saintpaulia

Příspěvekod Nicky » stř 19. srp 2015 8:23:04

Dobré ráno,
prosím, tuším dobře, že tohle Raskolotoe Nebo je sport (plné květy) a že už se to "nesrovná"? Je to první kvetení.

Raskolotoe Nebo.jpg
Raskolotoe Nebo - sport? 1

Raskolotoe Nebo.jpg
Raskolotoe Nebo - sport? 2

Uživatelský avatar
Babetta
Řád vděčné kočky
Řád vděčné kočky
Příspěvky: 8030
Registrován: stř 17. bře 2010 22:15:38
Bydliště: Břidličná
Kontaktovat uživatele:

Re: Saintpaulia

Příspěvekod Babetta » stř 19. srp 2015 8:50:47

Nemůžeš to mít záměnu? Mně připomíná Petticoat Promenade Sport.

Nicky
Příspěvky: 76
Registrován: ned 26. dub 2015 17:46:45
Bydliště: Jindřichův Hradec

Re: Saintpaulia

Příspěvekod Nicky » stř 19. srp 2015 9:24:43

Rostlinku jsem dostala od Olginky, ta spíš bude vědět. Ale mělo by to být tohle, barva jinak odpovídá.

Uživatelský avatar
picris
Příspěvky: 556
Registrován: úte 14. úno 2012 10:04:30
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Saintpaulia

Příspěvekod picris » stř 19. srp 2015 11:06:38

Ahoj,
potřebovala bych radu. Koupila jsem letos odrůdu Circus Boy (chiméra). Má to být stará odrůda, ve First Classu píšou, že standard, červeno-bílý. To mne zaujalo, tak jsem z ní měla radost. Jenže po koupi jsem na webu prodávajícího ve fotogalerii našla fotografii, kde je tato fialka trailer a navíc modro-bílý. Poté jsem se začala pídit, kde se stala chyba. Na googlu mi to našlo jen pár obrázků, všechny ale modro-bílé. Už mi i kvete a opravdu vypadá tak, jak na googlu. Myslíte, že někdo zaměnil už dříve tu původní odrůdu, nebo je tohle jiná fialka s totožným názvem?

Uživatelský avatar
Olginka
Příspěvky: 623
Registrován: úte 20. zář 2011 8:53:21
Bydliště: Děčínsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Saintpaulia

Příspěvekod Olginka » stř 19. srp 2015 21:42:16

Nicky,
jsem z toho zmatená. Mateřská rostlina kvetla jako na obrázku níž, jednoduchými maceškami. Ta tvoje má plné květy, navíc na foto vypadají spíš jako hvězdy. Zaměnit jsem ji nemohla, není za co. Z podobných odrůd mám ještě Vidunas, ale i ten je jiný. Svedla bych to na vedra, ale maceška se nepromění v hvězdu jen kvůli teplu. Také nevím, jestli muže být hvězda sportem od macešky. Koukni, jestli máš hvězdu nebo macešku.
Pokud někdo ještě má ode mě Raskolotoe Nebo, napište prosím, jak vám kvetou.

Raskolotoe Nebo
Raskolotoe Nebo.jpg
Raskolotoe Nebo.jpg

Vidunas, první květy.
Vidunas.jpg
Vidunas.jpg

Uživatelský avatar
modrakocka1
Příspěvky: 10024
Registrován: úte 02. bře 2010 7:44:01
Bydliště: Děčín
Kontaktovat uživatele:

Re: Saintpaulia

Příspěvekod modrakocka1 » stř 19. srp 2015 22:46:03

Oli, myslím, že i já mám od tebe (i když už dýl) Raskolotoe Nebo a kvete suprově.

Uživatelský avatar
midibaba
Příspěvky: 253
Registrován: stř 12. říj 2011 20:24:19
Bydliště: Frýdek-Místek
Kontaktovat uživatele:

Re: Saintpaulia

Příspěvekod midibaba » čtv 20. srp 2015 10:06:33

... tady dávám starší foto mojí, teď zatím nekvete.

Raskolotoe Nebo.jpg

Nicky
Příspěvky: 76
Registrován: ned 26. dub 2015 17:46:45
Bydliště: Jindřichův Hradec

Re: Saintpaulia

Příspěvekod Nicky » čtv 20. srp 2015 10:43:02

Ahoj Olginko,
vypadá na macešku, ale každý květ má cca 6 vrstev. Já se nezlobím, jen jsem chtěla vědět, zda to je definitivní, nebo ne. Midibaba ji má také nějakou plnější, než má být, nebo ne?

To byla odnož od tvé, nebo potomek z lupenu?

Ještě kdybys měla prosím foto tvé LE-Vzbitye Slivki, budu ráda. Ta má narostla do obludných rozměrů takřka před očima, ale vykvetla čistě bíle. Tam tedy ještě doufám, že se časem něco červeného objeví... i když nevím.

Uživatelský avatar
Olginka
Příspěvky: 623
Registrován: úte 20. zář 2011 8:53:21
Bydliště: Děčínsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Saintpaulia

Příspěvekod Olginka » čtv 20. srp 2015 17:06:16

Nicky, to jsou mimina od listů, dávala jsem jich zakořenit několik, je možné, že třeba některý z listů byl zpod plnějšího květu, popravdě nejsem si toho vědoma. Nikol, ta tvoje fialka nápadně se podobá odrůdě Labutis. Tu já ale nemám (ale moc bych ji chtěla). Netuším, jestli třeba nejsou nějak příbuzné, nebo třeba je to pouze náhodná podoba. Labutis je ale hvězda. Tak asi nakonec máš sport. Zkusím zakořenit ještě listy, samotnou mě zajímá, jak to tedy je. Midibaba ji má opravdu o něco plnější, než by měla, ale není to tolik jako u té tvé.
Holky, díky že jste se ozvaly.
LE-Vzbitye Slivki můžou být bílé kvůli vedrům. Moje kvetla letos také téměř bílé, ale nemám ji vyfocenou, vlastně jsem zjistila, že mám jen tuhle jedinou fotku. :350:

LE-Vzbitye Slivki.jpg
LE-Vzbitye Slivki