Jak pěstujete? Na čem, v čem a pod...

kytky, kytky a kytky
Uživatelský avatar
modrakocka1
Příspěvky: 10024
Registrován: úte 02. bře 2010 7:44:01
Bydliště: Děčín
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak pěstujete? Na čem, v čem a pod...

Příspěvekod modrakocka1 » sob 04. led 2014 19:13:01

No, třeba ty menší, že jsou nižší, tím pádem i dál od světla.

Uživatelský avatar
Miška
Příspěvky: 615
Registrován: pon 11. úno 2013 21:06:45
Bydliště: Severní Morava
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak pěstujete? Na čem, v čem a pod...

Příspěvekod Miška » sob 04. led 2014 19:29:13

Kočko, když je světla nadbytek, vzniká velké množství kyslíkových radikálů a může na čas dojít k přerušení fotosyntézy. Listy mohou mít nahnědlé nebo stříbřité skvrnky, růžice zastavuje růst, středové lístky mohou být zakrslé. Listy mohou získat nádech červené až fialové.

Uživatelský avatar
modrakocka1
Příspěvky: 10024
Registrován: úte 02. bře 2010 7:44:01
Bydliště: Děčín
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak pěstujete? Na čem, v čem a pod...

Příspěvekod modrakocka1 » sob 04. led 2014 21:01:31

Míšo, tak to je mám nejspíš přesvícené. Mám krásné velké rostliny, bohatě kvetou a pak během pár dnů jim začnou krnět středové listy bez příčiny. Postříkané to mám vším možným, takže bych neměla mít breberky ani plísně, nové rostliny mi nedošly, takže příčinou je asi to světlo. A je lepší na pár dní vůbec nesvítit, nebo jen zkrátit dobu svícení? Já to teď měla od 9 do 8 večer. Takže cca 11 hodin + světlo z venku.

Uživatelský avatar
Babetta
Řád vděčné kočky
Řád vděčné kočky
Příspěvky: 8030
Registrován: stř 17. bře 2010 22:15:38
Bydliště: Břidličná
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak pěstujete? Na čem, v čem a pod...

Příspěvekod Babetta » sob 04. led 2014 23:20:14

Jen prodlužuji den, svítím od 16-19 h. Myslím, že tím, že jim nebudeš svítit pár dní vůbec, nic nespravíš. Spíš jim trochu zastiň a zkrať dobu svícení.

Uživatelský avatar
modrakocka1
Příspěvky: 10024
Registrován: úte 02. bře 2010 7:44:01
Bydliště: Děčín
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak pěstujete? Na čem, v čem a pod...

Příspěvekod modrakocka1 » ned 05. led 2014 9:51:21

No jo, jenže já mám problém v tom, že třeba strepsy, co jsou na spodním patře, když nesvítím, nemají vůbec světlo, teda jen minimum, a zvlášť to rozsvítit nejde, to bych musela každý den vyndavat vrchní trubice z těles.

Uživatelský avatar
Miška
Příspěvky: 615
Registrován: pon 11. úno 2013 21:06:45
Bydliště: Severní Morava
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak pěstujete? Na čem, v čem a pod...

Příspěvekod Miška » ned 05. led 2014 10:02:27

Kočko, a jaké máš parametry svícení? A nebyla by fotka té fialky? Také ti červená až fialoví? Přihnojuješ? Přeci jen 11 hodin umělého světla + denní světlo může mít za následek to, že rostliny hodně rychle spotřebovávají živiny a možná i kvůli tomu zastavují svůj růst. Nebo naopak hnojíš až příliš?

Osobně bych asi snížila dobu osvitu na 6-8 hodin (pokud ti zbytek obstarává denní světlo od okna), případně odstranila reflexní fólie (pokud nějaké máš). Pokud by se to nezlepšilo, tak asi upravit vzdálenost polic, případně lehce přistínit. Anebo možná jen zbytečně plašíš? :-) Také bývám občas paranoidní a vidím problém tam, kde ve skutečnosti není.

Jinak si myslím, že menší nedostatek světla (pokud je ovšem nad hranicí potřebné pro nastartování fotosyntézy) není zas takový problém. Rostliny si na své prostředí zvyknou. Já jsem třeba dala část fialek na polici do obýváku, který je orientován na západ. V létě tam svítí slunko jen odpoledne, v zimě v podstatě vůbec. V prvních 14 dnech se fialky extrémně stáčely k oknu, byly vytáhlé. Teď po dvou měsících si ale na své nové stanoviště zvykly tak, že už se vůbec nestáčejí a dokonce začínají rašit nové lístečky.

Tím, že budeš svítit příliš dlouho a příliš intenzivně, moc nevyřešíš. Fotosyntéza probíhá jen za určitých podmínek a ani jeden extrém není vhodný.

Uživatelský avatar
modrakocka1
Příspěvky: 10024
Registrován: úte 02. bře 2010 7:44:01
Bydliště: Děčín
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak pěstujete? Na čem, v čem a pod...

Příspěvekod modrakocka1 » ned 05. led 2014 10:41:01

No, jdu zjistit parametry a vyfotit.

Uživatelský avatar
modrakocka1
Příspěvky: 10024
Registrován: úte 02. bře 2010 7:44:01
Bydliště: Děčín
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak pěstujete? Na čem, v čem a pod...

Příspěvekod modrakocka1 » ned 05. led 2014 13:31:59

a9.jpg
a8.jpg
a7.jpg
a6.jpg
a5.jpg
a4.jpg
a3.jpg
a2.jpg
a1.jpg

Uživatelský avatar
cirrhus
Příspěvky: 2260
Registrován: stř 13. úno 2013 17:53:20
Bydliště: Straškov Vodochody

Re: Jak pěstujete? Na čem, v čem a pod...

Příspěvekod cirrhus » ned 05. led 2014 18:39:53

Holky, vysvětlete mi vědecký základ vašeho chtíče "studeného" světla? Vždyť to jsou převážně modré vlnové délky a ty potřebují rostliny mnohem méně, než opačné červené spektrum, které je více zastoupené v "teplém" světle. Tzn. v těch zářivkách nebo vůbec zářičích, co svítí do žluta...

Uživatelský avatar
modrakocka1
Příspěvky: 10024
Registrován: úte 02. bře 2010 7:44:01
Bydliště: Děčín
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak pěstujete? Na čem, v čem a pod...

Příspěvekod modrakocka1 » ned 05. led 2014 18:58:02

Pepčo, já mám i červené zářivky (Osram Fluora, jedna stála 400 Kč) a nevidím žádný rozdíl u rostlin.

Uživatelský avatar
Miška
Příspěvky: 615
Registrován: pon 11. úno 2013 21:06:45
Bydliště: Severní Morava
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak pěstujete? Na čem, v čem a pod...

Příspěvekod Miška » ned 05. led 2014 19:38:30

Ono je v podstatě jedno, zda svítíme teplými bílými nebo chladnými bílými odstíny zářivek, všechny druhy bílé zářivky jsou širokospektrální. V průběhu dne se v přírodě také mění složení světla dle úhlu dopadu slunečního záření, typu oblačnosti, zastínění vegetací atd. Kopírovat přírodní podmínky samozřejmě technicky nelze, nicméně ideální by asi byla (a spousta pěstitelů to rovněž doporučuje) kombinace obou druhů zářivek. Výzkumy bylo prokázáno, že bílé odstíny zářivek dávají vyšší výtěžek fotosyntézy než třeba sodíkové výbojky se "žlutým" světlem, nebo "speciální" barevné zářivky.

Vzhledem ke svým možnostem (velikost a umístění polic) mohu instalovat na jednu polici pouze po jedné zářivce. Protože mám na policích především mimina a potřebuji podpořit spíše růst než kvetení, vybrala jsem chladnou bílou, která má vést k lepším růstovým výsledkům. Někomu může chladná vadit na oko, ale já v ložnici svítím v době, kdy tam nejsem. Navíc mám police ze žlutého dřeva, a tak to spíše vypadá, jako bych měla teplé zářivky.
Naposledy upravil(a) Miška dne ned 05. led 2014 19:55:49, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
cirrhus
Příspěvky: 2260
Registrován: stř 13. úno 2013 17:53:20
Bydliště: Straškov Vodochody

Re: Jak pěstujete? Na čem, v čem a pod...

Příspěvekod cirrhus » ned 05. led 2014 19:40:29

Míšo, Ivčo, díky za osvětlení problému. :3563:

Uživatelský avatar
Miška
Příspěvky: 615
Registrován: pon 11. úno 2013 21:06:45
Bydliště: Severní Morava
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak pěstujete? Na čem, v čem a pod...

Příspěvekod Miška » ned 05. led 2014 20:54:15

Na webu http://electronics-by-tom.blogspot.cz/2 ... oller.html jsem našla jeden krásný obrázek osvětlených regálů. Zaujal mě především kvůli tomu, jak tady řešíme vzdálenost zářivek od vrcholu rostlin. Připadá mi, že zářivky tady mají také docela blízko fialek, tělesa mají dvě trubice a ještě jsou umístěny dvě sady vedle sebe (což je ale vzhledem k hloubce regálu pochopitelné). Musí to mít pořádnou intenzitu. Ale zřejmě tomuto množství světla přizpůsobili i dobu osvětlení.

towers.jpg


Kočko, jak jsi na tom s tím hnojením pod zářivkami? A v jakém substrátu pěstuješ?

Uživatelský avatar
modrakocka1
Příspěvky: 10024
Registrován: úte 02. bře 2010 7:44:01
Bydliště: Děčín
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak pěstujete? Na čem, v čem a pod...

Příspěvekod modrakocka1 » ned 05. led 2014 21:01:38

No, pěstuju v substrátu pro pokojovky míchaným s perlitem a vermikulitem. Poměry nevím, baj voko, aby to bylo tak akorát. A hnojivo dávám granulovaný hnůj. Do květináče o průměru 9 cm dávám tak +- 10 větších granulek.

Uživatelský avatar
Miška
Příspěvky: 615
Registrován: pon 11. úno 2013 21:06:45
Bydliště: Severní Morava
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak pěstujete? Na čem, v čem a pod...

Příspěvekod Miška » ned 05. led 2014 21:21:42

Tak se substrátem jsme na tom podobně (výsevní + pro pokojovky + vermikulit + perlit, nově přidávám ještě ten lignocel). S granulovaným hnojem nemám žádné zkušenosti, používám klasiku Kristalon. Hnojila jsem asi 1x týdně nebo co 10 dní nepatrně slabším roztokem. Teď mám s hnojením pauzu, protože jsem už přesazovala.

Uživatelský avatar
HankaP
administrátor
Příspěvky: 4592
Registrován: čtv 03. pro 2009 3:55:29
Bydliště: Praha

Re: Jak pěstujete? Na čem, v čem a pod...

Příspěvekod HankaP » pon 06. led 2014 4:06:56

Miška píše:... Připadá mi, že zářivky tady mají také docela blízko fialek...

Já to tedy odhaduju tak min. na 50 cm mezi policemi - porovnávám s postavou ženštiny - já jsem prcek a mám do pasu 95 cm, ona zas tak na prcka nevypadá a ještě má tu třetí polici nad pasem...? (Je to mimochodem Libbie Glembocki, Bluebird Greenhouse, dalo by se jí i napsat... :-)

Taky tam právě mají klimatizaci, aby se fialky díky těm zářivkám nepřehřívaly... A u moc blízko posazených zářivek je, si myslím, teplo větší problém, než moc světla - světlo se dá regulovat délkou svícení, jde spíš o celkové množství, ale to bezprostřední okamžité teplo ty zářivky vyvinou, i když by svítily třeba jen pár hodin...
Diskuse (z lat. discussio od dis-quatere, pře-třásat, zkoumat, diskutovat) je věcný rozhovor nad tématem, jehož cílem není rozhodovat, ale věc pečlivě rozebrat z různých stran, shromáždit argumenty a připravit půdu pro rozhodnutí.
korektor.cz

Uživatelský avatar
Miška
Příspěvky: 615
Registrován: pon 11. úno 2013 21:06:45
Bydliště: Severní Morava
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak pěstujete? Na čem, v čem a pod...

Příspěvekod Miška » pon 06. led 2014 8:02:24

Jo, vzdálenost mezi policemi bych taky viděla na těch 50 cm. Ale když odečtu výšku zářivek (asi 10 cm) a výšku rostlin (také asi 10 cm), tak je vzdálenost mezi zářivkou a vrcholem rostliny 30 cm. Tedy hádám, že to tak může být. :-)

Já mám sice vzdálenost poloviční (15 cm), ale zase mám jednu slabší trubici, zatímco ona má v jednom tělese trubice dvě. Tak si tak říkám, že problém s přesvícením bych snad do budoucna neměla mít (doufám). Ale, Hani, napsat bys jí mohla. :-)

Uživatelský avatar
Babetta
Řád vděčné kočky
Řád vděčné kočky
Příspěvky: 8030
Registrován: stř 17. bře 2010 22:15:38
Bydliště: Břidličná
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak pěstujete? Na čem, v čem a pod...

Příspěvekod Babetta » čtv 09. led 2014 17:58:31

Kotě, koukla jsem na ty tvé fialky. Taky mám některé jako ty. Fakt tomu už nerozumím. Světlem to asi nebude. Uvažuji nad možnostmi. Stres a nebo přemokření z knotové závlahy a nebo přehnojení. I když jsou listy pokroucené, srdíčko mají zdravé, takže to na roztoče nevypadá. Je fakt, že když přesadím, fialka se začne zlepšovat.
Uvítám od ostatních názory.

f 004.JPG
f 002.JPG

Uživatelský avatar
Miška
Příspěvky: 615
Registrován: pon 11. úno 2013 21:06:45
Bydliště: Severní Morava
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak pěstujete? Na čem, v čem a pod...

Příspěvekod Miška » čtv 09. led 2014 19:45:14

Dančo, samozřejmě neznám tvoje pěstební podmínky, takže jen zvažuji varianty, které mě v souvislosti s umělým světlem napadají. Nezlob se, pokud jsem mimo. :-)

- Zasolení substrátu po nadměrném hnojení (po přesazení do čistého substrátu fialka pookřeje)?
- Nedostatek živin (po přesazení do nového substrátu fialka pookřeje = dostane novou várku živin)?

- Jak je na tom kořenový systém, když fialku vytáhneš z květináče? Mají kořeny dost vzduchu? Není zemina při neustálém vlhku/mokru moc těžká a málo prodyšná? Tvoří se nové kořeny?
- Z fotky se mi zdá, že tato fialka má nějaké dlouhé řapíky, nebo se mýlím? Že by naopak málo světla?

Uživatelský avatar
picris
Příspěvky: 556
Registrován: úte 14. úno 2012 10:04:30
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak pěstujete? Na čem, v čem a pod...

Příspěvekod picris » čtv 09. led 2014 19:47:17

Mně jedna fialka z Ameriky po přesazení do vlastního substrátu a převedení na knoty udělala podobnou věc. Listy se úplně zdeformovaly, srdíčko tak nějak zakrnilo. Bylo mi ale hodně divný, že by se roztočíkem nakazila tak rychle a tak vehementně. Nakonec normálně kvetla a i listy už jsou lepší. Podle mne asi přehnojení, někde jsem to mám pocit i četla.