Akce

 

bude... (... bude)
... bylo (bylo...)

nahoru

 

nahoruPředvánoční posezení v botanické zahradě v Praze
9. 12. 2011 od 17 hodin

 

Když koncem 17. století Václav Vojtěch ze Šternberka nechal současně s Trojským zámkem vystavět kapli na vrcholu protější vinice, věnoval ji své manželce a zasvětil její patronce, sv. Kláře.
Časem pak dala kaple jméno i samotné vinici - jedné z nejstarších v Praze - pamatující snad už dobu vlády Václava II., konec 13. století. A ve 13. století, jen ještě o něco dříve, v první polovině, prožila větší část života i sv. Klára, patronka rodného Assisi, klarisek (řeholního řádu, jehož byla sama zakladatelkou), ale také pradlen, pozlacovačů, výšivkářek, sklenářů a malířů skla, slepých, a od roku 1968 i televize.

A jelikož Vinice sv. Kláry je dnes součástí pražské botanické zahrady, vezme i nás sv. Klára občas pod svá křídla a my si užíváme "její" pohostinnosti:

v pátek 9. 12. 2011 od 17 hodin se sejdeme ve sklípku pod vinicí k předvánočnímu posezení, pojedení, popití a hlavně popovídání.

A zveme i Vás všechny, kdo máte možnost a chcete zaskočit...!

 

Místo setkání: Botanická zahrada v Praze-Troji - sklípek pod vinicí

Kdo byl na jarní burze a vydržel až do večera, už to zná, pro ostatní: autobus 112 z Nádraží Holešovice, vystoupit na zastávce Kovárna (jedna stanice před zoologickou), vejít do areálu BZ a dát se podél zdi, až dojdete ke sklípku. Brána u zastávky Kovárna bude otevřená do 19 hod., v případě nějakého problému, bloudění apod. zkuste volat Honzu 606 309 971 nebo Evu 736 642 120 - ale ve sklípku skoro není signál...

Vstupné: dobrovolné a v naturáliích!

 

Jo a mimochodem,
jedním z atributů sv. Kláry je lilie -
- ale mezi námi fialkáři - kdo ví, jak by to bylo, kdyby se o pár století neminula s baronem Saint Paul-Illaire, který objevil a přivezl do Evropy tu naši krásku...? ;-)

sv. Klára s fialkou :-)

nahoru

 

nahoru