Sinningia

kytky, kytky a kytky
Uživatelský avatar
modrakocka1
Příspěvky: 10024
Registrován: úte 02. bře 2010 7:44:01
Bydliště: Děčín
Kontaktovat uživatele:

Re: Sinningia

Příspěvekod modrakocka1 » sob 17. říj 2015 18:32:22

:8653: Ta je suprová.

Pepo
Příspěvky: 172
Registrován: stř 25. úno 2015 20:01:10
Bydliště: Považská Bystrica, Slovenská republika

Re: Sinningia

Příspěvekod Pepo » sob 17. říj 2015 19:22:28

Ďakujem, dievčence. Ja som moc chcel nejakú "žlťáskovú", lebo žlté kvety sa mi moc páčia. Mám z nej radosť. :D

Uživatelský avatar
janli
Příspěvky: 3739
Registrován: čtv 11. lis 2010 21:36:58
Bydliště: Jindřichův Hradec

Re: Sinningia

Příspěvekod janli » pon 19. říj 2015 16:37:10

Vykvetl jeden z posledních sinnibastlů, a ten se mi líbí. Je trochu zubatej na okrajích korunních lístků a i barevně je pěknej. Chtěla jsem je už poslat do hajan, ale když kvetou, nemůžu se s nima akosi rozloučit. :)

LIB's Najade.jpg
LIB's Najade.jpg
LIB's Bastle.jpg
SRG's Pink Dream.jpg

Pepo
Příspěvky: 172
Registrován: stř 25. úno 2015 20:01:10
Bydliště: Považská Bystrica, Slovenská republika

Re: Sinningia

Příspěvekod Pepo » pon 19. říj 2015 17:38:55

Máš ich krásne, Janka. Niet sa čo čudovať, že sa s nimi nevieš rozlúčiť. :)

Uživatelský avatar
fialik
Příspěvky: 250
Registrován: pát 13. čer 2014 21:01:58
Bydliště: Dušníky

Re: Sinningia

Příspěvekod fialik » pon 19. říj 2015 20:54:19

Všichni je máte super. Jani, ten tvůj bastík je zajímavý, jako ostříhaný od nůžek :), doma bych podezírala dítě, že tvořilo.
Já je naopak přemlouvám, aby neusínaly, mám strach, že by to bylo jejich poslední...
Jak se ochladilo, tak Mini Lavender hází světlejší barvu levandulové a jedna udělala i fleky.

Uživatelský avatar
janli
Příspěvky: 3739
Registrován: čtv 11. lis 2010 21:36:58
Bydliště: Jindřichův Hradec

Re: Sinningia

Příspěvekod janli » pon 19. říj 2015 20:59:00

Lado, čestný pionýrský, že jsem na ni nůžkama nesáhla. :)))))))

Uživatelský avatar
fialik
Příspěvky: 250
Registrován: pát 13. čer 2014 21:01:58
Bydliště: Dušníky

Re: Sinningia

Příspěvekod fialik » pon 19. říj 2015 21:32:57

:) Věřím.
Mimochodem, chápu tvoje rozbalování strepsích poupat, ještě jich tam pár mám a je to boj, vydržet.

Uživatelský avatar
Babetta
Řád vděčné kočky
Řád vděčné kočky
Příspěvky: 8030
Registrován: stř 17. bře 2010 22:15:38
Bydliště: Břidličná
Kontaktovat uživatele:

Re: Sinningia

Příspěvekod Babetta » úte 20. říj 2015 9:12:05

Janičko, je moc pěkný. Ten můj tvůj, cos mi darovala v Brně, rozvinul další poupátko a ještě jich několik má. Neumím s nimi zacházet, tak babo raď. Mám ho nechat dokvést, nebo poupata vyštípat, a jak ho mám zimovat?

Uživatelský avatar
HankaP
administrátor
Příspěvky: 4592
Registrován: čtv 03. pro 2009 3:55:29
Bydliště: Praha

Re: Sinningia

Příspěvekod HankaP » úte 20. říj 2015 10:25:18

Babett, mini sinningie zimní klid nedodržují - přizpůsobují se podmínkám, klid si prostě udělají, když nejsou podmínky k životu (není voda, nebo je třeba chladněji...). Jinak v bytě jsou zelené celý rok, často jen vymění starý ohoz za nový přímo za pochodu, staré usychá a rovnou tím prorůstá nové (a to kdykoliv během roku).
Snad jen u velkých botanických budou některé, které se na zimu pravidelně holí - u mně to byla Sinningia douglasii (minulý čas, protože mi letos uhnila), ta vždycky od srpna přestala být pěkná a celé ty listové vrtule žloutly, schly a jedna po druhé odpadaly a až na jaře pak vyrážely nové.
Diskuse (z lat. discussio od dis-quatere, pře-třásat, zkoumat, diskutovat) je věcný rozhovor nad tématem, jehož cílem není rozhodovat, ale věc pečlivě rozebrat z různých stran, shromáždit argumenty a připravit půdu pro rozhodnutí.
korektor.cz

Uživatelský avatar
janli
Příspěvky: 3739
Registrován: čtv 11. lis 2010 21:36:58
Bydliště: Jindřichův Hradec

Re: Sinningia

Příspěvekod janli » úte 20. říj 2015 15:08:16

Hani, myslíš tedy, že mám nechat botaniky stále růst? S. bullata má naduclé semeníky (sprclá se S. iarae) a mám tu mladé rostliny S. bullata. Ty mám taky raději nechat v růstu? Hlízky by to první rok asi nemusely dát, co? S. bulbosa se teprve uráčila. A já letos utratila S. cardinalis. Nejsi sama. :)

část minisinni teď.JPG
Sinningia bulbosa.jpg
Sinningia bullata.jpg
semeník na Sinningia bullata

V článku od Sv. Shvelidze jsem četla, že když minisinni nezimují, že míň kvetou. Jaký máš zkušenosti, je to pravda?

Uživatelský avatar
modrakocka1
Příspěvky: 10024
Registrován: úte 02. bře 2010 7:44:01
Bydliště: Děčín
Kontaktovat uživatele:

Re: Sinningia

Příspěvekod modrakocka1 » úte 20. říj 2015 17:43:59

:8653: Nádherné. Jani, máš štígro, že bydlím daleko, bych k tobě chodila na velmi časté návštěvy na čumendu a (střihendu). :538:

Uživatelský avatar
janli
Příspěvky: 3739
Registrován: čtv 11. lis 2010 21:36:58
Bydliště: Jindřichův Hradec

Re: Sinningia

Příspěvekod janli » úte 20. říj 2015 18:35:40

Houby štígro! Je to škoda! To by, pane, padlo lahvinek na podporu gesnerek! :))))))) Takhle to supluje Hanička Bognárová, úhlavní kámoška, co ale nemá o gesnerkách ani ponět.í :)))

Uživatelský avatar
modrakocka1
Příspěvky: 10024
Registrován: úte 02. bře 2010 7:44:01
Bydliště: Děčín
Kontaktovat uživatele:

Re: Sinningia

Příspěvekod modrakocka1 » úte 20. říj 2015 19:12:50

Ty, Jani, ale to by z nás byly za chvíli alkoholičky. :2221: :9898:

Uživatelský avatar
HankaP
administrátor
Příspěvky: 4592
Registrován: čtv 03. pro 2009 3:55:29
Bydliště: Praha

Re: Sinningia

Příspěvekod HankaP » úte 20. říj 2015 23:17:11

Jani, to si netroufnu rozporovat, možné to je - mně kvete obecně všechno málo, ale svádím to na nedostatek světla a na lajdáckou péči...

Jinak vycházím z webu minisinningias.com, který (ten web) už bohužel není mezi námi, ale tady jsme to probírali před dvěma lety - http://www.saintpaulia.cz/phpBB3/viewto ... &start=300.
Pak mám ještě článek o pěstování sinningií od Nancy Robitaille (Nancy ty články o pěstování některých rodů gesnerek prodávávala na eBayi) a ta píše o tom zimování prakticky totéž:
"When plants go dormant, they rest, which means there is no growing activity on top of the soil, no greenery showing. Stems and foliage die down leaving the tuber in the pot. Many plants must have a rest period and will go dormant especially if the plant goes dry. A few sinningias almost never go dormant. Grow resumes after the resting period.
Dry dormant tubers may be stored for several months.
A dormant tuber may be shocked into growth activity when placed in a warm bright area, watered lightly and watched for growth."
(Když rostliny přejdou do klidového stavu, odpočívají, to znamená, že není růstová aktivita nad zemí, neukazuje se žádná zeleň. Stonky a listy odumřou a zůstanou v květináči jen hlízy. Mnohé rostliny vyžadují dobu odpočinku a přecházejí do stavu dormance zejména v případě, že rostlina trpí suchem. Některé sinningie klidové období nemají téměř vůbec. Po klidovém období růst pokračuje.
Suché dormantní hlízy mohou být skladovány po dobu několika měsíců.
Spící hlízu je možné vybudit k růstové aktivitě, když se umístí na světlé teplé místo a lehce zavlaží...)

Tak je nechávám, ať si dělají, co chtějí = podle toho, jak samy vyhodnotí momentální podmínky.
Diskuse (z lat. discussio od dis-quatere, pře-třásat, zkoumat, diskutovat) je věcný rozhovor nad tématem, jehož cílem není rozhodovat, ale věc pečlivě rozebrat z různých stran, shromáždit argumenty a připravit půdu pro rozhodnutí.
korektor.cz

Uživatelský avatar
janli
Příspěvky: 3739
Registrován: čtv 11. lis 2010 21:36:58
Bydliště: Jindřichův Hradec

Re: Sinningia

Příspěvekod janli » úte 20. říj 2015 23:29:41

Hani, díky! Tak je nechám, ať si dělají, co chtějí. Udělám hokus pokus, část mladých bullát nechám odejít do hajan a část jich budu občas zalívat. A uvidím, co jim líp půjde. S. linearis už spí, těm jsem už stonky fikla, listy žloutly a visely jak oběšenci. U ostatních kouknu, a když něco vyrazí, nechám je v růstu. Máš recht, mnohé minisinni vyrážejí od báze znova, staré stonky ještě kvetou.
A mám tu malé semenáčky S. insularis a S. iarae, to jsou 1-2 cm obrovský rostliny :), tak je taky nechám. Ty by to sichr nedaly.

Uživatelský avatar
jadka
Příspěvky: 10456
Registrován: úte 02. bře 2010 7:00:15
Bydliště: okr. Frýdek-Místek

Re: Sinningia

Příspěvekod jadka » stř 21. říj 2015 6:52:46

Jani, taky to tak dělám. Někdy je třeba 2 týdny klid a rostou znovu, jindy starý stonek odumírá a už se objevuje nový. Jen si musím hlídat zálivku, když se teď ochladilo, aby mi to neuhnilo.

Uživatelský avatar
janli
Příspěvky: 3739
Registrován: čtv 11. lis 2010 21:36:58
Bydliště: Jindřichův Hradec

Re: Sinningia

Příspěvekod janli » pát 23. říj 2015 10:05:29

Moje S. insularis se asi pomátla a začala dělat hlízky na stonku u báze dvou listů. Schválně, co to udělá, dala jsem do substr. na množení. Asi se jí hrubě nelíbilo, že jsem jí odstřihla květy a přestala se zálivkou. Tak jsem do ní krapet šplíchla.

Sinningia insularis.jpg
Jsou to zárodky hlízek, nebo ne?

Uživatelský avatar
Babetta
Řád vděčné kočky
Řád vděčné kočky
Příspěvky: 8030
Registrován: stř 17. bře 2010 22:15:38
Bydliště: Břidličná
Kontaktovat uživatele:

Re: Sinningia

Příspěvekod Babetta » pát 23. říj 2015 12:23:08

Jani, jako hlízky to vypadá. Jsem sama zvědavá, co to udělá.

Uživatelský avatar
janli
Příspěvky: 3739
Registrován: čtv 11. lis 2010 21:36:58
Bydliště: Jindřichův Hradec

Re: Sinningia

Příspěvekod janli » ned 25. říj 2015 12:37:59

Ke všem, kdo pěstují botaniky sinningií, jdu o radu-názor. :) Že mí začínají růst znova, o tom už jsem tady plkala. Teď ale nevím, jak s přesazením. Že to chce nový šubstrát je nabíledni. Můžu je přesadit do nového už teď, nebo mám počkat až tak únor-březen?
Zrovna tak s minisinni, co nepůjdou hajat. Mohu jim dát nový substrát hned, nebo taky počkat? Za každou radu i mínění budu ráda.
Když to bude blbě, tak alespoň mám útěchu, že jsem pro dobrý výsledek udělala, co šlo. :))))) :9893: SOS!!!

Pepo
Příspěvky: 172
Registrován: stř 25. úno 2015 20:01:10
Bydliště: Považská Bystrica, Slovenská republika

Re: Sinningia

Příspěvekod Pepo » ned 25. říj 2015 13:17:29

Jani, ja neviem, či som oprávnený reagovať. :350:
Ale mne už dve mini sinningie začali odumierať a žltnúť asi pred mesiacom, tak som ich "fikol" a polieval veľmi striedmo. Ubehli asi dva týždne a začali pučať, tak som ich vybral zo starého substrátu, očistil, zasadil do nového a starám sa o ne rovnako, bez ohľadu na to, aké je ročné obdobie. Myslím, že je dobré ich pozorovať a dávať im to, čo momentálne potrebujú, ja by som ich zbytočne nenútil do dormancie, keď sú životaschopné a nechce sa im spať. Sú asi niektoré botanické, čo to kľudové obdobie potrebujú...