Stránka 1 z 1

Medový krémeš

Napsal: úte 06. dub 2010 12:12:49
od jandab
Medový krémeš.jpg
Cesto:300 g hladkej múky špeciál, 100 g práškového cukru, 1 PL rumu, 1 vajce, 1 žĺtok, 1 ČL sódy bikarbóny, 50 g Hery, 1 PL medu,robila som aj bez tej lyžice rumu a ani to nebolo poznať a medu zvyknem dať viacej

Krém:1 L mlieka, 2 Zlaté klasy, 3 PL polohrubej múky, 3 žĺtka, 250 g masla, 200 g práškového cukru, 2 šľahačky v prášku, 300 ml mlieka do šľahačiek,ja robím krém minimálne s jeden a pol dávky...aj z dvoch dávok...múku môžme nahradiť solamilom,krém je jemnejší

Postup:Prísady na cesto zmiesime a vypracujeme cesto. Rozdelíme na dve časti a vyvaľkáme na papieri na pečenie. Vložíme na plech a upečieme asi 10 až 15 minút. Dávame pozor, lebo cesto je rýchlo upečené, aby nám nezhorelo.

Krém : Trochu mlieka odoberieme a v ňom vymiešame Zlatý klas, múku a žĺtka. Ostatné mlieko privedieme do varu a vmiešame mlieko so Zlatým klasom, múkou a žĺtkami. Uvaríme hustú kašu. Necháme vychladnúť,aby sa nám na varenom kréme neurobila kôra,povrch posypeme vanilkovým cukrom. Maslo vymiešame s cukrom a spojíme s vychladnutou kašou,pridáme rum podľa chuti,nie veľa,aby sa nám plnka nezrazila. Polovicu krém navrstvíme na jeden plát upečeného a vychladnutého cesta,pokvapkaného rumom,potom položíme druhé cesto a postup opakujeme, vyšľaháme šľahačky podľa návodu a rozotrieme ich na krém.Na šľahačku môžme použiť karamelové mlieko,šľahačka je chutnejšia, necháme v chladničke postáť 2-3 hodiny. Pred podávaním posypeme práškovým cukrom, alebo polejeme čokoládovou polevou.Ak polejeme čokoládovou polevou,necháme ju stuhnúť v miestnosti,až potom dáme stuhnúť do chladničky,krájame až na druhý deň,keď nám zmäkne medové cesto,ostrím nožom,dobré je zohriatym v teplej vode.Ja som tentokrát kúpila málo čokolády,preto som ho posypala len kakaom .
Tento krém sa chystám vyskúšať,to musí byť fajnota....
Lahodný arašidový krém: 2 l mlieka., 250 g kryštálového cukru., 240 g krémového prášku zlatý klas., 3 žĺtky., 3 vanilínové cukry (60 g)., 400 g masla., 120 g arašidového masla. 2/3 mlieka s kryštálovým cukrom privedieme k varu. V 1/3 mlieka dobre rozmiešame žĺtky a krémový prášok a vlejeme do vriaceho mlieka. Za stáleho miešania uvaríme hustý puding. Horúci puding posypeme vanilínovým cukrom (aby sa nevytvorila kôra) a necháme vychladnúť na izbovú teplotu (20º C). Puding vyšľaháme a po častiach všľaháme maslo zmäknuté na izbovú teplotu. Potom všľaháme arašidové maslo o izbovej teplote.
Arašidová griláž:potrebujeme 200g cukru,200g posekaných arašíd. Z cukru upálime karamel, vsypeme posekané, na suchej panvici opražené arašidy. Dobre premiešame. Hmotu rozotrieme na alobal a necháme vychladnúť. Vychladnutú hmotu valčekom rozdrvíme.Posypeme rovnomerne povrch krémeša.

Re: Medový krémeš

Napsal: pát 09. dub 2010 13:47:28
od modrakocka1
Jandi co to je ten zlatý klas? To je nějaký tuk? Něco jako Hera?

Re: Medový krémeš

Napsal: pát 09. dub 2010 17:07:12
od jandab
Zlatý klas je krémový prášok,ale môžeš použiť pudingový prášok,ale s toho musíš trošku viacej,ja zvyknem prihodiť dve lyžičky škrobu.

Re: Medový krémeš

Napsal: pát 09. dub 2010 18:35:40
od modrakocka1
Jandičko díky určitě to vyzkouším vypadá to mňamozně

Re: Medový krémeš

Napsal: pát 09. dub 2010 19:01:48
od jandab
no asi ho budem musieť spraviť aj dnes,ale som trochu mimo po infúzii,možno to nec hám až na zajtra...ale aj zajtra idem na infúzku....je to taká mňamka,vkuse som nanu chodila do chladničky....aj váha mi to potvrdila :9851:

Re: Medový krémeš

Napsal: ned 11. dub 2010 10:30:22
od Brambůrka
modrakocka1 píše:Jandi co to je ten zlatý klas? To je nějaký tuk? Něco jako Hera?


Tak se mi cosi plantá,že u nás bys měla použít asi Maizenu.Ale vůbec si nejsem jistá.Chtělo by to přečíst,co to obsahuje...

Re: Medový krémeš

Napsal: ned 11. dub 2010 12:22:05
od ludka1
Bramburka, keď sa pametáš na túto tému sme sa už raz bavili "Zlatý klas nahraďte v Čechách Krémovým práškem (má stejné složení jako Zlatý klas). Je určený ke stejnému účelu, tedy do krémů, různé hustoty, i dávkování má stejné jako Zlatý klas: hustý krém - 1/2 l mléka, středně hustý - 800 ml mléka a řídký - 1 l mléka. Výrobce: Amylon, Havlíčkův Brod"

alebo popros dievčatá zo Slovenska, ktoré pojdu do Prahy, nech Ti Zlatý klas prinesú.

Re: Medový krémeš

Napsal: ned 11. dub 2010 16:04:40
od jandab
Brambůrka píše:
modrakocka1 píše:Jandi co to je ten zlatý klas? To je nějaký tuk? Něco jako Hera?


Tak se mi cosi plantá,že u nás bys měla použít asi Maizenu.Ale vůbec si nejsem jistá.Chtělo by to přečíst,co to obsahuje...


Jo Věrko maizena je totálne bez chuti,vhodná aj na zahusťovanie omáčok,ale Zlatý klas-čili krémový prášok je do zákuskov,na zjemnenie maslovej plnky,ale krémový prášok obsahuje aj maizenu,škrobovú múčku,či už zemiakovú alebo kukuričnú.

Re: Medový krémeš

Napsal: pon 12. dub 2010 11:55:54
od Ruženka
Kto chcete ten zlatý klas, napíšte a donesiem vám. Tento týždeň by som ho chcela upiecť, muž bude mať meniny.. :350:

Re: Medový krémeš

Napsal: pon 12. dub 2010 17:52:19
od terka.k2
já bych ráda vyzkoušela ten Zlatý klas,ale bojím se,že bys to měla těžký.. :4040:

Re: Medový krémeš

Napsal: pon 12. dub 2010 18:20:25
od jandab
Terinko,jeden sáčok má asi 50gramov,len kúsok viacej ako sáčok pudingového prášku,ten je 40gramový.

Re: Medový krémeš

Napsal: pon 12. dub 2010 20:56:20
od Ruženka
Veruška napíš koľko chceš a ty ho donesiem. Ako písala Janda 1 ks má 4O g, snáď nedostanem pruh :1492: