Řízkování pomocí tablet na klíčení

kytky, kytky a kytky
Ficek
Příspěvky: 17
Registrován: úte 16. dub 2013 18:45:17

Řízkování pomocí tablet na klíčení

Příspěvekod Ficek » ned 28. dub 2013 11:12:03

Ahoj, chci se zeptat, zdali někdo máte zkušenost s řízkováním fialek pomocí kokosových tablet na klíčení (lisovaná kůra, která po namočení do vody nabobtná a udělá takovej hodně vlhkej rádoby květináček)... Jsem začátečník, a jelikož se v kytičkách zatím nijak extra nevyznám, moje pokusy o řízek skončily marně... 3krát jsem zkoušel řapík listu šoupnout do vody vždy tak, aby se nic jiného nedotýkalo vody, ale vždy to skončilo shnilým listem... Zkoušeli jste někdo tyhle tablety? Pěstování listu prý také není žádný zázrak :-( - rád bych si ty krásky namnožil například jako dárek pro rodiče. :-)

Uživatelský avatar
Evuška
Příspěvky: 10028
Registrován: úte 02. bře 2010 16:08:00
Bydliště: Poděbrady

Re: Řízkování pomocí tablet na klíčení

Příspěvekod Evuška » ned 28. dub 2013 11:20:55

Jestli myslíš jiffy? http://www.growexpert.cz/eshop/23_klono ... -rizku-1ks
Jsem zkoušela kdysi na muškáty, ale fialky ani streptokarpy ne.
Fialky i ostatní podpětovité mi koření ve vodě z listových řízků celkem dobře, i když taky jsou ztráty. :-) Nejlépe na jaře. Teď.
Pokud se ti nedaří z nějakého záhadného důvodu zakořenit ve vodě, zkus to rovnou do substrátu. Nějaký miniskleníček by byl nejlepší, ale nahradí ho dobře plastová miska a přes to celé igelitový sáček.
Přijeď do Prahy na burzu a děvčata i kluci ti určitě rádi poradí.

Uživatelský avatar
Miška
Příspěvky: 615
Registrován: pon 11. úno 2013 21:06:45
Bydliště: Severní Morava
Kontaktovat uživatele:

Re: Řízkování pomocí tablet na klíčení

Příspěvekod Miška » ned 28. dub 2013 11:25:54

Zkušenost bohužel nemám, ale překvapuje mě tak vysoká úmrtnost. Vybíráte dostatečně zdravé a nepřestárlé listy (ne ze spodní řady)? Řapík stačí zkrátit na délku 2 cm, zakoření rychleji. Babettka ho dokonce odstraňuje úplně. Seřezávat je potřeba ostrou žiletkou nebo nožem, "nemačkat" řapík třeba nůžkami. Není v místnosti příliš chladno, tma?

Uživatelský avatar
Martinica
Příspěvky: 2854
Registrován: sob 06. bře 2010 18:31:13
Bydliště: Brno

Re: Řízkování pomocí tablet na klíčení

Příspěvekod Martinica » ned 28. dub 2013 12:59:35

Taky se mi ten odpis zdá moc velký, v té vodě odejdou jen výjimečně. U kamarádky jsem se naučila jednoduchý způsob, dám do čisté misky odraženou vodu, na to alobal a do dírek zasunu listy, stonek asi 3 cm, zařízneš ostrým nožem. Ke každému lístku malou samolepku s názvem. Nechávám, až jsou nejen kořeny, ale i malé rozetky, což je asi 2 měsíce. Pak to sázím do Řízkovacího substrátu. Má větší podíl kvalitní rašeliny + křemičitý písek.

IMG_0753.jpg
IMG_0754.jpg

Uživatelský avatar
HankaP
administrátor
Příspěvky: 4592
Registrován: čtv 03. pro 2009 3:55:29
Bydliště: Praha

Re: Řízkování pomocí tablet na klíčení

Příspěvekod HankaP » ned 28. dub 2013 13:31:04

Upřesním Jiffy tablety - není to kokos ani kůra, je to lisovaná rašelina.

Přímo se zakořeňováním v nich nemám žádnou zkušenost, ale třeba z Anglie běžně chodí malé rostlinky (fialek i streptocarpů) právě v nich. Ale nevím, myslím si, že do nich sázejí až hotové rostlinky při rozsazení od matečního listu - už proto, že z listu běžně vyroste rostlinek několik (někdy i několik hodně ;-), a to si v té tabletě nedovedu představit. Navíc se mi ty tablety zdají pro tu nejmenší drobotinu dost pevné, udusané - chce to spíš lehoučký vzdušný substrát...

A kořením taky normálně ve vodě - buď v kelímku s alobalem (jak psala Martinica, jen je dávám jednotlivě, ne do společné misky), nebo přímo v zipovém sáčku jen s pár kapkami vody.
Projdi si vlákno Jak pěstujete? Na čem, v čem a pod..., určitě se tam o kořenění mluvilo.
Diskuse (z lat. discussio od dis-quatere, pře-třásat, zkoumat, diskutovat) je věcný rozhovor nad tématem, jehož cílem není rozhodovat, ale věc pečlivě rozebrat z různých stran, shromáždit argumenty a připravit půdu pro rozhodnutí.
korektor.cz

Ficek
Příspěvky: 17
Registrován: úte 16. dub 2013 18:45:17

Re: Řízkování pomocí tablet na klíčení

Příspěvekod Ficek » ned 28. dub 2013 13:37:42

Tak možná bude problém v tom seříznutí, použil jsem nůžky :-(. Jinak listy byly ze střední řady a zdravě vypadaly... zkusím ještě jeden s tím alobalem, šoupnu to do ňáký misky a přetáhnu fólii... snad to bude lepší... jinak jsou kousek od okna, takže světla mají dost, i když nemají přímé slunce, což by snad být nemělo, co jsem četl.

Uživatelský avatar
Miška
Příspěvky: 615
Registrován: pon 11. úno 2013 21:06:45
Bydliště: Severní Morava
Kontaktovat uživatele:

Re: Řízkování pomocí tablet na klíčení

Příspěvekod Miška » ned 28. dub 2013 13:43:59

Já kořením půl na půl, ve vodě i v substrátu. Pokud ve vodě, tak používám stejný způsob jako Martinica - miska s alobalem a v ní více lístků, zatím bez problémů a všechny už po týdnu naznačují budoucí kořenění (mám je na parapetu a na přímém sluníčku - fuj - ale dělá to s nimi divy).

Pokud kořením v substrátu, tak je mám ve výsevních miskách a používám supresivní substrát od Forestiny (už se tu o tom nedávno mluvilo). Nemám je ve skleníčku, zato je hodně přelévám. Substrát po zmáčknutí prstem jakoby mírně plave. Těm lístkům se to až překvapivě líbí, jsou jakoby ve vodě a přitom ji mají obohacenou o živiny ze substrátu. Nic mi nehnije, ani substrát, ani lístky. První takto kořenily již po 12 dnech. S normálním substrátem bych to ale neriskovala, ten by mohl začít zahnívat. A celkově to nedávám jako návod, můj způsob je asi dost extrémní a nerada bych, aby někomu lístečky shnily. :-)

Jako úplný začátečník bych raději zkusila to kořenění ve vodě, neboj se toho, podaří se. Dle tvého popisu děláš asi vše správně (až na ty nůžky), takže teď už by to mohlo vyjít.
Naposledy upravil(a) Miška dne ned 28. dub 2013 13:47:18, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Evuška
Příspěvky: 10028
Registrován: úte 02. bře 2010 16:08:00
Bydliště: Poděbrady

Re: Řízkování pomocí tablet na klíčení

Příspěvekod Evuška » ned 28. dub 2013 13:46:09

Já bych řekla... zkoušet, zkoušet, zkoušet. Jednou to přijde. :-)

Uživatelský avatar
HankaP
administrátor
Příspěvky: 4592
Registrován: čtv 03. pro 2009 3:55:29
Bydliště: Praha

Re: Řízkování pomocí tablet na klíčení

Příspěvekod HankaP » ned 28. dub 2013 13:51:47

Řekla bych, že nůžky jsou zbraň-jistota. :-)
Těmi se rozmačkají buňky na konci stonků - proto hnijí, místo aby rostly.
Jinak na konkrétním způsobu moc nezáleží, je hodně ověřených, jen každý si to musí vyzkoušet a najít si, co mu bude nejvíc vyhovovat...
Diskuse (z lat. discussio od dis-quatere, pře-třásat, zkoumat, diskutovat) je věcný rozhovor nad tématem, jehož cílem není rozhodovat, ale věc pečlivě rozebrat z různých stran, shromáždit argumenty a připravit půdu pro rozhodnutí.
korektor.cz

Uživatelský avatar
modrakocka1
Příspěvky: 10024
Registrován: úte 02. bře 2010 7:44:01
Bydliště: Děčín
Kontaktovat uživatele:

Re: Řízkování pomocí tablet na klíčení

Příspěvekod modrakocka1 » ned 28. dub 2013 14:00:35

Já kořením buď ve vodě a nebo spíš rovnou do substrátu. A taky semtam něco odejde, ale je to minimum.

Uživatelský avatar
Babetta
Řád vděčné kočky
Řád vděčné kočky
Příspěvky: 8030
Registrován: stř 17. bře 2010 22:15:38
Bydliště: Břidličná
Kontaktovat uživatele:

Re: Řízkování pomocí tablet na klíčení

Příspěvekod Babetta » ned 28. dub 2013 14:11:18

Funguje to i s chybějícím řapíkem. Stačí trochu vody na dno kelímku.
Zkoušela jsem to i z fragmentu listu, taky to jde.

009.JPG

Hani, dávám ti za pravdu. Nůžky konec řapíku rozbijí. Seřezávám šikmo folišem.

Uživatelský avatar
Martinica
Příspěvky: 2854
Registrován: sob 06. bře 2010 18:31:13
Bydliště: Brno

Re: Řízkování pomocí tablet na klíčení

Příspěvekod Martinica » ned 28. dub 2013 14:45:08

modrakocka1 píše:Já kořením buď ve vodě a nebo spíš rovnou do substrátu. A taky semtam něco odejde, ale je to minimum.

Všimla jsem si, že je děláš přímo do substrátu a moc se mně to líbí... pro mě trošku riziko, a taky na to nevidím, což bych nepřežila... tak raději ve vodě.
:4225:

Ficek
Příspěvky: 17
Registrován: úte 16. dub 2013 18:45:17

Re: Řízkování pomocí tablet na klíčení

Příspěvekod Ficek » ned 28. dub 2013 16:40:52

Tak jsem se dal do dalšího pokusu... Seříznul sem řapíky šikmo ostrým nožem, do panáků (ačkoli skleněných) jsem dal půl vody, přetáhl alobalem, šopl praporek se jménem a lístek... to jsem celý strčil do větší misky a přetáhl fólii (pokus o minipařník), tak snad se už zadaří...

Ještě malý dotaz... k čemu se používá ten alobal na panáku? To je aby se zvýšila vlhkost vzduchu okolo řapíku?

Uživatelský avatar
Miška
Příspěvky: 615
Registrován: pon 11. úno 2013 21:06:45
Bydliště: Severní Morava
Kontaktovat uživatele:

Re: Řízkování pomocí tablet na klíčení

Příspěvekod Miška » ned 28. dub 2013 16:47:04

Aby ten lístek nezapadl až ke dnu a zbytečně se ho nedotýkal. A sníží se tím odpařování vody, takže nemusíš dolívat.

Uživatelský avatar
Evuška
Příspěvky: 10028
Registrován: úte 02. bře 2010 16:08:00
Bydliště: Poděbrady

Re: Řízkování pomocí tablet na klíčení

Příspěvekod Evuška » ned 28. dub 2013 17:06:43

A pak, když zakoření list, dá se alobal jednoduše roztrhnout, abys nepoškodil kořínky. Proti třeba papíru, nebo igelitu.

Uživatelský avatar
HankaP
administrátor
Příspěvky: 4592
Registrován: čtv 03. pro 2009 3:55:29
Bydliště: Praha

Re: Řízkování pomocí tablet na klíčení

Příspěvekod HankaP » ned 28. dub 2013 17:38:23

Jo, s tím dnem jsem to taky četla - ale v zipáku je list taky na dně a nezdá se mi, že by to nějak vadilo, nevím.
Taky vždycky říkáme, že ten alobal podrží čepel listu, aby se nemáchala ve vodě - ale když se koření bez řapíku, jak ukazovala Babetta, tak je taky ve vodě čepel - co jiného, když řapík chybí?

Takže asi nakonec to jediné, co platí stoprocentně, je, že to v tom alobalu dobře drží (a současně to jde pak snadno vyndat) a neodpařuje se ta voda... :11917:
Diskuse (z lat. discussio od dis-quatere, pře-třásat, zkoumat, diskutovat) je věcný rozhovor nad tématem, jehož cílem není rozhodovat, ale věc pečlivě rozebrat z různých stran, shromáždit argumenty a připravit půdu pro rozhodnutí.
korektor.cz

Ficek
Příspěvky: 17
Registrován: úte 16. dub 2013 18:45:17

Re: Řízkování pomocí tablet na klíčení

Příspěvekod Ficek » úte 07. kvě 2013 19:52:09

Tak jsem konečně sehnal knihu Fialky a jejich příbuzní a je v ní napsáno, že ten alobal se používá pouze proto, aby rostlinka nespadla do vody a nemuseli jsme tak často hlídat stav vody. :-)

Uživatelský avatar
Miška
Příspěvky: 615
Registrován: pon 11. úno 2013 21:06:45
Bydliště: Severní Morava
Kontaktovat uživatele:

Re: Řízkování pomocí tablet na klíčení

Příspěvekod Miška » úte 07. kvě 2013 20:07:12

Ano, viz naše příspěvky výše. :-) :4225:

Ficek
Příspěvky: 17
Registrován: úte 16. dub 2013 18:45:17

Re: Řízkování pomocí tablet na klíčení

Příspěvekod Ficek » sob 11. kvě 2013 12:32:36

Ano, já jen že to tak opravdu je. :-)