Problémy, choroby, škůdci

kytky, kytky a kytky
Zdeňka
Příspěvky: 2
Registrován: úte 06. lis 2012 22:51:45

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod Zdeňka » pát 09. lis 2012 9:07:47

Děkuji Vám všem za rady. Dívala jsem se na výše uvedené stránky o fialkách a našla jsem tam fotku postižení roztočíkem. Vypadá to přesně tak jako ten můj problém. Akorát já už všechny postižené části vydloubala a zahodila, tak to nemůžu vyfotit. Takže to znamená koupit si ten Agrion Delta postřik. Zatím mám doma akorát Biool, stříkala jsem s tím mšice a jiné hmyzy na kytkách. Ale na toto by asi nestačil, ani na obale nic o roztočích nepíšou. Rozmnožit fialky znova z lístků (vyčištěných postřikem) se mi zdá rozumné. Ty staré rostliny jsou stejně už jen takové pahýly. Jen si nejsem jistá, jestli je na to teď vhodná doba. Myslela jsem si, že rostliny obecně se mají rozmnožovat řízky na jaře a v létě. Ale u fialek konkrétně nevím. Asi ty staré rosltiny zachovám alespoň než se nové ujmou - samozřejmě v jiné místnosti. Ještě jednou děkuji, mějte se a ať Vám to všechno hezky kvete.
Zdeňka

Uživatelský avatar
mikina
Příspěvky: 8722
Registrován: pon 01. bře 2010 21:22:44
Bydliště: Dolní Lutyně

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod mikina » pát 09. lis 2012 10:02:00

Zdeni, určitě je lepší čas na množení na jaře... neříkám, že všechny lístky se špatně množí na podzim, ale je tady větší pravděpodobnost, že listek uhnije...

Uživatelský avatar
Babetta
Řád vděčné kočky
Řád vděčné kočky
Příspěvky: 8030
Registrován: stř 17. bře 2010 22:15:38
Bydliště: Břidličná
Kontaktovat uživatele:

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod Babetta » pát 09. lis 2012 10:10:07

Souhlasím s holkama. Raději starou rostlinu zlikvidovat co nejdříve. Roztočík se přenáší na rukou, šatech... Kdo má větší sbírku, moc riskuje, že se roztočík rozšíří. Raději rostlinu celou i s květníkem vyhodím a vyptám si od někoho jiný, zdravý lísteček. Nevěřím ani lístku z napadené rostliny.

Uživatelský avatar
Evuška
Příspěvky: 10030
Registrován: úte 02. bře 2010 16:08:00
Bydliště: Poděbrady

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod Evuška » pát 09. lis 2012 14:20:18

Na výstavě v Častolovicích přišla paní s dotazem... pravděpodobně to byl roztočík. Protože ho měla na jahodách, které zlikvidovala, ale do kompostu... asi si myslela, že tam ten roztočík uhnije, nebo nevím... no a pak kompost používala a míchala se zeminou a sázela do toho všechno, včetně fialek. Samozřejmě si zaneřádila všechno i pokojovky a byla z toho vedle.

Uživatelský avatar
ZuzanaH
Příspěvky: 1170
Registrován: čtv 26. črc 2012 20:41:35

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod ZuzanaH » pát 09. lis 2012 18:46:51

Ahoj Zdeni,
jsem ráda, že ti odkazy pomohly. Já fialkám opravdu moc nerozumím, ale myslím si, že když je nasvítíš, a budou lístečky v teple, myslím si, že by zakořenit mohly. Pokud to chceš zkusit. Samozřejmě lísteček řádně ošetřit a držet v izolaci, třeba nějákej pidiskleníček?? Ale nechci být ďábel našeptávač...
Obrázek

Uživatelský avatar
JoGinger
Příspěvky: 360
Registrován: úte 07. úno 2012 14:06:47
Bydliště: Kladno
Kontaktovat uživatele:

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod JoGinger » ned 03. úno 2013 17:16:59

:350: Ahojky, tak zas po nějaké dlouhé době nakukuju, zima dala fialkám zabrat, ale velmi pravděpodobně se mi rozšířil roztočík... Dneska jsem to hodně probrala, co mi přišlo moc nemocné, letělo do popelnice. Úplně zdravé jsou jen v koupelně, ale to bych musela vyházet snad úplně všechny mimo koupelnu. :-(
Holky, je třeba ošetřit nějak i poličky, stěny apod., když nemocné kytky odstraním? Že je otřu jo, ale dala jsem na okno do té doby zdravé kytky, a do pár měsíců to na nich bylo taky. A co květníčky, když jsem je v létě umyla, nechala pár dní na sluníčku, může to v nich zůstat?

Uživatelský avatar
picris
Příspěvky: 556
Registrován: úte 14. úno 2012 10:04:30
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod picris » ned 03. úno 2013 17:48:34

JoGinger, když tak dobře fotíš detaily, vyfoť pár nemocných fialek, jako učební pomůcku :)

Uživatelský avatar
Babetta
Řád vděčné kočky
Řád vděčné kočky
Příspěvky: 8030
Registrován: stř 17. bře 2010 22:15:38
Bydliště: Břidličná
Kontaktovat uživatele:

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod Babetta » ned 03. úno 2013 17:57:41

Několikrát jsme tady ten problém probírali. Roztočík je hajzlík a jak jednou je na fialkách, těžko se ho zbavíš. Raději bych začala znova. Jak dlouho roztočík v místnosti přebývá, to nevím. Pro jistotu bych místnost vystříkala nějakým prostředkem proti škůdcům.

Uživatelský avatar
modrakocka1
Příspěvky: 10024
Registrován: úte 02. bře 2010 7:44:01
Bydliště: Děčín
Kontaktovat uživatele:

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod modrakocka1 » ned 03. úno 2013 21:52:43

Jani, možná zapálit sirnou sirku? Nebo jak se to jmenuje. Táta to používá ve sklepě, a to vychcípají všichni pavouci a veškerá havěť, co tam naleze. Ale teda smrdí to jak prase, takže v bytě nevím, jak by to šlo.

Uživatelský avatar
Babetta
Řád vděčné kočky
Řád vděčné kočky
Příspěvky: 8030
Registrován: stř 17. bře 2010 22:15:38
Bydliště: Břidličná
Kontaktovat uživatele:

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod Babetta » pon 04. úno 2013 8:47:51

Kotě, asi myslíš sirný knot na síření sklepů. To je jedna z možností, co jsem vyzkoušela na vypuzení krtka. Krtek to přežil a já jsem byla na pokraji zhroucení...

Uživatelský avatar
modrakocka1
Příspěvky: 10024
Registrován: úte 02. bře 2010 7:44:01
Bydliště: Děčín
Kontaktovat uživatele:

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod modrakocka1 » pon 04. úno 2013 9:49:21

No asi jo, vím, že to táta používá ve sklepě, a smrdí to teda děsně.

Uživatelský avatar
Babetta
Řád vděčné kočky
Řád vděčné kočky
Příspěvky: 8030
Registrován: stř 17. bře 2010 22:15:38
Bydliště: Břidličná
Kontaktovat uživatele:

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod Babetta » pon 04. úno 2013 9:56:18

Uklidnila jsi mě. Dělají ze mě troubu. Začnu brzo syčet.

Uživatelský avatar
Martinica
Příspěvky: 2854
Registrován: sob 06. bře 2010 18:31:13
Bydliště: Brno

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod Martinica » pon 04. úno 2013 13:27:36

Babetta píše:Několikrát jsme tady ten problém probírali. Roztočík je hajzlík...

Taky bych napadené fialky neléčila, lehko se namnoží lístkem, který se dá nějak ošetřit a izolovat, nebo bych vyprosila od děvčat. A pořádný grunt do posledního koutku, ta bestie přece nemůže přežít všechno. Kartáč, insekticid a důkladně, to by mělo stačit. Nehovoře o použité zemině a květináčkách. Mně se zatím tahle důkladnost vždycky osvědčila. A Agrion si velmi chválím, pokud bych měla vzácnou fialku, asi bych riskla izolovaný lístek postříkaný Agrionem, někam bokem... chce to hodně hlídat. Problém se dotáhne cobydup.

Další tip na jiné problémy - přítelkyně orchideářka a ing. chemička na plísně používá namočit na hodinu orchidej do roztoku SAVA, 1 : asi 10 dílů vody. To už mluvím o jiných věcech, ale pokud by byla nedobrota i živočišná na tužších a vzácných věcech, zkusila bych, musí to zabrat i na živočichy. Ale to je jen dodatek od věci, může se někomu hodit.
:4225:

Uživatelský avatar
JoGinger
Příspěvky: 360
Registrován: úte 07. úno 2012 14:06:47
Bydliště: Kladno
Kontaktovat uživatele:

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod JoGinger » čtv 07. úno 2013 7:33:18

Holky, děkuji za tipy, ty sirný knoty do baráku si nedovedu představit, vím co to udělá v kurníku nebo ve skleníku... Fialky celé vyházet nechci, mám je po mamce, zkusím ořezat nějaké schopnější lístky a vymáchat je a nechat znovu zakořenit, budu mít pocit, že aspoň částečně jsou to pořád ty ony ;-), a matečné rostlinky teda asi půjdou...

Uživatelský avatar
modrakocka1
Příspěvky: 10024
Registrován: úte 02. bře 2010 7:44:01
Bydliště: Děčín
Kontaktovat uživatele:

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod modrakocka1 » čtv 07. úno 2013 9:19:20

Janičko, přijeď na jaře do Prahy a budeš mít zas nové fialky. :8653: Povezu jich určitě minimálně jednu plnou bednu a holky některé taky.

Uživatelský avatar
JoGinger
Příspěvky: 360
Registrován: úte 07. úno 2012 14:06:47
Bydliště: Kladno
Kontaktovat uživatele:

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod JoGinger » čtv 07. úno 2013 9:54:42

Ivanko, dorazím, už se těším, ani nevíš jak. Teď jsem se nedostala nikam, ani nepamatuju, buď práce nebo škola a teď zas koleno mimo provoz... Ale na jaře to musí vyjít, kdybych měla přijet na oslovi. :D

Uživatelský avatar
Martinica
Příspěvky: 2854
Registrován: sob 06. bře 2010 18:31:13
Bydliště: Brno

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod Martinica » čtv 07. úno 2013 10:27:59

No jo, po mamce... to je jasný, s tím se člověk nerad loučí. S těma lístkama bych to riskla, ale dala bych všechno někam bokem, ne na sobě, delší pozorování a ještě párkrát bych to prostříkla tím Agrionem. Neradím, tak bych to udělala já. Pokud je to na víc kytkách, asi to bude v podstatě všude, tak je lepší ostatní začít znovu.
:4225: :734:

Uživatelský avatar
Miška
Příspěvky: 615
Registrován: pon 11. úno 2013 21:06:45
Bydliště: Severní Morava
Kontaktovat uživatele:

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod Miška » úte 12. úno 2013 13:29:43

Holky, přinesla jsem si z obchodu fialku, hned jsem se vrhla na obvyklé procedury a všimla jsem si, že některé listy mají zespodu cosi, co nevím co je :-) Jsou to jakoby nahnědlé žlábky, nemají to všechny listy, pouze některé ze spodní řady. Celá rostlina vypadá jinak naprosto zdravě, listy jsou pevné. Se škůdci jsem se dosud téměř nesetkala, tak nevím, zda se bát? Nebo je to jen nějaké mechanické poškození? Žádná zvířátka jsem neobjevila.

Snímek 004.jpg

Uživatelský avatar
modrakocka1
Příspěvky: 10024
Registrován: úte 02. bře 2010 7:44:01
Bydliště: Děčín
Kontaktovat uživatele:

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod modrakocka1 » úte 12. úno 2013 13:45:29

Já bych řekla, že to bude mechanické poškození. Někdy se mi podobné fleky udělají, když fialka vyschne a je zvadlá a pak ji zaliju, jak ty listy leží opřené o květináč.

Uživatelský avatar
mikina
Příspěvky: 8722
Registrován: pon 01. bře 2010 21:22:44
Bydliště: Dolní Lutyně

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod mikina » úte 12. úno 2013 13:47:00

Taky bych řekla, že je to poškození způsobené špatným skladováním. Prostě pomačkáno...