Problémy, choroby, škůdci

kytky, kytky a kytky
Uživatelský avatar
midibaba
Příspěvky: 253
Registrován: stř 12. říj 2011 20:24:19
Bydliště: Frýdek-Místek
Kontaktovat uživatele:

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod midibaba » pon 14. kvě 2012 11:18:35

Lenca - a za jak dlouho cca jsi viděla, že se ti fialka vzpamatovala po postřiku Vertimecem?

Budu postupně dávat info, jak to s ní vypadá, radši jsem postříkala i okolní fialky. Vyhazovat je mi je líto :-(, a když už mám postřik, tak není možné, abych se toho nezbavila.

Uživatelský avatar
Lenca
Příspěvky: 602
Registrován: úte 04. říj 2011 9:09:55
Bydliště: Jirkov - Ústecký kraj

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod Lenca » pon 14. kvě 2012 11:27:41

Stříkala jsem ji v sobotu poprvé, podruhé další sobotu, a to už vypadala k světu po druhém postřiku, ale pro jistotu jsem ji postříkala ještě jednou, s týdenním odstupem...

Uživatelský avatar
Martinica
Příspěvky: 2854
Registrován: sob 06. bře 2010 18:31:13
Bydliště: Brno

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod Martinica » pon 14. kvě 2012 12:33:56

HankaP píše:No jo, ten smrad je na tom ale to nejmenší... :-(

A, Ivo, ti draví roztoči ti v bytě nezůstanou - když se jim podaří vyžrat škůdce, vychcípají pak sami.
Ale myslím, že se musí nasadit zavčasu, když se to nechá rozjet, už to nezvládnou.

Moc nevěřím na úplné zničení do posledního ukrytého vajíčka... taky jsem je měla a zázrak se nekonal. Než se namnožili, kytka skoro odešla. Dost dám na postřiky, mně se všeobecně osvědčil Agrion, který mimochodem snese venku i slunce na růžích. Postřik samozřejmě do středů a taky zespodu.

Uživatelský avatar
midibaba
Příspěvky: 253
Registrován: stř 12. říj 2011 20:24:19
Bydliště: Frýdek-Místek
Kontaktovat uživatele:

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod midibaba » úte 15. kvě 2012 7:00:43

Taky to chci postříkat víckrát. Agrionem jsem hlavně stříkala červce, kdysi jsem se s nima taky dost natrápila.

Uživatelský avatar
Packa
Příspěvky: 11379
Registrován: úte 02. bře 2010 11:21:27

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod Packa » úte 15. kvě 2012 10:50:15

Děvčata, učinila jsem dotaz:

Dobrý den.
Chtěla bych se vás zeptat, zda by se nedal použít Typhlodromus pyri na svilušku na pokojových rostlinách (ibišky, africké fialky, tořivky, apod.).
Nebo jestli už existuje podobný přípravek, který by se dal pro pokojové rostliny použít.
Děkuji.
Helena Pacáková, Brno

a zde je odpověď:

Dobrý den, Typhlodromus pyri vhodný není, je určen pouze pro venkovní použití. Můžete použít roztoče Phytoseiulus persimilis, objednat si můžete v e-shopu nebo na mailu: objednavky@biocont.cz
S pozdravem

Ing. Josef Bogar
BIOCONT LABORATORY, spol. s r.o.
Šmahova 66, 627 00 Brno
tel/fax: 545 218 156

a zde je odkaz na Phytoseiulus persimilis
http://www.biocont.cz/PDF%20katalog/33.pdf

Uživatelský avatar
Martinica
Příspěvky: 2854
Registrován: sob 06. bře 2010 18:31:13
Bydliště: Brno

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod Martinica » úte 15. kvě 2012 13:16:19

O roztočovi tu už byla řeč, mně osobně se moc neosvědčil... kdo určí, jestli se roztoči rozmohli málo nebo víc? ... měla jsem je venku na kytce a už to nezvládli. Pokud bych sbírku chtěla uchovat za každou cenu, spolehla bych spíš na tvrdou chemii a velkou trpělivost.

Uživatelský avatar
Babetta
Řád vděčné kočky
Řád vděčné kočky
Příspěvky: 8030
Registrován: stř 17. bře 2010 22:15:38
Bydliště: Břidličná
Kontaktovat uživatele:

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod Babetta » úte 15. kvě 2012 13:49:47

Helenko, je dobře že jsi se zeptala... Ptala jsi se taky na to, jestli když je Phytoseiulus persimilis vhodný i do bytů, je účinný i na roztočíka? Dá se na něj použít?

Uživatelský avatar
Packa
Příspěvky: 11379
Registrován: úte 02. bře 2010 11:21:27

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod Packa » úte 15. kvě 2012 13:57:00

Betty, z mého výše uvedeného dotazu vidíš, že jsem se neptala, ale můžu se zeptat přímo na místě, až si pojedu pro objednaný Phytoseiulus persimilis. Mám sviluny v ibišcích, tak to chci zkusit.

Uživatelský avatar
Babetta
Řád vděčné kočky
Řád vděčné kočky
Příspěvky: 8030
Registrován: stř 17. bře 2010 22:15:38
Bydliště: Břidličná
Kontaktovat uživatele:

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod Babetta » úte 15. kvě 2012 14:04:01

Myslela jsem si, že jsi navázala na můj odkaz a našla lepšího roztoče na roztočíka. Proto jsem se ptala. Našla jsem tam taky roztoče na třásněnku, to by taky nebylo marné...

Uživatelský avatar
Packa
Příspěvky: 11379
Registrován: úte 02. bře 2010 11:21:27

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod Packa » úte 15. kvě 2012 18:11:45

Betty, ta firma BIOCONT LABORATORY je v Brně, zkusím si s nimi popovídat z očí do očí. :9666:

Uživatelský avatar
Babetta
Řád vděčné kočky
Řád vděčné kočky
Příspěvky: 8030
Registrován: stř 17. bře 2010 22:15:38
Bydliště: Břidličná
Kontaktovat uživatele:

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod Babetta » úte 15. kvě 2012 20:39:04

To jsem zvědavá, co ti povědí.

Džejn
Příspěvky: 178
Registrován: sob 06. lis 2010 13:22:04
Bydliště: Tanvald

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod Džejn » pát 01. čer 2012 6:53:25

Nevím, jestli tu už třeba někdo nepsal, ale získala jsem roztomilý tip, jak na mšice:
známá chodí na vycházky s prodírkovanou krabičkou od zápalek, a když vidí berušku, tak ji dá do krabičky. Když přijde domů, vypustí berušky na rostliny, a to prý je fofr, jak se začnou cpát... jo, holt, ekologie...
Džejn

Uživatelský avatar
jadka
Příspěvky: 10456
Registrován: úte 02. bře 2010 7:00:15
Bydliště: okr. Frýdek-Místek

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod jadka » pát 01. čer 2012 7:16:35

Já se letos mšic nedokážu zbavit, pořád se mi na strepsech objevují, i když je stříkám.
Nedávno jsem v nějakém pořadu viděla, že na ně pomáhá výluh z tabáku (cigaret). A to dokonce nejen jako postřik, ale že se tím mají kytky prolít, že si ten nikotin vezmou do sebe a tím jsou pro mšice (a jiné brebery) jedovaté.
Nemáte s tím nějakou zkušenost? Bojím se, abych si tím kytky třeba nespálila. Asi to na nějakých 2 obětních kusech vyzkouším.

Uživatelský avatar
Babetta
Řád vděčné kočky
Řád vděčné kočky
Příspěvky: 8030
Registrován: stř 17. bře 2010 22:15:38
Bydliště: Břidličná
Kontaktovat uživatele:

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod Babetta » pát 01. čer 2012 8:17:40

Četla jsem, že pytlíčky levandule odpuzují mšice a taky obecně hmyz nemá rád vůni hřebíčku. Na každém okně mám misku s namočeným hřebíčkem a jeho výluh opravdu odrazuje mouchy a komáry. Třeba by se výluh toho hřebíčku dal použít i jako postřik. S tabákem bych neriskovala, rostliny to nemusí přežít.

Uživatelský avatar
HankaP
administrátor
Příspěvky: 4592
Registrován: čtv 03. pro 2009 3:55:29
Bydliště: Praha

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod HankaP » pát 01. čer 2012 10:50:20

Diskuse (z lat. discussio od dis-quatere, pře-třásat, zkoumat, diskutovat) je věcný rozhovor nad tématem, jehož cílem není rozhodovat, ale věc pečlivě rozebrat z různých stran, shromáždit argumenty a připravit půdu pro rozhodnutí.
korektor.cz

Uživatelský avatar
modrakocka1
Příspěvky: 10024
Registrován: úte 02. bře 2010 7:44:01
Bydliště: Děčín
Kontaktovat uživatele:

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod modrakocka1 » pon 06. srp 2012 12:20:59

Pár nemocných - myslím, že to má na svědomí roztočík. Co myslíte?

af nem 3.jpg
af nem1.jpg
af nem2.jpg

Uživatelský avatar
Babetta
Řád vděčné kočky
Řád vděčné kočky
Příspěvky: 8030
Registrován: stř 17. bře 2010 22:15:38
Bydliště: Břidličná
Kontaktovat uživatele:

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod Babetta » pon 06. srp 2012 13:03:20

Ivanko, na té první rostlině bych řekla, že aj jo, ale na ostatních fotkách se na fialce kroutí všechno listí. Tam jsem na vážkách... nedělá to spíše přemokření a nebo něco jiného? To by ten roztočík musel být pěkně rozjetý! No nevím, nemám "zatím" zkušenosti.
Já měla problém asi s hnojivem a nebo hlínou. Všechny spodní listy žloutly a ani teď fialky nemám moc hezké, jen některé jak kdyby se jich to nedotklo.

Uživatelský avatar
Packa
Příspěvky: 11379
Registrován: úte 02. bře 2010 11:21:27

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod Packa » úte 07. srp 2012 18:35:36

Tak si tady brouzdám na internetu a zaujalo mne toto:

"...

Mléko proti plísním i jako výživa

Nedávno se jihoamerickým vědcům povedlo učinit zvláštní objev. Zkoušeli namátkou různé tradiční postupy ošetřování zeleniny vůči plísním. Mimo jiné testovali i ten, který spočíval v ostřikování rostlin naředěným mlékem. Kupodivu se mléko ukázalo stejně účinné jako chemické fungicidy (např. Kuprikol). Navíc mléko nejenže úspěšně pomáhalo proti plísni, zároveň také posilovalo imunitní systém rostliny, takže ta se snáze bránila i proti jiným původcům chorob i proti škůdcům.

Během výzkumu se ukázalo, že každotýdenní stříkání rostlin 10% roztokem odstředěného mléka snížilo četnost výskytu šedé plísně (to je ta plíseň, která požírá naše paličky) o 90 %. Výskyt ostatních chorob se snížil přibližně o čtvrtinu, tj. o 25 %. Byly testovány různé koncentrace mléka a 10% se ukázala jako ideální. Při koncentracích nad 30 % již mléko proti plísním nechrání, naopak je přivolává.

Dá se použít jakékoliv mléko, klidně přímo od krávy. Odtučněné je ovšem ideální v tom, že tuk po zaschnutí páchne. Odtučněné mléko je tudíž stejně účinné, a přitom bez zápachu.

..."

(DIY – Není bio jako bio, 20.10.2010, http://www.konoptikum.cz/articles/2010/ ... ko_bio.php)

Uživatelský avatar
Babetta
Řád vděčné kočky
Řád vděčné kočky
Příspěvky: 8030
Registrován: stř 17. bře 2010 22:15:38
Bydliště: Břidličná
Kontaktovat uživatele:

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod Babetta » stř 08. srp 2012 9:20:29

Ta poslední věta je trochu nelogická. I tak je to zajimavé.

Uživatelský avatar
HankaP
administrátor
Příspěvky: 4592
Registrován: čtv 03. pro 2009 3:55:29
Bydliště: Praha

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod HankaP » stř 08. srp 2012 9:53:20

Co je na ní nelogického? Není to formulované zrovna ideálně, ale obsahově nic nelogického nevidím...
Diskuse (z lat. discussio od dis-quatere, pře-třásat, zkoumat, diskutovat) je věcný rozhovor nad tématem, jehož cílem není rozhodovat, ale věc pečlivě rozebrat z různých stran, shromáždit argumenty a připravit půdu pro rozhodnutí.
korektor.cz