Sinningia

kytky, kytky a kytky
Uživatelský avatar
HankaP
administrátor
Příspěvky: 4592
Registrován: čtv 03. pro 2009 3:55:29
Bydliště: Praha

Re: Sinningia

Příspěvekod HankaP » sob 04. srp 2012 17:16:34

Evčo, právě že ne - ony si žijou tak nějak svým životem - když se jim něco nezdá, tak se zatáhnou a počkají... Za čas zase vykouknou, aby zjistily, jestli už je líp. :-) Jenom se nesmějí skoro zalívat, když jsou zatažené, aby neuhnily - četla jsem i, že je lepší je po zatažení vyhrabat, uskladnit a počkat, až se zase uráčí - pak je teprve znovu zasadit.
Jednou už jsem to tu někde psala, ale podařilo se mi nějaké hned po nákupu "založit" a našla jsem je až po roce, ne-li víc - nepřežily všechny, ale některé jo - ta bílá i červená tady nahoře jsou zrovna z těch přeživších... :3564: :6117:
Diskuse (z lat. discussio od dis-quatere, pře-třásat, zkoumat, diskutovat) je věcný rozhovor nad tématem, jehož cílem není rozhodovat, ale věc pečlivě rozebrat z různých stran, shromáždit argumenty a připravit půdu pro rozhodnutí.
korektor.cz

Uživatelský avatar
modrakocka1
Příspěvky: 10024
Registrován: úte 02. bře 2010 7:44:01
Bydliště: Děčín
Kontaktovat uživatele:

Re: Sinningia

Příspěvekod modrakocka1 » sob 04. srp 2012 17:48:34

Holky, ty gloxy jsou nádherné a i Hančiný sinningijky. Hanka mě má na svědomí, zas budu škemronit aspoň listí. Já teď furt očumuju hlízu, co mám z listu od Vlaďky z loňska (název samo teď nevyplivnu)... a jooo, Gabriel's Horn. Elča mi ten list (on už teda stejně pomalu odsychal) urazila a hlíza zatím nic nedělá, ale je pěkná, cca 2 cm v průměru.

Uživatelský avatar
Babetta
Řád vděčné kočky
Řád vděčné kočky
Příspěvky: 8030
Registrován: stř 17. bře 2010 22:15:38
Bydliště: Břidličná
Kontaktovat uživatele:

Re: Sinningia

Příspěvekod Babetta » sob 04. srp 2012 18:06:28

Ivanko, bezkonkurenční kvetení.
Evuško, máš pravdu... Hanka má trpělivost. Já bych tu maličkou ani neviděla..

Uživatelský avatar
HankaP
administrátor
Příspěvky: 4592
Registrován: čtv 03. pro 2009 3:55:29
Bydliště: Praha

Re: Sinningia

Příspěvekod HankaP » sob 04. srp 2012 18:58:56

I prd...! :-)
Jednou jsem ji zasadila a od té doby občas zaleju a občas vyfotím - fakt s ní nic jiného nedělám.
Diskuse (z lat. discussio od dis-quatere, pře-třásat, zkoumat, diskutovat) je věcný rozhovor nad tématem, jehož cílem není rozhodovat, ale věc pečlivě rozebrat z různých stran, shromáždit argumenty a připravit půdu pro rozhodnutí.
korektor.cz

Uživatelský avatar
modrakocka1
Příspěvky: 10024
Registrován: úte 02. bře 2010 7:44:01
Bydliště: Děčín
Kontaktovat uživatele:

Re: Sinningia

Příspěvekod modrakocka1 » sob 04. srp 2012 21:49:57

Tak teď přemýšlím, zda ten Gabriel's Horn přestat zalívat a uskladnit a počkat, až si začne sám rašit, už mě fakt sejří, že nic nedělá.

Uživatelský avatar
HankaP
administrátor
Příspěvky: 4592
Registrován: čtv 03. pro 2009 3:55:29
Bydliště: Praha

Re: Sinningia

Příspěvekod HankaP » sob 04. srp 2012 22:16:08

Těžko říct - já mám taky jednu, která je už podezřele dlouho zalezlá, tak nevím, jestli jsem o ni nepřišla... To víš, že já při své minimalistické péči je nevyndavám - ale zase u mě moc nehrozí ulití, tak na to spoléhám.
Už jsem si říkala, že bych se měla podívat - na druhou stranu jestli je fakt pryč, tak je jedno, kdy se ujistím... :-(
Diskuse (z lat. discussio od dis-quatere, pře-třásat, zkoumat, diskutovat) je věcný rozhovor nad tématem, jehož cílem není rozhodovat, ale věc pečlivě rozebrat z různých stran, shromáždit argumenty a připravit půdu pro rozhodnutí.
korektor.cz

Uživatelský avatar
jadka
Příspěvky: 10456
Registrován: úte 02. bře 2010 7:00:15
Bydliště: okr. Frýdek-Místek

Re: Sinningia

Příspěvekod jadka » sob 04. srp 2012 23:01:38

Mi jede bez odpočinku pořád. Už asi 3. rokem.

Uživatelský avatar
HankaP
administrátor
Příspěvky: 4592
Registrován: čtv 03. pro 2009 3:55:29
Bydliště: Praha

Re: Sinningia

Příspěvekod HankaP » sob 04. srp 2012 23:05:57

Asi nejsi macecha... :-)
Diskuse (z lat. discussio od dis-quatere, pře-třásat, zkoumat, diskutovat) je věcný rozhovor nad tématem, jehož cílem není rozhodovat, ale věc pečlivě rozebrat z různých stran, shromáždit argumenty a připravit půdu pro rozhodnutí.
korektor.cz

Uživatelský avatar
jadka
Příspěvky: 10456
Registrován: úte 02. bře 2010 7:00:15
Bydliště: okr. Frýdek-Místek

Re: Sinningia

Příspěvekod jadka » sob 04. srp 2012 23:12:16

Ale jsem, spíše má tuhý kořínek.
Taky je fakt, že se k vodě dostane častěji, než jiné kytky, obvykle je polívám zbytkem vody, co kočky nevypily a měním jim čerstvou.

Uživatelský avatar
HankaP
administrátor
Příspěvky: 4592
Registrován: čtv 03. pro 2009 3:55:29
Bydliště: Praha

Re: Sinningia

Příspěvekod HankaP » ned 05. srp 2012 0:51:25

Já jsem zatím hledala ty stránky, kde jsem to četla - bohužel už neexistují - minisinningias.com - našla jsem je před časem přes eBay, jenže teď už ani ten uživatel na eBayi neexistuje ;-(, no, našla jsem alespoň jejich screenshot - takže to opisuju z obrázku:

"Sinningias are in the same plant family as the African Violet, and generally speaking, their care is similar. Both plants like added humidity, both groups grow quite well under fluorescent lights, both also enjoy the same temperature range, and both can be fertilized with the same fertilizers.

However, there is a major difference between these two groups. African Violets have a fibrous root system, and Sinningias have a tuberous root system. A fibrous root system is what most house and garden plants have and is what most people think of when they think of a plant root system. A tuberous root system is most easily compared to the common potato. Sinningia slowly grow this tuber just under the soil level and it becomes larger and larger as the plant ages. The plant goes through a semi-dormancy period shortly after the flowering has ended. When the plant begins to enter its dormancy period, the top growth starts to look ratty and then often it completely wilts down. Sometimes, the tuber will start to send up new growth at the same time as the older foliage is in the process of dying back and in essence, there is nearly no noticeable dormancy, but just a new plant replacing the old. If, however, the top totally dies back, and there is no new growth apparent, it is sometimes best to dig up the tuber, wash it off under tepid water, and store it in a damp and dimly lit place. An occasional water spritzing can keep the tuber from totally drying up. After a few weeks you will see new growth begin to appear and this is the time to replant the tuber. The tuber can also be left planted, but the potential for it rotting is fairly high and soil moisture must be monitored closely to..." (překryto nějakým logem, takže konec věty chybí).

Asi tak:
"Sinningie jsou ve stejné rostlinné čeledi, jako africké fialky, a obecně se dá říct, že péče o ně je stejná. Oboje rostliny mají rády vyšší vlhkost, obě skupiny dobře rostou po zářivkami, obě mají stejné teplotní podmínky a obě je možné hnojit stejnými hnojivy.

Přesto jsou mezi těmito dvěma skupinami velké rozdíly. Africké fialky mají vláknitý kořenový systém a sinningie mají kořenový systém hlíznatý. Vláknitý kořenový systém je to, co má většina pokojových i zahradních rostlin, a to, co má na mysli většina lidí, když uvažuje o kořenovém systému rostlin. Hlíznatý kořenový systém lze docela jednoduše přirovnat k obyčejnému bramboru. Hlíza sinningie pomalu narůstá těsně pod povrchem země a je s věkem rostliny větší a větší. Rostlina prochází krátce po odkvětu fází částečné dormance (útlumu). Když se rostlina dostává do období dormance, nadzemní část začne vypadat "olezle" a pak často zcela zavadne. Někdy hlíza začne nově rašit ve stejnou chvíli, kdy jsou staré listy ve stadiu zániku, takže dormance v podstatě není téměř patrná, jen nové výhony nahradí ty staré. Nicméně když nadzemní část úplně uhyne a nové výhony neraší, je někdy nejlepší hlízu vykopat, opláchnout ji vlažnou vodou a uložit ji na temném a vlhkém místě. Občas můžeme stříknout trochu vody, aby hlíza úplně nevyschla. Za několik týdnů, jakmile je patrné, že hlíza začíná znovu rašit, je čas zase ji zasadit. Také můžeme nechat hlízy zasazené, ale je poměrně velké nebezpečí hniloby, takže je třeba pečlivě sledovat vlhkost půdy."
Diskuse (z lat. discussio od dis-quatere, pře-třásat, zkoumat, diskutovat) je věcný rozhovor nad tématem, jehož cílem není rozhodovat, ale věc pečlivě rozebrat z různých stran, shromáždit argumenty a připravit půdu pro rozhodnutí.
korektor.cz

Uživatelský avatar
modrakocka1
Příspěvky: 10024
Registrován: úte 02. bře 2010 7:44:01
Bydliště: Děčín
Kontaktovat uživatele:

Re: Sinningia

Příspěvekod modrakocka1 » ned 05. srp 2012 8:40:24

:4225: Hani, super, já ji teda, tu co nic nedělá, zkusím uklidit (hlavně nezapomenout, kam jsem ji dala). :538:

Uživatelský avatar
modrakocka1
Příspěvky: 10024
Registrován: úte 02. bře 2010 7:44:01
Bydliště: Děčín
Kontaktovat uživatele:

Re: Sinningia

Příspěvekod modrakocka1 » pon 06. srp 2012 12:18:17

Schválně jsem vyfotila květy Sinningia speciosa Brasilia a Bleu Ciel.

sin porovnání.jpg

Uživatelský avatar
Babetta
Řád vděčné kočky
Řád vděčné kočky
Příspěvky: 8030
Registrován: stř 17. bře 2010 22:15:38
Bydliště: Břidličná
Kontaktovat uživatele:

Re: Sinningia

Příspěvekod Babetta » pon 06. srp 2012 13:05:57

Rozdíl skoro nevidím. Kde je zakopaný pes, v tom tečkování uvnitř květu?

Uživatelský avatar
modrakocka1
Příspěvky: 10024
Registrován: úte 02. bře 2010 7:44:01
Bydliště: Děčín
Kontaktovat uživatele:

Re: Sinningia

Příspěvekod modrakocka1 » pon 06. srp 2012 13:36:46

Tečkování, velikost a tvar květu. Ale rozdíly jsou fakt malé. :538:

Uživatelský avatar
HankaP
administrátor
Příspěvky: 4592
Registrován: čtv 03. pro 2009 3:55:29
Bydliště: Praha

Re: Sinningia

Příspěvekod HankaP » pon 06. srp 2012 14:43:57

A listy?
Diskuse (z lat. discussio od dis-quatere, pře-třásat, zkoumat, diskutovat) je věcný rozhovor nad tématem, jehož cílem není rozhodovat, ale věc pečlivě rozebrat z různých stran, shromáždit argumenty a připravit půdu pro rozhodnutí.
korektor.cz

Uživatelský avatar
modrakocka1
Příspěvky: 10024
Registrován: úte 02. bře 2010 7:44:01
Bydliště: Děčín
Kontaktovat uživatele:

Re: Sinningia

Příspěvekod modrakocka1 » pon 06. srp 2012 16:02:07

Listy ještě vyfotím, tam moc rozdílů není, jedny jsou víc vroubkovaný mi přijde. Jdu to fotnout.

Uživatelský avatar
modrakocka1
Příspěvky: 10024
Registrován: úte 02. bře 2010 7:44:01
Bydliště: Děčín
Kontaktovat uživatele:

Re: Sinningia

Příspěvekod modrakocka1 » pon 06. srp 2012 16:22:06

IMG_1304.JPG

Uživatelský avatar
modrakocka1
Příspěvky: 10024
Registrován: úte 02. bře 2010 7:44:01
Bydliště: Děčín
Kontaktovat uživatele:

Re: Sinningia

Příspěvekod modrakocka1 » pon 06. srp 2012 16:22:59

Vlevo Sin. spec. Brasilia a vpravo Bleu Ciel.

Uživatelský avatar
HankaP
administrátor
Příspěvky: 4592
Registrován: čtv 03. pro 2009 3:55:29
Bydliště: Praha

Re: Sinningia

Příspěvekod HankaP » úte 21. srp 2012 15:51:51

Dneska konečně rozkvetla Sinningia conspicua, co jsem dávala fotku s poupětem začátkem srpna. Je fakt nádherná... musím ji pochválit!

Sinningia conspicua.jpg
Sinningia conspicua.jpg
Sinningia conspicua.jpg

...a tohle je největší list. :-)

Sinningia conspicua.jpg
Diskuse (z lat. discussio od dis-quatere, pře-třásat, zkoumat, diskutovat) je věcný rozhovor nad tématem, jehož cílem není rozhodovat, ale věc pečlivě rozebrat z různých stran, shromáždit argumenty a připravit půdu pro rozhodnutí.
korektor.cz

Uživatelský avatar
HankaP
administrátor
Příspěvky: 4592
Registrován: čtv 03. pro 2009 3:55:29
Bydliště: Praha

Re: Sinningia

Příspěvekod HankaP » úte 21. srp 2012 15:57:53

A ještě taky prvně rozkvetla HCY's Taurus...

HCY's Taurus.jpg
HCY's Taurus.jpg
Diskuse (z lat. discussio od dis-quatere, pře-třásat, zkoumat, diskutovat) je věcný rozhovor nad tématem, jehož cílem není rozhodovat, ale věc pečlivě rozebrat z různých stran, shromáždit argumenty a připravit půdu pro rozhodnutí.
korektor.cz