Import a export rostlin

Uživatelský avatar
JoGinger
Příspěvky: 360
Registrován: úte 07. úno 2012 14:06:47
Bydliště: Kladno
Kontaktovat uživatele:

Import a export rostlin

Příspěvekod JoGinger » ned 11. bře 2012 22:22:03

Našla jsem zajímavé fialkové stránky v USA a nakontaktovala jsem tamní paní fialkářku. Odepsala, že by snad i něco poslala, sice prý má s posíláním do naší země špatné zkušenosti, ale snad by to i zkusila. Jsou nějaké podmínky, co se musí při vývozu a dovozu splnit? Máte někdo s tím případně nějaké zkušenosti? Má ve sbírce fakt moc pěkné kousky a stálo by to :1709: .

Uživatelský avatar
picris
Příspěvky: 556
Registrován: úte 14. úno 2012 10:04:30
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Import a export rostlin

Příspěvekod picris » ned 11. bře 2012 22:31:36

Moc krásné fialky mají ruské pěstitelky. A jelikož bývá problém s dálkou a cenou poštovného, našla jsem si jednu, která bydlí v Německu, zasílá do celého světa a na konci března otevírá internetový obchod, problém se zasláním do České republiky prý nemá. Co se týče USA, vůbec nevím, nemám zkušenosti. Zde odkaz na můj tip.
http://www.fialki.de/shop/kollektion-von-galina-domnina

Uživatelský avatar
HankaP
administrátor
Příspěvky: 4592
Registrován: čtv 03. pro 2009 3:55:29
Bydliště: Praha

Re: Import a export rostlin

Příspěvekod HankaP » pon 12. bře 2012 0:59:49

Jak je to teď s dovozem z USA si nejsem moc jistá...

Na rostliny je potřeba, aby je prodejce nechal zkontrolovat rostlinolékařem a nechal vystavit fytocertifikát (např. u Robinsonů to stojí 45 $ za zásilku), pak po příchodu k nám to musí zkontrolovat ještě naše rostlinolékařská správa (to stávalo tuším nějakých 750,- Kč za zásilku, nevím, jestli to ještě platí). Od cla by měly být osvobozeny zásilky do 150,- € (něco přes 198,- $), DPH se platí ze zásilky v hodnotě vyšší než 22,- €, tj. v tuhle chvíli podle kurzovního lístku celní správy cca 29,- $ (DPH se platí z hodnoty zboží + dopravních nákladů + případně cla)... http://www.celnisprava.cz/cz/clo/odbavo ... fault.aspx

Lístky [s](snad!) fyto nepotřebují - to ostatní je[/s] stejné.

Taky nevím, jak to vypadá s rychlostí - jestli to má šanci přežít - vzhledem ke "schopnostem" naší pošty v návaznosti na loni změněné daňové a celní předpisy.
Dřív bylo nejjistější hned, jak zásilka přišla, domluvit si fyto a rovnou si to vyzvednout - ale jak to chodí teď v kombinaci s tím celním řízením, bůhví. No, snad by to taky mohlo jít na počkání, když si to člověk oběhne (a odčeká) osobně, ale to jenom hádám, žádnou vlastní ani zprostředkovanou zkušenost nemám... :-(
Diskuse (z lat. discussio od dis-quatere, pře-třásat, zkoumat, diskutovat) je věcný rozhovor nad tématem, jehož cílem není rozhodovat, ale věc pečlivě rozebrat z různých stran, shromáždit argumenty a připravit půdu pro rozhodnutí.
korektor.cz

Uživatelský avatar
Čejka
Příspěvky: 824
Registrován: pon 15. lis 2010 18:01:53
Bydliště: Český Dub Hodky
Kontaktovat uživatele:

Re: Import a export rostlin

Příspěvekod Čejka » pon 12. bře 2012 13:32:31

Ahoj, já to trochu upřesním, fyto v Americe okolo 60,- $, u nás je 950,- Kč za množství 1-9999 rostlin, potom samozřejmě clo a DPH. Co se týká toho, jak rostliny vydrží, mám zkušenosti jenom s Robinsony, ti balí opravdu přepečlivě, po týdnu byly rostliny absolutně v pořádku. Cesta z Ameriky k nám je velmi rychlá, u nás rostlinolékařští inspektoři přijemní a ochotní, pracovníci vyclívací pošty taky, než narazíte na celníky, zdlouhavé vyřizování, jsou nepříjemní a arogantní, to je moje zkušenost, možná máte někdo jinou, tomu, kdo ji má, ji fakt závidím. Když to shrnu, rostliny se tam dají sehnat krásné, i ti úředníci se dají přežít, jen se to trochu prodraží a vždycky je lepší objednávat větší množství rostlin.

Uživatelský avatar
sapho
Příspěvky: 892
Registrován: pon 01. bře 2010 21:41:31

Re: Import a export rostlin

Příspěvekod sapho » pon 12. bře 2012 13:41:00

Hezký den,
mám stejnou zkušenost jako Čejka... bohužel. USA už pouze, pokud by někdo lístky přivezl...

Uživatelský avatar
HankaP
administrátor
Příspěvky: 4592
Registrován: čtv 03. pro 2009 3:55:29
Bydliště: Praha

Re: Import a export rostlin

Příspěvekod HankaP » pon 12. bře 2012 14:38:40

Soni, nevím, kdy jsi od Robinsonů objednávala a jestli od té doby něco nezměnili, ale na stránkách píšou za fyto těch 45,- $, to by bylo cca 900,- Kč... Tak bych radši počítala s tou vyšší částkou - když tak bude příjemné překvapení...
Diskuse (z lat. discussio od dis-quatere, pře-třásat, zkoumat, diskutovat) je věcný rozhovor nad tématem, jehož cílem není rozhodovat, ale věc pečlivě rozebrat z různých stran, shromáždit argumenty a připravit půdu pro rozhodnutí.
korektor.cz

Uživatelský avatar
Čejka
Příspěvky: 824
Registrován: pon 15. lis 2010 18:01:53
Bydliště: Český Dub Hodky
Kontaktovat uživatele:

Re: Import a export rostlin

Příspěvekod Čejka » pon 12. bře 2012 16:11:14

Hani, od Robinsonů jsem objednávala loni a možná, že to bylo 45,- $, letos mám rozjednanou objednávku od Garyho Mikity a ten psal 60,- $, možná se to liší podle státu.

Uživatelský avatar
HankaP
administrátor
Příspěvky: 4592
Registrován: čtv 03. pro 2009 3:55:29
Bydliště: Praha

Re: Import a export rostlin

Příspěvekod HankaP » pon 12. bře 2012 19:41:11

To je taky možné - a dřív (řekla bych ještě tak před 2 lety?) se u Robinsonů platilo za fyto jen 30,- $. Oni k nim chodí fytosanitáři pravidelně každé tři týdny, takže to vyřídí všechno najednou a nemají s tím asi žádné zařizování navíc, tak možná i proto si můžou dovolit nižší cenu...

No teď jsem ještě koukla k Soranovi a ten si počítá dokonce 65,- $...! :6447:
Diskuse (z lat. discussio od dis-quatere, pře-třásat, zkoumat, diskutovat) je věcný rozhovor nad tématem, jehož cílem není rozhodovat, ale věc pečlivě rozebrat z různých stran, shromáždit argumenty a připravit půdu pro rozhodnutí.
korektor.cz

Uživatelský avatar
Lenca
Příspěvky: 602
Registrován: úte 04. říj 2011 9:09:55
Bydliště: Jirkov - Ústecký kraj

Re: Import a export rostlin

Příspěvekod Lenca » pon 02. dub 2012 10:55:30

Picris, tak v tom odkazu, co jsi sem dávala, tak to bych nejspíš utratila majlant, některé kousky jsou překrásné... jak já jen bez nich budu žít... nebudete někdo dělat hromadnou objednávku?

Uživatelský avatar
picris
Příspěvky: 556
Registrován: úte 14. úno 2012 10:04:30
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Import a export rostlin

Příspěvekod picris » pon 02. dub 2012 11:10:32

Velká škoda, že ses neozvala tak před týdnem, já mám od ní fialky doma od pátku, moc mne to mrzí, mohly jsme objednat spolu. :( Jinak, dala mi k tomu dokonce 2 bonusy, pečlivě zabalila, jeden lístek bohužel nevydržel a upadl mu stonek, ale zasadila jsem ho formou listového řízku, tak snad se povede. Zkus zlanařit někoho jiného. :)

Uživatelský avatar
Lenca
Příspěvky: 602
Registrován: úte 04. říj 2011 9:09:55
Bydliště: Jirkov - Ústecký kraj

Re: Import a export rostlin

Příspěvekod Lenca » pon 02. dub 2012 11:17:55

Šmarjááá, to mi ani neříkej... se z toho picnu... Jestli se mohu zeptat, na kolik Tě vyšel takový balíček? Hlavně, já neovládám ruštinu, takže jsem namydlená jako blesk...

Uživatelský avatar
picris
Příspěvky: 556
Registrován: úte 14. úno 2012 10:04:30
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Import a export rostlin

Příspěvekod picris » pon 02. dub 2012 11:28:13

Ani já neovládám ruštinu, ale ona komunikuje samozřejmě i německy. :) Celkově mne to vyšlo na 19 €, s tím, že 3,50 € stojí poštovné a balné k nám. Jinak, měla jsem objednáno 10 lístků + 2 navíc jsem dostala jako bonus. Platila jsem přes PayPal, protože převod u normální banky na eura by mne vyšel na dalších 200 Kč. Paní odeslala fialky hned, jak přišly penízky - v pondělí (leteckou poštou) a v pátek mi přišel balíček. Pokud jí chceš psát, tak se nejdřív registruj a tady http://www.fialki.de/?lD0mlt vpravo je seznam návštěvníků, je tam i její jméno, tak na něj klikni a pak už tam je odkaz na e-mail, klikneš a už jen píšeš vzkaz v němčině.

Uživatelský avatar
Lenca
Příspěvky: 602
Registrován: úte 04. říj 2011 9:09:55
Bydliště: Jirkov - Ústecký kraj

Re: Import a export rostlin

Příspěvekod Lenca » pon 02. dub 2012 11:34:59

Fíháá, tak to není moc - 19 €, to já bych se určitě vyšplhala na takových 40 €...
Děvčata, nechcete někdo učinit hromadnou objednávku?

Uživatelský avatar
picris
Příspěvky: 556
Registrován: úte 14. úno 2012 10:04:30
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Import a export rostlin

Příspěvekod picris » pon 02. dub 2012 11:37:46

Já nemám tolik místa, :) jinak bych také šla výše, :) zakázala jsem si koupit více jak 10, abych si mohla pořídit nějaké i jinde. :)

Uživatelský avatar
Lenca
Příspěvky: 602
Registrován: úte 04. říj 2011 9:09:55
Bydliště: Jirkov - Ústecký kraj

Re: Import a export rostlin

Příspěvekod Lenca » pon 02. dub 2012 11:40:07

Picris, já také nemám místo... ale vždycky to nějak vyčachruju, že to místečko udělám, prohazuju fialky, ty, co zrovna kvetou, za ty, co nekvetou, apod... na kuchyňském stole se pomalu už nedá jíst, jak tam mám narvané fialky...

Uživatelský avatar
Packa
Příspěvky: 11379
Registrován: úte 02. bře 2010 11:21:27

Re: Import a export rostlin

Příspěvekod Packa » pon 02. dub 2012 13:10:25

Lenčo, tady ani nemá hromadná objednávka žádný efekt. Za balíček do půl kila zaplatíš poštovné 3,5 eura. Potom další přeposílání tady u nás by Tě vyšlo dráž. Taky jsem objednávala sólo. Psala jsem jí anglicky přes Google, stejně jak to dělám do Švédska, Polska, Anglie atd.

Uživatelský avatar
Lenca
Příspěvky: 602
Registrován: úte 04. říj 2011 9:09:55
Bydliště: Jirkov - Ústecký kraj

Re: Import a export rostlin

Příspěvekod Lenca » stř 04. dub 2012 12:38:00

Ahoj Picris, a to jsi si musela zřídit účet na PayPal?

Uživatelský avatar
picris
Příspěvky: 556
Registrován: úte 14. úno 2012 10:04:30
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Import a export rostlin

Příspěvekod picris » stř 04. dub 2012 14:37:48

Ahoj Lenčo, no, přítel si to kvůli mně zřídil, ale nejde to tak rychle, takže požádal svého kamaráda a ten to za nás poslal, jinak, dojde to hned, jak se to odešle.

Uživatelský avatar
HankaP
administrátor
Příspěvky: 4592
Registrován: čtv 03. pro 2009 3:55:29
Bydliště: Praha

Re: Import a export rostlin

Příspěvekod HankaP » stř 04. dub 2012 18:54:29

Nemusí to trvat víc než dva tři dny...
Zdržení je jenom s ověřením platební karty - PayPal si z karty cvičně zinkasuje 50,- Kč a záleží na tom, jak rychle to banka zaúčtuje - pak se do PayPalu zadá transakční kód, který je u té platby (chce to teda internetové bankovnictví, jinak se musí počkat až na výpis), a tím je hotovo (těch 50,- Kč zůstane na PayPal účtu a použijí se při první platbě).
Ale i před ověřením karty už se dá účet použít k platbě, takže hned po zaregistrování, ale jsou tam nějaké omezené limity (a nemůžu je najít, takže neřeknu, kolik).

A další možnost je teď docela nová - bez karty, okamžité dobití kreditu bankovním převodem - jde to jen z osobního účtu (ne třeba firemního), vedeného přímo na jméno majitele PayPal účtu, a jen u Komerční banky, Raiffeisenbank, České spořitelny nebo ČSOB...

Doplněno - dobíjení online už funguje i z dalších bank:
Unicredit Bank, Sberbank, GE Money Bank, Fio banka, mBank, air bank, ZUNO a Equa bank.
(A z ostatních bank se dá normálním příkazem.)
Naposledy upravil(a) HankaP dne stř 13. bře 2013 23:53:40, celkem upraveno 1 x.
Důvod: ... doplněno
Diskuse (z lat. discussio od dis-quatere, pře-třásat, zkoumat, diskutovat) je věcný rozhovor nad tématem, jehož cílem není rozhodovat, ale věc pečlivě rozebrat z různých stran, shromáždit argumenty a připravit půdu pro rozhodnutí.
korektor.cz

Uživatelský avatar
Lenca
Příspěvky: 602
Registrován: úte 04. říj 2011 9:09:55
Bydliště: Jirkov - Ústecký kraj

Re: Import a export rostlin

Příspěvekod Lenca » stř 04. dub 2012 23:40:56

Děvčata, tak to je pro mě dost složité... ale i tak děkuju za radu...