Problémy, choroby, škůdci

kytky, kytky a kytky
Uživatelský avatar
Babetta
Řád vděčné kočky
Řád vděčné kočky
Příspěvky: 8030
Registrován: stř 17. bře 2010 22:15:38
Bydliště: Břidličná
Kontaktovat uživatele:

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod Babetta » stř 06. kvě 2015 8:49:28

Nikol, vyštípla jsem jen ty nejmenší lístečky uvnitř rozety fialky anebo dvě řady, podle toho, jak byly lístečky velké. Myslím, že hodně děvčat tu má zkušenosti s tím, že fialkám v paždí listů vyrůstají malé lístečky, z kterých se obyčejně začne tvořit i nová rostlinka (dcerka). Pokud si tento stav nepřeješ, hrotem tužky a nebo něčím takovým, lístečky vylom. Co bylo Mac's Southern Springtime, že píšeš, když se nesrovná??

Nicky
Příspěvky: 76
Registrován: ned 26. dub 2015 17:46:45
Bydliště: Jindřichův Hradec

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod Nicky » stř 06. kvě 2015 10:48:25

Mac's Southern Springtime byl také na tom okně s padlím a na listech poprašek měl, i když ne tolik, jako Rob's Loose Noodle. Postříkala jsem ho tím Discusem, srdíčko hned vysoušela, ale během pár hodin mi začaly od vnitřku hnědnout lupínky, takže jsem je vyštípávala, to kvůli němu jsem se ptala. Aktuálně vypadá dobře (v rámci možností - vnitřek má oškubaný, ale nic dalšího už nehnědne). Rob's Loose Noodle jsem taky uštípla dva vnitřní lístky, stejný důvod jako u Mac's SS, ale jak píšeš, že ty rozetky na paždí listů je dobré odstranit - jemu jich z vršku, jen co jsem napočítala, vyrůstá 9 kolem dokola... (dvojiček listů).

Nicky
Příspěvky: 76
Registrován: ned 26. dub 2015 17:46:45
Bydliště: Jindřichův Hradec

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod Nicky » stř 06. kvě 2015 11:16:33

Jelikož v tom popisování asi moc dobrá nejsem, přikládám fotky (Rob's Loose Noodle po odstranění vnitřních lístků s cca 9 páry nových lístečků).

DSC03030.JPG
celá rostlinka

DSC03029.JPG
detail srdíčka

Uživatelský avatar
Babetta
Řád vděčné kočky
Řád vděčné kočky
Příspěvky: 8030
Registrován: stř 17. bře 2010 22:15:38
Bydliště: Břidličná
Kontaktovat uživatele:

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod Babetta » stř 06. kvě 2015 13:15:12

Nikol, takto množím chimérky, nech mu pár rostlinek ve středu rostliny (2-3), a až budou dostatečně velké, odřízni a dej do skleníčku zakořenit. Jestli je tam budoucích rostlinek moc a vzájemně by se moc tlačily, některé odstraň. Mrzí mě, že chytly padlí. A co Mac's Scorching Sun? Roste, anebo stagnuje?

Nicky
Příspěvky: 76
Registrován: ned 26. dub 2015 17:46:45
Bydliště: Jindřichův Hradec

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod Nicky » stř 06. kvě 2015 14:57:52

Já bych ráda udržela tuhle rostlinku ještě alespoň trochu dobře vypadající... ale ona má ty nové dvojičky lupínků skoro všude, dělají to tu i některé další - na každém větším listu sedí u stonku 2 nové lístky. To všichni neustále chodíte a odlamujete? Předpokládám, že u trailů je to takto normální, jinak ne.
Mac's Scorching Sun vypadá v podstatě stejně jako na fotce, co jsem posílala mailem, možná, že jeden nový lístek už začíná vypadat lépe - je pevnější a vroubkovaný, jak má být. Tak třeba se opravdu dočkám, jinak jsem zvědavá, jaká vyroste rozetka z odlomeného lupínku daného do skleníčku, zda nebude trochu větší.

Myslím, že padlí tu zavlekl ten Rob's Loose Noodle, na jednom lupínku měl po cestování na okraji šedý flek a na něm nepatrný bílý chomáček. Měla jsem ten lupen uštípnout hned :(.

Uživatelský avatar
HankaP
administrátor
Příspěvky: 4592
Registrován: čtv 03. pro 2009 3:55:29
Bydliště: Praha

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod HankaP » stř 06. kvě 2015 20:56:14

Ještě mě napadá dost možná blbost, ale přece - nemohou to být nakonec nasazené květní stvoly, s nějak přerostlými palístky? Já vím, asi by to byla anomálie - na druhou stranu takhle masivní odnožování by byla anomálie taky...?
:138:
Diskuse (z lat. discussio od dis-quatere, pře-třásat, zkoumat, diskutovat) je věcný rozhovor nad tématem, jehož cílem není rozhodovat, ale věc pečlivě rozebrat z různých stran, shromáždit argumenty a připravit půdu pro rozhodnutí.
korektor.cz

Nicky
Příspěvky: 76
Registrován: ned 26. dub 2015 17:46:45
Bydliště: Jindřichův Hradec

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod Nicky » stř 06. kvě 2015 21:41:47

Hani, některé možná, ale minimálně 5 párů jsou jen lupínky, už se doširoka otevírají. Však já jsem zatím nasazený květní stvol viděla jen na jednom obrázku, který se mi podařilo vygooglit. Možná je tu mám u 3 větších rostlinek, ale zatím jsem ve fázi doufání, že to je ono a nebudou to další boční rozetky. U Rob's Loose Noodle mi to zrovna moc nepřijde. No co, dám mu ještě čas, ať se ukáže, takhle bych těžko vybrala jeden pár jako náhradu srdíčka, to až budou větší. A počítám, že oškubaný Mac's Southern Springtime se bude vyvíjet stejně. Jen mě překvapila představa, že bych opravdu chodila a ty rozetky vypichovala, když rostou jako o život.
(Už jsme asi dávno OT, neva?)

Uživatelský avatar
HankaP
administrátor
Příspěvky: 4592
Registrován: čtv 03. pro 2009 3:55:29
Bydliště: Praha

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod HankaP » stř 06. kvě 2015 21:59:17

Nicky píše:(Už jsme asi dávno OT, neva?)

Neva - stejně to sloučím zase s tím "hlavním" Problémy, ... - asi jsem na to tenkrát před třemi lety zapomněla - a kdyžs to zapadlé vlákénko Múčnatka alebo padlí teď vytáhla na světlo, tak jsem (ti ;-) ho zatím nechala.

Ale aspoň je tady hezky vidět, že fakt nemá smysl dělat extra vlákna na jednotlivosti - protože se to vždycky strašně rychle a strašně snadno posune někam jinam a nakonec by z toho bylo x vláken sice různě nazvaných, ale se stejnou směskou uvnitř. :-D
Diskuse (z lat. discussio od dis-quatere, pře-třásat, zkoumat, diskutovat) je věcný rozhovor nad tématem, jehož cílem není rozhodovat, ale věc pečlivě rozebrat z různých stran, shromáždit argumenty a připravit půdu pro rozhodnutí.
korektor.cz

Uživatelský avatar
fialik
Příspěvky: 250
Registrován: pát 13. čer 2014 21:01:58
Bydliště: Dušníky

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod fialik » stř 13. kvě 2015 13:20:42

Byla jsem se pokochat fiálema a zjistila, že asi 2/3 mají zahnědlé divné středy a poprašek na listech. Takže usuzuju, že se jedná o roztočíka a u některých je jako bonus padlí. Takže se chci zeptat, jestli je tu někdo, komu se povedlo roztočíka zbavit, nebo se stejně zase objevil. Má cenu s tím bojovat, nebo mám hned ty napadené vyhodit a zdravé preventivně ošetřit?
Konečně mi začínají nakvétat a zase tohle!

Uživatelský avatar
modrakocka1
Příspěvky: 10024
Registrován: úte 02. bře 2010 7:44:01
Bydliště: Děčín
Kontaktovat uživatele:

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod modrakocka1 » pon 25. kvě 2015 21:03:30

Tohle jsem fotila cca před měsícem. Singule husté listy, oprášené nějakou plíšničkou, a listy křehké, jako při roztočíkovi. Teď je postříkaná několikrát, tohle celé jsem odlomila a vypadá, že už rostou listy lepší.

nemoc1.jpg
nemocná singoška

Uživatelský avatar
Evuška
Příspěvky: 10028
Registrován: úte 02. bře 2010 16:08:00
Bydliště: Poděbrady

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod Evuška » pon 25. kvě 2015 21:29:21

Se mi zdá, že je bílá i zemina kolem...?

Uživatelský avatar
modrakocka1
Příspěvky: 10024
Registrován: úte 02. bře 2010 7:44:01
Bydliště: Děčín
Kontaktovat uživatele:

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod modrakocka1 » úte 26. kvě 2015 7:44:40

Jo, ale to bude nejspíš od solí a minerálů ve vodě.

Uživatelský avatar
modrakocka1
Příspěvky: 10024
Registrován: úte 02. bře 2010 7:44:01
Bydliště: Děčín
Kontaktovat uživatele:

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod modrakocka1 » pát 29. kvě 2015 21:39:36

Plíseň, nejspíše padlí na květech fialky. A dotaz, je možné, že takováto plísnička může být následkem napadení roztočíkem? Na dvou rostlinách před měsícem jsem objevila prvně takovouto plísničku, a po pár dnech začala rostlina žloutnout na bázi řapíků, a celkově začala být divná. Květy jsem otrhala víceméně téměř suché, hnědé. Viz ta rostlina fialky od minule.

plís 2.jpg
plís.jpg

ivča
Příspěvky: 624
Registrován: pon 28. led 2013 18:04:19
Bydliště: Ostrava

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod ivča » sob 30. kvě 2015 11:52:01

Já za sebe si troufám říct, že jde pouze o plíseň, ale netvrdím, že mám pravdu... měla jsem to na některých fialkách taky.

Uživatelský avatar
Evuška
Příspěvky: 10028
Registrován: úte 02. bře 2010 16:08:00
Bydliště: Poděbrady

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod Evuška » sob 30. kvě 2015 14:15:58

Ivčo, já bych řekla, že je to padlí. Nebo, když se mi něco takového objeví, postříkám Discusem. Nevím, jestli bych to dávala do souvislosti s tím srdíčkem, s roztočíkem. Náhoda to není? Že by se to objevilo současně...

Uživatelský avatar
Babetta
Řád vděčné kočky
Řád vděčné kočky
Příspěvky: 8030
Registrován: stř 17. bře 2010 22:15:38
Bydliště: Břidličná
Kontaktovat uživatele:

Re: Saintpaulia

Příspěvekod Babetta » stř 10. čer 2015 13:10:11

Prosím o radu, je nemocná?? Je to to, co si myslím a nechci tomu věřit?

PICT0014.JPG

Uživatelský avatar
fialik
Příspěvky: 250
Registrován: pát 13. čer 2014 21:01:58
Bydliště: Dušníky

Re: Saintpaulia

Příspěvekod fialik » stř 10. čer 2015 13:40:11

Nejsem úplný znalec a ráda se zmýlím, ale řekla bych, že ho tam máš. Podle změny barvy a chlupatosti.

Uživatelský avatar
HankaP
administrátor
Příspěvky: 4592
Registrován: čtv 03. pro 2009 3:55:29
Bydliště: Praha

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod HankaP » stř 10. čer 2015 13:48:03

No... nechci být za Joba, ale radši jsem ji přesunula, aby nám nenakazila celé vlákno... :9894:
Diskuse (z lat. discussio od dis-quatere, pře-třásat, zkoumat, diskutovat) je věcný rozhovor nad tématem, jehož cílem není rozhodovat, ale věc pečlivě rozebrat z různých stran, shromáždit argumenty a připravit půdu pro rozhodnutí.
korektor.cz

Uživatelský avatar
Babetta
Řád vděčné kočky
Řád vděčné kočky
Příspěvky: 8030
Registrován: stř 17. bře 2010 22:15:38
Bydliště: Břidličná
Kontaktovat uživatele:

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod Babetta » stř 10. čer 2015 13:49:54

Hani, díky. Já to nemohla najít.

Uživatelský avatar
zdenkap
Příspěvky: 91
Registrován: pon 18. úno 2013 14:25:31

Re: Problémy, choroby, škůdci

Příspěvekod zdenkap » pon 22. čer 2015 9:17:23

Dobrý den. Máte někdo osvědčený tip, jak zlikvidovat třásněnku? Díky.