Jak pěstujete? Na čem, v čem a pod...

kytky, kytky a kytky
Uživatelský avatar
picris
Příspěvky: 556
Registrován: úte 14. úno 2012 10:04:30
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak pěstujete? Na čem, v čem a pod...

Příspěvekod picris » stř 27. úno 2013 10:00:14

No uvidíme, mně přijde, že to svítí dost. Spíš bych se bála toho spektra.

Uživatelský avatar
zdenkap
Příspěvky: 91
Registrován: pon 18. úno 2013 14:25:31

Re: Jak pěstujete? Na čem, v čem a pod...

Příspěvekod zdenkap » čtv 28. úno 2013 14:57:06

Mimochodem, jaké máte zkušenosti se zakořeňováním v sáčkách? Zkusila jsem to prvně a i se stimulátorem nic moc. Hodně listů mi shnilo, aniž by pustily kořínky. Co jsem dala do skleničky s alobalem a do vody lignohumát, o hodně lepší.

Uživatelský avatar
HankaP
administrátor
Příspěvky: 4592
Registrován: čtv 03. pro 2009 3:55:29
Bydliště: Praha

Re: Jak pěstujete? Na čem, v čem a pod...

Příspěvekod HankaP » čtv 28. úno 2013 15:03:29

Zdeni, do toho sáčku se dává jen minimum vody, pár kapek (hlavně se nesmí máčet čepel listu), někdo nechává sáček otevřený, někdo zavřený, obojí jde, stimulátor ani není potřeba.
Ale je fakt, že přes zimu i fialky koření hůř a bývá trochu větší úmrtnost - nevím tedy, kdys to zkoušela...
Diskuse (z lat. discussio od dis-quatere, pře-třásat, zkoumat, diskutovat) je věcný rozhovor nad tématem, jehož cílem není rozhodovat, ale věc pečlivě rozebrat z různých stran, shromáždit argumenty a připravit půdu pro rozhodnutí.
korektor.cz

miroslav
Příspěvky: 926
Registrován: ned 24. úno 2013 16:55:03
Bydliště: Sedlec, okr. Beroun
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak pěstujete? Na čem, v čem a pod...

Příspěvekod miroslav » čtv 28. úno 2013 15:06:27

Já kořením tak, že vytáhnu štamprdle a dám přes to alobal, udělám malé dírky a je to, na alobal mohu psát i jména odrůd, zakořenily všechny, jedna se pak neujala (asi z 20), takže to tak budu dělat dál...

Uživatelský avatar
cirrhus
Příspěvky: 2260
Registrován: stř 13. úno 2013 17:53:20
Bydliště: Straškov Vodochody

Re: Jak pěstujete? Na čem, v čem a pod...

Příspěvekod cirrhus » čtv 28. úno 2013 15:09:46

Míro, a co děláš, když příjde návštěva na slivovici? :11920:

Uživatelský avatar
HankaP
administrátor
Příspěvky: 4592
Registrován: čtv 03. pro 2009 3:55:29
Bydliště: Praha

Re: Jak pěstujete? Na čem, v čem a pod...

Příspěvekod HankaP » čtv 28. úno 2013 15:12:58

Jasně, Míro, každý si musí vybrat, co mu vyhovuje - ty zipáky mají dvě nesmírné výhody - když přineseš hafo listů (pravděpodobně je koupíš nebo dostaneš právě v zipáku), nemusíš je do ničeho dalšího přendavat, jen kápneš vodu (případně zařízneš dlouhé nebo zavadlé řapíky) a někam pověsíš - třeba navlíkneš na provázek nebo špejli - a to je ta druhá výhoda - nezabírá to místo... :-)
Diskuse (z lat. discussio od dis-quatere, pře-třásat, zkoumat, diskutovat) je věcný rozhovor nad tématem, jehož cílem není rozhodovat, ale věc pečlivě rozebrat z různých stran, shromáždit argumenty a připravit půdu pro rozhodnutí.
korektor.cz

miroslav
Příspěvky: 926
Registrován: ned 24. úno 2013 16:55:03
Bydliště: Sedlec, okr. Beroun
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak pěstujete? Na čem, v čem a pod...

Příspěvekod miroslav » čtv 28. úno 2013 15:14:13

cirrhus píše:Míro, a co děláš, když příjde návštěva na slivovici? ::

Vnutím všem víno - každý večer sklenička na posilnění, to je balzám. :D

Uživatelský avatar
zdenkap
Příspěvky: 91
Registrován: pon 18. úno 2013 14:25:31

Re: Jak pěstujete? Na čem, v čem a pod...

Příspěvekod zdenkap » čtv 28. úno 2013 16:50:22

Vody jsem dávala málo a sáčky byly zavřené i pootevřené. Hnilo to postupně dost. Zbytek jsem dala do skleniček a dobrý. Nechávala jsem to v sáčkách právě kvůli místu. Ale je pravda, že to bylo přes zimu a to se ničemu tak dvakrát nechce. Podlehla jsem radě nejmenovaného pěstitele, že fialky jsou celoročně v bytě, tak zakořeňují pořád stejně. Pro příště mám poučení, dát na selský rozum.

Uživatelský avatar
picris
Příspěvky: 556
Registrován: úte 14. úno 2012 10:04:30
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak pěstujete? Na čem, v čem a pod...

Příspěvekod picris » čtv 28. úno 2013 17:31:19

Co se týče sáčků, tak mně také nevyhovují. Kořenila jsem jak v sáčku s vodou, tak s rašeliníkem. Na jaře. Některé v rašeliníku vytvořily po týdnu první kořínky, jiné za dýl, některé shnily. Tvořila se tam plíseň. Sáček pouze s vodou byl problém v tom, že lístky padaly na stranu, a tak se stále namáčela čepel. Stonek namočený ve stimulátoru také uhníval a nejsem sama, komu se toto stalo. Mně se nejvíce osvědčilo kořenění v nádobě s vodou, přikryté alobalem.

miroslav
Příspěvky: 926
Registrován: ned 24. úno 2013 16:55:03
Bydliště: Sedlec, okr. Beroun
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak pěstujete? Na čem, v čem a pod...

Příspěvekod miroslav » čtv 28. úno 2013 17:41:45

Takže to je stejný způsob, jako u mě. :)

Uživatelský avatar
HankaP
administrátor
Příspěvky: 4592
Registrován: čtv 03. pro 2009 3:55:29
Bydliště: Praha

Re: Jak pěstujete? Na čem, v čem a pod...

Příspěvekod HankaP » čtv 28. úno 2013 17:50:44

Zdenko, ale ono to tak v podstatě je - opravdu se dají zakořeňovat kdykoliv (a taky všichni zakořeňujeme zima nezima :-) - jen na jaře je to přirozeně nejlepší. Že ti toho hodně odešlo, to určitě štve - ale mohlo to mít x příčin, které se alespoň spolupodílely, těžko posoudit...

Picris - já dávala fakt jen pár kapek vody - aby lístek nepadal do vody, je lepší použít přiměřeně velký pytlík (což, uznávám, asi ruší tu výhodu, že se nemusí přendavat :-), nebo pomůže třeba zavěsit za roh. S plísní jsem problémy neměla, stimulátor jsem nepoužívala, v zavřeném pytlíku zakořenila naprostá většina, i rostlinky ještě v pytlíku rostly...
Pak jsem je usušila, což je pro změnu můj velký, větší, největší problém - v tom už byly pytlíky nevinně.
Diskuse (z lat. discussio od dis-quatere, pře-třásat, zkoumat, diskutovat) je věcný rozhovor nad tématem, jehož cílem není rozhodovat, ale věc pečlivě rozebrat z různých stran, shromáždit argumenty a připravit půdu pro rozhodnutí.
korektor.cz

Uživatelský avatar
Packa
Příspěvky: 11379
Registrován: úte 02. bře 2010 11:21:27

Re: Jak pěstujete? Na čem, v čem a pod...

Příspěvekod Packa » čtv 28. úno 2013 17:51:10

Mně se kořenění ve vodě neosvědčilo, často se stonky kroutily a blbě se mi to pak sázelo. Mně osobně nejvíc vyhovuje kořenění přímo v substrátu a to dávám do minifóliovníku.

Uživatelský avatar
picris
Příspěvky: 556
Registrován: úte 14. úno 2012 10:04:30
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak pěstujete? Na čem, v čem a pod...

Příspěvekod picris » čtv 28. úno 2013 17:56:41

Já právě různé velikosti sáčků neměla :). Tak já to teda ještě s nima zkusím :). Stačí tedy, aby byl stonek ponořený jen špičkou ve vodě?

miroslav
Příspěvky: 926
Registrován: ned 24. úno 2013 16:55:03
Bydliště: Sedlec, okr. Beroun
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak pěstujete? Na čem, v čem a pod...

Příspěvekod miroslav » čtv 28. úno 2013 17:59:47

Já to dělal tak, že jsem seřízl starou část řapíku a nechal tak 1 cm dlouhý, no možná 1,5 cm, bohatě to stačilo.
Určitě uspěješ, neboj.
Na řez používám skalpel - využiju ho, když roubuji melouny, takže využití je větší.
Naposledy upravil(a) miroslav dne čtv 28. úno 2013 18:03:44, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Miška
Příspěvky: 615
Registrován: pon 11. úno 2013 21:06:45
Bydliště: Severní Morava
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak pěstujete? Na čem, v čem a pod...

Příspěvekod Miška » čtv 28. úno 2013 18:02:03

Zdenko, to může být klidně i špatně provedeným řezem lístku. Obvykle řežu žiletkou, ale jednou jsem ji neměla, použila jsem starý pižlavý nůž a lístky mi shnily také. :-(

Uživatelský avatar
zdenkap
Příspěvky: 91
Registrován: pon 18. úno 2013 14:25:31

Re: Jak pěstujete? Na čem, v čem a pod...

Příspěvekod zdenkap » čtv 28. úno 2013 18:06:07

Ve vodě se to občas kroutí, máte pravdu. Mně se osvědčilo nádoba s vodou, alobal a dovnitř kousek dřevěného uhlí. Zkusila jsem přidat lignohumát a je to ještě lepší. Do substrátu teď asi přendám listy, co se mi ulomily bez stonku a dala jsem je do perlitu. Tam to dělá strašně moc kořínků, které ale vůbec nerostou. To mi dělalo i na listy streptokarpů.

Uživatelský avatar
zdenkap
Příspěvky: 91
Registrován: pon 18. úno 2013 14:25:31

Re: Jak pěstujete? Na čem, v čem a pod...

Příspěvekod zdenkap » čtv 28. úno 2013 18:10:47

Listy řežu žiletkou. Já pořád dělám nějaký pokusy a hovadiny. To roubování melounu je zajímavý. Nedokážu si představit to dělat, je to takový křehký. No ale umělá inseminace včel se taky dělá a taky to nemůžu pochopit, jak. :-D

Uživatelský avatar
HankaP
administrátor
Příspěvky: 4592
Registrován: čtv 03. pro 2009 3:55:29
Bydliště: Praha

Re: Jak pěstujete? Na čem, v čem a pod...

Příspěvekod HankaP » čtv 28. úno 2013 18:12:09

picris píše:...Tak já to teda ještě s nima zkusím :). Stačí tedy, aby byl stonek ponořený jen špičkou ve vodě?

Stačí. Já kapala vodu plastovou injekční stříkačkou - třeba i jen tři nebo pět kapek, podle velikosti listu. V tom uzavřeném sáčku se to neodpařuje dopryč, takže stačí - a taky to asi v tak malém množství neudělá přespříliš vlhké klima.

Až budeš mít chuť, tak to zkus - třeba na nějakém obyčejném zelí - vrátit se, nebo spíš zůstat u toho, co už víš, že ti vyhovuje, můžeš vždycky... :-)
Diskuse (z lat. discussio od dis-quatere, pře-třásat, zkoumat, diskutovat) je věcný rozhovor nad tématem, jehož cílem není rozhodovat, ale věc pečlivě rozebrat z různých stran, shromáždit argumenty a připravit půdu pro rozhodnutí.
korektor.cz

Uživatelský avatar
Packa
Příspěvky: 11379
Registrován: úte 02. bře 2010 11:21:27

Re: Jak pěstujete? Na čem, v čem a pod...

Příspěvekod Packa » čtv 28. úno 2013 18:13:33

Mně to v perlitu kořenilo rychle, ale po přesazení do substrátu se růst nějak zastavil. Přímo v substrátu mi výjimečně list uhyne, většinou všechny krásně koření a dělají mladé.

027.JPG

miroslav
Příspěvky: 926
Registrován: ned 24. úno 2013 16:55:03
Bydliště: Sedlec, okr. Beroun
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak pěstujete? Na čem, v čem a pod...

Příspěvekod miroslav » čtv 28. úno 2013 18:16:37

Máš je moc pěkné! Koukám, že tyhle domácí skleníčky jsou pro nás spásou. :D