Saintpaulia

kytky, kytky a kytky
11majkl
Příspěvky: 80
Registrován: pon 11. dub 2011 23:06:46

Re: Saintpaulia

Příspěvekod 11majkl » čtv 02. čer 2011 18:03:14

HankaP píše:Proč to nejde?

takhle kvete moje fialka už se těším až vykvete rok mi nekvetla
jenom tak to jde
IMG_0404.JPG

když to odkryju a fotím tak je to rozmazané

Uživatelský avatar
Babetta
Řád vděčné kočky
Řád vděčné kočky
Příspěvky: 8030
Registrován: stř 17. bře 2010 22:15:38
Bydliště: Břidličná
Kontaktovat uživatele:

Re: Saintpaulia

Příspěvekod Babetta » čtv 02. čer 2011 19:53:10

No jóóó Majkle, už se klube... ještě mu to chvilku potrvá. Otrhej tu spodní řadu listů a trochu ji přihnoj.

Uživatelský avatar
JarkaMirka
Příspěvky: 822
Registrován: čtv 18. bře 2010 7:31:10
Kontaktovat uživatele:

Re: Saintpaulia

Příspěvekod JarkaMirka » čtv 02. čer 2011 20:05:08

Iví, žabáček je bomba, ikdyž sportuje ;o)))) a vůbec všichni máte pěkné kvítí ;o)))

Uživatelský avatar
HankaP
administrátor
Příspěvky: 4592
Registrován: čtv 03. pro 2009 3:55:29
Bydliště: Praha

Re: Saintpaulia

Příspěvekod HankaP » čtv 02. čer 2011 22:32:23

11majkl píše:...když to odkryju a fotím tak je to rozmazané

Jo aha, takže má teprve poupata? Tak to jo...
Diskuse (z lat. discussio od dis-quatere, pře-třásat, zkoumat, diskutovat) je věcný rozhovor nad tématem, jehož cílem není rozhodovat, ale věc pečlivě rozebrat z různých stran, shromáždit argumenty a připravit půdu pro rozhodnutí.
korektor.cz

Uživatelský avatar
HankaP
administrátor
Příspěvky: 4592
Registrován: čtv 03. pro 2009 3:55:29
Bydliště: Praha

Re: Saintpaulia

Příspěvekod HankaP » pát 03. čer 2011 0:34:19

Babetta píše:...Otrhej tu spodní řadu listů a trochu ji přihnoj.

Co máte pořád s tím škubáním listů?

Mně se zdá, že fialky je možné přivést ke květu dvěma způsoby - buď jim vytvořit vhodné životní podmínky, nebo je neustálým škubáním a přesazováním udržovat v permanentním stresu - přesvědčit je, že je to nejspíš jejich poslední hodinka a poslední šance na vyvedení potomstva a zachování rodu...

A jestli je správně, že se mají nechávat jen dvě řady listů, tak mi někdo řekněte, kde se berou takovéhle kusy - a jak to, že vůbec kvetou?

Baby Darryl.jpg
Alamo Sunshine.jpg
Decelles' Fascination.jpg
California Sunset.jpg
Deep Dark Secret.jpg
Brians Quest.jpg
Chicago Flair.jpg
B-Man's Palma.jpg
Grape Slush.jpg
Summer Sunshine.jpg
Diskuse (z lat. discussio od dis-quatere, pře-třásat, zkoumat, diskutovat) je věcný rozhovor nad tématem, jehož cílem není rozhodovat, ale věc pečlivě rozebrat z různých stran, shromáždit argumenty a připravit půdu pro rozhodnutí.
korektor.cz

Uživatelský avatar
HankaP
administrátor
Příspěvky: 4592
Registrován: čtv 03. pro 2009 3:55:29
Bydliště: Praha

Re: Saintpaulia

Příspěvekod HankaP » pát 03. čer 2011 2:09:57

No a když už jsme u těch obrů... :-)

___superobr.jpg
Diskuse (z lat. discussio od dis-quatere, pře-třásat, zkoumat, diskutovat) je věcný rozhovor nad tématem, jehož cílem není rozhodovat, ale věc pečlivě rozebrat z různých stran, shromáždit argumenty a připravit půdu pro rozhodnutí.
korektor.cz

Uživatelský avatar
Babetta
Řád vděčné kočky
Řád vděčné kočky
Příspěvky: 8030
Registrován: stř 17. bře 2010 22:15:38
Bydliště: Břidličná
Kontaktovat uživatele:

Re: Saintpaulia

Příspěvekod Babetta » pát 03. čer 2011 7:58:37

Hanko, u té Majklové fialky je vidět, že ta poslední řada listů už jde do kelu. Určitě bych je otrhala, jsou k ničemu. Jak přirůstá růžice, spodní listy žloutnou, hynou. Tak to vidím já, ale jsem jen začátečnice, můžu se mýlit...Zrovna včera jsem zalévala fialky a vyhodila půl kýble otrhaných lístků. Že to podporuje kvetení je fakt. Rostlina zbytečně nevyživuje staré listy, jde do květu. Kdo ví, asi to pro ni stres je, nepřemýšlím o tom. Ty fialky co jsi sem dala jsou překrásní pestřenci - obříci, ale upřimně... nechtěla bych je kvůli místu. Hlavně ta poslední je teda Adééééla!

Uživatelský avatar
mikina
Příspěvky: 8722
Registrován: pon 01. bře 2010 21:22:44
Bydliště: Dolní Lutyně

Re: Saintpaulia

Příspěvekod mikina » pát 03. čer 2011 8:14:37

tu fotku jsem už kdysi někde viděla Hani, no nevím ,ale ta by zabrala celou polici na květinovce....teď tam mám 9 fialek........ :8653:

Uživatelský avatar
mikina
Příspěvky: 8722
Registrován: pon 01. bře 2010 21:22:44
Bydliště: Dolní Lutyně

Re: Saintpaulia

Příspěvekod mikina » pát 03. čer 2011 8:18:31

Haničkooooooooooo.............a tu Palmičkůůůůůůůůůůůůůůůůůůůů bych moooooc chtěláááá, je nádherná :538:

Uživatelský avatar
HankaP
administrátor
Příspěvky: 4592
Registrován: čtv 03. pro 2009 3:55:29
Bydliště: Praha

Re: Saintpaulia

Příspěvekod HankaP » pát 03. čer 2011 12:02:57

Babetta píše:...nechtěla bych je kvůli místu. Hlavně ta poslední je teda Adééééla!

:-) Jasně, že jsem vybrala schválně ty největší, co jsem našla.

Ale kytka by se měla respektovat jako celek - když na ni nemám místo, vyberu si takovou, na jakou místo mám - a ne ji uměle udržovat malou, proti její přirozenosti (bonsai je docela jiná disciplína ;-).
Pomalu už bychom se měli začít zabývat tím, jak vypadá celá rostlina - snažit se pěstovat celé rostliny pěkné, ne se zaměřovat jen na vymámení květů... Je fakt, že rostlinky na našich výstavkách, a kolikrát i ty vítězné, bývají jako celek dost bídné... Já vím, že to nejde bez vybavení (hlavně svícení a tak), ale na začátku stejně musí být uvědomit si to a urovnat si, co vlastně chceme... Bez toho se nikam neposuneme.

Co se týče Majklových fialek, něco potřebují, to je bez diskuse, ani jedna není v pořádku, všechny třeba mají podtočené kraje listů - jenomže si nemyslím, že jim pomůže ta u nás oblíbená univerzální rada - otrhej listy...!
Diskuse (z lat. discussio od dis-quatere, pře-třásat, zkoumat, diskutovat) je věcný rozhovor nad tématem, jehož cílem není rozhodovat, ale věc pečlivě rozebrat z různých stran, shromáždit argumenty a připravit půdu pro rozhodnutí.
korektor.cz

Uživatelský avatar
mikina
Příspěvky: 8722
Registrován: pon 01. bře 2010 21:22:44
Bydliště: Dolní Lutyně

Re: Saintpaulia

Příspěvekod mikina » pát 03. čer 2011 12:57:10

Hani jak tak nad tím přemýšlím,,,párkrát se mi to taky stalo a důvod byl to, že jsem fialku nechtěně přesušila....prostě měly málo kořenů a já je nezalívám tak často aby neuhnily krčky...jenže když se tohle stalo, tak jsem po nějaké době vytáhla celou fialku z květníku, a zjistila, že kořínky jsou "usušené", takže jsem celou fialku zmladila, dala znova do vody kořenit a fialka se zmátořila.......toť z mé strany pozorování....

Uživatelský avatar
Babetta
Řád vděčné kočky
Řád vděčné kočky
Příspěvky: 8030
Registrován: stř 17. bře 2010 22:15:38
Bydliště: Břidličná
Kontaktovat uživatele:

Re: Saintpaulia

Příspěvekod Babetta » pát 03. čer 2011 14:25:31

Hanko, já bych se k Majklové fialce zachovala úplně jinak. Šly by pryč jak spodní listy, tak květy a přesadila bych ji. Jenže Majkl se na květy těší a tak jsem reagovala jak jsem reagovala. To je celé.
Podtočené okraje listů jsem tu taky řešila. Všimla jsem si na fotografiích, že to není jen můj problém, ale nikdo mi neodpověděl, proč se to děje. Je jasné, že i já chci aby fialka vypadala jak vypadat má. A máš pravdu v tom, že by si člověk měl pořizovat na co stačí....ze začátku jsem prd věděla, bylo mi jedno od jaké odrůdy jsem lístečky získala, hlavně že se mi líbil květ. Dnes vím, že to byla chyba a snažím se o lístečky polominy a mini odrůd. Časem dám svou sbírku do pořádku a nechám si jen odrůdy na které budu stačit.

Uživatelský avatar
pewi
Příspěvky: 620
Registrován: sob 10. dub 2010 14:34:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Saintpaulia

Příspěvekod pewi » pát 03. čer 2011 14:36:16

To si pamatuju, že si řešila to podtáčení listů, mě to teď jedna fiala taky dělá... ale myslim, že zálivkou to neni... Já listy škubu jen když vim, že jdou do kelu...

Uživatelský avatar
HankaP
administrátor
Příspěvky: 4592
Registrován: čtv 03. pro 2009 3:55:29
Bydliště: Praha

Re: Saintpaulia

Příspěvekod HankaP » pát 03. čer 2011 14:58:59

Majko, je to možné - hlavně ta poslední je taková svěšená... Ty podtočené listy bych tipovala spíš na chlad - možná zalévání studenou vodou...?

Babett, to neber jako osobní - to jsou spíš obecné úvahy, jak to funguje - přemýšlím, k čemu může být dobré, co se tu obecně dost často doporučuje...
A tak mě k tomu napadá:
Babetta píše:...Rostlina zbytečně nevyživuje staré listy, jde do květu.

Není ono to s tou "výživou" náhodou tak trochu naopak? Kořeny přijímají ze substrátu živiny, minerální látky, k tomu se přidá CO2 - který pobere rostlina ze vzduchu díky listům, a přemění se to na "rostlinnou hmotu" - k tomu je potřeba energie, a to energie světelná - kterou rostlina pobere opět díky listům. Mně z toho vyplývá přímá úměra - čím víc listů, tím víc produktu fotosyntézy, tím líp rostlina prosperuje.

A naopak - polovina listů pryč - "POZOR! Něco se děje - stav ohrožení - nebude z čeho žít - honem aktivovat záchranné mechanismy - honem honem - vybičovat se - vykvést, oplodnit, uzrát, vysemenit, zajistit pokračování rodu - i kdybych měla sama chcípnout...!"

Takže samozřejmě odstraňovat listy odešlé a poškozené - ty už svou funkci stejně neplní, ale ne hromadně po celých (i několika) řadách. To má význam hlavně ve chvíli, kdy jsou poškozené nebo vůbec nejsou kořeny, takže není jak doplňovat vodu, kterou listy odpařují...
Ale odstraňovat listy jenom proto, že jich má rostlina "zbytečně moc", je ptákovina.

A zrovna tak časté přesazování = záměrné poškození kořenů, návazně nutnost obrat listy - "POZOR! Něco se děje - stav ohrožení..."
Pokud není substrát vyloženě špatný (třeba zkyslý), je jenom vyčerpaný, tak určitě stačí jen dodat chybějící živiny...? (Zem z polí se přece taky nevyhazuje a nedává se nová - kde by se brala? :-)
Diskuse (z lat. discussio od dis-quatere, pře-třásat, zkoumat, diskutovat) je věcný rozhovor nad tématem, jehož cílem není rozhodovat, ale věc pečlivě rozebrat z různých stran, shromáždit argumenty a připravit půdu pro rozhodnutí.
korektor.cz

11majkl
Příspěvky: 80
Registrován: pon 11. dub 2011 23:06:46

Re: Saintpaulia

Příspěvekod 11majkl » pát 03. čer 2011 17:30:37

11majkl píše:tak mi kvete tahle fialka škoda že to nejde vyfotit

je už přesazená

Uživatelský avatar
pewi
Příspěvky: 620
Registrován: sob 10. dub 2010 14:34:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Saintpaulia

Příspěvekod pewi » pát 03. čer 2011 18:38:23

Koukám spousta různých názorů... Já jsem amatér, takže já vůbec nevim...

Uživatelský avatar
Babetta
Řád vděčné kočky
Řád vděčné kočky
Příspěvky: 8030
Registrován: stř 17. bře 2010 22:15:38
Bydliště: Břidličná
Kontaktovat uživatele:

Re: Saintpaulia

Příspěvekod Babetta » pát 03. čer 2011 20:00:50

Hani, nikdo snad nebude dělat z large, mini... to by ani nešlo. Mně šlo jen o ty listy co na nic už nejsou.
O dospělou fialku jsem zatím nepřišla ani o jedinou, tak je snad až tak nestresuji. Pokud vidím, že některá neprospívá, přesadím ji. Vždy to zafungovalo a fialka se spravila.
Pole bych s přesazováním fialek asi nesrovnávala. I pole může být vyčerpané. Z toho důvodu se hnojí, střídají se předplodiny s plodinama a taky se po čase má nechat ladem, odpočinout. Ostatně v naší republice té půdy odpočívá opravdu hodně, ale to jsem odbočila.
Zatím se budu držet názoru - jednou za rok přesadit...nikde není napsané, že časem názor nezměním.

Uživatelský avatar
Ivanka
Příspěvky: 719
Registrován: úte 23. bře 2010 7:12:59
Kontaktovat uživatele:

Re: Saintpaulia

Příspěvekod Ivanka » pon 06. čer 2011 9:36:39

:538: Ahoj holky,
fialky mi teď v těch vedrech moc nekvetou.Ale radost mi udělala Alliance.Při prvním kvetení nebyla nic moc.Květy nijak velké a fantasy jen nepatrné.Zato teď se snaží.

Alliance..jpg
Alliance.jpg
:350:

Uživatelský avatar
jadka
Příspěvky: 10456
Registrován: úte 02. bře 2010 7:00:15
Bydliště: okr. Frýdek-Místek

Re: Saintpaulia

Příspěvekod jadka » pon 06. čer 2011 9:43:40

Ta je krásná, jak namalovaná.
:9895:

Uživatelský avatar
Babetta
Řád vděčné kočky
Řád vděčné kočky
Příspěvky: 8030
Registrován: stř 17. bře 2010 22:15:38
Bydliště: Břidličná
Kontaktovat uživatele:

Re: Saintpaulia

Příspěvekod Babetta » pon 06. čer 2011 9:49:17

Ivi, je opravdu moc krááásná. :8653: