Akce

 

bude... (... bude)
... bylo (bylo...)

nahoru

 

nahoruFata Morgana
30. 7., 1. - 31. 8. 2009, Praha

 

Fata morgána... zrcadlení, přelud, vidina... optický klam na rozhraní různě ohřátých vrstev vzduchu...
Mocná čarodějka (však jméno má od sestry krále Artuše, mytické víly Morgany) - dokáže přenést obraz krajiny i tisíc kilometrů vzdálené, sejdou-li se příhodné podmínky.

A ač jednou z podmínek je rovina, kterou by v Pražské kotlině jen těžko někdo hledal, právě tady na fatu morgánu natrefíte. Kdykoliv. Od jara do zimy, od zimy do podzimu. Konkrétně v kotlině Trojské, v těsném sousedství pražské zoologické zahrady.
Tedy pardon - na Fatu Morganu!

Fata Morgana
 Foto: DTA
Dětská tisková agentura DTA
- ze skleníku a o skleníku:

Fata Morgana: zakuklená delegace
Fata Morgana s křídly motýlů
Vstupte a poslouchejte v říši rostlin!
Uslyšíte i trávu růst…

Společnou výpravu do Faty Morgany, tropického skleníku Botanické zahrady hl. m. Prahy, jsme pro členy klubu Saintpaulia nachystali ve spolupráci s vedením Faty na konec července, v předvečer výstavy Achimenes, již pražská botanická zahrada už tradičně pořádá právě v době květu známých honzíků, jinak rostlin rodu Achimenes z čeledi podpětovitých (Gesneriaceae).

Při procházení skleníku se třemi různými podnebnými a vegetačními typy - suché tropy a subtropy s převážně sukulentní vegetací, pro nás obzvlášť zajímavý tropický nížinný deštný les, představený zde mj. rostlinnými společenstvy Jižní a Střední Ameriky, Afriky a jihovýchodní Asie, jež jsou domovem i množství podpětovitých, a neméně zajímavé pásmo vysokých hor - jsme pochopitelně také hledali především své oblíbené podpětovité.
No, za sebe musím přiznat, že mám ještě značné mezery ve vzdělání... Vyfotila jsem lecos, co "by mohlo být" z čeledi Gesneriaceae, ale zdaleka ne u všeho vím, co to skutečně je. Však také podle katalogu Florius, který spravuje Unie botanických zahrad ČR, kolekce Botanické zahrady Praha obsahuje úctyhodné téměř tři stovky zástupců čeledi podpětovitých, a z toho téměř stovku ve Fatě Morganě - zhruba ze dvou třetin v tropické, z třetiny pak v chlazené horské části skleníku. (I když ne vše je ve výstavních expozicích - některé rostliny jsou deponovány v zázemí, v zásobních sklenících.) A s mnohými rody fialkového příbuzenstva - vlastně dokonce s většinou z nich, se většina z nás setká právě jen v botanických zahradách...
A tak naše asi hodinová "exkurze" byla vlastně jen takovým letem-světem - světem kouzelným, plným tajemného neznáma, a rozhodně stojícím za důkladnější prozkoumání. Tak zase někdy příště...masožravá nepenthes tillandsia
Primulina tamiana Primulina tamiana episcia episcia
achimenes achimenes achimenes achimenes, kohleria (tmavé listy)
Sinningia sellovii Sinningia sellovii seemannia Gesneria cuneifolia
kohleria kohleria kohleria Kohleria amabilis
Streptocarpus rexii Streptocarpus rexii Petrocosmea forestii Petrocosmea forestii
aeschynanthus aeschynanthus aeschynanthus aeschynanthus

Na závěr jsme se ještě v zázemí Faty Morgany pokochali "plantáží" achimenesů - honzíků, z jejichž přípravy na výstavu jsme vytrhli vedoucí skleníku Fata Morgana Evu Smržovou. Díky ní jsme měli možnost pěkně zblízka "prozkoumat" jednotlivé odrůdy, a nejen honzíky, ale i další jejich příbuzné, které je na výstavě doplňují.
I když bohužel některé ještě nebyly rozkvetlé - šetřily si to nejspíš až na výstavu...


A uznejte sami - sluší jim to tam!


Achimenes Tetra Verschaffelt Achimenes India botanický Achimenes grandiflora Achimenes Hilda Michelssen
botanický Achimenes erecta Achimenes Orange Delight Achimenes Coral Cameo Achimenes Tango
Achimenes Yellow Beauty

nahoru

nahoru