O klubu

Saintpaulia, specializovaná základní organizace Českého zahrádkářského svazu, vznikla v prosinci roku 2006. Za jejím vznikem byla parta nadšených pěstitelů a obdivovatelů saintpaulií – afrických fialek.

První počátky snad stojí za zmínku. Na jednom diskusním fóru bylo založeno téma: „A co tak africké fialky“. Zpočátku se na fóru setkávalo pár lidí, které africké fialky zaujaly. A všichni jsme začínali jako pěstitelé fialek běžně dostupných v našich obchodech. Ale protože jsme postupně nacházeli a objevovali zahraniční stránky o pěstování fialek a byli nadšeni množstvím a rozmanitostí odrůd, o nichž jsme dříve ani netušili, že existují, začali jsme pátrat i v domácích vodách. A našli jsme, že i u nás jsou pěstitelé, kteří se fialkám věnují léta.

A tak to začalo – živelně. Každý z nás objednával listové řízky všech odrůd, které se mu líbily. Listových řízků se vejde moc a moc. Postupně jsme ale všichni zjišťovali, že z jednoho lístku vyroste i několik malých rostlinek – a místa začalo ubývat…

S rostoucím počtem rostlinek každý potřeboval řešit místo, a tak vyvstala otázka, kam s  přebytky. Pomalu se objevovaly výměny mezi pěstiteli. A zrodil se nápad uspořádat burzu fialek, kde by bylo možné nabídnout své přebytky na výměnu za jiné druhy či odrůdy.

První burza proběhla v červnu 2006 a byla tak úspěšná, že již během ní se parta nadšených pěstitelů domluvila, že je nutné uspořádat setkání další. Vztahy se prohlubovaly, a na podzimní burze se sešlo s obrovským nadšením už téměř 30 lidí. A byly s námi již i pěstitelky ze Slovenska. Výsledek burzy lze vyhodnotit jako jednoznačně pozitivní – dohodli jsme se, že založíme klub.

Dál byla cesta trochu trnitá – nastalo totiž úřadování – a nezbývalo, než se i s tím poprat.
Klub jsme založili pod organizací zahrádkářů Praha jako SZO ČZS Africké fialky a první předsedkyní se stala Monika Papežová.

Zorganizovali jsme první výstavy, uspořádali další burzy, a jako každá organizace jsme se prokousávali dětskými nemocemi.

Na jaře 2008 odstoupila z funkce předsedkyně Monika Papežová a zvolen byl Jan Stanzel. Následně se výbor, který doznal rovněž podstatných změn, dohodl na změnách názvu, loga a adresy klubu a předložil návrh členům.

Od června 2008 nese tedy klub nový název SZO ČZS SAINTPAULIA.

A co je úkolem klubu?

  • Samozřejmě sdružovat pěstitele afrických fialek (a dalších podpětovitých).
  • Společně získávat nové odrůdy, navzájem si předávat informace a zkušenosti, radit se v případě problémů, sdílet spolu radost z drobných či větších pěstitelských úspěchů.
  • A v neposlední řadě pořádat výstavy a seznamovat i širokou veřejnost s africkými fialkami a dalšími jejich příbuznými z čeledi podpětovité (Gesneriaceae) – s jejich krásou, pěstováním, rozmnožováním, s prevencí chorob, likvidací škůdců…

Pokud se chcete i vy stát členem klubu Saintpaulia, pokračujte článkem Jak se stát členem.