Akce

 

bude... (... bude)
... bylo (bylo...)

nahoru

 

nahoruVeřejné setkání klubu Saintpaulia 11. 5. 2013, Praha-Troja

 

11. května 2013 proběhlo v Botanické zahradě hl. m. Prahy v Troji jarní setkání členů specializované základní organizace Českého zahrádkářského svazu Saintpaulia. Nebo taky burza - jak kdo chce... A byla patnáctá. Anebo třináctá? Jak se to vezme - třináctá od založení klubu, patnáctá celkově. :-)

Jako vždy si setkání musíme pochválit - bylo nám fajn. Sešlo se nás hodně, dorazili i někteří noví členové (a několik jich přibylo i při setkání - přihlášky máme vždy připravené ;-). Bylo o čem povídat, a na srdci jsme toho měli hodně - však se takhle pohromadě vidíme jen dvakrát do roka, a i když alespoň někteří jsme v takřka denním kontaktu na naší internetové diskusi fialky s úsměvem, na živo je to vždycky svátek.

A tak není ani moc překvapením, že jsme po dopolední členské schůzi už ani nestihli vyhlásit výsledky pravidelné soutěže "O nejkrásnější..." - blížila se jedna hodina a za vraty už netrpělivě přešlapoval zástup návštěvníků - tak honem společná fotka na schodech, než se pak odpoledne rozprchneme, a na ty "nejkrásnější" došlo až navečer, když se vrata za návštěvníky zase zavřela. (A bohužel i za mnoha členy, kteří už museli na autobusy, vlaky... co naplat...?) No a když tedy konečně na ně došlo, dopadlo to takhle:

 • Saintpaulia standard
  1. Hana Hanáková - Bubble Gum Charm
  2. Ivana Repaňová - Momma’s Backhoe
  3. Hana Hanáková - EK-Boi Bykov

 • Saintpaulia mini
  1. Ivana Repaňová - Rob’s Boondoggle
  2. Ivana Repaňová - Rob’s Ruff Stuff
  3. Jan Stanzel - Rob’s Calypso Beat

 • Saintpaulia trailer
  1. Jan Stanzel - Rob’s Boolaroo
  2. Hana Hanáková - Rob’s Boolaroo
  3. Věra Vaňurová - Senk’s Longlegs

 • Saintpaulia pestrolistá
  1. Ivana Repaňová - Flashy Angel
  2. Ivana Repaňová - Rob’s Pewter Bells
  3. Jan Stanzel - Rob’s Combustible Pigeon

 • Streptocarpus
  1. Marie Butovičová - Escada
  2. Marie Butovičová - Bristol’s Hey Mei
  3. Marie Butovičová - Irena

Bubble Gum CharmMomma's Backhoe
Rob's Ruff Stuff
Flashy Angelstreptocarpus Escada
Rob's Pewter Bells

Mezi laickou i odbornou porotou nastalo tentokrát souznění, fialky oceněné členským hlasováním zabodovaly i u odborné poroty - celkové první místo, žlutou kokardu, získala Ivanka Repaňová a její Rob's Ruff Stuff, na místě druhém - s modrou kokardou - se umístila Hanka Hanáková a Bubble Gum Charm.

A pár postřehů k fialkám:

 • První - velmi potěšitelný: bylo letos znát výrazné zlepšení - nejen bohaté kvetení (jehož načasování je, bohužel, v našich domácích podmínkách pořád tak trochu spíš dílem přírody), ale hlavně rostliny jako takové se oproti minulým letům značně vylepšily. Na mnohé pěkně narostlé, bohaté rostliny se moc hezky koukalo... (o to hůř se vybíralo ;-).
 • Druhý - který překvapí málokoho: sedm z dvanácti vítězných příček obsadily odrůdy Rob's - respektive dokonce sedm z devíti, protože do kategorie standard z principu nezasahují - všechny jsou mini nebo polomini. Což o to, Robsíci jsou pověstní až na výjimky úhlednými, pravidelnými rozetkami... Ale dost možná se v tom taky začíná odrážet posun zájmu směrem k miniaturám - krásných odrůd je pořád víc... a místa pořád míň...?
 • A třetí - který už nejspíš nepřekvapí nikoho: "domácí" tentokrát "zvítězili" na celé čáře (tedy s jednou světlou výjimkou). S přepravou rostlin je potíž, zvlášť když jsou na to jen dvě ruce a hromadná doprava - a tak (aniž by to snižovalo jejich pěstitelské zásluhy) v tom jsou domácí vždycky ve výhodě.
  Ale - mezi námi - jsou to staré známé firmy, co pravidelně skoro všechny ceny vyžírají... A vypíjejí!
  (Na tomto místě mi dovolte odskočit a poděkovat našemu hostiteli a sponzorovi, Botanické zahradě hl. m. Prahy - a to nejen za poskytnutí lákavých cen původem z vinice sv. Kláry... :-)
  A tedy volám: Mělo by se s tím něco dělat!
  Já osobně jsem - pro začátek - zakoupila jednu z Ivančiných (ne oceněných) výstavních rostlin. A jestli neumřeli... jé, pardon, to je jiná pohádka... Chtěla jsem říct: A příští rok se těšte!

(Větší fotografie - a také další, i z výstavy ve Fata Morganě - najdete v galerii diskusního fóra.)

 

Rob's Pewter Bells
TO NEJLEPŠÍ NA KONEC

nahoru

nahoru