Zahrada

Uživatelský avatar
jadka
Příspěvky: 10456
Registrován: úte 02. bře 2010 7:00:15
Bydliště: okr. Frýdek-Místek

Re: Zahrada

Příspěvekod jadka » ned 06. zář 2015 11:54:48

Já bych řekla, že to je arónie - černý jeřáb. A určitě dobré bobule nejen pro psa :11917: - http://www.ekozahrady.com/aronie.htm.

Uživatelský avatar
Evuška
Příspěvky: 10030
Registrován: úte 02. bře 2010 16:08:00
Bydliště: Poděbrady

Re: Zahrada

Příspěvekod Evuška » ned 06. zář 2015 12:45:41

Nebo muchovník.

Uživatelský avatar
Miška
Příspěvky: 615
Registrován: pon 11. úno 2013 21:06:45
Bydliště: Severní Morava
Kontaktovat uživatele:

Re: Zahrada

Příspěvekod Miška » ned 06. zář 2015 12:57:27

Když koukám na různé fotky, tak květ mi možná připomíná spíše tu arónii, sice si to nepamatuju už přesně, ale podvědomě se přikláním k arónii. Ale u muchovníku zase píšou, že se na podzim zbarvují listy do oranžovo-červené a to se teď přesně začíná dít. Tak, baby, raďte. :-)

Uživatelský avatar
HankaP
administrátor
Příspěvky: 4592
Registrován: čtv 03. pro 2009 3:55:29
Bydliště: Praha

Re: Zahrada

Příspěvekod HankaP » ned 06. zář 2015 14:14:12

Podle mě arónie - plody jsou černější, ne tak do modra, a proti stopce mají jen takovou jakoby hvězdičkovou jizvu s malými zbytky květu - muchovník má bubáka s výrazně trčícími lístečky...

muchovník.jpg
muchovník.jpg
2x muchovník

Kromě toho muchovník kvete už v červnu až červenci. Arónii jsme měli s prvním mužem na chalupě a nejlepší chuť prý plody mají, když přejdou prvním mrazem - nevím, vždycky je stihli sklidit ptáci (byl to jen malý stromek)... :-) A listy se taky barví do červena.

Kdysi se mi povedlo arónii koupit normálně v zelenině - zavařila jsem ji (musí se dát dost cukru, protože je taková natrpklá) a byla skvělá na způsob brusinek k masu, ale taky na palačinky... Mňam...
:8203:
Diskuse (z lat. discussio od dis-quatere, pře-třásat, zkoumat, diskutovat) je věcný rozhovor nad tématem, jehož cílem není rozhodovat, ale věc pečlivě rozebrat z různých stran, shromáždit argumenty a připravit půdu pro rozhodnutí.
korektor.cz

Uživatelský avatar
Miška
Příspěvky: 615
Registrován: pon 11. úno 2013 21:06:45
Bydliště: Severní Morava
Kontaktovat uživatele:

Re: Zahrada

Příspěvekod Miška » ned 06. zář 2015 15:02:30

Tak je to arónie, zrovna šli kolem sousedi a prý ju sadili oni. :-) Takže ověřeno. Zkusili jsme ochutnat syrové, je to děsně trpké. :-) Ale bude to mňamka.

Uživatelský avatar
jadka
Příspěvky: 10456
Registrován: úte 02. bře 2010 7:00:15
Bydliště: okr. Frýdek-Místek

Re: Zahrada

Příspěvekod jadka » ned 06. zář 2015 17:42:50

Já ji taky mám na zahradě, pokud se mi ji včas podaří obrat (obvykle se na ni vrhnou dříve ptáci), tak jsem ji buď sušila a pak přidávala k meduňce do čaje, nebo jsem ji dávala zamrazit, a pak do nějakých buchet, taky byla dobrá zavařit s hruškami nebo do pečeného čaje a taky jsem z ní dělala džem.

Uživatelský avatar
Babetta
Řád vděčné kočky
Řád vděčné kočky
Příspěvky: 8030
Registrován: stř 17. bře 2010 22:15:38
Bydliště: Břidličná
Kontaktovat uživatele:

Re: Zahrada

Příspěvekod Babetta » pon 07. zář 2015 9:14:27

Máme stromek na zahradě, tak je to bezpečně černá jeřabina. Máme jí tolik, že nabízím, ale nikdo nechce. Snad jen jedni si přijedou na kolech trochu natrhat. Už sháním recepty, co bych z ní nadělala. Plody arónie jsou strašně zdravé, když jdu kolem stromku, pokaždé strčím pár kuliček do pusy, někdy si udělám čaj a přihodím i citronovou meduňku. Moc dobré.
Muchovník už má sezónu za sebou.

švýcarka
Příspěvky: 504
Registrován: stř 13. říj 2010 10:51:47

Re: Zahrada

Příspěvekod švýcarka » pon 07. zář 2015 9:25:42

Ahoj všici, jo jo, je to opravdu arónie a ten pes je tedy koumák :8653:, ví, co je zdravé :1709:.
Posílám gazánky ze semínek... mám je ráda. Eva

SDC10417.JPG
SDC10418.JPG
SDC10419.JPG
SDC10420.JPG
SDC10421.JPG
SDC10422.JPG
SDC10423.JPG
SDC10425.JPG
SDC10426.JPG
SDC10430.JPG

švýcarka
Příspěvky: 504
Registrován: stř 13. říj 2010 10:51:47

Re: Zahrada

Příspěvekod švýcarka » pon 07. zář 2015 9:43:44

A zbytek...

SDC10431.JPG
SDC10432.JPG
SDC10435.JPG
SDC10434.JPG
Hořcový stromek

švýcarka
Příspěvky: 504
Registrován: stř 13. říj 2010 10:51:47

Re: Zahrada

Příspěvekod švýcarka » pon 07. zář 2015 9:47:49

A jak houby? Byl jste někdo? Moje maminka byla u nich na chatě (spadá to místo pod Děčín) a nepočítala že by něco bylo... A byla překvapená, našla pravé hříbky, kováře, babky a asi 30 křemenáčků (tak 10 cm vysokých).
Já byla u nás - našla jsem 1 křemenáčka a jinak ani prašivku - bývají tam mraky kozáků a bedel a nic...
Druhý den jsem šla do vysokého lesa na mé místo... mám naražený malíček už přes týden a nazout se do pevné boty je docela síla... přesto jsem se vypravila... No, taky nikde nic, ani ta prašivka... Potom jsem našla na jednom prosvětleném místě 3 hříbky, velké... Nohy jsem tam ale musela nechat. Tak byla výborná bramboračka... dala jsem tam mrkev, petržel, libeček, pór, majoránku, cibuli a česnek - všechno ze zahrady - a byla tedy výborná :8653:, mňam. Krásný den všem Eva

Uživatelský avatar
jadka
Příspěvky: 10456
Registrován: úte 02. bře 2010 7:00:15
Bydliště: okr. Frýdek-Místek

Re: Zahrada

Příspěvekod jadka » pon 07. zář 2015 21:12:53

U nás je pořád sucho, i když trochu pršelo.

Uživatelský avatar
mikina
Příspěvky: 8722
Registrován: pon 01. bře 2010 21:22:44
Bydliště: Dolní Lutyně

Re: Zahrada

Příspěvekod mikina » úte 08. zář 2015 6:28:00

Ahojky, David byl nedávno na hřibech, jak tak začalo pršet, a nic. Zatím jsme na druhý pokus nevyjeli, takže nevím. Každopádně sucho je jak sfiňa. Dovezla jsem si od Evy a ze skladu kytky do zahrady, a můžu říct, že jsem měla problém vykopat díru do země (nějakých 25 cm???), je to dole proschlé jak sfiňa - jo, kopala jsem krumpáčem, ani rýč to nechtěl vzít
Evi, gazánie jsou krásné, už se těším na příští rok, budu se snažit taky vypěstovat ze semínek (hlavně letní astry, na těch ujíždím).

Uživatelský avatar
Babetta
Řád vděčné kočky
Řád vděčné kočky
Příspěvky: 8030
Registrován: stř 17. bře 2010 22:15:38
Bydliště: Břidličná
Kontaktovat uživatele:

Re: Zahrada

Příspěvekod Babetta » úte 08. zář 2015 8:32:14

Evičko, gazánie jsou opravdu krásné. Na houbách jsme ještě nebyli, ale chystáme se. Rostou prý jen praváci a janci, suchohřiby jen velmi málo. Na dnešek v noci zase popršelo, jak to vypadá v lese, jestli se tam vláha vůbec dostala, to nevím.

Uživatelský avatar
HankaP
administrátor
Příspěvky: 4592
Registrován: čtv 03. pro 2009 3:55:29
Bydliště: Praha

Re: Zahrada

Příspěvekod HankaP » úte 08. zář 2015 9:19:21

Babett, co jsou to janci - ten výraz vůbec neznám?
Diskuse (z lat. discussio od dis-quatere, pře-třásat, zkoumat, diskutovat) je věcný rozhovor nad tématem, jehož cílem není rozhodovat, ale věc pečlivě rozebrat z různých stran, shromáždit argumenty a připravit půdu pro rozhodnutí.
korektor.cz

Uživatelský avatar
Packa
Příspěvky: 11379
Registrován: úte 02. bře 2010 11:21:27

Re: Zahrada

Příspěvekod Packa » úte 08. zář 2015 14:35:32

Haničko, křemenáč.

Uživatelský avatar
HankaP
administrátor
Příspěvky: 4592
Registrován: čtv 03. pro 2009 3:55:29
Bydliště: Praha

Re: Zahrada

Příspěvekod HankaP » úte 08. zář 2015 16:32:29

Ahááá, děkuju, Helenko... :-)
Diskuse (z lat. discussio od dis-quatere, pře-třásat, zkoumat, diskutovat) je věcný rozhovor nad tématem, jehož cílem není rozhodovat, ale věc pečlivě rozebrat z různých stran, shromáždit argumenty a připravit půdu pro rozhodnutí.
korektor.cz

Uživatelský avatar
Babetta
Řád vděčné kočky
Řád vděčné kočky
Příspěvky: 8030
Registrován: stř 17. bře 2010 22:15:38
Bydliště: Břidličná
Kontaktovat uživatele:

Re: Zahrada

Příspěvekod Babetta » stř 09. zář 2015 8:22:40

Hani, jak píše Helenka. Dlouho jsem si to pletla s lidovým názvem pro kozáka, tak mu říkala teta, ke které jsem jezdila na prázdniny k Jablonci n/Nisou.

dsdagmar
Příspěvky: 302
Registrován: sob 19. říj 2013 19:37:46

Re: Zahrada

Příspěvekod dsdagmar » stř 09. zář 2015 13:11:37

Dobrý den všem,
když mohu, občas se tu podívám na vaše krásné příspěvky, fotografie, a dneska jsem viděla "černá jeřabina" =
Aronia mel. Nero - pod tímto jménem jsem ji kdysi kupovala, roste sama, a když má plody, je lépe ji zakrýt sítí - proti ptákům. Já jsem ji měla dost ráda - totiž jsem se tehdy dočetla v zahrád. časopise, že je velice dobrá, že má spousty minerálů a pak - sušenou si ji prý brali lovci v Rusku - tehdy Sov. svazu do kapes a dlouho vydrželi s ní - potravina, ale protože má moc peciček, tzv. dělá zácpu...

Uživatelský avatar
HankaP
administrátor
Příspěvky: 4592
Registrován: čtv 03. pro 2009 3:55:29
Bydliště: Praha

Re: Zahrada

Příspěvekod HankaP » stř 09. zář 2015 18:25:22

Ještě k těm křemenáčům - já jsem byla nejdřív pohodlná hledat, tak jsem se zeptala, ale nakonec mi to stejně nedalo a ještě jsem si zagúglila, když už jsem věděla od Helenky, co to je - zajímalo mě rozšíření toho názvu - a docela mě překvapilo, kolik těch lidových jmen křemenáče mají...

:3563: Našla jsem (něco je teda pro konkrétní druh, něco pro křemenáč obecně):
bosák, bolševik, březák, březovák, cihlář, červenáč, červeňák, červeník, červený kozák, dragoun, havíř, horník, chlapeček, janek, kamenáč, kameňák, muzikant, osičník, panna, polák, špičník, turek.
U některých by mě fakt zajímalo, jak vznikly - proč třeba havíř nebo horník, a proč polák?

A s tím kozákem - on kozák i křemenáč patří do jednoho rodu, takže jsou to vlastní bráchové, jenže jim v češtině zůstala z "historických" dob (z počátku 20. století, kdy se vyvíjela česká nomenklatura), dvě různá rodová jména. A pozdější snahy o sjednocení se už nějak neujmuly...
Co je v češtině kozák a co křemenáč, to určuje právě jenom barva klobouku - rezavé a čevené jsou křemenáče, ostatní jsou kozáky. (A ještě taky máme křemenáč kozákovitý - aby toho nebylo málo... ;-)

Ve slovenštině si tenhle houbový guláš neudělali - mají jenom kozáky... Ale lidových názvů pro ty červené mají taky dost, i toho janka:
červený kozák, janko, červený janko, janík, janek, červenák, husár, honvéd, červený pán...
Diskuse (z lat. discussio od dis-quatere, pře-třásat, zkoumat, diskutovat) je věcný rozhovor nad tématem, jehož cílem není rozhodovat, ale věc pečlivě rozebrat z různých stran, shromáždit argumenty a připravit půdu pro rozhodnutí.
korektor.cz

Pepo
Příspěvky: 172
Registrován: stř 25. úno 2015 20:01:10
Bydliště: Považská Bystrica, Slovenská republika

Re: Zahrada

Příspěvekod Pepo » stř 09. zář 2015 19:32:58

V našich končinách sa hovorí kozáku osikovému červený Janko, aj keď v našej rodine to bol odjakživa osikovec, tak ako kozák brezový - brezák, kozák hrabový - hrabák. Ja, ako slovenský hubár, som nikdy moc to delenie na kozáky a křemenáče nepochopil, celkom logické je to na základe tej farby, ale čo potom kozák hnedy - křemenáč hnědý? Ten sa veľmi podobá na kozák topoľový - kozák topolový, nachádzam oba druhy súčasne na rovnakých miestach a neskúsenému oku môžu pripadať úplne totožné.