Další pokojovky

Uživatelský avatar
Evuška
Příspěvky: 10030
Registrován: úte 02. bře 2010 16:08:00
Bydliště: Poděbrady

Re: Další pokojovky

Příspěvekod Evuška » čtv 07. lis 2013 8:36:54

Ten růžový mám taky v očekávání, ale je to opozdilec. Je to hodně stará rostlina, říkám mu babičkovský, protože ho mám po babičce. Asi metr dvacet dlouhý...
Vlastně mám jeden mladý na jiném místě a ten už má pupadla 2cm.
Má úplně jiný tvar květu, než ty nové kultivary. Ty jsou takové k jedné straně zploštělé. Možná motýlkové?
Ten starý je pravidelnější.
Velikonoční, jak píše Hanka, mají ty květy jen stříšky dolů, na noc se trochu zavírají, hodně špičaté, podobnější kaktusům. A mají mezi články chlupy, vánočňáci tam mají kořínky. Možná vzdušné, možná klasické, zaschlé.
A tyhlety, co mi teď kvetou, kvetou vícekrát za rok, takže vlastně samy nevědí, co jsou. :-)

Uživatelský avatar
rentier
Příspěvky: 1039
Registrován: úte 06. srp 2013 17:40:32
Bydliště: Praha

Re: Další pokojovky

Příspěvekod rentier » čtv 07. lis 2013 8:37:17

Tušil jsem, když to napíši, co nastane, nikoho nepřemlouvám. O starých nebo mladých rostlinách jsem neslyšel nikdy o rozdílech v listech. I tak jsem se podíval dnes na net a našel pár odkazů, i rozdíly ve fotech.

http://www.kouzelnebydleni.cz/vanocni-kaktus/
http://www.rostliny.net/rostlina/Rhipsalidopsis - velikonoční kaktus
http://www.rostliny.net/rostlina/Schlumbergera - vánoční kaktus
Oba druhy jsou krásné, když kvetou, víc v tom nehledejte.

Uživatelský avatar
Evuška
Příspěvky: 10030
Registrován: úte 02. bře 2010 16:08:00
Bydliště: Poděbrady

Re: Další pokojovky

Příspěvekod Evuška » čtv 07. lis 2013 9:22:09

Kdyby NÁHODOU někdo měl ten velikonoční bílý, tak bych asi žebrala o kousek.
Růžový a oranžový mám, můžu věnovat.

Uživatelský avatar
HankaP
administrátor
Příspěvky: 4592
Registrován: čtv 03. pro 2009 3:55:29
Bydliště: Praha

Re: Další pokojovky

Příspěvekod HankaP » čtv 07. lis 2013 12:19:37

Františku, nejde o rozdíl mezi mladou a starou rostlinou, to sis to špatně přeložil! Rozdíl je mezi starými (babičkovskými) odrůdami a odrůdami nově vyšlechtěnými, moderními.

Tohle jsou fotky původního/přírodního/botanického druhu Schlumbergera truncata (takže ne kultivar nebo hybrid) a je na nich vidět, že některé články ty špičky mají a jiné ne, tak si vyber. :-)
http://www.missouribotanicalgarden.org/ ... rcode=b669

Schlumbergera truncata.jpg
Schlumbergera truncata.jpg
Schlumbergera truncata.jpg
Schlumbergera truncata.jpg


A, mimochodem, na tom tvém posledním odkazu na poslední fotce není vánoční kaktus (Schlumbergera), ale fylokaktus (Epiphyllum - dokonce má i správnou cedulku v květináči). Chybička se asi vloudila díky tomu, že v tom botanici často nemají (nebo hlavně v minulosti neměli) jasno hned od začátku, občas se taxonomie mění nebo zpřesňuje, a právě Schlumbergera truncata byla někdy dřív řazena do rodu Epiphyllum jako Epiphyllum truncatum... Takže někdy někde může být vánoční kaktus postaru uváděn jako epiphyllum - ale naopak to neplatí, ostatní epiphylla (jako to na obrázku) nejde vydávat za vánoční kaktus...
To jen k tomu všeobecnému mišmaši, který v tom panuje - aby to nebylo tak jednoduché. ;-)

Ale že jsou krásné všechny bez ohledu na název, souhlasím - a epiphylla miluju obzvlášť...
Diskuse (z lat. discussio od dis-quatere, pře-třásat, zkoumat, diskutovat) je věcný rozhovor nad tématem, jehož cílem není rozhodovat, ale věc pečlivě rozebrat z různých stran, shromáždit argumenty a připravit půdu pro rozhodnutí.
korektor.cz

Uživatelský avatar
cirrhus
Příspěvky: 2260
Registrován: stř 13. úno 2013 17:53:20
Bydliště: Straškov Vodochody

Re: Další pokojovky

Příspěvekod cirrhus » čtv 07. lis 2013 12:23:21

Hani, a kolik epiphyll vlastníš? Můžu na výměnu nabídnout Coral Dance a Hermosisimo. :350:

Uživatelský avatar
HankaP
administrátor
Příspěvky: 4592
Registrován: čtv 03. pro 2009 3:55:29
Bydliště: Praha

Re: Další pokojovky

Příspěvekod HankaP » čtv 07. lis 2013 12:45:22

Nemám žádné - však víš, že do všeho kecám - a na kytky pak nemám čas. :1341:
Diskuse (z lat. discussio od dis-quatere, pře-třásat, zkoumat, diskutovat) je věcný rozhovor nad tématem, jehož cílem není rozhodovat, ale věc pečlivě rozebrat z různých stran, shromáždit argumenty a připravit půdu pro rozhodnutí.
korektor.cz

Uživatelský avatar
cirrhus
Příspěvky: 2260
Registrován: stř 13. úno 2013 17:53:20
Bydliště: Straškov Vodochody

Re: Další pokojovky

Příspěvekod cirrhus » čtv 07. lis 2013 14:59:25

Cha cha, škoda. :148:

Uživatelský avatar
Babetta
Řád vděčné kočky
Řád vděčné kočky
Příspěvky: 8030
Registrován: stř 17. bře 2010 22:15:38
Bydliště: Břidličná
Kontaktovat uživatele:

Re: Další pokojovky

Příspěvekod Babetta » čtv 07. lis 2013 18:38:04

Evuško, mračňáčka máš nádherného.

Krásně vám kvetou kaktusky. Evuško, ten tvůj č. 1 má moc hezkou barvu. Podobný, možná stejný, má moje tchyně. Taky jí zrovna kvete. Tvrdila mi, že ho koupila jako růžový. Podruhé jí vykvetl prý jinak (?).

staske
Příspěvky: 121
Registrován: stř 27. bře 2013 19:07:22
Bydliště: Žamberk

Re: Další pokojovky

Příspěvekod staske » čtv 07. lis 2013 19:03:09

Tak jak říkáš, Hani. Ten můj kaktus je odnož od 30letého kaktusu od dědy. Větve byly kolem dvou metrů dlouhé a kmen měl v průměru cca 5-6 cm. Byl to pořádný klacek a nikam se nevešel, tak jsme ho museli zmladit. Bylo mi ho trochu líto, protože květů měl vždycky na stovku. Ale místo už pak nebylo. A "vánoční" mu říkám proto, že vždy rozkvetl do Vánoc. Ty nové kultivary mám dva a jsou trochu jiné. A jak říká rentier, všechny jsou krásné.

Uživatelský avatar
rentier
Příspěvky: 1039
Registrován: úte 06. srp 2013 17:40:32
Bydliště: Praha

Re: Další pokojovky

Příspěvekod rentier » čtv 07. lis 2013 20:40:50

Zatím žádná sláva.

DSCN4553.JPG

Uživatelský avatar
HankaP
administrátor
Příspěvky: 4592
Registrován: čtv 03. pro 2009 3:55:29
Bydliště: Praha

Re: Další pokojovky

Příspěvekod HankaP » čtv 07. lis 2013 22:54:46

Náhodou, snaží se pěkně, a je krásný...

Ještě mě napadá a zajímala by mě jedna věc - jak to kdo máte u těch svých: můj má nasazená poupata vždycky jen po jednom vprostřed konce článku, ale občas nejenom toho posledního - třeba i na třech posledních článcích větve.
A když jsem byla posledně u mamky, vzala mě k sousedovi, kterému chodí zalévat, když není doma. A ten jeho měl nasazená poupata i třeba po třech vedle sebe na jednom článku, měl jich fakt hodně. Škoda, že se tam asi nedostanu kouknout na rozkvetlý, soused už bude nejspíš doma - to se mi tam nechce jít otravovat... :-(
Diskuse (z lat. discussio od dis-quatere, pře-třásat, zkoumat, diskutovat) je věcný rozhovor nad tématem, jehož cílem není rozhodovat, ale věc pečlivě rozebrat z různých stran, shromáždit argumenty a připravit půdu pro rozhodnutí.
korektor.cz

Uživatelský avatar
Evuška
Příspěvky: 10030
Registrován: úte 02. bře 2010 16:08:00
Bydliště: Poděbrady

Re: Další pokojovky

Příspěvekod Evuška » pát 08. lis 2013 14:58:55

Hani, mně takhle bohatě na koncích kvetou ty pro mne velikonoční. Třeba po pěti, ale až na starší rostlině. Tady dám fotku mladého, tam jsou po třech... není to moc vidět.

CIMG0076.JPG
.
Ty, co jsem dávala teď fotky, tak tam je to skoro všude po jednom, párkrát dvě poupata, ale to je výjimečně. Taky i na druhém i třetím článku.

A fotla jsem ty moje keiki. Je tam vidět ten květní stvol. Musela jsem to otočit od okna, protože se táhne za světlem a kořeny stejným směrem... to by nešlo vůbec zasadit.

CIMG4194.JPG

... a ještě ibich.

CIMG4192.JPG

Uživatelský avatar
HankaP
administrátor
Příspěvky: 4592
Registrován: čtv 03. pro 2009 3:55:29
Bydliště: Praha

Re: Další pokojovky

Příspěvekod HankaP » pát 08. lis 2013 16:12:55

Tak to já budu muset ještě prozkoumat toho "souseda" :-), co on je vlastně zač - jestli to není nakonec nějaký přeběhlík... :4852:
Diskuse (z lat. discussio od dis-quatere, pře-třásat, zkoumat, diskutovat) je věcný rozhovor nad tématem, jehož cílem není rozhodovat, ale věc pečlivě rozebrat z různých stran, shromáždit argumenty a připravit půdu pro rozhodnutí.
korektor.cz

Uživatelský avatar
mikina
Příspěvky: 8722
Registrován: pon 01. bře 2010 21:22:44
Bydliště: Dolní Lutyně

Re: Další pokojovky

Příspěvekod mikina » sob 09. lis 2013 9:37:57

Krásně vám to kvete i na pokojovkách... mně teď odkvetl jeden ze tří přeživších ibišků. Poprvé jsem je měla přes léto na balkoně. Je teda fakt, že listí opadalo skoro až na dřevo, ale jsou hezky obsypané poupaty - jako nikdy nebyly.

003.JPG

A ještě náš malý Filip, který mě pozoroval při focení.

009.JPG

ivča
Příspěvky: 624
Registrován: pon 28. led 2013 18:04:19
Bydliště: Ostrava

Re: Další pokojovky

Příspěvekod ivča » sob 09. lis 2013 10:05:30

Mikino, pěkné fotečky, hlavně ta poslední. :-))

Uživatelský avatar
Martinica
Příspěvky: 2854
Registrován: sob 06. bře 2010 18:31:13
Bydliště: Brno

Re: Další pokojovky

Příspěvekod Martinica » sob 09. lis 2013 12:58:03

Evuška píše:... A fotla jsem ty moje keiki. Je tam vidět ten květní stvol. Musela jsem to otočit od okna, protože se táhne za světlem a kořeny stejným směrem... to by nešlo vůbec zasadit...

Prosím, ještě rada od zkušené orchideářky... ty vzdušné kořeny necpi dolů do substrátu, stejně by uhnily... jsou vzdušné a sají vlhko, krom jiného. Rostlinka si svoje dole udělá časem sama, rosení zatím udělá své. Co ti budu radit...
:4225:

Uživatelský avatar
Evuška
Příspěvky: 10030
Registrován: úte 02. bře 2010 16:08:00
Bydliště: Poděbrady

Re: Další pokojovky

Příspěvekod Evuška » sob 09. lis 2013 23:43:09

A vytvoří ta keiki ještě na mateřské rostlině normální kořeny? Nebo začnou růst, až když to položím na substrát? Což teda nevím, jak provedu, protože bude teda stát na chůdách ze vzdušných kořenů a na substrát nijak nedosáhne.

Uživatelský avatar
Babetta
Řád vděčné kočky
Řád vděčné kočky
Příspěvky: 8030
Registrován: stř 17. bře 2010 22:15:38
Bydliště: Břidličná
Kontaktovat uživatele:

Re: Další pokojovky

Příspěvekod Babetta » ned 10. lis 2013 11:25:35

Evuško, klidně některé kořeny zasaď. Zrovna se chystám, že přesázím těch pár kousků, co mám. Venku je ještě pod lesem takový dlouhý vláknitý mech. Přepařený ho smíchám s keramzitem. Taky lze místo mechu použít nastříhaný molitan a nebo kombinace obojího.

Uživatelský avatar
rentier
Příspěvky: 1039
Registrován: úte 06. srp 2013 17:40:32
Bydliště: Praha

Re: Další pokojovky

Příspěvekod rentier » ned 10. lis 2013 13:52:19

Vždy jsem dával kostičky polystyrenu, molitanu a samozřejmě kůru z prodejny.

Uživatelský avatar
Martinica
Příspěvky: 2854
Registrován: sob 06. bře 2010 18:31:13
Bydliště: Brno

Re: Další pokojovky

Příspěvekod Martinica » ned 10. lis 2013 17:21:09

Evuška píše:A vytvoří ta keiki ještě na mateřské rostlině normální kořeny? Nebo začnou růst, až když to položím na substrát? Což teda nevím, jak provedu, protože bude teda stát na chůdách ze vzdušných kořenů a na substrát nijak nedosáhne.

Můžeš to dát do vzdušné směsi, co tu holčiny napsaly, všechno... je tím myšleno, aby se kořeny násilím neohýbaly do nádoby, stejně si to časem udělá po svém. Ideální je substrát se vzduchem, ale i vlhkem, to zkombinovat je někdy v bytě problém... a milují do něj molitan a hrst podzimního listí z lesa. Babett i rentier radí dobře, já ale keramzit nedávám, spíš ten polystyren... ale sto lidí, sto variant.
:4225: