Problémy, choroby, škůdci

kytky, kytky a kytky
Uživatelský avatar
ZuzanaH
Příspěvky: 1170
Registrován: čtv 26. črc 2012 20:41:35

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod ZuzanaH » stř 26. zář 2012 17:26:11

Kytky vyndám a propařím je... jestli přijdu o kytky, tak mne rouhne!!!
Obrázek

Uživatelský avatar
Evuška
Příspěvky: 10030
Registrován: úte 02. bře 2010 16:08:00
Bydliště: Poděbrady

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod Evuška » stř 26. zář 2012 17:51:09

Nestačilo by, teda u druhů, které to snesou, nechat zeminu proschnout?

Uživatelský avatar
Babetta
Řád vděčné kočky
Řád vděčné kočky
Příspěvky: 8030
Registrován: stř 17. bře 2010 22:15:38
Bydliště: Břidličná
Kontaktovat uživatele:

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod Babetta » stř 26. zář 2012 18:07:32

Zkusila bych naočkovat zeminu tím Polyversem. Třeba vlhkou špejlí nanést trošku prášku Polyversum do zeminy. Houba se rozroste a pohltí tu škodlivou.

Uživatelský avatar
vlasta sr
Příspěvky: 485
Registrován: pon 19. bře 2012 17:54:43
Bydliště: Kolárovice, Slovensko
Kontaktovat uživatele:

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod vlasta sr » stř 26. zář 2012 21:29:22

Já mávam na povrchu také biele ako vatové obláčky, chumáčky, a myslím, že to zemina z vlhka plesnie. Mám tú hlinu vlhkú, tak asi z toho to plesnie. Já to z povrchu pozbieram lyžicou (mám jednu na to určenú) aj s troškou hliny a menej zalievam, nechám ju troška preschnúť. A je to po čase OK. Ešte mi "zatiaľ "z toho fialka neuhynula.

Uživatelský avatar
ZuzanaH
Příspěvky: 1170
Registrován: čtv 26. črc 2012 20:41:35

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod ZuzanaH » čtv 27. zář 2012 7:18:26

No holky, já to zkusím, jsem z toho na prášky, v životě jsem neměla takové potíže...
Obrázek

Uživatelský avatar
Babetta
Řád vděčné kočky
Řád vděčné kočky
Příspěvky: 8030
Registrován: stř 17. bře 2010 22:15:38
Bydliště: Břidličná
Kontaktovat uživatele:

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod Babetta » čtv 27. zář 2012 13:16:18

Zuzko, jsou horší věci, tohle je brnkačka.

Uživatelský avatar
EvaK.
Příspěvky: 3213
Registrován: úte 02. bře 2010 6:55:54

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod EvaK. » čtv 27. zář 2012 13:54:05

Zuzko, já bojovala s roztočíkem hned 3x, takže to pak jsi na prášky... ale teď, jak říká Dana... to je brnkačka...???

Uživatelský avatar
ZuzanaH
Příspěvky: 1170
Registrován: čtv 26. črc 2012 20:41:35

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod ZuzanaH » pát 28. zář 2012 11:12:57

No brnkačka to není, protože mi to hubí malé kytičky, a už jsem přišla o kohlerie, a o 3 fíkusy. Ale něco zkouším, když to bude good, hodím semka výsledek. Zatím je to v bádání.

PS: Holky, já nikdy žádné potíže s kytkama neměla...
Obrázek

Uživatelský avatar
Martinica
Příspěvky: 2854
Registrován: sob 06. bře 2010 18:31:13
Bydliště: Brno

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod Martinica » pát 28. zář 2012 18:04:41

vlasta sr píše:Já mávam na povrchu také biele ako vatové obláčky, chumáčky, a myslím, že to zemina z vlhka plesnie. Mám tú hlinu vlhkú, tak asi z toho to plesnie. Já to z povrchu pozbieram lyžicou (mám jednu na to určenú) aj s troškou hliny a menej zalievam, nechám ju troška preschnúť. A je to po čase OK. Ešte mi "zatiaľ "z toho fialka neuhynula.

Pokud je to plíseň, jak to popisuješ, je asi na zbytcích organické hmoty, třeba tlející listy a tak, možná by stačilo je odstranit a zalívat spodem.

Zdeňka
Příspěvky: 2
Registrován: úte 06. lis 2012 22:51:45

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod Zdeňka » stř 07. lis 2012 22:38:40

Zdravím všechny na tomto fóru,
fialky se mi moc líbí, ale nějak se mi nedaří. Koupila jsem si několik rostlin, zpočátku to vypadalo dobře, hezky kvetly. Ale pak začaly odprostředka v listovém srdíčku plesnivět. Jsou tam ty malé lístečky jakoby doběla a takové bíle chlupaté. Potom už dál nerostou. Květy se také pokazily, byly jinak barevné a hned po rozvití zasychaly. Ale velké listy, co už v té době byly vyvinuté, tak ty zůstaly zdravé. Myslela jsem, že je to padlí, našla jsem někde foto, kterému se to podobalo. Tak jsem to postříkala přípravkem Bioton, ale nepomohlo to vůbec. Nakonec jsem ta poškozená místa vydloubala a odstranila. Nejdřív to vypadalo, že obrazí, začaly se vytvářet nové listové růžice. Ale lístky rostly špatně, takové zkroucené, a pak to zase začalo plesnivět. Zkusila jsem rozmnožit i nějaké lístky, také jsem si napřed myslela, že to bude dobré, ale už rostou divně i ty. Zezačátku jsem si myslela, že je to nadměrnou zálivkou. Ale omezila jsem vodu na minimum a stejně se to objevilo znovu. Mám takovou malinkou odměrku, nejdříve vodu naliju do ní a z ní teprv do misky, abych tam nedala moc vody ani omylem. Už opravdu nevím, co dělám špatně. Děkuji za jakoukoliv radu. Zdeňka

Uživatelský avatar
ZuzanaH
Příspěvky: 1170
Registrován: čtv 26. črc 2012 20:41:35

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod ZuzanaH » čtv 08. lis 2012 8:02:52

Ahoj Zdeňko,
přečetla jsem si potíže, co máš. Já nejsem odborník na nemoci rostlin. Ale: když jsem měla napadenou rostlinu, tak jsem napadené listy oddělala (aby se to nešířilo dál). Někdy to nejde, ale zkusila bych fialu "oholit", co to půjde. Dále dělám i to, že květináče oblepím izolepou, kolem dokola, kvůli migraci, nebo dát rostlinu zcela bokem. V sešitě mám napsané, že srdíčko a květy napadají roztočíci.
Jinak bych rostlinu přesadila, vyměnila substrát, podívala se, jestli není něco na kořenech. Našla jsem ti tu článek o škůdcích na fialách, třeba ti pomůže http://saintpaulia.webnode.cz/news/chor ... ch-fialek/
http://www.celysvet.cz/africka-fialka.php
http://www.zahradaweb.cz/informace-z-ob ... 58203.html
Když jsem se dívala do svého sešitu, může to být více dacanů, co ti papá a ničí fialku (například dřepčík, který napadá mladé listy a poupata, která jsou pak defomovaná)...
Lovu zdar a držím palec.
PS: škoda, že jsi nevložila fotku.
PS2: já si dělám doma postřik, když něco, ale nevím, jak by ho snesly fialky, ale recept ti zde mohu dát, když jej budeš chtít. Já fialky nepěstuji, ale na fíkusech se mi osvědčil.
Naposledy upravil(a) ZuzanaH dne čtv 08. lis 2012 8:33:54, celkem upraveno 1 x.
Obrázek

Uživatelský avatar
mikina
Příspěvky: 8722
Registrován: pon 01. bře 2010 21:22:44
Bydliště: Dolní Lutyně

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod mikina » čtv 08. lis 2012 8:33:52

Ahojky Zdeňko... jak píše Zuzana, veškeré kytky, které si domů doneseš z "velkochovu", je dobré přesadit, protože jsou rostliny na sebe nahuštěné, tak stačí málo a přenášejí se takto choroby i škůdci... musíš obrat kompletně všechnu zeminu, propláchnout kořeny a zasadit do "lepšího" substrátu. Tím, že jsem kupovala fialky a nepřesazovala /však to není nutné a fialky tak krásně kvetou/, jsem si odrovnala dost hodně rostlin. Takže takhle donesené kytí už doma prostě nemám.
Vím, že se hodně píše o tom, že třeba Ibišky jsou nadopované nějakým sajrajtem, aby prostě nerostly a hodně kvetly... a já si myslím, jestli toto už nepraktikujou i na fialkách. Prostě nedaří se, aby fialka z obchodu dlouho vydržela... ostatní, co mám od holek nebo koupené z netu, jsou v pohodě, hezky rostou a množí se, ale tyto - mám s nima velký problém...
Tak snad si z toho něco vezmeš...

Uživatelský avatar
ZuzanaH
Příspěvky: 1170
Registrován: čtv 26. črc 2012 20:41:35

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod ZuzanaH » čtv 08. lis 2012 8:47:43

Mikino, mám bohužel s kupovanýma rostlinama (nejen fialkama) stejné zkušenosti...
Obrázek

Uživatelský avatar
mikina
Příspěvky: 8722
Registrován: pon 01. bře 2010 21:22:44
Bydliště: Dolní Lutyně

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod mikina » čtv 08. lis 2012 9:24:12

Zuzko, vím to z více stran, nejen já sama "bojuju" s kupovanýma kytkama... i všechny holky okolo mě... ale je fakt, že takhle praštěná do kytek jsem u nás jen já...

Uživatelský avatar
modrakocka1
Příspěvky: 10024
Registrován: úte 02. bře 2010 7:44:01
Bydliště: Děčín
Kontaktovat uživatele:

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod modrakocka1 » čtv 08. lis 2012 11:37:42

No, já bych to tipovala, podle toho, co Zdeňka píše, na roztočíka. Pokud možno obrat zdravé velké listy, postříkat je třeba Agrionem Delta a původní rostliny nejlépe zlikvidovat a napěstovat si nové.

Uživatelský avatar
mikina
Příspěvky: 8722
Registrován: pon 01. bře 2010 21:22:44
Bydliště: Dolní Lutyně

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod mikina » čtv 08. lis 2012 11:47:22

Ivčo, na roztočíka jsem ještě "nekápla", takže píšu své zkušenosti... každopádně, když se mi kytka nelíbí, tak letí do koše...

Uživatelský avatar
Maďa
Příspěvky: 1708
Registrován: úte 02. bře 2010 14:09:13

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod Maďa » čtv 08. lis 2012 12:42:48

...jo jo, taky jsem v tomhle rasista a moc nezachraňuju, ale záleží na tom, co kytičce je. Před pár týdny jsem vyhodila dvě orchidky, co měly tu savou mrchu a nedařilo se pořád jo zničit. Snažila jsem se, ale nic :-(.
Teď jsem si na poslední chvilku snad zachránila Ruffledíčka, zdálo se mi, že se mu trošku kroutí spodní listy, a protože jsem tím oknem větrala, kde ho mám, tak jsem si říkala, že je mu zima. No a jednou při zalévání koukám, a co myslíte? Hniloba krčku jako blázen. Tak jsem honem vršek ušmikla, postříkala, už si hoví ve štamprdličce a jsou vidět první kořínky, tak ho ještě chvilku nechám a pak zasadím. Doufám, že to bude v pohodě, hrozně nerada bych o něj přišla...

Uživatelský avatar
mikina
Příspěvky: 8722
Registrován: pon 01. bře 2010 21:22:44
Bydliště: Dolní Lutyně

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod mikina » čtv 08. lis 2012 13:04:04

Magdi, samozřejmě pokud se jedná o "lehkou vadu na kráse", zachraňuju. třeba jako ty - seříznout a šoupnout do vody... ale pokud by mi začaly zakrňovat lístky, tak nekompromisně do koše... Vím, jak s tím měly holky problémy, kolikrát se ani kytka zachránit nedá... ale to jen můj osobní názor...

Uživatelský avatar
Maďa
Příspěvky: 1708
Registrován: úte 02. bře 2010 14:09:13

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod Maďa » čtv 08. lis 2012 18:12:35

Mikinko, naprosto souhlas s Tebou. :8653:

Uživatelský avatar
ZuzanaH
Příspěvky: 1170
Registrován: čtv 26. črc 2012 20:41:35

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod ZuzanaH » čtv 08. lis 2012 20:35:58

No, holky, já zachraňuji, co se dá... ale mě naštěstí potkaly "běžné" karamboly. Měla jsem něco na fíkusu, ale ťuky, ťuk, jsem to zničila domácím postřikem a dobrý. Jinak fakt nic. Zaplať za ty dary...!!!
Obrázek