Problémy, choroby, škůdci

kytky, kytky a kytky
Uživatelský avatar
Miška
Příspěvky: 615
Registrován: pon 11. úno 2013 21:06:45
Bydliště: Severní Morava
Kontaktovat uživatele:

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod Miška » úte 12. úno 2013 13:52:21

Aha, to by mohlo být ono. Že mě to nenapadlo. :-)
Nicméně právě jsem objevila na dracéně svilušky a jen se modlím, abych si je nepřenesla na fialky - přesazovala jsem ve stejný den, na stejném stole. Až dosud se mi škůdci vyhýbali a teď tohle. :-(

Ještě se zeptám, je nějaký univerzální přípravek, čím ošetřujete nově zakoupené rostliny, preventivně? Nebo jen dáte do karantény a stříkáte až tehdy, když se něco skutečně objeví?

Uživatelský avatar
Babetta
Řád vděčné kočky
Řád vděčné kočky
Příspěvky: 8030
Registrován: stř 17. bře 2010 22:15:38
Bydliště: Břidličná
Kontaktovat uživatele:

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod Babetta » úte 12. úno 2013 14:36:05

Přidala se k nám nová fialková dušička? Vítej.
Mám ten samý názor jako děvčata. Fialka je normálně odřená, poškozená otěrem.
Sviluška je potvora, ale co já vím, jsou i horší škůdci. Většinou chemii moc nepoužívám, ale někdy je to nutnost. Jak se mi něco nezdá, raději stříknu. Používám sprej - http://www.neudorff.cz/index.php?id=979 ... 8a01787b0b
a na půdní škůdce Confidor.
http://www.kakteen.cz/index.php?klic=ki ... fidor-70wg

Uživatelský avatar
Miška
Příspěvky: 615
Registrován: pon 11. úno 2013 21:06:45
Bydliště: Severní Morava
Kontaktovat uživatele:

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod Miška » úte 12. úno 2013 16:39:42

Jsem ostuda. Nejdřív se chlubím, jak jsem se ještě nesetkala se škůdci a dneska hned dva: nejdříve ty svilušky na dracéně a teď koukám na rozvíjející se květ nově koupené fialky a našla jsem padlí. Teda myslím, že to je padlí... Ach jo, na co jsem v tom obchodě koukala? Mě napadá, že jsem už 5 let nebyla u očaře pro nové brýle, je nejvyšší čas. :-)

No, aspoň můžu pořídit detailní fotografie chorob a škůdců. :-)

padli.jpg

Uživatelský avatar
mikina
Příspěvky: 8722
Registrován: pon 01. bře 2010 21:22:44
Bydliště: Dolní Lutyně

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod mikina » úte 12. úno 2013 16:51:24

Míšo, pokud budeš kupovat kytky, a to jakékoliv, v květinářství, tak se na 99 procent setkáš s nějakým škůdcem... ve velkochovech by asi nebylo únosné, aby ještě kytky ošetřovali různýma postřikama proti breberám, to si myslím, že by kytky byly podstatně dražší... z toho důvodu se vešeré kupované kytky musí přesadit - očistit zeminu až ke kořenům a zasadit do nové a dát do karantény, a ošetřit postřikem, aby, když máš větší množství kytek, sis nenakazila ostatní...

Uživatelský avatar
Miška
Příspěvky: 615
Registrován: pon 11. úno 2013 21:06:45
Bydliště: Severní Morava
Kontaktovat uživatele:

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod Miška » úte 12. úno 2013 16:58:39

Ano, všechny kytky vždycky hned přesazuju. Mám i úplně nové květináčky, seřízla jsem kořínky atd. Ale zatím jsem měla vždy štěstí a škůdci se mi vyhýbali, max. jsem fialky umořila přelitím nebo špatnou péčí během rekonstrukce bytu. Ale dosud se mi nestalo, že bych koupila napadenou rostlinu.

Tohle jsem si přinesla dneska, bohužel jsem si toho v obchodě nevšimla. Zatím jsem otrhala veškeré květy a zítra se vydám pro nějaký přípravek.

Uživatelský avatar
picris
Příspěvky: 556
Registrován: úte 14. úno 2012 10:04:30
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod picris » úte 12. úno 2013 17:33:37

K tomu požkození listu mohu jen podotknout, že se mi to také stává :). Přesně jak řekla modrákocka, také je někdy chudinky nechám vyschnout a lístky se po opření o květináček takto poškodí.

Uživatelský avatar
zdenkap
Příspěvky: 91
Registrován: pon 18. úno 2013 14:25:31

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod zdenkap » pon 18. úno 2013 14:39:04

Dobrý den, mohl by mi, prosím, někdo poradit? Na třech fialkách se mi udělaly světlé skvrny na listech. Místy vypadají dokonce jako chodbičky. Listy jsou zespodu normální, zdravé. Rostlinky nebyly polité vodou a jinak rostou normálně. Nikde jsem nenašla, co by to mohlo být. Snad jen podobné příznaky dělá listové háďátko, ale to se u afr. fialek nevyskytuje. Zdravé jsou jen vnitřní nové vyrůstající listy, všechny ostatní jsou flekaté. Děkuji za odpověď.

Uživatelský avatar
Evuška
Příspěvky: 10030
Registrován: úte 02. bře 2010 16:08:00
Bydliště: Poděbrady

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod Evuška » pon 18. úno 2013 16:46:26

Nešlo by to nafotit?

Uživatelský avatar
zdenkap
Příspěvky: 91
Registrován: pon 18. úno 2013 14:25:31

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod zdenkap » pon 18. úno 2013 18:00:55

No, já tý technice moc nerozumím, ale pokusím se. Vypadá to trochu jako mozaika a mají to rostliny, co jsem množila nové, od léta, ještě nekvetly. Škoda, že z těch vnitřních dobrých listů nejdou udělat nové.

Uživatelský avatar
vlasta sr
Příspěvky: 485
Registrován: pon 19. bře 2012 17:54:43
Bydliště: Kolárovice, Slovensko
Kontaktovat uživatele:

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod vlasta sr » pon 18. úno 2013 21:18:31

Ja mávam fľakaté vonkajšie listy, keď teraz vetrám a je fialkám zima. Aj teraz to mám na niektorých, ale neviem, ako tie fľaky vyzerajú na tvojich fialkách.
To môže byť hocičo.

Uživatelský avatar
ZuzanaH
Příspěvky: 1170
Registrován: čtv 26. črc 2012 20:41:35

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod ZuzanaH » úte 19. úno 2013 6:57:59

Zdenko, a nešlo by to raději vyfotit?
Obrázek

Uživatelský avatar
Miška
Příspěvky: 615
Registrován: pon 11. úno 2013 21:06:45
Bydliště: Severní Morava
Kontaktovat uživatele:

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod Miška » úte 19. úno 2013 14:59:50

Malé chodbičky vytvářejí také vrtalky, úplně nepatrné mušky (cca 1 mm), respektive jejich larvy.

"Jejich larvy vytvářejí v listech podlouhlé miny, které mohou splývat ve velké plošné požerky, patrné na listech jako průsvitná místa. Při pohledu proti světlu je v nich patrný trus a často se podaří najít i larvu." Jenže ty o cestičkách s tmavým trusem nic nepíšeš, takže to zřejmě nebude ono.

Fotka by byla lepší. :-)

V jedné chytré knize o pokojovkách jsem ještě našla info, že by to mohla být vlhkostí vzduchu. Zrovna je tam jako příklad vyfocena fialka, vypadá, jakoby měla skutečně vyžrané chodbičky. "Příčina: po delší dobu příliš vysoká vzdušná vlhkost."

Uživatelský avatar
zdenkap
Příspěvky: 91
Registrován: pon 18. úno 2013 14:25:31

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod zdenkap » čtv 21. úno 2013 6:02:45

Tou vlhkostí by to možná mohlo být. Já bydlím v paneláku, tam je naopak hodně sucho a tam to fialky nemají. Tyhle flekaté jsou u mámy v rodinném domku, tam je vlhko, i když zase žádný extrém. Tipuju to tak na 60% vzdušnou vlhkost. Až se k ní dostanu, tak to vyfotím, znovu prohlídnu a změřím vlhkost.

Uživatelský avatar
Babetta
Řád vděčné kočky
Řád vděčné kočky
Příspěvky: 8030
Registrován: stř 17. bře 2010 22:15:38
Bydliště: Břidličná
Kontaktovat uživatele:

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod Babetta » čtv 21. úno 2013 8:39:15

Ve vzdušné vlhkosti bych problém neviděla v případě, že tam není i průvan. Mám v místnosti vlhkost kolem 70 %. Větrám v zimě přes druhou místnost. Venku jsem měla takové ty drobné petunky a ty měly právě listy samou chodbičku a v nich jsem našla malé larvičky. Snažila jsem se najít obrázek takto napadených rostlin na netu, neúspěšně. Poškozená pletiva také mohou být nedostatkem nějakého minerálu.

Uživatelský avatar
Babetta
Řád vděčné kočky
Řád vděčné kočky
Příspěvky: 8030
Registrován: stř 17. bře 2010 22:15:38
Bydliště: Břidličná
Kontaktovat uživatele:

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod Babetta » čtv 21. úno 2013 8:51:08


Uživatelský avatar
zdenkap
Příspěvky: 91
Registrován: pon 18. úno 2013 14:25:31

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod zdenkap » čtv 21. úno 2013 10:47:51

To mě napadlo jako první, že to jsou ty mrchy, co lezou na petunie. Ale nikde jsem larvu neviděla a nedočetla se, že by napadaly fialky. Taky fialky snad nemají virovou mozaikovitost jako muškáty.

Uživatelský avatar
Martinica
Příspěvky: 2854
Registrován: sob 06. bře 2010 18:31:13
Bydliště: Brno

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod Martinica » čtv 21. úno 2013 12:18:07

Já bych použila svůj oblíbený Agrion, i víckrát... ale pokud nemáš sbírku, co by už stála za to, tak snad by bylo lepší všechno vyhodit, vygruntovat a začít znovu.

Uživatelský avatar
zdenkap
Příspěvky: 91
Registrován: pon 18. úno 2013 14:25:31

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod zdenkap » čtv 21. úno 2013 12:25:05

Asi jo. Zkusím postříkat a když tak vyhodím.

Uživatelský avatar
Babetta
Řád vděčné kočky
Řád vděčné kočky
Příspěvky: 8030
Registrován: stř 17. bře 2010 22:15:38
Bydliště: Břidličná
Kontaktovat uživatele:

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod Babetta » čtv 21. úno 2013 12:29:12

Zdeni, vyfoť a dej sem. Jestli to není roztočík, nemuselo by to být nic vážného.

Uživatelský avatar
Miška
Příspěvky: 615
Registrován: pon 11. úno 2013 21:06:45
Bydliště: Severní Morava
Kontaktovat uživatele:

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod Miška » čtv 21. úno 2013 13:03:09

Zdenko, ofotila jsem ti z té knihy obě varianty - vrtalky i vlhkost. Porovnej. Otázka je, jak by vrtalky vypadaly na fialkách, zda by na těch chlupatých a tužších listech byly také vidět ty trusové černé cestičky.

A.jpg
B.jpg