Problémy, choroby, škůdci

kytky, kytky a kytky
Uživatelský avatar
tsasenka
Příspěvky: 225
Registrován: stř 13. úno 2013 11:29:22
Kontaktovat uživatele:

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod tsasenka » pon 06. kvě 2013 12:51:05

Během dneška udělám foto. Zalévám jen spodem, někdy, když oddělám květináč, tak je jich tam mraky. Je to buď bílé, nebo šedé, hrozně moc maličké. Neskáče, plazí se.

Uživatelský avatar
Babetta
Řád vděčné kočky
Řád vděčné kočky
Příspěvky: 8030
Registrován: stř 17. bře 2010 22:15:38
Bydliště: Břidličná
Kontaktovat uživatele:

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod Babetta » pon 06. kvě 2013 12:54:27

Co použít Confidor?

Uživatelský avatar
Miška
Příspěvky: 615
Registrován: pon 11. úno 2013 21:06:45
Bydliště: Severní Morava
Kontaktovat uživatele:

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod Miška » pon 06. kvě 2013 12:55:19

Tak já jsem samozřejmě veškerý substrát tehdy vyhodila a celé kořeny vymyla pod vodou. Je to už takový můj rituál u všech nových rostlin. Nicméně roupice by opravdu neměly být v "normálním" množství nebezpečné.

Edit: podle tvého dalšího popisu, tsasenko, to ale nevypadá ani na ty roupice - ty vypadají opravdu jako pidi hadi a jsou průhledné. :-) Pokus se udělat foto, nejlépe na makro. Začínám se ale přiklánět k těm chvostoskokům. Je to spíše jako had, nebo brouček? Má to nožičky? Každopádně přesazením a šetrným vypláchnutím kořenů pro začátek nic nezkazíš.

Uživatelský avatar
janli
Příspěvky: 3739
Registrován: čtv 11. lis 2010 21:36:58
Bydliště: Jindřichův Hradec

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod janli » pon 06. kvě 2013 13:20:55

Chvostoskoci často skáčí. Hlavně aby to nebyla kořenovka. Ten Confidor bych raději použila.

Uživatelský avatar
tsasenka
Příspěvky: 225
Registrován: stř 13. úno 2013 11:29:22
Kontaktovat uživatele:

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod tsasenka » pon 06. kvě 2013 14:10:22

Tak nevím, co to může být. Má to nožičky a snad i tykadýlka. Je to hodně maličké, na fotkách je to zvětšené. Prosím o radu, co na ty potvory. Přitom jsem všechny rostlinky v únoru přesazovala.

skudci 001.jpg
skudci 002.jpg
skudci 003.jpg

Uživatelský avatar
Miška
Příspěvky: 615
Registrován: pon 11. úno 2013 21:06:45
Bydliště: Severní Morava
Kontaktovat uživatele:

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod Miška » pon 06. kvě 2013 14:16:38

Mně to tedy opravdu připadá jako chvostoskoci. Protože kořenoví červci by v takovém množství fialku zcela položili a navíc jsou nepatrně větší. A u kořenů by byly sem tam chomáčky vaty.

Vypadá to jako na tomto obrázku? - http://www.skudci.com/files/chvostoskok-2.jpg
A ti šedí by zase odpovídali tomuto obrázku chvostoskoka - http://www.naturfoto.cz/chvostoskok-fot ... -5577.html
Naposledy upravil(a) Miška dne pon 06. kvě 2013 14:19:38, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
tsasenka
Příspěvky: 225
Registrován: stř 13. úno 2013 11:29:22
Kontaktovat uživatele:

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod tsasenka » pon 06. kvě 2013 14:18:38

Žádné chomáčky vaty tam nejsou. Vůbec bych neřekla, že je nějaký problém, jen v podmiskách jsou ty potvůrky. Nevíš, co na to, Míšo?

Uživatelský avatar
Miška
Příspěvky: 615
Registrován: pon 11. úno 2013 21:06:45
Bydliště: Severní Morava
Kontaktovat uživatele:

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod Miška » pon 06. kvě 2013 14:24:23

Tsasenko, chvostoskoci milují vlhko, takže jednoznačně omezit zálivku - dlouhodobě. Osobně bych fialku vytáhla z květináče, ponořila na pár hodin do vody, rukou lehce promnula kořínky a tím větší část těchto potvůrek vyplavila. Zasadila bych do nového substrátu a nějaký čas bych zalévala velice mírně. Chemie je podle mě zbytečná, oni nejsou vůči rostlinám škodliví (max. můžou ohrozit drobné kořenící rostlinky), ale sama říkáš, že fialka prospívá.

Uživatelský avatar
Martinica
Příspěvky: 2854
Registrován: sob 06. bře 2010 18:31:13
Bydliště: Brno

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod Martinica » pon 06. kvě 2013 14:24:46

Určitě nejsem odborník, chtělo by to poradit se se znalcem. Ale tipuju na nějaký druh kořenové mšičky. Za sebe jen opakuju, všechno bych to vyhodila z té zeminy, kořeny zkrátila a velice DOBŘE promyla v nějakém organofosfátu, nebo něčem... nebudu radit, v čem, nová a kvalitní zemina a DŮKLADNÉ omytí květináčů a okolí, kde to stálo, v tom roztoku. Použila bych rukavice, vsakuje se to kůží. Mohlo by to stačit. Ale nebudu rozdávat rady, holčiny poví svůj názor. Bude asi hodně podobný. Už jsme měli leccos, a zbavit se jde, pečlivostí a důkladností. Krom třeba háďat, tam doporučujeme raději vyhodit... ale tohle je něco jiného.
Jestli je to chvostoskok, nevím, v tom případě asi larvičky. Měla jsem ho naposledy na kytkách jako děcko, a vím, že je to drobný černý hmyz, co na povrchu zeminy skáče. Pokud vím, je celkem neškodný...

Uživatelský avatar
Martinica
Příspěvky: 2854
Registrován: sob 06. bře 2010 18:31:13
Bydliště: Brno

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod Martinica » pon 06. kvě 2013 14:27:55

Mišak píše:Tsasenko, chvostoskoci milují vlhko, takže jednoznačně omezit zálivku - dlouhodobě. Osobně bych fialku vytáhla z květináče, ponořila na pár hodin do vody, rukou lehce promnula kořínky a tím větší část těchto potvůrek vyplavila. Zasadila bych do nového substrátu a nějaký čas bych zalévala velice mírně. Chemie je podle mě zbytečná, oni nejsou vůči rostlinám škodliví (max. můžou ohrozit drobné kořenící rostlinky), ale sama říkáš, že fialka prospívá.

Souhlas, pokud je to ono, chemie je zbytečná.

Uživatelský avatar
Miška
Příspěvky: 615
Registrován: pon 11. úno 2013 21:06:45
Bydliště: Severní Morava
Kontaktovat uživatele:

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod Miška » pon 06. kvě 2013 14:29:06

Marti, tsasenka žádnou vlnu ani jiný problém nenašla. Když srovnáš její fotky s fotkami, které jsem vkládala výše, tak to celkem odpovídá těm chvostoskokům, má tam i ty šedé varianty. To nejlépe posoudí tsasenka, zda to odpovídá, okem je určitě rozezná lépe než my z fotografie.

Uživatelský avatar
Babetta
Řád vděčné kočky
Řád vděčné kočky
Příspěvky: 8030
Registrován: stř 17. bře 2010 22:15:38
Bydliště: Břidličná
Kontaktovat uživatele:

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod Babetta » pon 06. kvě 2013 14:36:27

Tady jsem našla foto někoho, kdo měl stejný problém.
http://www.poradte.cz/rostliny-a-pestov ... inaci.html

Uživatelský avatar
Miška
Příspěvky: 615
Registrován: pon 11. úno 2013 21:06:45
Bydliště: Severní Morava
Kontaktovat uživatele:

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod Miška » pon 06. kvě 2013 14:42:26

Přesně jak píšou diskutující ve spodních příspěvcích - v jejich případě jsou to chvostoskoci, a navíc ideální ukázka toho, jak žijí na vnější straně květináče. To si pamatuju ještě z dětství, tehdy se používaly hlavně ty terakotové hliněné květináče, a když na nich nebyla plíseň, tak aspoň tyhle malé potvůrky. :-) Na to vždycky spolehlivě zabralo sucho. :-)

Uživatelský avatar
Martinica
Příspěvky: 2854
Registrován: sob 06. bře 2010 18:31:13
Bydliště: Brno

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod Martinica » pon 06. kvě 2013 14:46:44

Mišak píše:Marti, tsasenka žádnou vlnu ani jiný problém nenašla. Když srovnáš její fotky s fotkami, které jsem vkládala výše, tak to celkem odpovídá těm chvostoskokům, má tam i ty šedé varianty. To nejlépe posoudí tsasenka, zda to odpovídá, okem je určitě rozezná lépe než my z fotografie.

Určitě, Miško, já to neřeším a nevím, oč jde... neznám to. Spíš jsem myslela ochranu všeobecně, krom háďátek jsem měla za ty roky už asi vše. Co je psáno v předešlých příspěvcích, je dobré, a mělo by to stačit. Hlavní je, že jsou v podstatě neškodní.

Uživatelský avatar
modrakocka1
Příspěvky: 10024
Registrován: úte 02. bře 2010 7:44:01
Bydliště: Děčín
Kontaktovat uživatele:

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod modrakocka1 » pon 06. kvě 2013 14:56:03

Babička je zalívala kávovou sedlinou a nebo taky louhovanými vajgly. A vždycky zmizeli.

Uživatelský avatar
Miška
Příspěvky: 615
Registrován: pon 11. úno 2013 21:06:45
Bydliště: Severní Morava
Kontaktovat uživatele:

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod Miška » pon 06. kvě 2013 14:59:28

Jasně Marti, já také nejsem odborník, jen zrovna tyhle potvůrky jsme mívali u babičky docela často, i když převážně jen na povrchu substrátu a vnějšku květináče (u nás se odjakživa zalévalo všechno vrchem). Já zase nemám moc zkušeností se sviluškami, mšicemi, třásněnkami apod. To se mi naštěstí vždy vyhlo. Setkala jsem se akorát s kořenovými a vlnatými červci, ti mi požrali sbírku před pár lety, když jsem na fialky neměla kvůli rekonstrukci bytu čas.

Jinak já nejsem zastáncem úplného hubení veškerého života do posledního mikroorganismu. Substrát má být aspoň trošku živý, v rovnováze. Tím nemyslím, že bychom tam měli nechávat kořenové vši, háďátka a jiné škůdce. Ale třeba právě roupice, chvostoskoci, různé druhy užitečných hub apod. naopak pomáhají. Pokud se samozřejmě vyskytují v rozumném množství a nepřemnoží se. Pomáhají např. zbavovat rostlinu od zetlelých kořínků nebo požírají ty škodlivé houby apod. Je to jen můj názor a nemusíte s ním souhlasit. Je to jen úvaha. :-)

Toho chvostoskoka bych se ale stejně pomalu zbavovala (už kvůli svému pocitu, z hmyzu mám děsnou hrůzu, i když je užitečný), ale zase bych z toho nedělala nějaké drama. :-)

Uživatelský avatar
tsasenka
Příspěvky: 225
Registrován: stř 13. úno 2013 11:29:22
Kontaktovat uživatele:

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod tsasenka » pon 06. kvě 2013 15:34:27

Tak jsem zastihla svou studující sestru zahradnici a přes kameru jsme se shodly, že to jsou ti chvostoskoci. Poradila mi zálivku vrchem hypermanganem, po 10 minutách vodu vylít, umýt podmisky a nechat hlinu vyschnout, méně zalévat.
Já jsem fialky zalévala a chvilku je tam nechala stát (někdy i třeba půl hodiny), takže teď tu dobu velice zkrátím. Takové potvůrky tam mít nechci.

Uživatelský avatar
Miška
Příspěvky: 615
Registrován: pon 11. úno 2013 21:06:45
Bydliště: Severní Morava
Kontaktovat uživatele:

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod Miška » pon 06. kvě 2013 15:49:56

Tsasenko, já bych ani ten hypermangan nedávala. Přijde mi to opravdu zbytečné. Stačí, když fialku vytáhneš, kořeny úplně jemně propláchneš teplou vodou (stačí jen ponořit, breberky se částečně vyplaví samy), fialku přesadíš do čistého substrátu a značně omezíš zálivku - nejen dobu ponoření květináče do vody, ale i frekvenci, tzn. ne 2x týdně, ale třeba jen jednou nebo ještě déle, prostě nechat substrát suchý. Fialky to zvládnou a chvostoskoci pomalu zmizí sami. U toho hypermanganu opravdu pozor na množství, aby sis nespálila kořínky. A další jeho nevýhoda je, že ti zničí užitečné druhy hub a může se ti časem rozbujet plíseň. To se sice může stát tak jako tak, ale ve sterilním substrátu má bujení mnohem rychlejší průběh, protože ji nic neohrožuje. Ale samozřejmě jednej dle svého uvážení. :-)

Uživatelský avatar
tsasenka
Příspěvky: 225
Registrován: stř 13. úno 2013 11:29:22
Kontaktovat uživatele:

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod tsasenka » pon 06. kvě 2013 15:55:48

Míšo, děkuji za názor. Myslíš, že fialky zvládnout víc než týden bez zálivky? Když jsem v létě jela na dovolenou, dostaly zálivku až 8. den a mladé rostlinky byly dost povadlé. Po zálivce se znovu vzpamatovaly. Bojím se, abych jim moc neublížila.
Zkusím to bez toho hypermanganu a uvidím.

Uživatelský avatar
Miška
Příspěvky: 615
Registrován: pon 11. úno 2013 21:06:45
Bydliště: Severní Morava
Kontaktovat uživatele:

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod Miška » pon 06. kvě 2013 16:12:31

Tsasenko, fialky obecně zvládají sušší substrát lépe než trvale mokrý. A jsou tu mezi námi děvčata, která jsou známé přesychačky - zalévají až tehdy, když fialky začínají věšet listy. :-) Také jsem měla kdysi takové období, když jsem nestíhala po práci. :-) A vždycky se po chvíli vzpamatovaly a vydržely to tak léta. Nicméně ten týden bez zálivky ber orientačně, to záleží na tvých podmínkách, pokud ti substrát vysychá již za 3 dny, tak tu zálivku samozřejmě uprav. :-) Jde prostě jen o to, aby byl nějaký čas spíše sušší než vlhký. A nemusíš nechat fialky vyloženě vadnout.

Ale jak říkám, tsasenko, to jsou jen mé rady a moje zkušenosti, u tebe to může fungovat úplně jinak. Nerada bych, aby se tvým fialkám něco stalo.