Saintpaulia

kytky, kytky a kytky
Uživatelský avatar
Olginka
Příspěvky: 623
Registrován: úte 20. zář 2011 8:53:21
Bydliště: Děčínsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Saintpaulia

Příspěvekod Olginka » stř 04. zář 2013 12:11:53

Střední fialové a bílé květy se světle zeleným třepením na vrchních okvětních plátkách a růžovým okrajem. List světlý, typu holly (cesmína). Nenáročná odrůda. Květ skutečně připomíná pohádkovou Popelku. Foto. (L. N. Likhoshva "Senpolii", m. Kiev, časopis "Tsvety Ukrainy", r. 2002)

Jednoduché a poloplné vlnité bílé květy s růžovo-vínovými fleky. Velice hojně kvete, světlý list, kompaktní rostlina. (I. A. Kirillova, m. Roshal', Mosk. obl., katalog na r. 2002)

No a vyznej se v tom. :9902:

Uživatelský avatar
HankaP
administrátor
Příspěvky: 4592
Registrován: čtv 03. pro 2009 3:55:29
Bydliště: Praha

Re: Saintpaulia

Příspěvekod HankaP » stř 04. zář 2013 13:03:51

A ještě mi ukažte na některé té fotce to jediné, v čem se všechny ty popisy shodnou - světlé listy. :-)
Diskuse (z lat. discussio od dis-quatere, pře-třásat, zkoumat, diskutovat) je věcný rozhovor nad tématem, jehož cílem není rozhodovat, ale věc pečlivě rozebrat z různých stran, shromáždit argumenty a připravit půdu pro rozhodnutí.
korektor.cz

Uživatelský avatar
Olginka
Příspěvky: 623
Registrován: úte 20. zář 2011 8:53:21
Bydliště: Děčínsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Saintpaulia

Příspěvekod Olginka » stř 04. zář 2013 13:19:12

Hani, to je fakt, nevšimla jsem si, ale zdají se být tmavé. Já ji mám koupenou tady, ale ještě nekvetla, tak jsem zvědavá, ale list má skutečně světlý.

http://fialka.kiev.ua/sortretro?razdel=2&object=7

Uživatelský avatar
Miška
Příspěvky: 615
Registrován: pon 11. úno 2013 21:06:45
Bydliště: Severní Morava
Kontaktovat uživatele:

Re: Saintpaulia

Příspěvekod Miška » stř 04. zář 2013 13:22:10

Hehe, listy Zolushkin Son... to je kapitola sama pro sebe :9902:

Listový řízek jsem na jaře objednala přes Světlanu Švelidze od Iriny Kormiliciny - http://www.flowersdream.ru/files/imgfile975.html. Z něj mi vyrostlo celkem 6 rozetek - 3 s vlnitými listy jako na obrázku vpravo a jako na většině fotek z internetu, a 3 s rovnějšími listy jako na obrázku vlevo (takto vypadal i mateřský list od Kormiliciny). A přísahám na holý pupek, že v žádném případě nedošlo k záměně rostlin a popisků, ony ty rozetky se lišily svým vzhledem ještě když byly u mateřského listu. Takže mám 3 rozetky takové a 3 makové. :-) Jsem zvědavá, zda z toho vyrostou i stejné květy...

Zolushkin Son.jpg

Uživatelský avatar
HankaP
administrátor
Příspěvky: 4592
Registrován: čtv 03. pro 2009 3:55:29
Bydliště: Praha

Re: Saintpaulia

Příspěvekod HankaP » stř 04. zář 2013 14:08:30

Šedá je všechna teorie a zelený strom života... :-D
Diskuse (z lat. discussio od dis-quatere, pře-třásat, zkoumat, diskutovat) je věcný rozhovor nad tématem, jehož cílem není rozhodovat, ale věc pečlivě rozebrat z různých stran, shromáždit argumenty a připravit půdu pro rozhodnutí.
korektor.cz

Uživatelský avatar
HankaP
administrátor
Příspěvky: 4592
Registrován: čtv 03. pro 2009 3:55:29
Bydliště: Praha

Re: Saintpaulia

Příspěvekod HankaP » stř 04. zář 2013 14:30:56

A podle mě je docela možné, že se některé odrůdy prostě mohou "přirozeným" výběrem (nemyslím teď ani tak přirozený ve smyslu přírody :-) posunout kousek jinam, než kde byly původně - menší odchylka, zvýraznění, něco, co se zdaleka ještě nemusí považovat za sport, ale fialka se víc líbí, šíří se a postupně tu původní variantu přebije...

Není to zpravidla tak - aspoň co jsme tu kdy probírali, se mi zdá, že jo - že když odrůda na většině nalezených fotek příliš neodpovídá popisu, je spíš hezčí a zajímavější, než jaká "by měla být"?
:138:
Diskuse (z lat. discussio od dis-quatere, pře-třásat, zkoumat, diskutovat) je věcný rozhovor nad tématem, jehož cílem není rozhodovat, ale věc pečlivě rozebrat z různých stran, shromáždit argumenty a připravit půdu pro rozhodnutí.
korektor.cz

Uživatelský avatar
Miška
Příspěvky: 615
Registrován: pon 11. úno 2013 21:06:45
Bydliště: Severní Morava
Kontaktovat uživatele:

Re: Saintpaulia

Příspěvekod Miška » stř 04. zář 2013 14:39:19

Je to tak a osobně se modlím, aby mi skutečně vykvetla ta bílá varianta s fialovým orchideovým lemem - proto jsem si ji také kupovala. :-) Akorát mě mrzí, že vlastně nevím, jak to vlastně má doopravdy být. Nu co, do katalogu asi uvedu jeden z těch "magazínových" popisů a zároveň tam doplním i ten z retro-sort a připíšu nějakou poznámku. Docela by mě zajímalo, z kterého roku nebo aspoň dekády může tahle odrůda být.

Uživatelský avatar
HankaP
administrátor
Příspěvky: 4592
Registrován: čtv 03. pro 2009 3:55:29
Bydliště: Praha

Re: Saintpaulia

Příspěvekod HankaP » stř 04. zář 2013 14:47:04

Jo, mimochodem - ten druhý "magazínový" popis je z katalogu I. A. Kirillovové - té Inny Anatoljevny Kirillovové, co je uvedená jako "charanitel sorta"... :-)
Diskuse (z lat. discussio od dis-quatere, pře-třásat, zkoumat, diskutovat) je věcný rozhovor nad tématem, jehož cílem není rozhodovat, ale věc pečlivě rozebrat z různých stran, shromáždit argumenty a připravit půdu pro rozhodnutí.
korektor.cz

Uživatelský avatar
Miška
Příspěvky: 615
Registrován: pon 11. úno 2013 21:06:45
Bydliště: Severní Morava
Kontaktovat uživatele:

Re: Saintpaulia

Příspěvekod Miška » stř 04. zář 2013 14:56:50

No tak to je dobré, to jsem úplně přehlédla. :-) Jdou se žhavit dráty, písnu jí e-mail. :-)

Uživatelský avatar
Olginka
Příspěvky: 623
Registrován: úte 20. zář 2011 8:53:21
Bydliště: Děčínsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Saintpaulia

Příspěvekod Olginka » stř 04. zář 2013 17:16:45

Míšo, pak dej vědět, jak to dopadlo. :350:

Uživatelský avatar
Miška
Příspěvky: 615
Registrován: pon 11. úno 2013 21:06:45
Bydliště: Severní Morava
Kontaktovat uživatele:

Re: Saintpaulia

Příspěvekod Miška » stř 04. zář 2013 18:21:42

Mail jsem napsala, tak uvidíme, zda odepíše. Nicméně tady jsem našla nějakou diskusi či co, kde také probírají to, že popisy jsou různé a zmiňují se i o té růžové variantě z retro-sort. A že asi už neexistují nějaké oficiální záznamy, že je paní Deikun snad zničila. Víc toho s překladačem nerozumím, jsou to hrozné patlaniny. :D Takže dohromady moc nevím, zda dospěli k nějakému výsledku.
http://senpolia.org/talk/standarty/3386.html

Uživatelský avatar
Olginka
Příspěvky: 623
Registrován: úte 20. zář 2011 8:53:21
Bydliště: Děčínsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Saintpaulia

Příspěvekod Olginka » stř 04. zář 2013 19:20:58

No tak oni se dopracovali ke stejnému výsledku jako my - nikdo nic neví. :3756: Pravděpodobně ve sbírkách koluje odrůda a její sporty a také modifikace pod jedním názvem. Navíc píšou, že mladé rostlinky se musí ponechávat všechny, dokud nevykvetou, protože barvy se projevují postupně. Zřejmě odrůda není dostatečně stálá, což vlastně vysvětluje i množství různých variant kvetení a popisů.

Uživatelský avatar
Miška
Příspěvky: 615
Registrován: pon 11. úno 2013 21:06:45
Bydliště: Severní Morava
Kontaktovat uživatele:

Re: Saintpaulia

Příspěvekod Miška » stř 04. zář 2013 19:25:41

A mohla bys mi prosím přeložit tu pasáž, jak p. Deikun zničila ty záznamy? Docela by mě to zajímalo, proč se tak stalo...

Uživatelský avatar
Olginka
Příspěvky: 623
Registrován: úte 20. zář 2011 8:53:21
Bydliště: Děčínsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Saintpaulia

Příspěvekod Olginka » stř 04. zář 2013 19:36:00

Дейкун уничтожила все свои селекционные записи и каталоги, выбросила стеллажи и фиалки.. Так что, концов уж не найти.. Выбрасывала и плакала.. Говорила, что никогда не думала, что жизнь заставит ее это сделать... .... Мне удалось спасти (буквально из мусора) несколько экземпляров ее книги.. Теперь это библиографическая редкость...

Deikun zničila veškeré své poznámky a katalogy, vyhodila stojany a fialky. Takže už se nic nedá dohledat... Vyhazovala a plakala... Říkala, že nikdy si ani nepomyslela, že ji život donutí tohle udělat... Podařilo se mi zachránit (doslova z odpadků) pár exemplářů její knihy. Teď je to bibliografická vzácnost...

Uživatelský avatar
eskargoth
Příspěvky: 218
Registrován: úte 28. srp 2012 14:06:18
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Saintpaulia

Příspěvekod eskargoth » stř 04. zář 2013 19:37:09

Proč by někdo něco takového dělal?

Uživatelský avatar
Miška
Příspěvky: 615
Registrován: pon 11. úno 2013 21:06:45
Bydliště: Severní Morava
Kontaktovat uživatele:

Re: Saintpaulia

Příspěvekod Miška » stř 04. zář 2013 19:43:48

To je tedy šílené!
Olginko, ještě jednou moc děkuji za pomoc. Asi si některý víkend sednu a všechny naše poznámky sepíšu a vylepím na svůj web, abych to měla pohromadě. Štve mě, že neumím rusky, to by si člověk dokázal najít tolik zajímavostí, nejen k této odrůdě.

Uživatelský avatar
Olginka
Příspěvky: 623
Registrován: úte 20. zář 2011 8:53:21
Bydliště: Děčínsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Saintpaulia

Příspěvekod Olginka » stř 04. zář 2013 19:50:35

:8786:

Uživatelský avatar
Olginka
Příspěvky: 623
Registrován: úte 20. zář 2011 8:53:21
Bydliště: Děčínsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Saintpaulia

Příspěvekod Olginka » stř 04. zář 2013 19:52:24

eskargoth píše:Proč by někdo něco takového dělal?

Tenkrát byla šílená doba, mohlo se stát cokoliv.

Uživatelský avatar
eskargoth
Příspěvky: 218
Registrován: úte 28. srp 2012 14:06:18
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Saintpaulia

Příspěvekod eskargoth » stř 04. zář 2013 19:53:49

To máš asi pravdu. :( Jen mi to připadá šílené - zničit tolikaleté úsilí...

Uživatelský avatar
Olginka
Příspěvky: 623
Registrován: úte 20. zář 2011 8:53:21
Bydliště: Děčínsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Saintpaulia

Příspěvekod Olginka » stř 04. zář 2013 20:05:13

Někde jsem četla, že Butene (myslím, že psali o ní), byla donucená zlikvidovat veškerou svoji práci z finančních důvodů. Zkrátka nebyly peníze... Je to smutné, ale skutečně tenkrát to tak bylo.