Zahrada

Uživatelský avatar
Packa
Příspěvky: 11379
Registrován: úte 02. bře 2010 11:21:27

Re: Zahrada

Příspěvekod Packa » pát 02. dub 2010 18:51:02

Tak dobrý podvečer. Vidím, že jsem vám zadala téma fialek, tak se hezky bavte. :11969: :4224:
Opět jsem se vrátila za zahrady a trochu fotila to, co vy běžně máte.

Koniklece
IMG_1731.JPG
IMG_1733.JPG

Krokusy
IMG_1734.JPG
IMG_1735.JPG

Petrklíč zachráněný z chodníku bezdomovců
IMG_1726.JPG

Ladoňky
IMG_1724.JPG
IMG_1727.JPG
IMG_1728.JPG

Uživatelský avatar
modrakocka1
Příspěvky: 10024
Registrován: úte 02. bře 2010 7:44:01
Bydliště: Děčín
Kontaktovat uživatele:

Re: Zahrada

Příspěvekod modrakocka1 » pát 02. dub 2010 19:05:04

no já koniklece moc nemám. mám jeden u našich jinak mi je pes učůral a ten petrklíč je moc pěkný :9853:

Uživatelský avatar
AlčaV
Příspěvky: 407
Registrován: úte 02. bře 2010 12:21:48

Re: Zahrada

Příspěvekod AlčaV » pát 02. dub 2010 22:06:00

modrakocka1 píše:Babet klidně ti pošlu, mám jich dost, ty bílé jsou taky dost invazivní. Pošlu ti je zadarmo.

Aji prosím kousek těch růžových, vyměním za puntíkaté :8786:

jj, ale musí vykvést...nevím, který jsou který :)

Uživatelský avatar
AlčaV
Příspěvky: 407
Registrován: úte 02. bře 2010 12:21:48

Re: Zahrada

Příspěvekod AlčaV » pát 02. dub 2010 22:07:36

Packa píše:Tak dobrý podvečer. Vidím, že jsem vám zadala téma fialek, tak se hezky bavte. :11969: :4224:
Opět jsem se vrátila za zahrady a trochu fotila to, co vy běžně máte.
Koniklece
IMG_1731.JPG
IMG_1733.JPG

Krokusy
IMG_1734.JPG
IMG_1735.JPG

Petrklíč zachráněný z chodníku bezdomovců
IMG_1726.JPG

Ladoňky
IMG_1724.JPG
IMG_1727.JPG
IMG_1728.JPG

moooc hezký kytičky, hlavně mě zaujal ten střapatej koniklec :6451:

Uživatelský avatar
HankaP
administrátor
Příspěvky: 4592
Registrován: čtv 03. pro 2009 3:55:29
Bydliště: Praha

Re: Zahrada

Příspěvekod HankaP » sob 03. dub 2010 4:44:10

Babetto, to jsem se ptala já, jestli se vám zdají ty violky stejné, ne Jadka :-) - vy jste obě (ty i Jadka) řekly něco jako že "jo tahle..., to je núďo, ta je všude, to je plevel" - no třeba u vás fakt tahle žlutá sudetská roste úplně běžně... - její původní výskyt u nás je v Krkonoších, Hrubém Jeseníku a na Kralickém Sněžníku (to, co jsem dávala, bylo právě foceno v Hrubém Jeseníku), druhotně se vyskytuje ještě v Orlických horách a Beskydech, tam prý byla zřejmě vysazená. Pak se vyskytuje v přilehlých oblastech v Polsku a na Slovensku a pak už jen někde v rakouských Alpách...
Tak je vyfoťte, až budou... Já znám polní macešky jen ty bělavé (se žlutou nebo trojbarevné).
Tahle žlutá je zákonem chráněná ve stupni "silně ohrožené".
A ještě jsem se o ní dočetla, že je právě jedním ze zdrojů, ze kterých byly vyšlechtěné některé velkokvěté zahradní macešky...

Na žlutou fialkovou nemaceškovou jsem už taky narazila - že je to forma violky vonné (Viola odorata)... jen nevím, jestli i přírodní forma...?

"Kromě fialové a modré barvy se pěstuje i několik barevných a velkokvětých kultivarů.
• 'Albiflora' - bílé květy
• 'Irish Elegance' krémově žluté velké květy
• 'Hedwig Bernock' - velké modrofialové květy
• 'Königin Charlotte' - velké tmavě fialové květy
• 'Red Charme' - červenopurpurové květy
• 'Sulphurea' - sytě žluté květy"

A další - i s fotkou (no moc sytě žlutá se mi nezdá...?)
http://www.filuna.cz

"Pozůstatkem začátků naší semenářské činnosti je žlutá forma violky vonné Viola odorata Sulphurea..."

Obrázek
Obrázek

A na konec je tu ještě nádherně žlutá Viola biflora - violka dvoukvětá, listy by taky docela seděly - ale ta prý u nás roste taky v horách severní části republiky, jako ta sudetská... Packo, pomoooc! Co vám to tam teda v tom Brně roste?
http://botany.cz/cs/viola-biflora/
http://rastliny.nahuby.sk/obrazok_detail.php?obrazok_id=154476&next_img_type=gallery

Viola biflora.jpg



Tak a ještě si vás zkusím aspoň trochu udobřit - našla jsem vám taky název té puntíkaté - Viola sororia Freckles - asi pochází ze Severní Ameriky. Jo, teď jsem ještě našla český název Violka floridská (a freckle = piha :-)...
Diskuse (z lat. discussio od dis-quatere, pře-třásat, zkoumat, diskutovat) je věcný rozhovor nad tématem, jehož cílem není rozhodovat, ale věc pečlivě rozebrat z různých stran, shromáždit argumenty a připravit půdu pro rozhodnutí.
korektor.cz

Uživatelský avatar
Packa
Příspěvky: 11379
Registrován: úte 02. bře 2010 11:21:27

Re: Zahrada

Příspěvekod Packa » sob 03. dub 2010 8:03:34

Haničko, u nás asi roste Viola biflora. Musím počkat, až pokvete a pak ji vyfotím.

Uživatelský avatar
Babetta
Řád vděčné kočky
Řád vděčné kočky
Příspěvky: 8030
Registrován: stř 17. bře 2010 22:15:38
Bydliště: Břidličná
Kontaktovat uživatele:

Re: Zahrada

Příspěvekod Babetta » sob 03. dub 2010 18:14:03

Hani, dala jsi si s tím, koukám, práci. To teda zírám! Vůbec jsem netušila, že existuje tolik druhů fialek. I s těma malýma maceškama je to zajimavé, později se také pokusím o pár fotografií. Jen jestli to ten můj foťák zvládne, není nic moc..detaily mu moc nejdou. :9402:

Uživatelský avatar
Packa
Příspěvky: 11379
Registrován: úte 02. bře 2010 11:21:27

Re: Zahrada

Příspěvekod Packa » sob 03. dub 2010 19:56:51

Hani, zkusila jsem dnes nafotit tu fialku, ale slunka a slunečního světla bylo tolik, že ta krémová barva je téměř bílá. Zkusím příště lepší snímek. Teď přikládám nereprezentativní snímek
IMG_1745.JPG

Dále ze zahrady tulipánky
IMG_1748.JPG

Hlaváček jarní (mohla jsem vyfotit i ten Amurský - tak příště)
IMG_1752.JPG

a nakonec orsej
IMG_1750.JPG

To vše pro potěchu oka

Uživatelský avatar
modrakocka1
Příspěvky: 10024
Registrován: úte 02. bře 2010 7:44:01
Bydliště: Děčín
Kontaktovat uživatele:

Re: Zahrada

Příspěvekod modrakocka1 » sob 03. dub 2010 20:16:50

ten blatouch je orsej? toho máme u našich plnou zahradu, to je hrozný plevel, ale je fakt že je to hezký na jaře

Uživatelský avatar
HankaP
administrátor
Příspěvky: 4592
Registrován: čtv 03. pro 2009 3:55:29
Bydliště: Praha

Re: Zahrada

Příspěvekod HankaP » sob 03. dub 2010 21:29:44

Jo, ta orsej roste myslím i na Petříně...

Paci, tahle fialka určitě není ta biflora - spíš bych řekla některý z těch kultivarů violky vonné - Irish Elegance nebo Sulphurea...?
Diskuse (z lat. discussio od dis-quatere, pře-třásat, zkoumat, diskutovat) je věcný rozhovor nad tématem, jehož cílem není rozhodovat, ale věc pečlivě rozebrat z různých stran, shromáždit argumenty a připravit půdu pro rozhodnutí.
korektor.cz

Uživatelský avatar
Packa
Příspěvky: 11379
Registrován: úte 02. bře 2010 11:21:27

Re: Zahrada

Příspěvekod Packa » sob 03. dub 2010 21:35:30

HankaP píše:Jo, ta orsej roste myslím i na Petříně...

Paci, tahle fialka určitě není ta biflora - spíš bych řekla některý z těch kultivarů violky vonné - Irish Elegance nebo Sulphurea...?

Haničko, já to opravdu nevím, vyfotím ji v příhodnou dobu a dám fotečku.

Uživatelský avatar
HankaP
administrátor
Příspěvky: 4592
Registrován: čtv 03. pro 2009 3:55:29
Bydliště: Praha

Re: Zahrada

Příspěvekod HankaP » sob 03. dub 2010 23:11:46

Nedalo mi to a ještě jsem zkusila hledat... fialky já miluju od malička... tak se taky pokochejte.

Tak sytě žlutou Sulphureu jsem našla jen tady:
http://io-net.com/violet/violet3/odorata_sulphurea.htm

odorata_sulphurea01m.jpg
Viola odorata Sulphurea

- a ještě tam je jedna móóóc zajímavá:
http://io-net.com/violet/violet3/odorata_crepuscule.htm

odorata_crepuscule01m.jpg
Viola odorata Crepuscule (stmívání, soumrak)


Jinak ji mají všude takhle krémovou - a zdá se, že Sulphurea a Irish Elegance je ta samá.
http://www.agreengardening.com/index/plants_V_1.asp

Obrázek
Viola odorata Irish Elegance/Sulphurea

...a další barvy

Obrázek
Viola odorata Lydia Groves

Obrázek
Viola odorata Red Charme

Obrázek
Viola odorata Königin Charlotte

Obrázek
Viola odorata Donau

...a ještě další :-)
http://www.plantsforshade.co.uk/acatalog/info.html

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Alba, Annie, Baroness Alice de Rothchild, Becky Groves
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Catalina, Charles William Groves, Clive Groves, Czar
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Katy, Kim, Lianne, Lydia Groves
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Mrs R. O. Barlow, Norah Church, Pamela Zambra, Perle Rose
Diskuse (z lat. discussio od dis-quatere, pře-třásat, zkoumat, diskutovat) je věcný rozhovor nad tématem, jehož cílem není rozhodovat, ale věc pečlivě rozebrat z různých stran, shromáždit argumenty a připravit půdu pro rozhodnutí.
korektor.cz

Uživatelský avatar
AlčaV
Příspěvky: 407
Registrován: úte 02. bře 2010 12:21:48

Re: Zahrada

Příspěvekod AlčaV » ned 04. dub 2010 0:06:25

Tak u nás je to určitě ta Sulphurea :). Odstín má takovej lehce do banánova - jako dužina, ne slupka :)

Uživatelský avatar
HankaP
administrátor
Příspěvky: 4592
Registrován: čtv 03. pro 2009 3:55:29
Bydliště: Praha

Re: Zahrada

Příspěvekod HankaP » ned 04. dub 2010 0:56:42

Aji, ta u Packy taky, stopro - ona ta biflora má navíc trochu jinak stavěné květy, na některých fotkách na těch odkazech je to dobře vidět. Až jednou přestanu chodit s pejsinkou na dvůr, tak si tam vysadím nějaké fialky - ta spousta barev a odstínů mě dostala, to jsem vůbec netušila, že jich tolik existuje (a to jsem sem dala jen kultivary violky vonné - všechny ostatní druhy jsem nechávala stranou :-)...
Diskuse (z lat. discussio od dis-quatere, pře-třásat, zkoumat, diskutovat) je věcný rozhovor nad tématem, jehož cílem není rozhodovat, ale věc pečlivě rozebrat z různých stran, shromáždit argumenty a připravit půdu pro rozhodnutí.
korektor.cz

Uživatelský avatar
modrakocka1
Příspěvky: 10024
Registrován: úte 02. bře 2010 7:44:01
Bydliště: Děčín
Kontaktovat uživatele:

Re: Zahrada

Příspěvekod modrakocka1 » ned 04. dub 2010 7:40:16

Hančo ještě zjisti kde se dají sehnat, jsou fakt super :4351:

Uživatelský avatar
Babetta
Řád vděčné kočky
Řád vděčné kočky
Příspěvky: 8030
Registrován: stř 17. bře 2010 22:15:38
Bydliště: Břidličná
Kontaktovat uživatele:

Re: Zahrada

Příspěvekod Babetta » ned 04. dub 2010 9:08:32

modrakocka1 píše:Hančo ještě zjisti kde se dají sehnat, jsou fakt super :4351:

Padám na zadek! :744: Jj, taky bych měla zájem. Hani, jsi holka šikovná... pátrej.. :11817:

Uživatelský avatar
Packa
Příspěvky: 11379
Registrován: úte 02. bře 2010 11:21:27

Re: Zahrada

Příspěvekod Packa » ned 04. dub 2010 9:18:20

HankaP píše:Aji, ta u Packy taky, stopro - ona ta biflora má navíc trochu jinak stavěné květy, na některých fotkách na těch odkazech je to dobře vidět. Až jednou přestanu chodit s pejsinkou na dvůr, tak si tam vysadím nějaké fialky - ta spousta barev a odstínů mě dostala, to jsem vůbec netušila, že jich tolik existuje (a to jsem sem dala jen kultivary violky vonné - všechny ostatní druhy jsem nechávala stranou :-)...

Hani, nevím, co všechno na zahradě u mne vykvete, ale vyfotím, co se dá. Mám jich hodně druhů. Všechno jsem to sehnala vloni a nevím, jestli z toho něco vykvete. Některé jsou asi pozdější, zatím nekvetou. Nevím, jestli jsem uchovala koreanu, ta má krásně prokreslené listy, Chyba je, že téměř u žádných neznám název.

Uživatelský avatar
Packa
Příspěvky: 11379
Registrován: úte 02. bře 2010 11:21:27

Re: Zahrada

Příspěvekod Packa » ned 04. dub 2010 9:21:41

Tak jsem se vrhla do psaní, po té, co jsem uviděla Haniččiny obrázky, že jsem ani nepozdravila návštěvníky Zahrady. Hezké dobré ráno. Troch prosvítá sluníčko, nevím jak dlouho vydrží. :9850:

Uživatelský avatar
Babetta
Řád vděčné kočky
Řád vděčné kočky
Příspěvky: 8030
Registrován: stř 17. bře 2010 22:15:38
Bydliště: Břidličná
Kontaktovat uživatele:

Re: Zahrada

Příspěvekod Babetta » ned 04. dub 2010 9:25:23

Pacinko, těším se na tvé fotečky, teda jestli ti něco vykvete...
jo a taky nezdravím, já nezdvořačka... všem se omlouvám a přeji dodatečně DOBRÝ, KRÁSNÝ DEN! :8654:

Uživatelský avatar
HankaP
administrátor
Příspěvky: 4592
Registrován: čtv 03. pro 2009 3:55:29
Bydliště: Praha

Re: Zahrada

Příspěvekod HankaP » ned 04. dub 2010 14:03:01

Jsem ráda, že se líbilo (já to mám povinné, jsem sama Fialka po předcích ;-) - doufám, že jste taky zašly na ty odkazy majitelů fotek, abychom za jejich použití "zaplatili" - ale hlavně je tam toho ještě daleko víc.

Ta poslední série je od anglického prodejce - sice sám nenabízí, že by prodal do zahraničí, ale třeba by s ním byla řeč, kdoví... (A nebo by musela Mikča zapřáhnout svou prodlouženou anglickou paži. :-)
Ale možná bude i v Česku leccos, nevím, nehledám..., zatím...
Diskuse (z lat. discussio od dis-quatere, pře-třásat, zkoumat, diskutovat) je věcný rozhovor nad tématem, jehož cílem není rozhodovat, ale věc pečlivě rozebrat z různých stran, shromáždit argumenty a připravit půdu pro rozhodnutí.
korektor.cz