(... bude)
(bylo...)
Fata morgána... zrcadlení, přelud, vidina... optický klam na rozhraní různě ohřátých vrstev vzduchu...
Mocná čarodějka (však jméno má od sestry krále Artuše, mytické víly Morgany) - dokáže přenést obraz krajiny i tisíc kilometrů vzdálené, sejdou-li se příhodné podmínky.
A ač jednou z podmínek je rovina, kterou by v Pražské kotlině jen těžko někdo hledal, právě tady na fatu morgánu natrefíte. Kdykoliv. Od jara do zimy, od zimy do podzimu. Konkrétně v kotlině Trojské, v těsném sousedství pražské zoologické zahrady.
Tedy pardon - na Fatu Morganu!
Foto: DTA |
Dětská tisková agentura DTA - ze skleníku a o skleníku: Fata Morgana: zakuklená delegace Fata Morgana s křídly motýlů Vstupte a poslouchejte v říši rostlin! Uslyšíte i trávu růst… |
Společnou výpravu do Faty Morgany, tropického skleníku Botanické zahrady hl. m. Prahy, jsme pro členy klubu Saintpaulia nachystali ve spolupráci s vedením Faty na konec července, v předvečer výstavy Achimenes, již pražská botanická zahrada už tradičně pořádá právě v době květu známých honzíků, jinak rostlin rodu Achimenes z čeledi podpětovitých (Gesneriaceae).
Při procházení skleníku se třemi různými podnebnými a vegetačními typy - suché tropy a subtropy s převážně sukulentní vegetací, pro nás obzvlášť zajímavý tropický nížinný deštný les, představený zde mj. rostlinnými společenstvy Jižní a Střední Ameriky, Afriky a jihovýchodní Asie, jež jsou domovem i množství podpětovitých, a neméně zajímavé pásmo vysokých hor - jsme pochopitelně také hledali především své oblíbené podpětovité.
No, za sebe musím přiznat, že mám ještě značné mezery ve vzdělání... Vyfotila jsem lecos, co "by mohlo být" z čeledi Gesneriaceae, ale zdaleka ne u všeho vím, co to skutečně je. Však také podle katalogu Florius, který spravuje Unie botanických zahrad ČR, kolekce Botanické zahrady Praha obsahuje úctyhodné téměř tři stovky zástupců čeledi podpětovitých, a z toho téměř stovku ve Fatě Morganě - zhruba ze dvou třetin v tropické, z třetiny pak v chlazené horské části skleníku. (I když ne vše je ve výstavních expozicích - některé rostliny jsou deponovány v zázemí, v zásobních sklenících.) A s mnohými rody fialkového příbuzenstva - vlastně dokonce s většinou z nich, se většina z nás setká právě jen v botanických zahradách...
A tak naše asi hodinová "exkurze" byla vlastně jen takovým letem-světem - světem kouzelným, plným tajemného neznáma, a rozhodně stojícím za důkladnější prozkoumání. Tak zase někdy příště...
|
Na závěr jsme se ještě v zázemí Faty Morgany pokochali "plantáží" achimenesů - honzíků, z jejichž přípravy na výstavu jsme vytrhli vedoucí skleníku Fata Morgana Evu Smržovou. Díky ní jsme měli možnost pěkně zblízka "prozkoumat" jednotlivé odrůdy, a nejen honzíky, ale i další jejich příbuzné, které je na výstavě doplňují.
I když bohužel některé ještě nebyly rozkvetlé - šetřily si to nejspíš až na výstavu...
|
A uznejte sami - sluší jim to tam!
|