Akce

 

bude... (... bude)
... bylo (bylo...)

nahoru

 

nahoruZahrada východních Čech
9.-11. 10. 2009, Častolovice

 

Letošní podzimní výstavu - celkově naši osmou výstavu - jsme uspořádali v Častolovicích v rámci akce ZAHRADA VÝCHODNÍCH ČECH, na které se pravidelně podílejí zahrádkáři z několika okolních územních sdružení, a která se rozsahem i návštěvností může porovnávat i s profesionálními výstavišti.

K účasti jsme byli pozváni již loni v říjnu při výstavě v Žirovnici - tehdy jsme v krásném, leč pro fialky až vražedně chladném prostředí starobylého zámeckého špýcharu vystavili bezmála dvě stovky rostlin. Letos jsme proto měli trochu obavy, abychom obstáli se ctí a návštěvníky, předem o naší expozici informované prostřednictvím častolovických zahrádkářů, nezklamali.

Výstavu jsme plánovali průběžně (chvála budiž intenetu!), ale první konkrétní obrysy začaly přípravy dostávat na setkání v Bratislavě. Řešili jsme především věčný problém dopravy - jak nejlépe, nejlevněji, nejšetrněji svézt rostliny do Častolovic - a po výstavě zase vrátit zpět. Věčné dilema - dovézt-nedovézt..., vrátit-nevrátit... A tak místy některé fialky - mazánci svých majitelů - musely zůstat doma a na výstavu šly jen "nevratné", někde zůstaly doma všechny.
Přes počáteční problémy i nečekané výpadky jsme nakonec vystavili 128 rostlin.
Není to sice číslo závratné, ale nutno říct, že i tak jsme měli co dělat, abychom se vtěsnali do přiděleného prostoru (některé rostliny ještě zůstaly v krabicích - na své tři dny slávy si budou muset počkat). Nu což - příště už budou pořadatelé vědět, že naše "máme toho málo" nesmějí brát zase až tak doslovně... :-)

Častolovice 2009 Častolovice 2009 Častolovice 2009 Častolovice 2009

Bílý podklad expozice jsme doladili odstíny zelené a zadýchaný roh posilovny se (za vydatné pomoci zdejší slečny aranžérky - děkujeme :-) téměř zázračně proměnil v nadýchaný koutek podpětovitých. Také fialky jsme se pokusili uspořádat podle barev - od zelené přes bílou, modrou, fialovou až po červenou a růžovou. Kromě sortimentu fialek jsme představili i několik kohlerií a streptokarpů včetně nádherného a bizarního druhu Streptocarpus wendlandii, "křoví" pak dělaly momentálně nekvetoucí (i když chystající se) aeschynanthy a episcie. Z přebytků od našich členů jsme zájemcům nabídli mladé rostlinky a listy fialek, episcií a chirit.
U návštěvníků tentokrát suverénně vítězily fialky zeleno- a bílokvěté (a snad nejen proto, že byly takříkajíc na ráně); jinak se už tradičně líbily i pestrolístky, a také miniatury nacházejí stále více příznivců.

O výstavu i o naši expozici byl mimořádný zájem - během tří dnů jí prošlo téměř dvacet tisíc návštěvníků. Ukazovat různorodost a krásu fialek a dalších gesnerek - úkol, který jsme dali do vínku naší organizaci - tak bude mít v kolonce "Plnění" další čárku (a navíc jsme se opět trochu rozrostli :-).
Dík patří samozřejmě členům, jichž se na výstavě různým způsobem podílela více než třetina klubu, ale také - a snad především - pořadatelům výstavy, zejména předsedovi Územního sdružení ČZS Rychnov nad Kněžnou Josefu Helmichovi.

 

...
"Hm! To já je mám hned veliké...!"
...
"Prosím vás, máte nějakou fialku, která by vydržela všechno?"
...
"A tahle taky není na prodej?"
...
Příště se zkusíme polepšit... :-)

 

Častolovice 2009 Častolovice 2009 Častolovice 2009 Častolovice 2009
Častolovice 2009 Častolovice 2009 Častolovice 2009 Kohleria

nahoru

nahoru