Čo nám práve... (slina přinese :-)

Uživatelský avatar
ZuzanaH
Příspěvky: 1170
Registrován: čtv 26. črc 2012 20:41:35

Re: Čo nám práve... (slina přinese :-)

Příspěvekod ZuzanaH » pon 25. bře 2013 21:39:49

Janli, obdivuji, kolik toho víš. Klobouk dolů!
Obrázek

Uživatelský avatar
ZuzanaH
Příspěvky: 1170
Registrován: čtv 26. črc 2012 20:41:35

Re: Čo nám práve... (slina přinese :-)

Příspěvekod ZuzanaH » pon 25. bře 2013 22:16:19

Dobrou s kobrou. :-)
Obrázek

švýcarka
Příspěvky: 504
Registrován: stř 13. říj 2010 10:51:47

Re: Čo nám práve... (slina přinese :-)

Příspěvekod švýcarka » úte 26. bře 2013 7:48:52

Ahoj vespolek. Čtu až teď. Jana má pravdu o té trifoliátě, citrusáři ji hodně používali jako podnož. Já měla ze semínka taky jednu na zahradě... asi 6 let, pořád jsem čekala, až rozkvete, a říkala, že tam jednou budeme mít pomeranče, bohužel loni zmrzla a už neobrazila. Dost mne to mrzelo, ale co naděláš. Jo a trny to má a pěkné. Jinak z pecky to roste opravdu rychle a jsou to moc hezké rostlinky. Je dobře, že je to citrón, kdybyste to jednou chtěli nechat naroubovat. Na roubování se používá jako podnož právě ta trifoliáta, citrón, pomeranč i grep. Já měla zasazenou pecku z grepu, když se mi narodila první dcera... byl z toho strom jako hrom, listy to mělo velké jako já mám dlaň a zrovna malé ruce nemám... byl krásný. Přišla jsem na to, že mu dělá dobře chladno, ale tak chladno jsem nikde v bytě neměla, a tak jsem ho začala dávat v domě, kde bydlím, na chodbu - na chladné zimování. No a pak tam najednou nebyl... Já myslela, že mne klepne, pak jsem se dozvěděla, že sousedka vyhodila chlapa, co s ním žila (takový ožrala to byl), a když se stěhoval, tak prý ten můj citrus stál dole mezi dveřmi... Ale nikdo neupozornil a chlapa jsem už nedohnala. Potom jsem měla hafo roubovanců, přes léto to bylo krásné, kvetlo to, plodilo, ale na zimu to začalo shazovat listy - těžko se to zimovalo. Teď mám dost velké stromky a mám je ve sklepě, kde je ideální teplota, ale dost šero - jen jedno malé okénko tam je. A divte se, za celou zimu mi neshodí ani jeden lísteček, takže ven je dávám krásně obrostlé..
Jinak ty, Zuzko, přijedeš do Prahy? Já byla loni ve Švýcarsku za kámoškou a sebrala jsem v jednom centru plod kumquatu. Mělo to 3 pecky, tak jsem to zasela (ale vzpomněla jsem si hodně pozdě, přesto to vyklíčilo) a mám 3 rostlinky. Kdybys chtěla, tak ti jednu vezmu do Prahy. A možná bych mohla sehnat i ta semena té trifoliáty. Mám jednu známou... jen má nějaké zdravotní problémy - asi, tak moc nepíše, ale zkusit to mohu.
Až bude chvilka, tak pošlu nějaké fotky z toho květinového centra ve Švýcarsku. Chodily jsme tam asi 5 hodin a nemohly jsme se urvat, krása... Mají to tam moc pěkné, ať stromky, růže, kytky, do zahrad lavičky, sochy... ale ty ceny. Tak zatím ahoj Eva

miroslav
Příspěvky: 926
Registrován: ned 24. úno 2013 16:55:03
Bydliště: Sedlec, okr. Beroun
Kontaktovat uživatele:

Re: Čo nám práve... (slina přinese :-)

Příspěvekod miroslav » úte 26. bře 2013 7:59:41

Našel jsem jednu historickou fotku, když byly ještě malinký. :)

Poncirus - 2.jpg
Poncirus - 1.jpg
Naposledy upravil(a) miroslav dne úte 26. bře 2013 8:09:33, celkem upraveno 2 x.

Uživatelský avatar
cirrhus
Příspěvky: 2260
Registrován: stř 13. úno 2013 17:53:20
Bydliště: Straškov Vodochody

Re: Čo nám práve... (slina přinese :-)

Příspěvekod cirrhus » úte 26. bře 2013 8:01:00

Dobré ránko,
tak jsem si přečetl něco o té trifoliátě na wikipedii.com a hádejte, odkud tam mají fotku?
http://en.wikipedia.org/wiki/Trifoliate_orange
To jen tak pro pobavení. Možná, že tam by se dala sehnat i ta semínka.
Evičko, kdybys chtěla větvičku toho kumquatu naroubovat, tak mi řekni, můžu ti dovézt do Práglu. ;)
Jinak, děvčata a holky, neklesejte na mysli, dnes mi zebřička snesla první vajíčko, což znamená, že se jaro už opravdu minimálně blíží, pokud tu již není.
:350:

švýcarka
Příspěvky: 504
Registrován: stř 13. říj 2010 10:51:47

Re: Čo nám práve... (slina přinese :-)

Příspěvekod švýcarka » úte 26. bře 2013 8:04:18

Máš je hezké Míro... jen je mi divné, když mají 2 metry, že ti ještě nekvetly...

Uživatelský avatar
cirrhus
Příspěvky: 2260
Registrován: stř 13. úno 2013 17:53:20
Bydliště: Straškov Vodochody

Re: Čo nám práve... (slina přinese :-)

Příspěvekod cirrhus » úte 26. bře 2013 8:04:30

Míro, je vidět, že máš "zelené ruce". Všechno ti roste. :)

švýcarka
Příspěvky: 504
Registrován: stř 13. říj 2010 10:51:47

Re: Čo nám práve... (slina přinese :-)

Příspěvekod švýcarka » úte 26. bře 2013 8:06:02

Pepíno, tak to je fajn, že už zebřičky snášejí vajíčka - že se jaro blíží... to jsi nám udělal velkou radost. Jinak, za tu nabídku roubu z kumquatu moc díky, ale ještě budou muset vyrůst, jsou to prcíčkové, ty velké, co mám ve sklepě, ty už roubované jsou. Pa Eva

miroslav
Příspěvky: 926
Registrován: ned 24. úno 2013 16:55:03
Bydliště: Sedlec, okr. Beroun
Kontaktovat uživatele:

Re: Čo nám práve... (slina přinese :-)

Příspěvekod miroslav » úte 26. bře 2013 8:07:49

No, všechno ne - každoročně bojuji s košťálovinami a brouky z řepky, je to boj. :D
Asi pořídím novou fotku poncirusů. :)
Jinak na mé minulé praxi v Malešicích, kde je botanická zahrada a také tam mají fialky a prodávají jiné pokojovky, rostou právě poncirusy a z nich mám onehdá semena...

Uživatelský avatar
Packa
Příspěvky: 11379
Registrován: úte 02. bře 2010 11:21:27

Re: Čo nám práve... (slina přinese :-)

Příspěvekod Packa » úte 26. bře 2013 8:37:26

Dobré ráno a hezký den. :350:

Uživatelský avatar
Babetta
Řád vděčné kočky
Řád vděčné kočky
Příspěvky: 8030
Registrován: stř 17. bře 2010 22:15:38
Bydliště: Břidličná
Kontaktovat uživatele:

Re: Čo nám práve... (slina přinese :-)

Příspěvekod Babetta » úte 26. bře 2013 8:46:10

Přiletěly vlaštovky, zebřičky snášejí vejce, slepičky se začínají taky více roznášet. Přesto na sebe jaro letos nějak nechává čekat. Takže neklesejme na mysli. Však ono příjde. Pranostika nás taky zatím žene ke kamnům.
Přeji dobrý den.

Uživatelský avatar
janli
Příspěvky: 3739
Registrován: čtv 11. lis 2010 21:36:58
Bydliště: Jindřichův Hradec

Re: Čo nám práve... (slina přinese :-)

Příspěvekod janli » úte 26. bře 2013 9:52:32

Vyštrachala jsem pár fotek z citrusového období. Cítíte, jak ty květy voní? Zavřít oči, prosím! :350:

mand.clementina.jpg
neobvyklý plod.C.Lisbon.JPG
... takhle plodí citrus cv. Buddhova ruka - toto je hříčka přírody na běžném citronu cv. Lisbon

P1000503.JPG
... další laškování flóry na běžném citronu

P1020571.JPG
jarní kvetení

P1020572.JPG
květy pomeranče

Uživatelský avatar
febra
Příspěvky: 653
Registrován: pon 30. srp 2010 7:44:20
Bydliště: Albrechtice, okr. Karviná
Kontaktovat uživatele:

Re: Čo nám práve... (slina přinese :-)

Příspěvekod febra » úte 26. bře 2013 10:00:44

Jani, to je krása, měla jsi je nádherně obsypané květy. Cítím je až sem :538: .

Uživatelský avatar
Babetta
Řád vděčné kočky
Řád vděčné kočky
Příspěvky: 8030
Registrován: stř 17. bře 2010 22:15:38
Bydliště: Břidličná
Kontaktovat uživatele:

Re: Čo nám práve... (slina přinese :-)

Příspěvekod Babetta » úte 26. bře 2013 10:06:09

Buddhova ruka mě dostala! Když jsem na to mrkla, první moje reakce byla - pro boha, co to je?
Ten pomerančovník byl úžasně nakvetlý. Nevím o nikom, kdo by neměl rád citrusovou vůni.

Uživatelský avatar
Packa
Příspěvky: 11379
Registrován: úte 02. bře 2010 11:21:27

Re: Čo nám práve... (slina přinese :-)

Příspěvekod Packa » úte 26. bře 2013 11:17:30

Janičko, to je krása a úžasná vůně.

švýcarka
Příspěvky: 504
Registrován: stř 13. říj 2010 10:51:47

Re: Čo nám práve... (slina přinese :-)

Příspěvekod švýcarka » úte 26. bře 2013 13:50:05

Jani. jsi šikula... je to krása. No jo, skleník je skleník... v bytě tohle tolik nejde. Přesto jsem je měla krásné a hodně kvetly, ale jak jsi psala, najednou, kde se vzala... tu se vzala... PUKLICE, a bylo s tím hodně trápení... Tenkrát jsem to rozdala a pak po letech jsem to zkusila znovu... a to jsou ty dva ve sklepě, tam se jim daří. Kdybych je vzala do bytu, tak jsou z nich holá košťata - těžko jim udržíš podmínky, jaké potřebují... dodržet světlo, teplo, zálivku... to není jen tak. A taky záleží na té podnoži.
Jinak, k té otázce Zuzky, kdy by mohly stromečky plodit bez naroubování... to je taky rozdílné. Kámoška měla z pecky asi metrový keříček, první plody měl v 9 letech, ale byly fakt dobré. Ale taky jí vždycky oholil na zimu - měla ho v pokoji... pak tedy na jaře obrostl, kvetl, plody... takhle asi 3 roky, a tu další zimu už nerozdýchal, celý zaschnul a bylo po parádě... Asi ho to teplo vysilovalo, až to neustál. Eva

Uživatelský avatar
Packa
Příspěvky: 11379
Registrován: úte 02. bře 2010 11:21:27

Re: Čo nám práve... (slina přinese :-)

Příspěvekod Packa » stř 27. bře 2013 7:43:50

Dobré ráno, a přeji všem příjemný den. :350:

Uživatelský avatar
Babetta
Řád vděčné kočky
Řád vděčné kočky
Příspěvky: 8030
Registrován: stř 17. bře 2010 22:15:38
Bydliště: Břidličná
Kontaktovat uživatele:

Re: Čo nám práve... (slina přinese :-)

Příspěvekod Babetta » stř 27. bře 2013 8:25:51

Ráda bych vám popřála krásný slunečný den, jenže paní zima se nechce vzdát své nadvlády. U nás je aktuálně -5 °C a silný vítr dělající závěje z nové vrstvičky prachového sněhu. Ještě že máme zahradu. Psa vystrčím do té sibérie, nemusím s ním pokaždé ven. Ten udělá rychle, co udělat má, a šupky dupky do teploučka na gaučík.

Uživatelský avatar
cirrhus
Příspěvky: 2260
Registrován: stř 13. úno 2013 17:53:20
Bydliště: Straškov Vodochody

Re: Čo nám práve... (slina přinese :-)

Příspěvekod cirrhus » stř 27. bře 2013 8:35:27

Danuš, Jeseníky miluji, moji rodiče strávili v jejich podhůří dětství a já ke Kárníku jezdil za babičkou na prázdniny, ale když čtu, jaké je tam počasí, bydlet bych tam nechtěl.

Uživatelský avatar
janli
Příspěvky: 3739
Registrován: čtv 11. lis 2010 21:36:58
Bydliště: Jindřichův Hradec

Re: Čo nám práve... (slina přinese :-)

Příspěvekod janli » stř 27. bře 2013 8:43:22

Pepíno, na jihu to vypadá pomalu stejně. :D Už mi z toho letos šibe.