Problémy, choroby, škůdci

kytky, kytky a kytky
Uživatelský avatar
HankaP
administrátor
Příspěvky: 4592
Registrován: čtv 03. pro 2009 3:55:29
Bydliště: Praha

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod HankaP » pát 01. lis 2013 22:32:37

Jo, a taky je tam zničené srdíčko po postřiku, jako jste tu někde nedávno probíraly...
Mimochodem, ta stránka je v odkazech (Rady a porady) už odjakživa. :-)
Diskuse (z lat. discussio od dis-quatere, pře-třásat, zkoumat, diskutovat) je věcný rozhovor nad tématem, jehož cílem není rozhodovat, ale věc pečlivě rozebrat z různých stran, shromáždit argumenty a připravit půdu pro rozhodnutí.
korektor.cz

Uživatelský avatar
modrakocka1
Příspěvky: 10024
Registrován: úte 02. bře 2010 7:44:01
Bydliště: Děčín
Kontaktovat uživatele:

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod modrakocka1 » stř 08. led 2014 13:25:03

Zajímavé... skořice proti houbám a havěti na kytkách... http://www.gardeningknowhow.com/garden- ... plants.htm.

Uživatelský avatar
janli
Příspěvky: 3739
Registrován: čtv 11. lis 2010 21:36:58
Bydliště: Jindřichův Hradec

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod janli » stř 08. led 2014 14:18:50

Jo, já už to taky četla, hlavně na zahraničních fórech, ale sama jsem to nezkoušela. Ale ten tvůj odkaz je zajímavý, stojí za to to zkusit. Pokud to nezabere, nic hrozného se nemůže stát. Jen kytky budou vonět po skořici. :) :9893:

Uživatelský avatar
Babetta
Řád vděčné kočky
Řád vděčné kočky
Příspěvky: 8030
Registrován: stř 17. bře 2010 22:15:38
Bydliště: Břidličná
Kontaktovat uživatele:

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod Babetta » stř 08. led 2014 14:36:21

Kotě, dobrý odkaz. Schovám si ho a vyzkouším.

Uživatelský avatar
modrakocka1
Příspěvky: 10024
Registrován: úte 02. bře 2010 7:44:01
Bydliště: Děčín
Kontaktovat uživatele:

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod modrakocka1 » pát 10. led 2014 15:27:32

Tak jsem zas nafotila něco těch mých fial. Myslím, že teď už je 100% jasné, že jde o nemoc... roztočík nebo třásněnka? Co myslíte? Nicméně polovina už je ošetřela Vertimecem, tak snad to pomůže. Pokud ne, všechno poletí do kontejneru, už na to nemám sílu.

ne1.JPG
ne11.jpg
ne2.JPG
ne3.JPG
ne4.JPG
ne5.JPG
pro porovnání první zdravé květy, a druhé nové květy

ne6.JPG
ne7.JPG
ne8.JPG
polovina otrhaných květů :-(

ne9.JPG

Uživatelský avatar
modrakocka1
Příspěvky: 10024
Registrován: úte 02. bře 2010 7:44:01
Bydliště: Děčín
Kontaktovat uživatele:

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod modrakocka1 » pát 10. led 2014 15:30:17

A přitom rostliny normálně krásně rostly, kvetly. Nic nového jsem domů nedonesla. Okno neotvírám, ve věcech, co dělám venku, tam nechodím, ruce si myju po každé práci s kytkama. A pak vždycky z ničeho nic mi to sem asi nasadí ufouni, nebo co, a je to v rici.

ne10.JPG
chce se mi u toho až brečet :-(

Uživatelský avatar
janli
Příspěvky: 3739
Registrován: čtv 11. lis 2010 21:36:58
Bydliště: Jindřichův Hradec

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod janli » pát 10. led 2014 15:50:26

Jé, Ivko, to mě mrzí, že máš takové trable s fiálema. Ale kvetou ti krásně! Byla by to škoda! Ten Vertimec to snad zdolá, mně tedy pomohl hodně, když jsem si dovlekla do skleníku v létě roztočíka na strepsech. Pár jich odešlo, ale ostatní napadené jsem Vertíkem zachránila. Postříkala jsem všechno několikrát. No a s těma ufounama máš recht. Ze skleníku jsem v říjnu odvážela zdravé kytky do bytu, je to pár dnů, co jsem objevila, jak Renii tuhnou a kroutí se listy. Tak jsem to hned jistila Vertíkem a dala bokem. Kde se to vzalo, bůh suď. Asi ty svině spaly v substrátu, nebo co. Tak doufej, že ti postřik pomůže! :8653:

Uživatelský avatar
Babetta
Řád vděčné kočky
Řád vděčné kočky
Příspěvky: 8030
Registrován: stř 17. bře 2010 22:15:38
Bydliště: Břidličná
Kontaktovat uživatele:

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod Babetta » pát 10. led 2014 16:04:19

Kotě, loni bylo strašně moc škůdců venku. Nevídané množství molic a svilušek! To jsem ještě nezažila! Okno jsem pro jistotu raději neotvírala, ze strachu, že mi tam naletí molice. Zatím nevím, co se jim děje. Kvetly mi jen málo, tedy květy porovnat nemůžu, a fialky narůstají od srdíček normálně. Jen se listy neznámo proč kroutí. Zatím to vidím na pěstitelskou chybu. No, uvidím, ale jestli budou fakt nemocné, ani stříkat nebudu. Půjdou rovnou do popelnice. A budu u toho brečet.

Uživatelský avatar
Ivanka
Příspěvky: 719
Registrován: úte 23. bře 2010 7:12:59
Kontaktovat uživatele:

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod Ivanka » pát 10. led 2014 16:33:12

Ivanko, já bych postřik Vertimecem ještě 2x nebo 3x zopakovala. Do zálivky bych přidala Substral Careo. A uvidí se. Mně teď taky všechny nekvetou a nerostou tak, jak bych chtěla. Přičítám to nedostatku světla a zatím pořád ještě krátkému dni.
V AVSA magazínu je rada, jak 100% zlikvidovat třásněnku. Fialky se nesmějí nechat dva měsíce vykvést. Larvy třásněnek potřebují ke svému vývoji pyl. Během dvou měsíců ty staré vymřou a nové larvy už se bez pylu nevyvinou. :350:

Uživatelský avatar
modrakocka1
Příspěvky: 10024
Registrován: úte 02. bře 2010 7:44:01
Bydliště: Děčín
Kontaktovat uživatele:

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod modrakocka1 » pát 10. led 2014 17:16:21

No tak to bych, Ivčo, třásněnku mít neměla, nekvetly celé léto a ani na jaře. Navíc teda mám modré lepky a tam taky nic nebylo, jen smutnice. Na fb píšou, že prý příliš hnojiva. Ale já moc nehnojím, jen pár šišek, těch granulek kravského hnoje. Nicméně to beztak dneska dostříknu tím Vertimecem a za týden znovu. Akorát si budu muset koupit ještě jednu lahvičku. Asi to beru moc důkladně. A květy raději oberu všechny. Sice u Goluboi Tuman si obzvláště popláču, jak je obsypaný, ale květy narostou nové.

Uživatelský avatar
mikina
Příspěvky: 8722
Registrován: pon 01. bře 2010 21:22:44
Bydliště: Dolní Lutyně

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod mikina » pát 10. led 2014 21:14:09

Ivanko, nemám radu, s ničím takovým jsem se nesetkala a můžu říct, že fialky od tebe, cos mi posílala, jsou OK, pár jsem jich teda odrovnala přelitím, ale jinak zbytek v pohodě. Prolila jsem všechny tím sajrajtíkem, cos mi posílala, a přiznám se, že jen jednou, rostou pěkně a nekroutí se, je fakt teda, že nekvetly...

Uživatelský avatar
modrakocka1
Příspěvky: 10024
Registrován: úte 02. bře 2010 7:44:01
Bydliště: Děčín
Kontaktovat uživatele:

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod modrakocka1 » pát 10. led 2014 22:09:58

Tak dostříkáno, jsem lehce přiotrávená, ale nevadí. Otrhala jsem všechny zbylé květy, a až mi káply slzy. No, je jich pořádná kytice.

Uživatelský avatar
janli
Příspěvky: 3739
Registrován: čtv 11. lis 2010 21:36:58
Bydliště: Jindřichův Hradec

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod janli » pát 10. led 2014 22:43:58

Dej si proti jedům panáka a neboj, zase ti pokvetou. :D :8653:

Uživatelský avatar
modrakocka1
Příspěvky: 10024
Registrován: úte 02. bře 2010 7:44:01
Bydliště: Děčín
Kontaktovat uživatele:

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod modrakocka1 » sob 11. led 2014 8:45:47

Janičko, já vím, mají plno poupat, taková ta větší jsem taky obrala. Ale to se nedá nic dělat. Beztak by byly květy spálené od postřiku. No a vylila jsem toho na ně 9 litrů. Tak budu muset koupit další flašu.

Uživatelský avatar
Babetta
Řád vděčné kočky
Řád vděčné kočky
Příspěvky: 8030
Registrován: stř 17. bře 2010 22:15:38
Bydliště: Břidličná
Kontaktovat uživatele:

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod Babetta » sob 11. led 2014 9:59:09

Taky mě napadlo, jestli nejde o prudkou změnu osvětlení. Ze tmy do světla zářivek jim taky nemusí dělat dobře. Co myslíte?

Uživatelský avatar
Miška
Příspěvky: 615
Registrován: pon 11. úno 2013 21:06:45
Bydliště: Severní Morava
Kontaktovat uživatele:

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod Miška » sob 11. led 2014 10:01:18

Danuš, jakákoliv prudká a nečekaná změna znamená pro rostliny stres, určitě to může mít vliv.

Uživatelský avatar
Babetta
Řád vděčné kočky
Řád vděčné kočky
Příspěvky: 8030
Registrován: stř 17. bře 2010 22:15:38
Bydliště: Břidličná
Kontaktovat uživatele:

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod Babetta » sob 11. led 2014 10:04:51

No jo, ale jak to udělat. Snad nějak namontovat stmívače, kdyby to šlo. Musím se poptat. Ale, Miško, však ty je máš pod světlem taky, ne?

Uživatelský avatar
Miška
Příspěvky: 615
Registrován: pon 11. úno 2013 21:06:45
Bydliště: Severní Morava
Kontaktovat uživatele:

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod Miška » sob 11. led 2014 10:25:08

Měla jsem, ale jen těch 7 týdnů, takže nemohu posoudit, co by to s nimi udělalo po delší době (teď tam mám miminka - množárnu). Nicméně předtím jsem je dala taky z klasického osvětlení na parapetu rovnou pod ty zářivky a žádnou podobnou změnu jsem nezaznamenala, ba naopak, úplně se nabudily.

Ale mám tu zase pár fialek, kterým se nelíbila změna umístění ve smyslu východ - západ. Prostě jsem jen změnila pokoj a taky se nějak zasekly a pokroutily. Raději už teď nic nedělám, snažím se je moc nepřemisťovat, aby si plně zvykly na své prostředí a snažily se z něho vytěžit maximum. Navíc už mám za sebou přesazování. Substrát, který jsem si namíchala, je fajn, ale musím se naučit pracovat se zálivkou, drží déle vlhkost a já bych nejradši pořád jen zalévala a pečovala. Takže dva tři kousky se také netváří nadšeně z té změny (dříve sucho, nyní vlhko). Naopak jiným se to zase moc líbí. Asi to záleží i na odrůdě.

Uživatelský avatar
Babetta
Řád vděčné kočky
Řád vděčné kočky
Příspěvky: 8030
Registrován: stř 17. bře 2010 22:15:38
Bydliště: Břidličná
Kontaktovat uživatele:

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod Babetta » sob 11. led 2014 12:18:20

Bude to tak, ne každá snese stejné podmínky. Je fakt, že s nimi sem tam čaruji z místa na místo. Podle toho, jak vyrostly. Je těch změn na ně asi moc.

Uživatelský avatar
modrakocka1
Příspěvky: 10024
Registrován: úte 02. bře 2010 7:44:01
Bydliště: Děčín
Kontaktovat uživatele:

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod modrakocka1 » sob 11. led 2014 14:59:06

No, já nevím, tím světlem to asi nebude. To jim dělalo dobře. Spíš je možné, že to může souviset s teplotou. Větrám přes chodbu, že mám otevřené dveře, a když je hodně zima nebo se hodně otevírají vchodové (když nám dělali podkroví, tak pořád courali), tak je zas mám zavřené. No a v noci, když jsou otevřené a netopí se, tak chodba dost vychladne. Pak začne přes den pražit slunko, než zatáhnu žaluzky, tak je tam hic. Těžko říct, co to může být. Ale myslím, že tím postřikem se nic nezkazilo. Alespoň budu mít jistotu, že jsem nezanedbala případnou nákazu. On mi tam sem tam vlítne Jindra, když přijdeme z venku, tak tam mohl něco natáhnout.