Jak pěstujete? Na čem, v čem a pod...

kytky, kytky a kytky
Uživatelský avatar
eskargoth
Příspěvky: 218
Registrován: úte 28. srp 2012 14:06:18
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak pěstujete? Na čem, v čem a pod...

Příspěvekod eskargoth » sob 10. kvě 2014 21:42:16

Děkuju! Případně kdybyste pro mě měli nějaká poučení, čeho se vyvarovat, budu moc ráda. :)

Uživatelský avatar
ludka1
Příspěvky: 626
Registrován: úte 23. bře 2010 15:02:01

Re: Jak pěstujete? Na čem, v čem a pod...

Příspěvekod ludka1 » sob 10. kvě 2014 21:56:16

Video, ako vkladá knot do kvetináča, možno ti to niečo pomôže:
https://www.youtube.com/watch?v=C8D82zC3CBw

dsdagmar
Příspěvky: 302
Registrován: sob 19. říj 2013 19:37:46

Re: Jak pěstujete? Na čem, v čem a pod...

Příspěvekod dsdagmar » sob 10. kvě 2014 21:58:14

Jediné, co mohu dodat, že použila jsem kdysi i hrubou nit, jako tenký špagát, a on mně ten tenký špagátek zahnil, kdežto když uhynula saintpaulie - asi roztoče - s "punčocháčovým silonkovým" proužkem, ten zůstal.
To ukazuje na určitou tloušťku toho "knotu".
No a kdybyste koukla na ta videa - oni to mají potom vložené myslím v 1/2 l PVC pohárech; taky je - musím to najít, to video Rusky žijící v Německu - v němčině. Pohledám.

Uživatelský avatar
Olginka
Příspěvky: 623
Registrován: úte 20. zář 2011 8:53:21
Bydliště: Děčínsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak pěstujete? Na čem, v čem a pod...

Příspěvekod Olginka » sob 10. kvě 2014 23:47:31

Na knoty používám obyčejnou pletací polyesterovou přízi. Nesmí to být bavlna nebo len, uhnilo by to. Substrát lehký a vzdušný, nesmí tam být nic, co by zadržovalo vodu. Dávám hodně perlitu, ten je ideální. Je zcela neutrální, nenasákavý a substrát hodně odlehčuje a provzdušňuje. Hnojení je také důležité. Hnojivo přidávám pokaždé, když doplňuji vodu, jen ho dávám tak třetinu toho, co je uvedeno v návodu.

Uživatelský avatar
Olginka
Příspěvky: 623
Registrován: úte 20. zář 2011 8:53:21
Bydliště: Děčínsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak pěstujete? Na čem, v čem a pod...

Příspěvekod Olginka » sob 10. kvě 2014 23:59:59

Holky se dnes ptaly, kde to pěstuji a jaké hnojivo používám.

DSC03343.JPG
Občas přihnojím i něčím jiným pro zpestření

DSC03345.JPG
DSC03346.JPG
DSC03347.JPG
DSC03341.JPG
DSC03342.JPG

Uživatelský avatar
Aksinedka
Příspěvky: 231
Registrován: pát 25. dub 2014 19:09:53
Bydliště: Ústecký kraj
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak pěstujete? Na čem, v čem a pod...

Příspěvekod Aksinedka » ned 11. kvě 2014 6:15:19

Přesně to jsem chtěla vidět, Olinko, nádhera. :8653:

Uživatelský avatar
janli
Příspěvky: 3739
Registrován: čtv 11. lis 2010 21:36:58
Bydliště: Jindřichův Hradec

Re: Jak pěstujete? Na čem, v čem a pod...

Příspěvekod janli » ned 11. kvě 2014 7:23:29

Oli, jsi šikovná. Perfektní práce a sbírka! Ať se ti nadále daří!!!

Uživatelský avatar
Miška
Příspěvky: 615
Registrován: pon 11. úno 2013 21:06:45
Bydliště: Severní Morava
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak pěstujete? Na čem, v čem a pod...

Příspěvekod Miška » ned 11. kvě 2014 7:37:33

Používám rozpletenou nylonovou prádelní šňůřu (1 provázek z 8), květináč max. 8 cm, stačí i méně. Substrát pro pokojovky, perlit a lignocel, orientačně v poměru 1:1:1. Na knoty je dobré převádět co nejmladší rostliny, kterým se teprve začínají tvořit kořeny. Staré rostlině musíš očistit kořeny, nebo je min. dobře provzdušnit (rozebrat starý kořenový bal) a to by pro ni mohlo být fatální - stres. Pokud necháš starý udusaný kořenový bal, tak ti zase může uhnít. Takže je lepší zasadit malou rostlinku, která si vytvoří "vodní" kořínky přímo v novém lehkém substrátu.

Teď zkouším některé rostliny pouze v lignocelu, pěstuju tak nějaké bylinky a na to, že jsem s tím neměla žádné zkušenosti, tak se jim daří. Kokos je pořád čistý, bez špetky plísně, lehoučký, vzdušný, no prostě super. Když jsem včera jednu bylinku vytáhla z květináče, tak měla dokonale bílé kořeny a byly zcela prorostlé. Z toho je vidět, že tam nedochází k žádné hnilobě kořenů. To o některých fialkách říct nemůžu. :-( Navíc kokos v podstatě nelze přelít, je nasákavý jako houba, takže pokud provázek saje trochu víc. než je potřeba, nevadí to. Jediná nevýhoda - je potřeba neustále přihnojovat, kokos živiny neobsahuje. Předpokládám, že jednou za čas bude potřeba propláchnout květináč i se substrátem od usazených solí. No, uvidíme, jak časem dopadnu.

Uživatelský avatar
picris
Příspěvky: 556
Registrován: úte 14. úno 2012 10:04:30
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak pěstujete? Na čem, v čem a pod...

Příspěvekod picris » ned 11. kvě 2014 11:49:14

Já mám s knoty výbornou zkušenost. Rostlinám se daří, kvetou, rostou. Pravda je, že prvních 14 dní - měsíc, některé zápasí s novým způsobem bydlení, mají ale smůlu, nemají na výběr. Jakmile jim narostou nové kořínky (většina prokoření až do nádoby s vodou), začnou krásně přirůstat a pučet.

dsdagmar
Příspěvky: 302
Registrován: sob 19. říj 2013 19:37:46

Re: Jak pěstujete? Na čem, v čem a pod...

Příspěvekod dsdagmar » ned 11. kvě 2014 12:10:42

Všechny - Olginka, picris, Miška - za tímto je vidět zkušenosti!
Nemusím se moc přehrabovat v ruském fóru - stejně jak jsem - v noci - pochopila, rozepisují se hlavně o složení substrátu - různé směsi - a důležitost dávají vysoké propustnosti, aby to přes ten knot nebralo mnoho vody. Dokonce jedna pěstitelka psala, že sphagnum dolů nedává, že má pak nahoře "bláto", jiní - i p. Enikeev - jsou v každém případě za sphagnum jako vrstvu úplně dole v květináčku.

Zkusím na pár kusech ten kokos, protože mám dvě balení. Možná, že na 2-3 malých rostlinkách vypěstovaných z listu. Ty mají dole substrát a nahoře se zakořeňuje v rašeliníku sphagnum.

Psali taky o tloušťce knotu - 4 mm.
Zajímavé pro mne bylo, že i pelargonie zakořeňovali na knotu. Já když jsem je seřezala, nemám moc výpěstků.

Uživatelský avatar
eskargoth
Příspěvky: 218
Registrován: úte 28. srp 2012 14:06:18
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak pěstujete? Na čem, v čem a pod...

Příspěvekod eskargoth » ned 11. kvě 2014 12:25:52

Děkuju za všechny příspěvky! Asi to taky zkusím na některých malých, co mám navíc...

Uživatelský avatar
zdenkap
Příspěvky: 91
Registrován: pon 18. úno 2013 14:25:31

Re: Jak pěstujete? Na čem, v čem a pod...

Příspěvekod zdenkap » ned 11. kvě 2014 12:34:22

Já převádím fialky postupně všechny na knotové zavlažování, protože jsem pořád v práci a brácha moc zalejvat nechce. Myslím, že je to pro ně i lepší, berou si vody, kolik potřebují, a mají pořád stejnou vlhkost. Bez zkušenosti jsem začala s vyčteným doporučením umělou šňůrkou do bund. Ta však vůbec není vhodná pro fialky, které potřebují vody jen trochu. Vzlínalo to moc a pořád, substrát byl úplně mokrý, ono by to snad vypilo kýbl vody za den. :-) Tak jsem to na asi třech zkušebních rostlinách vyhodila a dala místo toho v železářství koupenou pevnou bílou kulatou šňůrku, průměr asi 3-4? mm a hned to byla paráda. Vody tak akorát, rostliny rostou, některé pustí kořeny až na dno zásobní nádoby. Mám tam zavařovačky, vodu dolejvám jednou za měsíc. Fialky mají u mě tvrdý režim. :-) Teď ještě asi zkusím přidat ten kokosový substrát.

Uživatelský avatar
Aksinedka
Příspěvky: 231
Registrován: pát 25. dub 2014 19:09:53
Bydliště: Ústecký kraj
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak pěstujete? Na čem, v čem a pod...

Příspěvekod Aksinedka » ned 11. kvě 2014 12:55:14

Děvčata, co myslíte, pro mini fialky jakoby podmisku třeba zrovna na výstavu :D, cena 2360 Kč.

12012073112000_____v.jpg

12012073111000_____o.jpg
Naposledy upravil(a) Aksinedka dne ned 11. kvě 2014 12:57:31, celkem upraveno 1 x.

dsdagmar
Příspěvky: 302
Registrován: sob 19. říj 2013 19:37:46

Re: Jak pěstujete? Na čem, v čem a pod...

Příspěvekod dsdagmar » ned 11. kvě 2014 13:06:03

Jsem asi moc zvědavá - kolik té vody bylo v tom zavařovacím - asi 0,7l poháru, když to stačilo na měsíc?
To se mně zdá moc málo - já bych dávala pozor tak jednou týdně a to by mně pro radost stačilo - i když jsem již pořád doma, v důchodu, mám hodně jiných rostlin, např. ty rhizomkové achimenesky zalévám každý 2.-3. den, a to pohárkem PVC, těmi nejmenšími, asi je to 0,5 dl? - mám jich položeno asi 10 a zahřívá se tam voda, a je vždycky po ruce... Výška pohárku je tak 5 cm. Nic z achimenesů zatím neodešlo, a jsou tam - někdo řekne "chudáčkové malí" - v 2dl pohárcích.
No, zjistila jsem, že když jsem Kim Blue zasadila do 10cm květináčků, nerostly možná 3 týdny, nelíbilo se jim přesazování, a teď je jich tam celá kopa - nejprve byly jenom 4 ze svých rhizomků, a teď je tam dole celý malý lesík, houští...! Půjdou do truhlíku spolu s růžovými, jenom žluté jsou nějaké "princezny".
Dokonce jsem si nechtěně ulomila malinkatý kousek - ten kousíček byl nejvýše do 1 cm - ze smithianthy Heartland's Joy, což byl dárek z Rumunska, a zkusila jsem to zakořenit - trvalo to asi 3 týdny, ale pustilo kořínky; leželo to v tom malém pohárku - bez stimulátoru, v čisté vodě, na světle, na loggii - v noci chladno, i když zasklená - je to prostě myslím jihoamerická kopřiva...

Uživatelský avatar
Miška
Příspěvky: 615
Registrován: pon 11. úno 2013 21:06:45
Bydliště: Severní Morava
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak pěstujete? Na čem, v čem a pod...

Příspěvekod Miška » ned 11. kvě 2014 13:22:55

Holky, ten kokosový substrát je dobré před použitím proprat pod čistou vodou. Ne jen nechat nabobtnat dle návodu. Nezapomeňte, že kokosové ořechy plují měsíce po moři, a i když se řádně odsolují, nějaké zbytky z výroby tam mohou zůstat - pak to může spálit rostlinu. Já to většinou nechám pár hodin louhovat v misce nebo kýblu s vodou a pak to přes velmi jemné síto ještě propláchnu proudem čisté vody. Zpočátku teče úplně hnědá zkalená voda, pak už je téměř čirá. Pak už stačí jen vyždímat v dlani jako houbu a je připravený k použití. Jinak ho není třeba nijak sterilovat a ošetřovat, protože neobsahuje žádné zárodky.

Zatím ho používám pro miminka odsazená od matečního listu a úplně nově pro kořenění listů, ale jestli se mi bude dařit, zkusím takto pěstovat rostliny i do dospělosti. Jenom mám trochu strach, abych nepřehnojila nebo naopak nehnojila málo. Nechce se mi investovat do EC měřičů a pH metru (jak to dělají groweři - marijánka), tak snad metodou pokus omyl udržím své fiále při životě.
:889:

dsdagmar
Příspěvky: 302
Registrován: sob 19. říj 2013 19:37:46

Re: Jak pěstujete? Na čem, v čem a pod...

Příspěvekod dsdagmar » ned 11. kvě 2014 13:42:31

Až potaď bych to nedomyslela... děkuji!!! Udělám tak.

Zatím dávám listy do rašeliníku sphagnum, a zjistila jsem moji chybu, když jsem si prošla Dimetris - nadměrnou vlhkost - a myslím, že nynější listy dané na zakořeňování jsou na tom lépe - totiž když jsou ve vlhkém substrátě v sáčku (nemám pařeniště a mám po jednom v zipovacích sáčcích), nepolévat, jakmile se prý přidá voda, sáček se musí otevřít.
Včera jsem zjistila - zvědavá osoba, že na jednom listě - tedy fragmentu - od 5. května jsou již násady kořínků! ... pak jsem již další neotevírala. K radosti stačilo.

Uživatelský avatar
Martinica
Příspěvky: 2854
Registrován: sob 06. bře 2010 18:31:13
Bydliště: Brno

Re: Jak pěstujete? Na čem, v čem a pod...

Příspěvekod Martinica » ned 11. kvě 2014 19:29:49

Kokosový substrát je v domovině na hromadách, pořád tam prší a je vyšisovaný. Ten kupovaný se musí pořádně proprat, nejlépe dát třeba do plátěného pytle a promáchnout v pračce, i trochu vyždímat a znovu voda... to vím od orchideářů, co s tím měli dost nedobrých zkušeností. Jsou v tom nějaké věci, co kytky nemají rády.

Uživatelský avatar
Miška
Příspěvky: 615
Registrován: pon 11. úno 2013 21:06:45
Bydliště: Severní Morava
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak pěstujete? Na čem, v čem a pod...

Příspěvekod Miška » ned 11. kvě 2014 20:03:06

Jsou v tom soli, o kterých jsem psala výše. :-) Jsou rostliny, kterým to příliš nevadí, a stejně tak jsou rostliny, které jsou na obsah solí velmi citlivé. Proto se některým pěstitelům s lignocelem daří, jiným ne. Stručná tabulka ohledně citlivosti některých druhů je zde - http://web2.mendelu.cz/af_221_multitext ... =4&J=4&K=0.

Fialky snášejí dobře hodnoty max. do 1,5 (mS.cm-1), nejobyčejnější kokosový substrát z akvatery obsahuje max. 1,2, prodávají se ale i kvalitnější kostky s hodnotou 0,5. Mimochodem mnohé tradiční substráty pro pokojovky mají také hodnoty kolem 1,2, takže lignocel není žádná hrůza. Naopak výsevní substráty (bez přidaných hnojiv) mají hodnoty okolo 0,6. Stačí mrknout na obal substrátu na údaj o elektrické vodivosti. Každý substrát, ať už klasický nebo kokosový, se hnojením ještě více zasoluje, proto také rostliny přesazujeme a ty hydroponicky pěstované i častěji proplachujeme.

Kokos je určitě kvalitní médium, jinak by do něj spousta šlechtitelů a pěstitelů nevysévala semínka, jen je potřeba ho před použitím upravit podle požadavků konkrétní rostliny. Pokud ho používáme jen jako příměs (a koupíme ten kvalitnější), tak s ním v podstatě nemusíme nic moc dělat. Pokud bude používán při hydroponii nebo jako jediná složka, je určitě žádoucí ho ještě dodatečně co nejvíce proprat.

Uživatelský avatar
ZuzanaH
Příspěvky: 1170
Registrován: čtv 26. črc 2012 20:41:35

Re: Jak pěstujete? Na čem, v čem a pod...

Příspěvekod ZuzanaH » pon 12. kvě 2014 10:44:15

Holky a kluci, :-)
chtěla jsem se zeptat, jestli máte streptocarpy na zavlažovacích knotech? Kohlerie by být na knotech mohly, ne? Ale streptocarpy nevím.
Dál bych měla ještě jednu všetečnou otázku. Jak si mícháte substráty - z čeho a v jakém poměru? Jestli to tedy není tajné?
Obrázek

Uživatelský avatar
cirrhus
Příspěvky: 2260
Registrován: stř 13. úno 2013 17:53:20
Bydliště: Straškov Vodochody

Re: Jak pěstujete? Na čem, v čem a pod...

Příspěvekod cirrhus » pon 12. kvě 2014 11:31:44

Já ne, ale silně o tom přemýšlím...