Problémy, choroby, škůdci

kytky, kytky a kytky
Uživatelský avatar
Aksinedka
Příspěvky: 231
Registrován: pát 25. dub 2014 19:09:53
Bydliště: Ústecký kraj
Kontaktovat uživatele:

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod Aksinedka » čtv 01. kvě 2014 20:37:50

Díky vám všem.

Uživatelský avatar
eskargoth
Příspěvky: 218
Registrován: úte 28. srp 2012 14:06:18
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod eskargoth » sob 03. kvě 2014 12:52:21

Tak mám taky roztočíka. :( Některé rostliny se mi nepozdávaly, ale říkala jsem si, že třeba špatně snášely zimu, stěhování... tak šly od těch zdravých, ale už to mají i další a vypadá to přesně jako problém Modrékočky na poslední fotce u "postříkáno". :( Ach jo. :( Byla jsem za panem zahradníkem v prodejně rostlin, semen, postřiků, říkal, že na to zabere Mospilan, no, zkusím, uvidím. Jsem z toho nešťastná, konečně některé nakvétaly, dlouho jsem je piplala, a teď tohle.

Uživatelský avatar
Miška
Příspěvky: 615
Registrován: pon 11. úno 2013 21:06:45
Bydliště: Severní Morava
Kontaktovat uživatele:

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod Miška » sob 03. kvě 2014 13:32:53

Tak Mospilan nevím, ale na roztočíka jsou Vertimec a Karate Zeon (ten to sice nemá v letáčku, ale je to náhrada za nějaký jiný přípravek, kterému vypršela registrace). Pokud máš ale větší nákazu, tak ti asi nepomůže ani tohle, roztočíci jsou značně rezistentní, Christiane z Německa by ti mohla vyprávět. Vloni se jí nakazila sbírka více než 300 fialek, bojovala všemi možnými a nemožnými prostředky a dodnes se z toho nemůže vyhrabat. Rostliny má zničené postřiky. Tak nakonec od každé ušmikla list, ošetřila postřikem a dala do samostatného zipáku. Takto se snaží obnovit aspoň část sbírky. Vím, že v Německu se někomu podařilo sehnat dravé roztoče, prý to celkem zabíralo a bylo to biologické, nicméně nevím, jak u nás. Snad jen poptat se u Biocontu. Držím pěsti.

Uživatelský avatar
eskargoth
Příspěvky: 218
Registrován: úte 28. srp 2012 14:06:18
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod eskargoth » sob 03. kvě 2014 13:36:10

No, pár rostlinek má podivný střed, lístky se kroutí... ale doufám, že je z toho dostanu, celé to pěstovat znova (a to jich ani nemám moc), tak by mě asi kleplo... Vyzkouším teď tři týdny za sebou Mospilan, pak když tak Vertimec, nevím, jak by se chovaly, kdybych to zkombinovala... Něco zabrat prostě musí.

dsdagmar
Příspěvky: 302
Registrován: sob 19. říj 2013 19:37:46

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod dsdagmar » sob 03. kvě 2014 14:07:00

Když již nebudete vědět -
já jsem použila - na červenou spálu - a ten Maxim, nebo jak to tady dávaly rady, nemám kde koupit - tak jsem udělala ten postřik se skořicí a všechny, asi 12-15 amaryllisů má krásné zelené listy, na těch asi 3-4 spála již není, a ukázala se jenom na jednom stonku s květy - byl dost postižený, nafotila jsem to - vyvíjelo se to z asi 3cm čáry až na otvor asi 8 cm - ale to již poslední 2 květy dokvétaly, takže - po seřezání bylo uvnitř stonku vidět něco málo červeného, a proto mám již nový postřik - psala o něm paní Jana L. Když vám nic nezabere - je to jak na živé potvůrky, tak i na plíseň.

Uživatelský avatar
eskargoth
Příspěvky: 218
Registrován: úte 28. srp 2012 14:06:18
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod eskargoth » sob 03. kvě 2014 14:08:17

Děkuju za tip! Kouknu na to a když tak vyzkouším taky...

Uživatelský avatar
janli
Příspěvky: 3739
Registrován: čtv 11. lis 2010 21:36:58
Bydliště: Jindřichův Hradec

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod janli » sob 03. kvě 2014 15:54:16

Eskargoth, na Mospilan a jiné postřiky se vykašli. Mospilan je hlavně na molici atd. To, co píšeš, vypadá opravdu na roztočíka, a tady jde o čas. Nějaké nechemické postřiky ho rozhodně nezahubí. Co nejdříve to nastříkej Vertimecem, a po pár dnech bych to zopakovala. Ten jediný je schopný roztočíka zlikvidovat. Taková je moje zkušenost.

Uživatelský avatar
eskargoth
Příspěvky: 218
Registrován: úte 28. srp 2012 14:06:18
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod eskargoth » sob 03. kvě 2014 15:57:09

Janli, a který mám pořídit? Koukám, že je spousta balení, verzí...

Uživatelský avatar
janli
Příspěvky: 3739
Registrován: čtv 11. lis 2010 21:36:58
Bydliště: Jindřichův Hradec

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod janli » sob 03. kvě 2014 16:04:50

Já mám Vertimec 1,8 EC od Agro-Bio Opava (vyrábí Syngenta). On je také na svilušky a třásněnky, ale spolehlivě zabírá i na tu sfiňu roztočíka. Je to balení 10 ml.

Uživatelský avatar
HankaP
administrátor
Příspěvky: 4592
Registrován: čtv 03. pro 2009 3:55:29
Bydliště: Praha

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod HankaP » sob 03. kvě 2014 16:06:35

Veroniko, je jen jeden Vertimec - Vertimec 1.8 EC (velikost balení si zvážíš sama - přečti návod, kolik se toho dává, a na kolik kytek to potřebuješ, to víš jenom ty... :-)
Diskuse (z lat. discussio od dis-quatere, pře-třásat, zkoumat, diskutovat) je věcný rozhovor nad tématem, jehož cílem není rozhodovat, ale věc pečlivě rozebrat z různých stran, shromáždit argumenty a připravit půdu pro rozhodnutí.
korektor.cz

Uživatelský avatar
modrakocka1
Příspěvky: 10024
Registrován: úte 02. bře 2010 7:44:01
Bydliště: Děčín
Kontaktovat uživatele:

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod modrakocka1 » sob 03. kvě 2014 18:12:23

Holky, na roztočíka je i např. Sanmite, ale ten prodávají v prášku a musí se navážit na mikrováze. Nechci kecat, ale na 1 litr vody bylo 0,7 mg, což je malinko. Já měla možnost půjčit si elektrickou váhu na pididílky, tak to šlo.

Uživatelský avatar
eskargoth
Příspěvky: 218
Registrován: úte 28. srp 2012 14:06:18
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod eskargoth » sob 03. kvě 2014 18:35:40

Mikrováhu tak rychle neseženu... zkusím tedy ten Vertimec pořídit... snad zabere.

Uživatelský avatar
modrakocka1
Příspěvky: 10024
Registrován: úte 02. bře 2010 7:44:01
Bydliště: Děčín
Kontaktovat uživatele:

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod modrakocka1 » sob 03. kvě 2014 18:41:35

A jedeš do Prahy v sobotu? Ti můžu dovézt nějaké napytlíčkované.

Uživatelský avatar
zdenkap
Příspěvky: 91
Registrován: pon 18. úno 2013 14:25:31

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod zdenkap » ned 04. kvě 2014 17:05:51

Dobrý den. Nedávno se tady probírala likvidace třásněnek. A tak se u mě také poprvé objevily. Substral Careo postřik ani granulát na ně vůbec nezabírá, nebo aspoň u mě ne. Ono je to tam dokonce napsáno, že jeden rod nehubí, ale kdo to pozná? :-) Tak jsem musela s těžkým srdcem servat všechny květy a poupata, a že jich bylo, a pak jsem stříkala na někde vyčtenou radu dvakrát tak silnou koncentrací Vertimecu. Tak snad to bude dobré. Letos jsem zkusila přesazovat do supresivního substrátu. Ze začátku rostliny pěkné, ale teď jich šest pomalu uvadalo, tak jsem je vyklopila a byly shnilé. I semínka, co jsem do toho sela, moc nechtěla růst, a dělala se na tom zelená plíseň. Takže přístě na přesazení už zase jen vlastnoručně namíchaný propařený substrát. Nezkoušel jste někdo substrát COMPO SANA? Natalia Dick ho na svých stránkách doporučuje, v německých hobbymarketech jsem ho viděla, u nás se teď začal prodávat taky, ale nevím, kdo ho má v nabídce.

Uživatelský avatar
Miška
Příspěvky: 615
Registrován: pon 11. úno 2013 21:06:45
Bydliště: Severní Morava
Kontaktovat uživatele:

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod Miška » ned 04. kvě 2014 18:09:25

Supresivní substrát používám už víc jak rok a spokojenost. Všechno ale nezachrání, pokud je zálivka nadměrná a pěstební podmínky nejsou ideální, tak samozřejmě k nějaké hnilobě může docházet. Compo Sana používám (náhodná koupě v OBI) a je dobrý. Perlitu ovšem obsahuje tak málo (sem tam nějaká kulička), že ho dodatečně musím vylehčovat. Kombinuju půl na půl supresivní s Compo Sana, k tomu perlit a kokosový substrát.

Uživatelský avatar
eskargoth
Příspěvky: 218
Registrován: úte 28. srp 2012 14:06:18
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod eskargoth » úte 06. kvě 2014 11:01:43

Tak hlásím, že jsem v neděli prolila substrát Mospilanem a dneska kytky obložila igelitem a přestříkala Vertimecem. Doufám, že je to moc nespálí a nenasedne na ně nějaká plíseň... usilovně větrám a odpoledne budu přistiňovat, aby se jim nespálily lístky. Ale smrdí to teda hrozně, myslím, že přiotrávit se by nebyl problém... jak to stříkáte vy?

Uživatelský avatar
Miška
Příspěvky: 615
Registrován: pon 11. úno 2013 21:06:45
Bydliště: Severní Morava
Kontaktovat uživatele:

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod Miška » stř 14. kvě 2014 7:43:56

Jsem si o víkendu chtěla udělat radost a koupila jsem si substrát pro bylinky od Agra, údajně krásně ekologický (s certifikátem), s vynikající strukturou, bla bla... Tak jsem ho otevřela, část vysypala na stůl a koukám, že se nějak hýbe. Nejdříve jsem myslela, že si jen substrát sedá a bortí se v něm vzduchové kapsy, ale ne... Rozhýbaly ho larvy smutnic a krom toho v něm lezly stovky mrňousků, kteří vypadali jako nějací roztoči. Fujtajbl. Hned letěl celý pytel do koše. :-(

ivča
Příspěvky: 624
Registrován: pon 28. led 2013 18:04:19
Bydliště: Ostrava

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod ivča » stř 14. kvě 2014 7:52:54

A potom, nekupte to... Míšo, zůstaň u svého osvědčeného supresivního substrátu.

Uživatelský avatar
jadka
Příspěvky: 10456
Registrován: úte 02. bře 2010 7:00:15
Bydliště: okr. Frýdek-Místek

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod jadka » stř 14. kvě 2014 8:03:51

Vidíš, jak byl ekologický - i ta havěť v tom poradí žít! Nic jedovatého :9851:!

Uživatelský avatar
Miška
Příspěvky: 615
Registrován: pon 11. úno 2013 21:06:45
Bydliště: Severní Morava
Kontaktovat uživatele:

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod Miška » stř 14. kvě 2014 8:18:24

Přesně to mi řekl i manžel. :11917: Jo, vracím se opět k supresivnímu. Ten jsem raději taky prohlídla pod lupou a nic živého jsem nenašla.