...ze saintpaulia.wbs.cz

(jen pro čtení)
Martina nereg.

...

Příspěvekod Martina nereg. » úte 12. čer 2007 19:46:50

Prosím, mohl by mi někdo poradit? Už nevím co s tím, fialka nasadí na poupě, chvíli je! a pak zaschne. Co dělám špatně? Ráda bych taky krásný "talíř"fialky. DÍKY

OLKE nereg.

Re: ...

Příspěvekod OLKE nereg. » úte 12. čer 2007 21:16:25

Martino já myslím, že to bude něco savého, zkoušela jsi postřik proti savým mrškám?

Martina nereg.

Re: ...

Příspěvekod Martina nereg. » stř 13. čer 2007 20:44:10

Olke děkuju, mohla bych to postříkat na mšice? Kupuju si Fast jsem s ním spokojená, a mám je postříkat i preventivně?

OLKE nereg.

Re: ...

Příspěvekod OLKE nereg. » stř 13. čer 2007 21:53:48

Martino podívej se na "O FIALKÁCH" do sekce "choroby a škůdci" je tam všechno bezvadně zpracované, s Fast já osobně nemám zkušenosti, tak to ti nemohu poradit, já používám Biool - je to "přírodní" bez chemie - ale třeba pomůže i ten Fast - ale přečti si to o těch chorobách a škůdcích

DlouhovlasaPavlinka nereg.

Re: ...

Příspěvekod DlouhovlasaPavlinka nereg. » čtv 14. čer 2007 16:54:25

Ahojky mám dotaz , nevíte náhodou kde bych sehnala co nejvíce o Afrických fialkách ? mám to jako maturitní práci ! děkuji

Elka nereg.

Re: ...

Příspěvekod Elka nereg. » čtv 14. čer 2007 17:14:31

Pavlínko, předpokládám, že umíš anglicky, tak zkus stránky na které tu máme odkazy, najdeš je pod KONTAKT A ODKAZY pod Zahraniční stránky. Navíc po zadání hesla Saintpaulia nebo Africké fialky na Googlu najdeš informací spoustu!

OLKE nereg.

Re: ...

Příspěvekod OLKE nereg. » čtv 14. čer 2007 20:27:45

Něco najdeš i tady na stránkách - je tady dost zajímavého, pak mě napadá AVSA, no a kdyby sis koupila knížku Africké fialky od Belo Jamrišky a Jana Stanzela tak tam máš informací plno - vydala jí Grada

Monika Žáčková nereg.

Re: ...

Příspěvekod Monika Žáčková nereg. » sob 23. čer 2007 23:51:43

Dobrý den přeji všem milovníkům afrických fialek. Loni na podzim jsem začala zakládat svou sbírku fialek. Jsem absolutní šílenec a milovník flóry.Pro nedostatek místa si však mohu ponechat pouze po jednom kuse od odrůdy. Mám kolem 220 kusů z nejrůznějších odrůd, pro které v mé "zahrádce" nemám místo. Rostlinky jsou převážně zasázené do 9cm květináčků a mnohé již začínají vytvářet poupata. Máte, prosím, někdo zájem odebrat ode mne toto celé množství? Nabízím zajímavou cenu. Cena jedné rostliny za běžnou cenu listového řízku a to je 10,- Kč(pouze v případě odběru celého množství, děkuji za pochopení. Kontak: 775 111 790, monika.vodrazkova@seznam.cz

ruby nereg.

Re: ...

Příspěvekod ruby nereg. » úte 10. črc 2007 13:14:02

Prosím o pomoc, na mých fialkách, hlavně na stoncích se objevuje škůdce.Vypadá jako kousky vaty, uvnitř něco je. Mšice krvavá to,ale není. Špatně se to stírá z listůa nakonec to rostlinku zahubí. Děkuji za pomoc.

Elka nereg.

Re: ...

Příspěvekod Elka nereg. » úte 10. črc 2007 17:58:24

Co svilušky, mrkni sem: http://www.saintpaulia.wbs.cz/index.php?menu=6&pod menu=42&flash=

Elka nereg.

Re: ...

Příspěvekod Elka nereg. » úte 10. črc 2007 17:59:27

Udělala jsem ti ten odkaz špatně, až ho překopíruješ, otevři si "Choroby a škůdci"

SisiV nereg.

Re: ...

Příspěvekod SisiV nereg. » stř 11. črc 2007 13:04:53

a co třeba červci - ti by to mohli být, na květech a stoncích a v úžlabí listů dělají vatové chomáčky a v nich se schovávají. Likvidace - mýdlovo-lihový roztok, nejdříve všechno seškrábat a poté ošetřit výše uvedeným roztokem, izolace rostlin a opakování zásahu, mám zkušenosti z jiných druhů rostlin, že většinou se objeví znovu, tak jsem vždy raději zlikvidovala, postřiky na ně negungovaly.

MONIKA nereg.

Re: ...

Příspěvekod MONIKA nereg. » stř 11. črc 2007 13:04:53

Sisi, červci jsou i na fialkách? Taky mě to napadlo, když jsem četla dotaz. Ale nikdy jsem neslyšela, že by právě červci měli rádi fialky. I když u tech potvor je možné vše.

Pejsek nereg.

Re: ...

Příspěvekod Pejsek nereg. » čtv 12. črc 2007 10:48:02

Ahoj, na afrických fialkách se mohou vyskytovat červec citrusový a červec zhoubný. Účinkovat by měl např. Sumithion Super ale i další přípravky. Do postřiku se přidává smáčedlo-v domácích podmínkách kapka jaru.

SisiV nereg.

Re: ...

Příspěvekod SisiV nereg. » pát 13. črc 2007 10:05:02

ještě jeden odkaz - jsou to červci (ne svilušky - ty dělají lehoučké pavučinky) , je tam popsaná i likvidace
http://www.chovatelka.cz/chovatelka/cla nek/394--vlnati-cervci---vlnatky.html

Thekla nereg.

Re: ...

Příspěvekod Thekla nereg. » stř 08. srp 2007 13:45:43

Mohu věnovat pět pěkných, již kořenících listů fialky druhu ancient lace (růžový květ se zeleným okrajem, okraje listů a květů zvlněné). Zn. Když žije, až žije! Jsem z Prahy. Kontaktujte mě prosím na emailové adrese: thekla@ladymail.cz nebo večer na telefonu 608 615 661.

anetik nereg.

Re: ...

Příspěvekod anetik nereg. » pát 17. srp 2007 12:58:03

Prosím o radu-občas mi u fialky (ať velké nebo ještě malé) spodní list povadne a zesklovatí jeho stonek. Nevím, jestli to je moc vody,nebo přirozenej úhyn nebo škůdce? A ještě jedna věc, mam lístky, které jsem chtěla namnožit klasicky do vody, ale už je mam půl roku a ve vodě i když ji měnim, dávam dřevěné uhlí... buď pořád uhnívají nebo se jakoby konce zavalí ale kořínky z toho nelezou-je možný, že to je přepravou(nastydnutí).Nic mě nenapadá. děkuji

mikina nereg.

Re: ...

Příspěvekod mikina nereg. » pát 17. srp 2007 18:32:05

Anetik - podle mně jak to popisuješ, to bude hniloba krčku. Jak často a jak moc zalíváš??? Někdy se stane že i jedno velké přelití fialku "odepíše".
A to zakořeňování - to se mi ještě nestalo, teda u pestrolisté fialky, která měla málo chlorofylu ano, ale u klasického lístku už po třech týdnech kořínky vyraší. Holky z klubu hodně používají PERLIT, který usnadňuje zakořeňování. Snad odpoví i ostatní a poradí ti

SisiV nereg.

Re: ...

Příspěvekod SisiV nereg. » pát 17. srp 2007 18:50:32

pro anetik:
pokud občas uvadne a zesklovatí jenom jeden nebo dva lístečky - mohlo to být také průvanem a nastydnutím spodních lístků, nebo mírným přelitím, ale jinak i běžně u fialek spodní lístky odcházejí a rostlina vytváří "krček". Pokud se nejedná o hromadný úhyn lístečků u jedné rostliny, umírnila bych zálivku (zalévat až když je substrát lehký nebo květníček lehký , nebo vyzkoušej špejlí - zda se lepí je ještě zalito). Při zalévání pozor na střed rostlinky, mohla bys jí celou zničit. Pokud jde o hnilobu krčku - rostlinkám (malým i větším) velice rychle - třeba i během jednoho dne takto odejdou všechny listy a rosltinka se celá hroutí a uhnije - přelití, houbové choroby, nastydnutí. A co se týče lístečků, občas se to stane, ale nemělo by - mě koření ve vodě během 14 dnů - když obdržím lístečky, seříznu šikmým řezem, namočím do stimulátoru a přes alobal natažený na sklínce s vodou a kousíčkem uhlí dám kořenit. Já osobně mám sklínky i s kořenícími lístečky ještě v "pokojovém pařníčku" - takové ty s průhledným víkem a pravidelně kontroluji. Jiní koření lístečky ve vlhkém perlitu, nebo sází rovnou do zeminy, každému se osvědčilo něco jiného. Hlavně lístečky ve vodě nedávej na přímé slunce, mohu mít i méně světla...

Kaylie nereg.

Re: ...

Příspěvekod Kaylie nereg. » úte 21. srp 2007 8:32:27

prosím, prosím, je možné si objednat lístečky?

d.z.2007@volny.cz