Problémy, choroby, škůdci

kytky, kytky a kytky
Veronika
Příspěvky: 77
Registrován: sob 16. dub 2011 12:29:16
Bydliště: Bystřice nad Pernštejnem

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod Veronika » pát 19. srp 2011 21:58:29

a pak se jich zbavíte??

Uživatelský avatar
Babetta
Řád vděčné kočky
Řád vděčné kočky
Příspěvky: 8030
Registrován: stř 17. bře 2010 22:15:38
Bydliště: Břidličná
Kontaktovat uživatele:

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod Babetta » sob 20. srp 2011 8:30:04

Tím, že proschne substrát, vlastně uschnou i ty larvy muchniček. Zase je nebezpečí, že fialce zaschnou moc i kořínky a ona pak po zalití není schopná vodu přijímat, uhnije. Zmínila jsem se tu o mospilanu. Každou fialku jsem namočila do roztoku mospilanu tak, aby se přelil přes okraj květníku a prolil substrát. Nedržela jsem tam fialku zase moc dlouho. Jen tak, aby byl substrát sice mokrý, ale ne nacucaný. Ošetřila jsem takto vlastně celý květník i z vnější strany. Létající mušky docela úspěšně vychytaly lepovky, jen to chvíli trvalo.

Uživatelský avatar
janav
Příspěvky: 7
Registrován: pon 24. říj 2011 20:59:17

molice na květinách

Příspěvekod janav » pon 24. říj 2011 21:40:00

Dobrý den, potřebovala bych radu k molicím.
Ke svým fialkám jsem si koupila ibišek na aukru. Večer jsem ho přinesla z pošty domů a nechala ho rozbalený v pokoji, kde mám fialky. Až druhý den dopoledne, kdy jsem pro něj vybírala místečko jsem si všimla, že je obsypaný molicema. Asi stačilo, že s nimi byl v pokoji - 4m od ostatních květin, protože dnes jsem našla našla osypané lepové desky fialek molicema. Nejsou přímo na fialkách - zatím, ale jsou na sinningiích.
Chemii liji jen na ten ibišek a sinnigie, na kterých jsem je našla, ale fialky to zatím nemají a nevím, zda taky stříkat - sehnala jsem jen Agrion Delta a ty potvory denně manuálně sundavám. Je možné, že by jim tento typ listu nechutnal? Sinningie jsou listem podobné a na nich jsou a hrozně špatně se sundavají. Pokud s tím máte někdo zkušenost, tak jsem vděčná za jakoukoliv radu.
Předem děkuji.
Jana V.

Uživatelský avatar
mikina
Příspěvky: 8722
Registrován: pon 01. bře 2010 21:22:44
Bydliště: Dolní Lutyně

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod mikina » pon 24. říj 2011 22:43:09

Jano myslím, že jako prevenci radši prolij i fialky, jestli byly v jedné místnosti... a molice jsou dost létavé, takže myslím, že lépe ano než ne...
zatím jsem teda doma molice neměla, jen na balkoně, když jsem před 3 lety pěstovala balkonová rajčata a můžu říct, že to byl docela boj se jich zbavit...
přeju pevné nervy při likvidaci potvor.

Uživatelský avatar
Evuška
Příspěvky: 10028
Registrován: úte 02. bře 2010 16:08:00
Bydliště: Poděbrady

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod Evuška » pon 24. říj 2011 22:49:53

Já mám teď ibišky, co jsem přinesla z letnění domů, v jedné místnosti s fialkama a občas se mi tu molice proletí, ale řekla bych, že na fialky nejdou. Mám to tak už třetí rok. A na fialkách mi fakt neškodí. Chemii jsem zatím nepoužila, mám žluté lepové desky. Zatím tam nic moc není.

Uživatelský avatar
Babetta
Řád vděčné kočky
Řád vděčné kočky
Příspěvky: 8030
Registrován: stř 17. bře 2010 22:15:38
Bydliště: Břidličná
Kontaktovat uživatele:

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod Babetta » pon 24. říj 2011 22:52:59

Kvůli molicím jsem přestala pěstovat fuchsie. Molicím moc chutnají a zbavit se jich je dost obtížné. Mezi fialky z venku žádné rostliny raději nenosím.

Uživatelský avatar
modrakocka1
Příspěvky: 10024
Registrován: úte 02. bře 2010 7:44:01
Bydliště: Děčín
Kontaktovat uživatele:

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod modrakocka1 » úte 25. říj 2011 16:39:47

no molicím se letos obzvláště dařilo, ještě teď když sedíme odpoledne na terásce s kafem mrchy lítaj. A je fakt, že fuchsie jsou pro ně asi nejlepší, já jsem si je dotáhla od babičky právě na fuchsii

Uživatelský avatar
janav
Příspěvky: 7
Registrován: pon 24. říj 2011 20:59:17

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod janav » úte 01. lis 2011 22:06:13

Děkuji za rady, fialky jsem postříkala Mospilanem, ibišek je v karanténě a už na něm nevídám ani ty moličí puklice. Faktem ale je, že mu opadaly všechny květy už po druhém postřiku. 3x mospilan, 3x agrion delta a denní obírání listů celý týden a možná přežije, stejně tak ta sinningie.
A přijde mi, že fialky molicím nechutnají, jen na nich posedávaly, ale necucaly. Žádné fleky po sátí ani puklice na listech nevidím. Možná, že chlupaté listy fialky zachránily a postřik je nepoškodil.

Uživatelský avatar
Evuška
Příspěvky: 10028
Registrován: úte 02. bře 2010 16:08:00
Bydliště: Poděbrady

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod Evuška » úte 01. lis 2011 22:13:46

Jani, možná by bývalo stačilo ibich ostříhat. Jestli shodil hodně listů, tak bych ho ofikala stejně, určitě obrazí.

Uživatelský avatar
janav
Příspěvky: 7
Registrován: pon 24. říj 2011 20:59:17

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod janav » stř 02. lis 2011 11:34:42

Já ho moc stříhat nemohu, on má jen kmínek a na něm je pár listů, zatím žádné větve. Je to takové mládě (40 cm).
Shodil všechny květy, listy mu spíš opadaly mou péčí, jak jsem je z nich obírala brebery.
Je to můj první ibišek, doteď jsem měla jen pár fialek. Někde píšou, že když ho seříznu, tak nahodí i větve, ale ještě jsem nenašla odvahu. Potom, co si teď prožil, taková chemoterapie.

Uživatelský avatar
JoGinger
Příspěvky: 360
Registrován: úte 07. úno 2012 14:06:47
Bydliště: Kladno
Kontaktovat uživatele:

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod JoGinger » ned 19. úno 2012 18:09:19

:350: Zdravím, našla jsem na fialce takové zvláštní flíčky, nejprve jsem myslela, že to je od vody, ale asi ne, bylo to na dost těžko politelném místě. Můžete mi poradit co to je, a co s tím? Zatím jsem lístek odlomila, a rostlinku dala do karantény.

fiala.jpg
To je to ono, co nevím, co je...
Předem děkuji, Jana

Uživatelský avatar
Babetta
Řád vděčné kočky
Řád vděčné kočky
Příspěvky: 8030
Registrován: stř 17. bře 2010 22:15:38
Bydliště: Břidličná
Kontaktovat uživatele:

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod Babetta » ned 19. úno 2012 18:22:26

Netroufám si odpovědět, protože to s určitostí nevím, ale jak se dostala voda na okraj lístku?

Uživatelský avatar
JoGinger
Příspěvky: 360
Registrován: úte 07. úno 2012 14:06:47
Bydliště: Kladno
Kontaktovat uživatele:

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod JoGinger » ned 19. úno 2012 18:38:53

Když zalívám, občas mi někde něco kápne, tak mě napadlo, že by to mohlo být od toho, ale teď jsem hledala usilovně i na ostatních fialkách, a občas jsem tyhle flíčky někde našla, asi na 8 rostlinkách, včetně úplně malých miminek, mám obavy co to je, aby se to případně nerozlezlo na všechny

Uživatelský avatar
HankaP
administrátor
Příspěvky: 4592
Registrován: čtv 03. pro 2009 3:55:29
Bydliště: Praha

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod HankaP » ned 19. úno 2012 20:03:27

Jani, a nezkusilas to z toho lístku smýt? Mně to taky nepřipomíná žádnou chorobu nebo škůdce - nemohla sis je pokapat třeba vodou s hnojivem? To by myslím mohlo udělat takovéhle bělavé mapky (ona by na to teda mohla stačit i tvrdá voda, ale to by sis asi všimla už dřív, kdyby se ti to stávalo)...
Diskuse (z lat. discussio od dis-quatere, pře-třásat, zkoumat, diskutovat) je věcný rozhovor nad tématem, jehož cílem není rozhodovat, ale věc pečlivě rozebrat z různých stran, shromáždit argumenty a připravit půdu pro rozhodnutí.
korektor.cz

Uživatelský avatar
JoGinger
Příspěvky: 360
Registrován: úte 07. úno 2012 14:06:47
Bydliště: Kladno
Kontaktovat uživatele:

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod JoGinger » ned 19. úno 2012 20:51:36

Ahoj Hani, smýt to jde a nic tam pak vidět není, ale já mám velkou sílu a umyju kde co :266: Ale díky uklidnily jste mě, měla jsem fakt strach, aby se něco nerozšířilo. Jestli jsou to flíčky od vody s hnojivem, tak to omyju a bude a budu dávat pozor, abych si je už nepobryndala.

Uživatelský avatar
Martinica
Příspěvky: 2854
Registrován: sob 06. bře 2010 18:31:13
Bydliště: Brno

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod Martinica » úte 21. úno 2012 11:45:18

Nebudu dělat chytrou, ale podle mě je to jasně zaschlá kapka vody, co je běžná... ta voda má asi dost solí, i pitná, dá se to setřít z tuhých listů, jinak raději dám pozor...
:4225:

Uživatelský avatar
JoGinger
Příspěvky: 360
Registrován: úte 07. úno 2012 14:06:47
Bydliště: Kladno
Kontaktovat uživatele:

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod JoGinger » stř 07. bře 2012 10:14:08

:350: tak jsem to hlídala a máte pravdu, je to od té vody. Cíleně jsem kápla na lístečky a je to to ono. Hned jsem tu zas s jiným dotazem. U jedné fialky jsou takové "krpaté" lístečky, nebo jak to říct. Prostě se nerozvinou do plochy, jsou takové jakoby podhrnuté. Myslela jsem, že je to druh, ale mám pocit, že se to zhoršuje, ty maličké už tahkle blbě vyrůstaj. Nevíte co to je a co s tím? Zatím jsem ji mimo ostatní nedala, už to trvá delší dobu a u ostatních se nic neděje. Nerada bych o ni přišla je to Opera's Il Straniero a podle obrázku v katalogu takhle krpatý lístečky mít nemá. Díky :4225:

Uživatelský avatar
Evuška
Příspěvky: 10028
Registrován: úte 02. bře 2010 16:08:00
Bydliště: Poděbrady

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod Evuška » stř 07. bře 2012 13:14:07

Já nechci strašit, ale viděla bych to na roztočíka. Hned ji dát od ostatních. Počkat může jinde, ale byla by škoda, kdyby to přelezlo do dalších. EvaK. by mohla vyprávět. I další fialkářky...

Uživatelský avatar
JoGinger
Příspěvky: 360
Registrován: úte 07. úno 2012 14:06:47
Bydliště: Kladno
Kontaktovat uživatele:

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod JoGinger » stř 07. bře 2012 13:24:29

Už je v ložnici, díky a co teď s ní? Můžu z ní roztočíka nějak vyhnat? Jana

Uživatelský avatar
JoGinger
Příspěvky: 360
Registrován: úte 07. úno 2012 14:06:47
Bydliště: Kladno
Kontaktovat uživatele:

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod JoGinger » stř 07. bře 2012 15:31:44

Tak jsem si našla že se to stříká a hned jsem podrobila kontrole ostatní rostlinky a ještě jsem jich pár našla :8785: Prosím, jak se to na ty rostliny dostane. Nikde nic, nové jsou ještě v karanténě to je tam potvorák někde zašitej třeba rok a čeká na vhodnou příležitost, nebo je to může nafouknout pootevřeným oknem, nebo jak? A zrovna, když to všechno začlo vystrkovat poupátka :8785: Jana