...ze saintpaulia.wbs.cz

(jen pro čtení)
dodo nereg.

Re: ...

Příspěvekod dodo nereg. » stř 22. srp 2007 14:04:14

I am sorry for not speaking your language but I look for international sellers of african violets. Is there any Czech grower wich does sell around Europe? Thank you!

anitram nereg.

Re: ...

Příspěvekod anitram nereg. » stř 22. srp 2007 17:30:42

Ahoj. Ve vaší rubrice choroby jsem nenašla "svého" škůdce. Je to malinký světlý, brouček, tak velikosti mšice.Je hlavně na květech které úplně vysaje a květy vypadají jako by odkvetly.Vyskytuje se potom i na listech, ale to už má potom spíš žlutou barvu. Když se ho dotknu, tak skáče. Tento škůdce se mi na fialkách objevil už asi po třetí, vždy v létě když hodně kvetou. Zatím zabíral postřik na mšice, tenkkrát už ne. Díky za radu.
beer.m@centrum.cz

SisiV nereg.

Re: ...

Příspěvekod SisiV nereg. » pát 24. srp 2007 23:18:54

pro anitram:
určitě jsi ho přehlédla - podle popisu je to třásněnka - malinký asi 1 mm dlouhý brouček, kterého uvidíš hlavně na květech, při postrčení se kroutí a skáče - vysává na květech a mladých listech - květy jakoby "odbarví" vysaje doběla, poupata se deformují, mají i po otevření bílé skvrny, některá se neotevřou vůbec a uschnou. Na listech po čase skvrny po sání zežloutnou nebo zhnědnou. Velice rychle se šíří v teplém a suchém prostředí a zamoří spoustu rostlin. Izoluj všechny napadé rostliny, prováděj postřik nebo koupel v doporučených prostředcích na savé a žravé škůdce - Sumithion, Rubigan (pozor děsivě smrdí)...jsou i jiné. Třásněnky sis mohla přinést i z květinářství nejen s květinkama v květníku, ale i s řezanými květy....

Uživatelský avatar
Esticka
Příspěvky: 68
Registrován: stř 10. bře 2010 7:15:22
Bydliště: Praha - Horní Měcholupy

Re: ...

Příspěvekod Esticka » pon 27. srp 2007 18:32:42

Pro Kaylii: Na našich stránkách najdeš odkazy na webovky prodejců i členů našeho klubu. Ti zde určitě mají podrobnější podmínky, případnou nabídku jak listových řízků, tak rostlin.Hezký den všem, fialkářům a fialkářkám obzvlášť

anitram nereg.

Re: ...

Příspěvekod anitram nereg. » pát 31. srp 2007 8:14:40

pro SisiV
Dík za radu. Bohužel nemám co izolovat, mám to asi zase na všech fialkách. Čeká mě hodně práce, ale teď už snad nebude marná.Dík

orca nereg.

Re: ...

Příspěvekod orca nereg. » pát 21. zář 2007 13:31:53

Zdravím všechny pěstitele fialek. Moc prosím - našel by se zde někdo ochotný prodat za rozumnou cenu nebo darovat zakořeněné lístečky nebo nadbytečné rostliny? Moje krásné fialky padly bohužel za oběť červci (vlnatce?), nepodaří se mi zřejmě zachránit ani jednu. Jsem z Prahy, kontakt: wonesch@volny.cz

Děkuji za pochopení a ochotu, s pozdravem Monika*

Uživatelský avatar
Esticka
Příspěvky: 68
Registrován: stř 10. bře 2010 7:15:22
Bydliště: Praha - Horní Měcholupy

Re: ...

Příspěvekod Esticka » stř 26. zář 2007 10:20:11

Moniko, v záložce odkazy najdeš webové stránky našich členů a na nich pak podrobnosti ohledně lístečků a podobně. Určitě ti někdo rád něco prodá, většinou mají na stránkách i seznámek s tím, co mají momentálně k dispozici.
Za klub AF zdraví Estička

babčulka nereg.

Re: ...

Příspěvekod babčulka nereg. » pát 19. říj 2007 16:11:26

Zdravím všechny a prosím o radu: na květech mých fialek se začaly objevovat bílé skrvny (jako by byly posypané moukou), pořádně nerozkvetou. Listy se zdají být v pořádku. Jde o houbovou chorobu, jestliže ano, lze proti ní nějak bojovat?

MONIKA nereg.

Re: ...

Příspěvekod MONIKA nereg. » pát 19. říj 2007 20:59:38

babčulko, chtělo by to více popsat. Jde o to, zda ta "mouka" je tak jakoby jednotlivě jako zrníčka nebo to vytváří celé moučnaté skvrny. Pokud by to byl právě plošný "moučný" posyp, jde zřejmě o padlí-houbová choroba. Pak je vhodná ochrana rubiganem (pozor, strašně srmdí) nebo Biotonem, nutno přidat pár kapek jaru jako smáčedlo. Pokud ta mouka je spíš takový jednotlivý poprašek, prostě ne celé skvrny, kolonie a tak mohlo by se jednat o třásněnku západní, která se právě množí v květech, které se pak špatně rozvíjí, jsou deformované. Příznakem je i přítomnost poprašku pylu na květech. Třásněnky v dospělosti jsou velké cca 1 mm. U tohoto škůdce je ochrana postřik přípravkem Talstar 10 EC.

Luccifferrka nereg.

Re: ...

Příspěvekod Luccifferrka nereg. » pon 29. říj 2007 22:25:48

je fialka jedovatá ?

Uživatelský avatar
Ruženka
Příspěvky: 432
Registrován: úte 02. bře 2010 7:47:52
Kontaktovat uživatele:

Re: ...

Příspěvekod Ruženka » úte 30. říj 2007 8:18:46

Doteraz som nepočula, že by mal niekto zdravotné problémy od fialiek, mám hrozí jedine Dr. Chocholúšek

Uživatelský avatar
jandab
Příspěvky: 2554
Registrován: pon 01. bře 2010 21:26:43
Kontaktovat uživatele:

Re: ...

Příspěvekod jandab » stř 07. lis 2007 9:50:31

Zuzanka,je to tu čím ďalej tým lepšie,prehľadnejšie si šikulka.

Ruth nereg.

Re: ...

Příspěvekod Ruth nereg. » čtv 08. lis 2007 19:41:52

Moc prosím o radu-20let mám fialky,přestože je jen občas přesadím a také občas nezapomenu zalít,kvetou bohatě.ALE teď se objevily 2mm bílé jakoby kousíčky vaty(jako pavoučci) na chloupcích listů,poupata i listy mají časti suché.Co je to,čím stříkat?Mám je ráda,nechci o ně přijít. Zajímavé, že napadené jsou v různých místnostech,v různých podmínkách teplotních,světelných i vodních.Děkuji za radu.

Uživatelský avatar
Esticka
Příspěvky: 68
Registrován: stř 10. bře 2010 7:15:22
Bydliště: Praha - Horní Měcholupy

Re: ...

Příspěvekod Esticka » čtv 08. lis 2007 21:58:19

Ruth, ve složce o fialkách je článek choroby a škůdci. Prostuduj si to, pak budeš vědět, jak máš postupovat.
Hezký večer. Esťa

MONIKA nereg.

Re: ...

Příspěvekod MONIKA nereg. » pát 09. lis 2007 8:51:30

Ruth, podle Tvého popisu by to měl být červec. Pokud čerpám ze zprávy Zuzky o chorobách a škůdcích, čtu toto: červec je drbný hmyz jehož měkké tělo je přikrato voskovými výpotky připomínající chomáček vaty. Mohou sát na listech, stoncích a záhybech listů. Voskový výpotek na těle chrání červce před působením insekticidů. Léčba: postřik přípravkem Actellic 50 EC 0,15-0,2% nebo Mospilan 20 SP 0,2% s přídavkem smáčedla (pár kapek jaru).

Ruth nereg.

Re: ...

Příspěvekod Ruth nereg. » pát 16. lis 2007 10:30:31

Moc děkuji Estičce i MONICE!Konečně jdu k počítači a těším se na řešení - moc Vám děkuji za rychlou odpověď! V žádných popisech jsem nenašla tu bílou "vatičku" jako charakteristiku,tak díky MONICE vím, že mám hledat "červce".Mějte se krásně a hodně radostí v životě i z kytiček přeje R

Ruth nereg.

Re: ...

Příspěvekod Ruth nereg. » pát 16. lis 2007 10:37:25

Moniko - moc díky i za vypsání postřiků, v "chorobách" červci nejsou a stránky, které jmenuješ jsem "nepotkala" ani při hledání GOOGLem. Tak krásný - pokojný předvánoční čas! R

MONIKA nereg.

Re: ...

Příspěvekod MONIKA nereg. » pát 16. lis 2007 14:01:16

Ruth,
zkus to tady, jmenuje se to červci na okrasných květinách, je to v rámečcích. Teď jsem na to koukala a četla. http://www.saintpaulia.wbs.cz/index.php?menu=5&p odmenu=42&flash=

Otylka nereg.

Re: ...

Příspěvekod Otylka nereg. » pát 16. lis 2007 14:50:44

Mám dvě sazeničky Optimary Everpraise,vymění je se mnou někdo za jiné Optimary které ještě nemám?

Uživatelský avatar
jandab
Příspěvky: 2554
Registrován: pon 01. bře 2010 21:26:43
Kontaktovat uživatele:

Re: ...

Příspěvekod jandab » ned 18. lis 2007 23:29:54

Otylkóóó já vymením,ale idem mrknúť akú mám na výmenu........
.... No mám O.Teksas rastlinku pre teba alebo ti šupnem zakorenovať lístoček s O.Nebrascy